Politerno > Статті > Україна і світ > Три версії, навіщо окупанти пограбували Чорнобильську АЕС

Три версії, навіщо окупанти пограбували Чорнобильську АЕС

  • 13 Квітня, 2022
  • 1267 Переглядів
  • 0

Провідний науковий журнал світу розповів про плани Росії створити брудну бомбу із матеріалів, викрадених у Чорнобилі.

Три тижні тому Держагентство з управління зоною відчуження (ДАЗВ) повідомило, що росіяни пограбували в Чорнобилі новітню лабораторію вартістю 6 млн євро. Крім того, було розграбовано ще одну лабораторію, що належить Інституту проблем безпеки (ІПБ) АЕС — профільній установі Національної академії наук України. На початку квітня Україна відновила контроль над Чорнобильською АЕС та всією зоною відчуження, а 9 квітня ДАЗВ розповіло про долю розграбованих лабораторій.

 

Дві гіпотези

У повідомленні ДАЗВ сформульовано дві гіпотези. Суть першої в тому, що радіоактивні матеріали були залишені в зоні відчуження, “викинуті”. І якщо так, то вони створюють ризик для нашого персоналу у Чорнобилі.

Друга гіпотеза полягає в тому, що джерела випромінювання та частини палива були вивезені “на сувеніри”. ДАЗВ вважає такий сценарій більш імовірним і наголошує: “Такі вчинки заберуть пальму першості премії Дарвіна навіть у тих приречених рашистів, які місяць вдихали пил Рудого лісу та знаходились у ньому. Тому що у випадку носіння такого сувеніра із собою протягом 2 тижнів гарантовано виникають радіаційні опіки та починається променева хвороба та незворотні процеси в організмі “.

Цей оптимістичний прогноз розтиражували багато медіа. Справді, чому б не порадіти, що десятки росіян-окупантів можуть стати радіоактивними світлячками.

Третій сценарій

Проте не можна недооцінювати ворога. Особливо коли йдеться про здатність росіян до найпідліших провокацій. Тому необхідно розповісти і про третій сценарій.

Він оприлюднений у журналі Science – одному з найпрестижніших наукових журналів світу. Стаття під назвою “З чорнобильської лабораторії пропали інгредієнти брудної бомби” вийшла на сайті Science 25 березня та у друкованій версії журналу 31 березня. Основою для публікації стали коментарі директора ІПБ АЕС академіка НАН України Анатолія Носовського.

“У хаосі російського наступу мародери вчинили набіг на лабораторію радіаційного моніторингу підприємства “Екоцентр” у Чорнобилі, мабуть, для вилучення приладів радіоактивних ізотопів і залишків радіоактивних відходів, що використовувалися для калібрування”, — розповів Носовський. Він зазначив, що ІПБ АЕС має окрему лабораторію в Чорнобилі, в якій були ще небезпечніші матеріали: потужні джерела гамма- та нейтронного випромінювання, що використовуються для випробувань приладів, а також високорадіоактивні зразки матеріалів, що залишилися від аварії четвертого енергоблоку ЧАЕС.

За оцінкою Носовського, викрадених росіянами матеріалів із лабораторій у Чорнобилі цілком достатньо для того, щоб створити так звану брудну бомбу. “Ці матеріали можна змішати із звичайними вибуховими речовинами, щоб утворити брудну бомбу, яка поширить забруднення на велику територію”, — констатував директор ІПБ АЕС.

Навіщо Путіну брудна бомба

Брудною бомбою прийнято називати радіологічну зброю, тобто зброю масового ураження, якя використовує як вражаючий фактор іонізуюче випромінювання радіоактивних матеріалів. Складається брудна бомба з контейнера з радіоактивними ізотопами та заряду вибухової речовини. При підриві заряду контейнер з ізотопами руйнується і радіоактивна речовина розпорошується ударною хвилею на великій площі.

Наголосимо, що брудна бомба — це не різновид атомної бомби. Її вибух це не атомний вибух, а звичайний. Ось тільки використовується цей вибух для радіоактивного зараження великої території.

Звичайно, Путін має величезний ядерний арсенал. Але застосування ядерної зброї – це надто радикальний крок. Тому не можна виключати, що Путін спочатку використає проти нас брудну бомбу. Подивиться на реакцію Заходу, побачить, що знову лише санкції, але жодної військової відплати. І розцінить це як можливість піти далі шляхом ядерного шантажу.

Ще вірогідніший варіант провокації, щоб звинуватити Україну. Тобто ФСБ РФ розповість усьому світу, що вона нібито запобігла використанню брудної бомби українськими диверсантами в якомусь російському місті, і пред’явить “незаперечні докази”, що цю бомбу, мовляв, виготовили українці в лабораторіях на ЧАЕС під керівництвом “підступних американців”.

Про те, що Путін готує щось подібне, можна було зрозуміти ще на початку путінської “спецоперації”. Обґрунтовуючи свою авантюру, Путін звинуватив Україну у планах створення ядерної зброї. А 25 лютого, на другий день повномасштабного вторгнення, російське державне пропагандистське агентство РІА “Новости” опублікувало статтю “Україна майже створила брудну ядерну бомбу”, яка прямо вказувала на “руку Заходу”: “Мало хто звернув увагу на маленьке уточнення Путіна про те, що Україна потенційно здатна створити брудну бомбу не самотужки, а за сприяння її західних партнерів”.

Ця фантазія була тисячоразово повторена російськими медіа, і на неї був змушений відреагувати наш міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. “Російська пропаганда зійшла з рейок і припускає, що Україна готується скинути брудну бомбу на територію Росії. Це хворий фейк. Україна не має ядерної зброї, не веде жодних робіт з її створення/придбання. Ми є відповідальним членом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї”, — заявив він 26 лютого.

Цілком можливо, що російська істерія навколо нібито створення Україною брудної бомби була лише одним із підготовчих етапів для того, щоб реалізувати цю провокацію. Звичайно, можна сподіватися, що Путін не настільки божевільний, щоб підірвати брудну бомбу в умовному Воронежі. Швидше, ФСБ просто розіграє виставу із упійманням і знешкодженням диверсантів і самої бомби.

Фактично це буде ядерний casus belli. Путін звинуватить Україну у намірі застосувати зброю масового ураження проти мирного російського міста. Не має значення, що в це не повірять ніде у світі за межами Росії. Важливо, що у цей фейк повірять росіяни. Це може бути використане Путіним як привід для оголошення загальної мобілізації та початку ядерної війни.

Нагадаємо, що з перших днів повномасштабного вторгнення Росія загрожує нам застосуванням тактичної ядерної зброї. Тому розграбування двох лабораторій у Чорнобилі виглядає аж ніяк не актом вандалізму, а частиною жахливого сценарію глобального апокаліпсису. І про цю небезпеку потрібно зараз голосно попереджати весь світ.

Джерело


“” Читайте також: Тріщина між вежами Кремля. Чому Путін вирішив прискорити війну


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE