Politerno > Статті > Україна і світ > Турчинов заявив про необхідність припинити АТО. Що це означає насправді?

Турчинов заявив про необхідність припинити АТО. Що це означає насправді?

  • 15 Червня, 2017
  • 1886 Переглядів
  • 0

Секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) і один з лідерів партії “Народний фронт” (НФ) Олександр Турчинов виступив з новими резонансними заявами, які зводилися до того, що з АТО потрібно закінчувати і пропрацювати нові варіанти вирішення питання Донбасу. Це відразу ж викликало найрізноманітніші інтерпретації і прогнози.

Страна” розбиралася, які реальні дії можуть послідувати за словами Турчинова.

Що сказав Турчинов

В інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” секретар РНБО висловив думку, що антитерористична операція, яка триває вже третій рік на Донбасі, вичерпала себе і вимагає переходу в іншу форму, про яку, правда, секретар РНБО висловився досить туманно.

За словами Турчинова, це буде якийсь “третій варіант” по застосуванню збройних сил, який необхідно прописати в окремому законопроекті.

“Прийшов час не просто визнати окупованими деякі регіони Донецької і Луганської областей, але чітко, на законодавчому рівні визначити засади державної політики щодо їх звільнення. Необхідна ефективна технологія захисту країни, а для цього законодавчо потрібно надати президенту право застосовувати ЗСУ та інші військові формування проти гібридної агресії з боку РФ”, – заявив секретар РНБО, згадавши навіть робочу (а може і ні) назву документу “Про відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської областей”.

Одне побажання до нього Турчинов не забув озвучити, а саме – створити постійно діючий в зоні бойових дій оперативний штаб з широкими повноваженнями, для комплексного управління армією та іншими силовими структурами, а також військово-цивільними адміністраціями, створеними в ряді міст замість органів місцевого самоврядування.

Чи буде введено військовий стан

Розпливчатість формулювань породила безліч версій, що мав на увазі Турчинов. Тим більше, що з деяких пір, до його слів почали прислухатися за принципом “що у влади на розумі, те у Турчинова на язику”. Досить згадати як в грудні 2016- го він висловлювався за повну блокаду районів, контрольованих сепаратистами і незабаром групи радикалів на чолі з народними депутатами від “Самопомочі” взялися її організовувати, в результаті змусивши органи влади оголосити блокаду вже офіційно.

Зараз же першою думкою було те, що Турчинов готує грунт для введення воєнного стану, як мінімум на територіях Донецької та Луганської областей. Тим більше, що в БПП саме про це і заявили.

Член фракції президентського іменного блоку Іван Винник, який входить до парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, підтримав запропоновану секретарем РНБО зміну “правого режиму”, під якою він розуміє військовий стан на Донбасі.

Ряд експертів побачили в цьому політичне підґрунтя.

“Як провести конституційну реформу і сформувати ручний парламент який вибере главу держави і запустить “другий термін” для діючої влади? – пише у себе на сторінці в Facebook політолог Михайло Павлів. – Потрібно просто ввести воєнний стан у кількох областях не вводячи військовий стан де-юре, попутно заборонивши цим областям голосувати. Донецька, Луганська, та Харківська, Дніпропетровська і Запорізька – приготуватися”.

Тим часом, співрозмовник видання, близький до керівництва НФ, заперечує, що Турчинов мав на увазі можливість швидкого введення воєнного стану.

“Він (секретар РНБО – ред.) говорив про новий проект закону. На даному етапі це все”, – відзначило джерело.

Політтехнолог Віктор Уколов, за даними “Страни”, тісно пов’язаний з президентською адміністрацією, також вважає, що Турчинов каже про ідеї для законопроекту.

“Як і раніше, називати АТО війною Україні невигідно. Якщо це зробити, то або ми визнаємо бойовиків стороною, з якою воюємо і тоді війну називаємо громадянською, чому будуть аплодувати в Москві. Або це визнання фактичної війни між Україною і Росією, що розв’яже руки Москві на використання авіації або ракет”, – написав Уколов на своїй сторінці в Facebook.

За його прогнозом, АТО можуть перекваліфікувати в “армійську операцію зі звільнення окупованих територій” або “операцію з відновлення законного порядку та миру на Донбасі”.

Контора пише

Іншими словами, якщо вірити соратникам Турчинова, мова йде не про воєнний стан, а про повернення, в тому чи іншому вигляді, до ідеї прийняття закону про визнання непідконтрольних територій Донбасу окупованими.

Нагадаємо, що навколо цієї ідеї активно ламалися списи цієї зими під час блокади Донбасу (прийняття законопроекту про окуповані території було одним з головних вимог її учасників).

Відповідний документ був тоді внесений в Раду групою співавторів з різних фракцією на чолі з віце-спікером Оксаною Сироїд, обраної в Раду за списками “Самопомочі”.

У той же час, представники влади тоді розкритикували в пух і прах цей законопроект, назвавши його провокаційним і несвоєчасним.

“Офіційне визнання окупації Донбасу призведе до повного припинення роботи з МВФ, – попереджав народний депутат від БПП Сергій Березенко. – Це відсутність можливості поставляти в Україну зброю, яке ми отримуємо від наших партнерів для захисту наших кордонів, в тому числі і системи протиракетної оборони. Це спричинить дуже великі наслідки. При кожному популістському кроці ми повинні думати, що це дасть Україні? Якщо це нічого не дасть, окрім розрухи, то ми не будемо голосувати за такий законопроект”.

Подібна позиція, можливо, пояснювалася жорстким неприйняттям ідеї з боку Заходу і міжнародних організацій.

Чинили опір їй тоді і в ООН, і в Раді Європи, де заявляли, зокрема, що проект ніяк не захищає жителів територій, які пропонується назвати окупованими.

“ОРДЛО зараз не знаходяться під контролем українського уряду, але вони не повинні вважатися окупованими і такими, які потрапляють в зону відповідальності Росії. Це неправильний підхід”, – заявив глава представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі, прив’язавши вирішення конфлікту до повного виконання Мінських угод.

У той же час, спостерігачі вважають, що останні заяви Турчинова пов’язані з тим, що у владі почали переосмислювати своє відношенню до “окупованого” статусу Донбасу.

Народний депутат Мустафа Найєм, автор альтернативного законопроекту “Про тимчасово окуповані Російською федерацією території України”, вважає ініціативи секретаря РНБО знаком того, що ставлення влади (Адміністрації президента, перш за все) до питання стало змінюватися по ходу дискусії в суспільстві.

“Вони (влада – ред.) йдуть на поводу у реальності”, – сказав Найєм “Страні”.

Виходячи із заяв секретаря РНБО, депутат вважає, що законопроект повинен передбачити, по-перше, “визнання окупованими деякі регіони Донецької і Луганської областей”, по-друге, “внесення зміни до законодавства щодо ведення антитерористичних операцій”, по-третє, “нову процедуру і механізми залучення ЗСУ поза рамками АТО і без оголошення воєнного стану і, відповідно, законодавче врегулювання права президента застосовувати ЗСУ в таких випадках”, і, по-четверте, “нові рамки державної політики зі звільнення окупованих територій”.

Правда, поки незрозуміло, що практично це все означатиме. Що жителі “окупованих територій” втратять право на виплату пенсій та інші соціальні і громадянські права? Чи зміниться структура управління військами на фронті? Або просто буде ліквідована правова колізія, яка склалася після того як армію, на сумнівних підставах, почали використовувати в АТО? На ці питання поки немає відповідей.

“Для Банкової це було несподіванкою”

Також до кінця незрозуміло чи втіляться ідеї Турчинова в життя.

Наприклад, Мустафа Найєм підозрює, що робота над умовним законопроектом Турчинова ще навіть не почалася. А до кінця шостої сесії залишилося тільки два пленарні тижні, і за такий малий термін розробити і схвалити строго по процедурі такий серйозний документ не вийде.

Інший співрозмовник видання у фракції БПП, який побажав зберегти свою анонімність, взагалі підозрює, що особливого бажання приймати законопроект зі згадуванням окупації Донбасу у влади взагалі немає, і нею рухає зовсім протилежний інтерес.

“Ідея в частині суспільства продовжує обговорюватися, і відмовчуватися незручно. Тому логіка така: скажімо, що згодні, мовляв, давайте разом розробляти, а коли законопроект прийде в парламент, вже інше питання”, – наполягає він.

Джерело “Страни” в Адміністрації президента взагалі заявив, що пропозиція Турчинова виявилась для Банкової несподіванкою.

“Хоча, можливо, перші особи були поінформовані про це”, – додає він.

За його словами, ведеться робота над новою концепцією для Донбасу, яка має на меті, в тому числі, зміну статусу військової операції.

“Припускаю, що законопроект Турчинова спробують пов’язати з Мінських угод, виставивши його як наш аргумент на переговорах”, – допускає співрозмовник.

Втім, є і чисто політтехнологічне пояснення.

Останні заяви Турчинова укладаються в канву політики так званих “яструбів” у владі, від яких постійно виходять пропозиції подібного роду, типу – закріпити в законодавстві курс на НАТО (вже зроблено) або ввести візи для громадян Росії (раз у раз повертається до порядку денного).

“Як яскравий представник “яструбиного крила”, Турчинов постійно розбурхує суспільство темою війни, яка не дає його партії, що розгубила популярність, опинитися на політичному узбіччі”, – говорить політолог Костянтин Бондаренко.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE