Politerno > Статті > Україна і світ > Чи козирною є українська карта у грі Байдена проти Трампа

Чи козирною є українська карта у грі Байдена проти Трампа

  • 8 Березня, 2020
  • 706 Переглядів
  • 0

Цього тижня американський медіа-магнат та мільярдер, колишній мер Нью-Йорка Майкл Блумберг заявив, що знімає свою кандидатуру з демократичних праймеріз і підтримуватиме на виборах президента США колишнього віце-президента Джо Байдена. Таку ж позицію раніше висловили молоді демократи Піт Бутіджидж та Емі Клобушар.

Допомога Блумберга стане вагомою для Байдена, оскільки той першим пообіцяв вкладати мільйони у те, щоб перемогти нинішнього американського президента Дональда Трампа. Але важливими також є інтернет-активи та організації Блумберга. Якщо ж Байден вийде у фінал і змагатиметься з Трампом, “українську карту” розіграють, але обидві сторони навряд чи щось скажуть нове, та й тема України не буде основною під час дебатів.

Про це розповів заслужений ад’юнкт-професор юридичного коледжу Університету Вашингтона ЛУЇС КАЛДЕРА.

– Як змінить виборчу кампанію заява Майкла Блумберга про підтримку Джо Байдена?

– Демократичні “праймеріз” тепер стали перегонами двох людей – поміркованого колишнього віце-президента Байдена, який обіцяє прогресивні, але поступові зміни, і ліберального сенатора Сандерса, який обіцяє революцію, спрямовану проти великого бізнесу.

Вихід з боротьби Блумберга, Еми Клобушар і Піта Бутіджиджа, які теж боролися за підтримку поміркованих демократів, а зараз заявили про підтримку Байдена – це допомогло Джо сконсолідувати підтримку 2/3 виборців демократичної партії, які б ніколи не проголосували за Сандерса. Блумберг пообіцяв і надалі витрачати мільйони, аби завдати поразки Трампу, тож це теж дуже допоможе Байдену.

– Все ж, чия підтримка важливіша для Байдена – Блумберга чи молодих політиків, як Бутіджидж?

– У довгостроковій перспективі – Блумберга, беручи до уваги його гроші, організації та інтернет-активи. Але вихід Бутіджиджа і приєднання до Байдена перед самим супер-вівторком і підтримка Клобушар були дуже важливим сигналом про те, хто є найбільш життєздатною альтернативою Сандерсу. Підтримка двох молодих кандидатів допомогла Байдену перемогти у певних штатах і очолити перегони за кількістю делегатів, що проголосують за нього.

Мітинг на підтримку сенатора Берні Сандерса

– А як щодо Сандерса? Соціалістка Елізабет Воррен збирається вийти з перегонів. Чи допоможе це йому?

– Деякі з її виборців перейдуть до Сандерса, але вона не заявила про його підтримку. Натомість, вона критикувала його. Тож дехто з людей, які її підтримують, наприклад жінки-випускниці коледжів, можуть перейти до Байдена.

– Якщо у фінал президентських перегонів вийдуть Байден і Трамп, як вони розіграють “українську карту”?

– Тема України, ймовірно, помітно вплине на вибори, але це не головне питання, яке розділяє кандидатів. Республіканці будуть надалі намагатися звести наклеп на Байдена, нібито він зробив щось неправильно. Хоча вони так і не змогли пояснити, що такого невідповідного українським законам зробив Байден, що це порушувало б закони США. Штати мають дуже сурові антикорупційні закони, і якби щось таке сталося, проти нього провели б розслідування і Байден був би покараний. Але оскільки цього не сталося, то це ще раз доводить, що задача була – використати розслідування в іншій країні, аби заплямувати Байдена і посіяти сумніви у його чесності – і більше нічого.

Демократи зі свого боку не забудуть, що Трамп ставив особисті політичні інтереси над обов’язком президента, який полягає у чесному виконанні законів і обов’язків перед союзником США у період війни. Романтичне захоплення Трампа Путіним та Росією і перевищення повноважень, через що його піддали імпічменту, й надалі мотивуватиме демократів завдати Трампу поразки, хоч підконтрольний республіканцям Сенат його й виправдав.

– Як розігрування “української карти” вплине на україно-американські відносини?

– Буде тривати двопартійна підтримка України у Конгресі, яка спиратиметься на думку про те, що Україна це оплот проти російської агресії у Європі. Зокрема, Україні нададуть фінансування на військову допомогу та озброєння не зважаючи на те, що Трамп вважав би за краще вдовольняти “містера Путіна” чи вимагати від Європи зробити більше. Будуть і такі, як адвокат Трампа Руді Джуліані та інші республіканські сенатори – вони вимагатимуть і надалі розслідування, аби прикрити звинувачення Трампа проти Байдена, яким уже ніхто не вірить.

Американські сенатори після зустрічі з президентом України

Україна вчинить мудро, якщо на державному рівні боротиметься більш активно з корупцією і відмовлятиметься вдаватися до кроків, які можна розглядати як зайняття чиєїсь позиції в американських виборах.

Хоча на першому місці у американських президентських виборах будуть внутрішні проблеми, підтвердження лідерства США у світі у сферах підтримки демократії, підтримка наших союзників і боротьба з авторитарними режимами. Це може бути багатообіцяючою частиною боротьби демократів проти чинного американського президента. Єдине, що невідомо – це можливість, масштаби та характер втручання Росії у вибори в ім’я Трампа.

– Усім лідерам президентських перегонів – Сандерсу, Байдену і Трампу – за 70 років. Чому так виходить, що молоді кандидати у президенти не можуть здобути достатньо підтримки виборців?

– Справа в тому, що виборці цінують те, що, як вони думають, знають роботу людей, яких вони бачать на урядовій службі протягом десятиліть. Джо Байден має особисті відносини з тисячами посадовців із демократичної партії на місцях, партійними лідерами, головами профспілок, спонсорами й активістами. Він брав участь у сотнях політичних баталій з людьми, які лояльні до нього через це.

В час кризи – коли треба скинути Трампа – вони хочуть насамперед кандидата, здатного перемогти. В іншій ситуації вони б дозволили собі розкіш – спробувати якогось новачка або вийти за рамки, обираючи кандидата. Але 2020 рік – не час для цього. Хоч Берні Сандерс все ще є новим революційним кандидатом, більшість демократів тільки-но продемонстрували, що обирають відомого і випробуваного кандидата, який дає їм шанс перемогти Трампа.

Читайте також: Екс-посол США попередив Україну про наслідки “справи Байдена”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE