Politerno > Статті > Україна і світ > Виконавцями вбивства Шеремета можуть бути добровольці з АТО. Перші підсумки розслідування

Виконавцями вбивства Шеремета можуть бути добровольці з АТО. Перші підсумки розслідування

  • 18 Липня, 2017
  • 2391 Переглядів
  • 0

У четвер виповнюється рік з моменту вбивства ведучого радіо “Весті” і виконавчого директора “Української правди” Павла Шеремета. У цей день журналісти мають намір вшанувати його загибель і задати питання представникам СБУ, МВС і Адміністрації президента про результати розслідування, яке досі не назвало ні виконавців, ні організаторів, ні замовників вбивства.

До звіту готуються і силовики, які мають намір виступити перед пресою. Для додання нового імпульсу розслідування, президент Петро Порошенко вже запропонував залучити міжнародного слідчого.

Видання “Страна“, тим часом, вирішила з’ясувати, що насправді відбувається в слідчому процесі. Журналісти перевірили близько сотні судових рішень у справі Шеремета, а також поспілкувалася з джерелами, які мають доступ до розслідування вбивства. Загальний висновок такий. Замовники і мотиви злочину досі не встановлені, але щодо виконавців вже є суттєві зрушення. Їх слід веде до учасників добровольчих батальйонів, які воювали в АТО.

Головні лінії слідства

Рано вранці 20 липня 2016 року в Києві на перехресті вулиць Івана Франка та Богдана Хмельницького був убитий журналіст Павло Шеремет. Автомобіль, в якому він їхав на роботу, був підірваний. Спрацював пристрій, закладений вночі невідомими кілерами. Відразу після трагедії були висунуті чотири основні версії.

Однією з основних за традицією став “російський слід”. Мовляв, спецслужби Росії шляхом публічного теракту на відомого журналіста домагалися дестабілізації в Україні. Принаймні про це після вбивства Шеремета заявили наближенні до глави МВС Зорян Шкіряк та Антон Геращенко.

На “руку Кремля” кивав через півроку після вбивства і особисто міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Втім, як стверджують автори оприлюдненого нещодавно звіту Комітету із захисту журналістів, в розпорядженні слідства для підтвердження цієї версії немає нічого, крім непрямих доказів. Тому, крім “російського сліду”, правоохоронці продовжують відпрацьовувати і інші лінії.

Це можливі особисті або бізнес-конфлікти Павла Шеремета, помста російських або білоруських спецслужб, критичні виступи Шеремета на радіо “Весті”, тиск певних сил на “Українську правду”. Також не виключалася помилка кілерів – нібито їхньою метою могла бути власниця “Української правди” Олена Притула. Але сьогодні остання версія вважається малоймовірною.

Перевіряли навіть телефонні номери з Індонезії

Судячи з судових постанов, яких в кримінальному провадженні №12016100000001206 за фактом вбивства Павла Шеремета налічується вже близько сотні, головна лінія слідства – це відстеження по базах даних телефонних провайдерів телефонних дзвінків. А також контактів, які могли бути пов’язані не тільки з невідомими вбивцями, але і з самим Павлом Шереметом.

За рік слідства співробітниками поліції було перевірено понад триста номерів – їх геолокація в момент і задовго до вбивства. Деякі номери, перевірені слідством належать російським операторам, німецьким і навіть індонезійським. Судячи з останніх клопотанням прокурорів, коло інтересу слідства поступово звузився до декількох номерів. Але власників більшої частини цих номерів ідентифікувати поки не вдалося. Ці сім-карти були продані анонімним власникам. Перш за все це стосується власника “сімки”, за допомогою якої було приведено в дію вибуховий пристрій в автомобілі Павла Шеремета. Її уламок був знайдений неподалік від місця підриву автомобіля журналіста.

“У ході проведення Огляду місця події вилучено фрагмент сім-карти ТОВ  “Лайфселл” з номером НОМЕР_2. Крім цього в ході проведення досудового розслідування встановлено, що вилучений фрагмент сім-карти присвоєно Абонентський номер мобільного оператора ТОВ “Лайфселл” НОМЕР_3, яким корістувалась невстановлена ​​слідством особа” – описується в одному з перших судових постанов.

В кінцевому рахунку слідство встановило, що підривник автомобіля Шеремета знаходився в момент активації снаряда по вулиці Івана Франка, 17. На цьому місці знаходиться аварійний будинок, оточений зеленим парканом. Огорожа в одному з місць виявилась порушеною, і попередньо зроблений лаз, звідки кілери і спостерігали за машиною журналіста і активували “пекельний механізм”.

Знаряддя злочину ідентифіковано

За словами джерела “Страни” в слідчому управлінні ГУНП в місті Києві, крім сім-карти і місця дислокації підривників в результаті експертизи вдалося з великою точністю визначити, який вибуховий пристрій було використано.

За словами поліцейських експертів – міна була саморобною, але з фабричними елементами. У перекладі з професійного сленгу це означає, що вибуховий пристрій для вбивства Павла Шеремета було перероблено з стандартної протипіхотній міни.

Власне, це вже було озвучено на прес-конференції присвяченій першим результатам розслідування начальником Головного слідчого управління ГУНП Олександром Вакуленко, який заявив, що схема вибухового пристрою зроблена по типу стандартної протипіхотній міни МОН-50.

“Доопрацювати штатну міну для установки під днище автомобіля, оснастити її потужними магнітами і керованим детонатором, який спрацьовує від телефонного дзвінка можуть тільки фахівці з багаторічним досвідом. Дилетанти можуть зробити вибуховий пристрій натяжного типу, з гранат. Іноді кілери використовують навіть електромоторчики від дитячих іграшок в якості детонаторів. Але виготовити радіокеровану міну можуть тільки досвідчені професіонали. З Шереметом працювала ціла група кілерів. Причому жінка, яка встановлювала міну (на відео в капюшоні – ред.), швидше за все до виготовлення цього ВНП (вибухонебезпечного предмету) не мала ніякого відношення. Міну виготовили заздалегідь, потім довго відстежували маршрути пересувань Шеремета, а потім “відпрацювали” і перебралися в інший регіон “- стверджує слідчий поліції М.

За Шереметом стежили дві різні групи кілерів

Після того як вийшов фільм про вбивство Шеремета, знятий групою колег, стало зрозуміло, що за журналістом, перед його вбивством, стежило як мінімум дві групи. Перша група – кілери, які готували замах на журналіста. Ці особи публічно досі не названі, але саме вони фігурують на декількох відео, оприлюднених незабаром після вбивства.

У зв’язку з цим за потрібне вважається уточнити, що раніше глава МВС Арсен Аваков заявляв: відомство оприлюднить фотографію таємничої жінки (яка на одну мить все-таки потрапила в кадр камер відеоспостереження лицем), що займалася закладкою міни під днище авто, тільки в тому випадку, якщо слідство остаточно зайде в глухий кут.

Оскільки цього дотепер не зроблено, це означає що в МВС ще жевріє надія розплутати справу іншим способом.

Про другу групу спостереження – в особі “колишнього” співробітника департаменту оперативно-технічного документування СБУ (займається зовнішнім спостереженням) Ігоря Устименко і його невідомого напарника, стало відомо після виходу згаданого вище фільму.

Відомо, що імена, прізвища та оперативні завдання співробітників “7 флоту”, як називають агентів зовнішньої розвідки СБУ, суворо засекречені. І те, що Ігор Устименко розповів журналістам “Громадського” – що він нібито вів приватне спостереження за якимись “дітьми”, інакше як легендою прикриття не назвеш.

До слова, джерела “Страни” вже повідомляли, що наружка СБУ дійсно вела спостереження, але не за самим Шереметом, а за його друзями з “Азова”.

“На той момент була оперативна інформація, що бійці з полку Азов причетні до незаконного обігу зброї. Співробітники наружки не мають права дешифрувати, навіть якщо бачать підготовку до замаху. Вони зобов’язані доповісти начальству про все, що бачили. Чи помітили “ноги” СБУ те, що за Шереметом ведуть стеження інші люди і чи бачили вони момент закладки міни – треба питати у них”- пояснило джерело в спецслужбі про те, що робив Устименко біля будинку Павла Шеремета.

Добровольці, але не з “Азова”

Ймовірну причетність убивць Павла Шеремета до добровільних батальйонів правоохоронні органи відпрацьовували особливо ретельно.

У 2016 році слідчі запросили у суду дозволу на відстеження контактів в селах Юр’ївка та Урзуф Мангушський районів Донецької області. Однак чи йде мова про представників полку “Азов” – неясно, так як в 2016 році в цьому селі базувалися не тільки бійці цього полку, а й інших добробати, в тому числі “Правого Сектора”.

Джерела “Страни” в поліції говорять, що причетність кілерів до добробатів вже встановлений факт. Але інформація про те, що вбивці саме з полку “Азов” – не підтвердилася.

“Перевірка номерів телефонів волонтерів і бійців “Азова”, яких підозрювали в причетності до вбивства Шеремета, нічого не дала. Але є дані, що можливі вбивці належали до іншого добровольчому підрозділу – вони звільнилися з нього в 2015 році. У 2017 році вони виїхали з України. Зараз слідство перевіряє їх причетність до вбивства – йде перевірка їх номерів, де вони перебували в момент вбивства”, – пояснив слідчий.

Група вбивць Шеремета могла бути причетна до вибуху в Маріуполі

Щодо того, хто віддавав наказ групі кілерів-підривників по вбивству Павла Шеремета є кілька версій.

Опрацьовується варіант, що вони є “консервами” – впровадженими в добробати агентами російських спецслужб. Але не виключено, що вбивці – просто “вільнонаймані” люди, які виконують замовлення всіх бажаючих, не особливо вникаючи від кого вони виходять.

За словами джерел “Страни” в Генпрокуратурі і СБУ, розглядається версія, що кілери, які вбили Павла Шеремета, також підірвали полковника СБУ Олександра Хараберюша 31 березня 2017 року Маріуполі.

“Вибуховий пристрій спрацював в” Тойоті” Хараберюша – точно та само, як в машині Шеремета.

Також в розпорядженні слідства по Хараберюшу є копія відеозапису, на якій видно момент закладки міни під його машину.

Закладає жінка одягнена в батник з накинутим на голову капюшоном .

Її хода – один-в-один схожа з жінкою – кілером Шеремета.

Також був знайдений фрагмент сім-карти, за допомогою якої приведено в дію вибуховий пристрій. Є підозра, що в обох випадках діяла одна і та ж група з трьох осіб, є версія, що всі троє служили в одному з добровольчих підрозділів на початку АТО”, – стверджує високопоставлений офіцер СБУ.

Втім, інші джерела “Страни” в слідчій групі кажуть, що чітких доказів зв’язку немає.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE