Politerno > Статті > Україна і світ > Вимагання у дітей податкового генерала і плацдарм для Матіоса. За лаштунками “справи Холодницького”

Вимагання у дітей податкового генерала і плацдарм для Матіоса. За лаштунками “справи Холодницького”

  • 13 Квітня, 2018
  • 1793 Переглядів
  • 0

Той самий акваріум в кабінеті Холодницького, де була закріплена звукозаписна апаратура, джерело фото: pravda.com.ua

Кому з керівництва Генпрокуратури призначалися $ 2 млн від заарештованого за “вертолітну справу” Станіслава Денисюка

У загадковій епопеї з “жучком в акваріумі”, який записував одкровення заступника генпрокурора – керівника САП Назара Холодницького, намітився новий поворот.

У всій цій історії найдивніше є те, що до сих пір не оприлюднено інформацію про кримінальне провадження, в рамках якого, власне, Холодницького і поставили на прослуховування об’єднаними зусиллями Генпрокуратури і НАБУ.

Йдеться про справу щодо вимагання хабара в арештованого по так званій “вертолітній справі” екс-керівника податкової Харківщини генерала Станіслава Денисюка.

Що виглядає досить дивно. НАБУ оприлюднило кілька розмов в кабінету глави САП, але жодна з них не має ніякого відношення до цієї справи.

А вона, між тим, активно розслідується. Але з абсолютно іншого боку. До членів сім’ї опального фіскального генерала нагрянули з обшуками, дочці – оголосили про підозру, а після обіду 11 квітня Солом’янський суд розглядав клопотання про обрання їй запобіжного заходу.

Напередодні цього кореспондент “Страни” зустрівся з представником інтересів сім’ї Денисюків адвокатом Сергієм Вилкове і дітьми Станіслава Денисюка – Денисом і Тетяною (суддею Господарського суду Харківської області).

Вони розповіли свою трактовку баталій, які майже рік точаться довкола справи харківського “податкового генерала”.

Як це пов’язано з вимаганням у нього грошей від імені топів Генпрокуратури і спробою вдарити по Холодницькому у даному матеріалі.

Говорити “під запис” діти Денисюка погоджуються з умовою – вони озвучать лише ті обставини історії, які не є тими матеріалами кримінальних справ, де вони давали підписку про нерозголошення. Через це в окремих деталях вони ухиляються від позначення прізвищ і нюансів корупційної епопеї, передаючи естафету своєму адвокату Вилкову.

Посередники вийшли на зв’язок в день затримання податкового генерала

За запевненням дітей Денисюка, перший сигнал про те, що всі проблеми їх батька “можна вирішити” вони отримали ще 24 травня 2017 року – день затримання двох дюжин колишніх високопоставлених керівників фіскального відомства. Останніх доставляли в аеропорт “Жуляни” силами спеціальної авіації, а те, що відбувається глава МВС Арсен Аваков і заступник генпрокурора Анатолій Матіос охрестили наймасштабнішою антикорупційної операцією в історії України.

Окремою “хвилиною слави” при цьому був удостоєний Денисюк, якого Головний військовий прокурор назвав “смотрящим” за бізнесом опального олігарха Сергія Курченко. І хоча в справі самого Курченка у Денисюка немає ніякого статусу, відчепити цей шлейф від свого імені йому так і не вдалося.

“Як тільки затримали Станіслава Федоровича, Тетяні зателефонували, причому це були не сторонні люди, а знайомі сім’ї. Їй наполегливо запропонували контакти людей, які можуть допомогти в ситуації, що склалася”, – говорить адвокат Сергій Вілков.

Що закидають харківському фискалу

Сам захисник про це дізнався лише постфактум: з моменту затримання він перебував разом з Денисюком в стінах Генпрокуратури. Тут і трапилася перша накладка в його справі.

З’ясувалося, що текст “підозри” “податковому генералу” був заздалегідь підписаний заступником начальника управління ГПУ з розслідування злочинів, скоєних на тимчасово окупованих територіях Ольгою Мірогородскою. У рвипадку харківського податкового генерала, звільненого після обрання президентом Януковича за скороченням штатів у зв’язку з ліквідацією ДПАУ, який займався після цього адвокатською діяльністю, закон встановлює імператив – про підозру такому фігуранту може оголошувати тільки глава ГПУ або його заступники.

“Вони втратили важливу деталь про те, що Денисюк – спецсуб’єктів. А так як весь цей час Матіос з Аваковим красувалися в телеефірах, всі сиділи і чекали”, – пояснює Вілков.

У підсумку, свій автограф під “підозрою” Денисюку поставив Головний військовий прокурор, зачитавши її текст і роз’яснивши права затриманого. При цьому, сам він на той момент не входив до складу групи прокурорів по “вертолітній справі”. Що, за версією Вілкова, означає серйозне нехтування правами його клієнта. Мовляв, статус підозрюваного Денисюк отримав з порушенням.

На цю деталь неодноразово звертали увагу адвокати фіскала в судах. А пізніше “промах” де-факто визнали і в “воєнці”, заднім числом підготувавши постанову про довключення Матіоса до складу групи прокурорів. Втім, ці обставини, як і скандальні суди по запобіжному заходу, а також розміру застави по опальному фіскалу, не мали кардинального впливу на перипетії розслідування справи про “податкові майданчики”.

По ній з кінця весни минулого року Денисюка звинувачують в участі в ОПГ Януковича-Клименка (ст.255 КК України) і зловживання владою (ст.364 КК України). Сума інкримінованої йому шкоди спочатку заявлялася в 308 млн грн, але в кінцевому рахунку була знижена втричі – до 134 мільйонів.

Сам 60-річний фіскал останній рік провів під арештом в одиночній камері ІТТ на Косогірному провулку в Києві (тільки в кінці березня він був переведений в СІЗО). Те, що податкового генерала помістили саме до цієї установи прокурори пояснюють нібито загрозами життю Денисюка. З чим адвокат Вілков категорично не погоджується, називаючи умови утримання клієнта його ізоляцією і тортурами.

“Рішала” зі зв’язками в верхах силових структур

Як би там не було, але 6 березня Станіславу Денисюку був оголошений текст підсумкової “підозри”. З 28 березня його сторона знайомиться з матеріалами “вертолітної справи”.

Крім неї Денисюк і члени його сім’ї є фігурантами ще як мінімум двох кримінальних проваджень. У викладі адвоката Вілкова, всі вони є наслідком тих подій, які відбулися з його клієнтом після затримання і арешту в травні минулого року.

Перше з них стосується вимагання грошей у членів сім’ї його клієнта. Як запевняє Вілков, він дізнався про його існування випадково. І тільки через деякий час після отриманого 24 травня 2017 року Тетяною Денисюк “оффера”.

У розпорядженні адвоката виявився запис переговорів дочки “податкового генерала” з загадковим посередником. На ній Тетяна обговорювала деталі передачі хабара, який призначався для керівництва Головної військової прокуратури за звільнення Денисюка і закриття його справи.

Сьогодні діти податкового генерала стверджують: з відповідною заявою про вимагання вони звернулися в Генеральну інспекцію ГПУ незабаром після того, як на них вийшов головний посередник. Останній обіцяв вирішити питання Денисюка на найвищому рівні, і називав цілу серію високопоставлених осіб, в кабінети яких він вхожий.

За цим фактом було порушено кримінальну справу. В рамках НСРД співробітниками СБУ фіксувалися переговори фігурантів розслідування, а також зустрічі.

Серед персон, які обговорювалися на них – верхівка ГПУ та інших правоохоронних структур. Включаючи, як вже зрозуміло сьогодні, в тому числі і двох заступників генпрокурора – головного військового прокурора Анатолія Матіоса і керівника САП Назара Холодницького.

Втім, Вілков скептично ставиться до версії про причетність до цієї справи антикорупційного прокурора і заперечує інформацію, що “рішала” є кумом Холодницького.

У той же час, на його думку, мова не йшла про банальне шахрайство і “спробу розводки” – “рішала” дійсно відвідував режимні об’єкти силових структур, був знайомий з статусними фігурами. При цьому, набагато більше ознак, на думку адвоката, вказувало на те, що “рішала” дійсно мав виходи на керівництво Військової прокуратури і, можливо, особисто на Матіоса.

При цьому, слава про його серйозні можливості підтверджувалися в вузьких колах. Зокрема, кажуть, що нібито саме він допоміг вийти на угоду зі слідством екс-голові податкової міліції Андрію Головачу.

“Діти Станіслава Федоровича наводили довідки про цього посередника. З’ясувалося що він знаходиться “в темі” нюансів розслідування “вертолітної справи” і засекречених матеріалів угод зі слідством у ній. Ті деталі, в курсі яких був він, стороння людина не могла знати апріорі”, – розповідає Вілков.

Він наводить ряд фактів, що підтверджують гіпотезу про зв’язок “рішали” з Військовою прокуратурою. По-перше, коли Денисюки просили паузу, щоб подумати над його пропозицією, посередник заздалегідь обговорював з представниками “воєнки” переноси судових засідань. Анонс підтвердився – слухання дійсно “посунули” в часі під формальним приводом.

По-друге, саме посередник передав прямі контакти військового прокурора по “справі податкових генералів” дітям Денисюка. З цією людиною вони повинні були домовитися про механізм реалізації їх прохання, поставивши прокурора до відома – мовляв, його телефон Денисюкам дав Матіос. Це також спрацювало: в певний момент підлеглий Анатолія Васильовича забезпечив видачу довіреності на право виїзду маленької дитини Станіслава Федоровича за кордон.

Передача грошей і евакуація “рішали”

У кінцевому рахунку, Денисюк і посередник вдарили по руках. Сумарно свобода “податкового генерала” була оцінена в $ 2 млн. Діти опального арештанта стверджують, що перша частина обумовленого хабара в розмірі $ 200 тис. була передана під контролем правоохоронців. При цьому, кошти для цього були використані не бюджетні, як зазвичай робиться в таких випадках.

“У Тетяни на депозиті були гроші, які вона зняла. Їх передали посереднику, і відразу після цього стало ясно, що стався якийсь витік інформації”, – відзначає Сергій Вілков.

Перш за все, це виразилося в змінах в поведінці самого “рішали”. Який почав поступово йти зі зв’язку з Денисюками, стверджуючи про повсталі у його житті проблеми. Незабаром після цього посередник покинув межі України, виїхавши за кордон.

При перетині кордону він не був затриманий. Незважаючи на пул зібраних доказів його злочинної діяльності навіть сьогодні цей чоловік не оголошений в розшук. Покритою мороком виявилася і доля вручених йому грошей Денисюками. Фактично ця готівка, як висловлюються на сленгу правоохоронці, “пішла на втрату”.

Шукати її сліди в кабінетах високопоставлених фігурантів справи про вимагання, до яких їздив на рандеву посередник, силовики не стали.

Справу про вимагання передали в “Департамент Кононенка-Грановського”

Замість цього саме кримінальне провадження, порушене за заявою дітей Денисюка, “змінило прописку”. З Генеральної інспекції ГПУ воно перекочувало в Департамент з розслідування особливо важливих справ відомства, управління процесуального керівництва якого на той момент очолювала Ольга Варченко (нині перейшла в Держбюро розслідувань).

Остання запросила на зустріч Тетяну і Дениса Денисюк (а також їх адвоката), заявивши їм про необхідність їх повторного допиту. При цьому, канву справи про вимагання грошей з харківської сім’ї, почали різко міняти в перші ж дні перекидання її в цей Департамент Генпрокуратури.

З особливо тяжкої статті 368 КК України (“одержання хабара”) її перекваліфікували на статтю про шахрайство (ст. 190 КК України), тим самим даючи зрозуміти Денисюкам – їх-де банально “розвів” посередник, а до отримання мзди ніхто з топів ГПУ відношення не має.

Тим часом, саме після відмови Денисюків погодитися на перекваліфікацію справи про вимагання з них хабара, тиск на харківську сім’ю з боку правоохоронців посилився. Паралельно, за словами Вілкова, вони подавали ряд звернень до НАБУ з проханням зареєструвати кримінальне провадження щодо Матіоса з мотивів його можливої ​​причетності до вимагання хабара.

Але відомство Артема Ситника відповідало відмовами.

Як Холодницький став “кінцевим бенефіціаром” отримання хабара

Пізніше в справі про вимагання хабара у Денисюк намітився новий поворот. Виокремивши з пулу названих посередником в процесі переговорів прізвищ тільки персону Холодницького, “Департамент Кононенка-Грановського” підключив до розслідування Антикорупційне бюро. Саме на цій підставі була отримана санкція суду на право прослушки Назара Івановича. А фокус розслідування звели до того, що саме він міг стояти за діями “рішали” у справі податкового генерала.

6 березня Холодницький виявив “жучок” в своєму кабінеті. У той же день відбулося спілкування Вілкова і Денисюка-старшого з Головним військовим прокурором і його підлеглими – заступником Дмитром Борзих і прокурором Андрієм Філюком.

На цій зустрічі Матіос дорікнув сторону податкового генерала в спробі очорнити його ім’я, прив’язуючи його до історії про вимагання у сім’ї Денисюк хабара. Але це були далеко не всі сюрпризи рандеву опонентів у гучній справі.

По-перше, Матіос повідомив Денисюку про те, що під його дочку посилено копають антикорупційні органи, і незабаром Тетяні буде оголошено про підозру.

По-друге, заступник Луценка запропонував дітям податківця звернутися із заявою на ім’я Юрія Віталійовича, в якому вони просили б доручити розслідування справи про вимагання з них грошей за звільнення батька  … Головній військовій прокуратурі.

“Він вів до того, що знайде злочинців, і вручить повідомлення про підозру тим, хто причетний до цього. З його слів ми зрозуміли, що він має на увазі тих осіб, які займають високі посади в Генпрокуратурі”, – згадує деталі цього діалогу Вілков.

З слів Анатолія Матіоса, як розповідає Вілков, випливало, що кінцевим бенефіціаром отримання грошей від Денисюків виступав саме керівник САП.

“Яким боком Холодницький до справи про податкові майданчиках, і як міг вирішити проблеми Станіслава Федоровича, якщо його веде “Военка” – незрозуміло”, – коментує ці підозри адвокат.

І допускає, що якби його клієнти погодилися з аргументами Матіоса, то Холодницький був би вже підозрюваним у кримінальній справі.

“Я більш ніж упевнений, що якби це сталося, то посередник одразу ж повернувся б в Україну, його затримали, і він з підозрюваного став би свідком. І звичайно ж, дав свідчення, вигідні Головному військовому прокурору”, – зазначає Вілков.

Атака на дочку

Втім, сам Денисюк 6 березня заявив лише, що для вироблення єдиної позиції щодо стану справ йому потрібно обговорити ситуацію з дітьми. Тетяна і Денис побували у нього в ІТТ, а після цього – вирушили на прийом до Головного військового прокурора. Причому зроблено це було на прохання останнього.

“Суть останньої зустрічі була така. Мовляв, спочатку ви пишете заяву про передачу справи про хабарі в військову прокуратуру, потім вас опитують і потім ми вирішимо, що робити з вашим батьком. Денисюки відмовилися”, – зазначає Вілков.

Через кілька днів після цього почався скандал з “прослуховуванням в акваріумі” Назара Холодницького. А паралельно – активізувалося раніше анонсоване Матіосом розслідування справи щодо Тетяни Денисюк.

Що характерно, слідчі дії в її відношенні педалюються Антикорупційним Бюро. Тетяні було оголошено про підозру у зловживанні службовим становищем та винесенні завідомо неправосудного рішення.

У середу, 11 квітня, в Солом’янському райсуді Києва відбулося засідання суду, де прокурори наполягали на обранні дочці арештованого податкового генерала запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 6 млн грн. Втім, суддя Вадим Сенін відмовив у задоволенні цього клопотання САП в повному обсязі. Дане рішення не підлягає оскарженню.

На цьому засіданні суду адвокат Вілков заявив, що переслідування його клієнтки прямо пов’язане зі справою Станіслава Денисюка, і спробами схилити її до зайняття такої лінії поведінки, яку намалювали в “воєнці”. А саме – обмовити Холодницького, назвавши його головною дійовою особою в справі про “рішалу”.

Вілков не виключає, що пропонуючи такий план Матіос сам хоче зайняти місце Холодницького на чолі САП. Тим більше, що після майбутнього старту роботи Держбюро розслідувань Військову прокуратуру чекає ліквідація.

У зв’язку зі сформованою ситуацією Денисюк звертаються до Юрія Луценка з проханням “повернути” розслідування справи про вимагання з них грошей за звільнення батька в Генеральну інспекцію.

Крім того, з огляду на наявний конфлікт інтересів та побоювань помсти з боку Анатолія Матіоса, члени сім’ї харківського податківця клопочуть про виокремлення його епізоду із загальної “вертолітної справи” і передачі процесуального керівництва над ним будь-якому іншому структурному підрозділу ГПУ, за винятком Головної військової прокуратури.

“Страна” звернулася до прес-служби Генпрокуратури з проханням щодо коментарів Головного військового прокурора про відомі йому подробиці загадкової історії, пов’язаної з вимаганням грошей у Станіслава Денисюка і його ролі в цьому скандалі.

Аналогічне прохання автор статті направив Анатолію Матіосу в месенджері Facebook. До моменту виходу цього матеріалу будь-якої реакції і відповідей на отримані запитання не отримано.

У разі, якщо Анатолій Васильович захоче розповісти свою версію епопеї з “вертолітною справою” харківського податкового генерала, а також деталі скандалу з вимаганням грошей у сім’ї Денисюків, редакція опублікує його точку зору.

Strana.ua

Читайте також: В акваріумі завівся “жучок”. Що стоїть за скандалом з прослуховуванням Назара Холодницького

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE