Politerno > Статті > Україна і світ > За що люди Пашинського погрожували “порвати” редакцію київського журналу

За що люди Пашинського погрожували “порвати” редакцію київського журналу

  • 14 Квітня, 2018
  • 1682 Переглядів
  • 0

У Києві вибухнув новий скандал з Сергієм Пашинським – головою комітету Ради з безпеки і оборони. Цей депутат, як пишуть ЗМІ, є одним з кураторів української військової промисловості, а його син Антон займає керівну посаду в компанії, що продає зброю за кордон.

Журнал “Новое время” на днях опублікував статтю про корупційні схеми в українській оборонці. Організаторами сумнівних угод журналісти назвали Сергія Пашинського і Олега Гладковського – заступника секретаря РНБО і давнього ділового партнера Петра Порошенка.

У відповідь на матеріал до редакції прийшли представники Пашинського. За словами головного редактора “Нового времени” Віталія Сича, журнал пообіцяли “рвати”, якщо він не опублікує спростування.

Розберемося, за що представники нардепа, за ім’ям якого тягнеться шлейф зі скандалів, погрожують журналістам.

“Навіть при Януковичі ніхто так тупо не погрожував”

За словами Сича, адвокати Пашинського з’явилися в редакцію без попередження, перервавши редколегію.

“Вони в досить ввічливій формі і з посмішкою (поки не буду називати їхні імена) сказали, що люди хочуть “рвати” “Новое время”, але є й інший варіант. Я уточнив, що значить “рвати”, і чи не мається на увазі фізична загроза? Вони відповіли, що, мовляв, розумійте як хочете, люди там емоційні. Потім уточнили, що мають на увазі людей в Міноборони і оточення Пашинського в парламенті”, – написав головний редактор журналу у себе в Facebook.

Від Сича зажадали опублікувати статтю-відповідь Пашинського на звинувачення в корупції. А потім, за словами головного редактора “НВ”, йому передали послання в стилі “Хрещеного батька”.

“Також мені передали чорно-білу фотографію Пашинського, яку на моє прохання мені передадуть в кольоровому вигляді і яку я повинен поставити на всю обкладинку як частину вибачення”, – повідомив журналіст.

За його словами, “мені ніхто не погрожував з часів Януковича. Та й навіть тоді так тупо ніхто не погрожували”.

Що викликало гнів Пашинського

Журнал в своєму матеріалі “Служили два товариші” в номері від 5 квітня пише, що Україна витрачає 20% оборонного бюджету на секретні закупівлі. Для порівняння в США – це лише 10%. На думку журналістів, за цією завісою секретності Київ приховує масштабні корупційні схеми. До них причетні високопоставлені представники президентської команди (Олег Гладковський) і парламентської коаліції (Сергій Пашинський з “Народного фронту”).

Обкладинка “Нового времени” від 5 квітня

“Грошові потоки в оборонці поділені між БПП (Блок Петра Порошенка) і НФ, щоб ніхто не був скривджений”, – цитує журнал думку Сергія Лещенка, депутата БПП і член антикорупційного комітету Верховної Ради.

Схема №1. Перша сумнівна, на погляд видання, схема – це закупівля через польську фірму в Чехії списаних БМП-1, завезення їх в Україну під виглядом запчастин, збірка на Житомирському бронетанковому заводі і продаж армії. Спрощено це виглядало так: завозили за ціною металобрухту (20-25 тисяч євро), продавали армії по 205 тисяч доларів.

Всього Міноборони закупило двісті таких машин на 41 млн доларів. Про причетність до схеми Пашинського “НВ” заявив бізнесмен, пов’язаний з цими угодами.

Схема №2. У минулому квітні шосткинський завод “Імпульс”, що входить в “Укроборонпром”, для чогось продав кіпрському офшору 109 пакетів детонаторів по 95 тисяч євро. Потім їх звідти вже набагато дорожче – за 684 тисячі євро – викупила сербська компанія Sloboda. Плата пройшла через латвійський банк ABLV, який в лютому американський Мінфін звинуватив у відмиванні грошей.

В чиїх кишенях осіла на Кіпрі різниця майже 600 тисяч євро, виданню невідомо.

“Але до поставок детонаторів причетний син Пашинського, який вже два роки очолює відділ зовнішніх контрактів державного Спецтехноекспорту”, – стверджують журналісти.

Крім того, завіряє всі подібні контракти заступник голови “Укроборонпрому” Світлана Хромець, яка раніше працювала в компанії Олега Гладковського “Богдан”.

Схема №3. До цієї корпорації у журналістів теж є питання. Виявляється, Міноборони без жодного тендеру закупило у неї сотню медичних автомобілів за 32 тисячі доларів кожен.

Без тендеру – тому що закупівля проходила по секретній статті оборонного бюджету. Закон це дозволяє. Тільки ось що за секретність з явно допоміжним транспортом (нехай і для армійських потреб)?

Нагадаємо, Гладковський, крім управління “Богданом”, засідає в українському РНБО. Видання вважає це очевидним конфліктом інтересів.

Але найцікавіше в тому, що з половини поставлених медичних авто, зламалася рівно половина. Проте, Міноборони має намір продовжувати закупівлі.

У “Богдана” закуповуються також вантажівки для армії, які на 10% дорожче, ніж у вітчизняного конкурента – Кременчуцького КрАЗу, який дає п’ятирічну гарантію. У той час як “Богдан” – тільки дворічну.

Відповідь Пашинського

Глава комітету з оборони відповів “НВ” цілої статтею. Він назвав матеріал “НВ” підривом “міждержавних відносин України і країн НАТО Чехії і Польщі”, а також “виконанням замовлення російської пропаганди”.

Завезення старих БМП Пашинський назвав “безпрецедентним постачанням великої партії бронетехніки від країни НАТО”, маючи на увазі Чехію.

Він стверджує, що подорожчання бронемашин пов’язано з їх модернізацією, яку проводила Польща. Саме цим пояснюється польське посередництво при закупівлі. БПМ, за словами Пашинського, отримали новий двигун і радіостанцію.

А в Житомирі, пише депутат, техніка тільки проходила дооснащення – маскування і пуско-налагоджувальні роботи.

У той же час аргументи Пашинського щодо дивного продажу детонаторів на Кіпр за скромні гроші поки не надто переконують – він в основному говорить про те, хто видавав на це ліцензію. Але не пояснює, чому оборонне підприємство продає продукцію приватній фірмі в шість разів дешевше за ринкову ціну.

Пашинський повідомив про свій план дій у зв’язку з виходом статті в “НВ”:

1. Запрошую головного редактора видання “НВ” Віталія Сича, журналістів, які грунтовно цікавляться темою українського військово-промислового комплексу і можливої ​​корупції в ньому, на засідання комітету з питань національної безпеки і оборони, яке відбудеться 18 квітня 2018, о 15.00. Ми представимо відповіді по тим, про які йдеться в матеріалі від професіоналів у цій тематиці. Вважаю що журналісти повинні бути зацікавлені почути професійні та різнобічні точки зору.

2. Як голова комітету з оборони, звернуся за підтримкою комітету, щоб направити запит в Національне антикорупційне бюро України з вимогою відкрити кримінальне провадження і провести розслідування інформації, зазначеній в статті “НВ”, і публічно оголосити висновки за контрактом на поставку БМП і всіх фактів.

3. Інформація про диверсію в “НВ” проти відносин Україна-НАТО та всі дані за контрактом і факти в статті будуть переправлені в військово-дипломатичні місії країн НАТО і місії НАТО в Україні. Ми запрошуємо дипломатів на засідання комітету.

4. За підтримки комітету ми звернемося до відомих українських громадських організацій, які займаються моніторингом діяльності ЗМІ та журналістської етики, з проханням дати оцінку таким діям видання “НВ” і журналіста Івана Верстюка.

5. “Укроборонпром” і я особисто подаємо в суд на видання “НВ”. Гроші не потрібні – буду домагатися, щоб на тому ж місці і в тому ж обсязі розмістили спростування і вибачилися.

Що про це писали на Заході

Тим часом, в західних ЗМІ корупція в українській оборонці, публікація про яку в українському журналі так обурила Пашинського, висвітлювалася досить часто – для такої локальної, здавалося б, теми.

Ще восени німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung опублікувала статтю про корупцію в українській оборонній промисловості і ролі в цьому президента Петра Порошенка.

На думку газети, оборонна промисловість в Україні – це “новий Клондайк”. Війна відкрила небачені джерела доходу для влади, пише видання. Корупція в галузі процвітає. Для майже всієї продукції, яка використовується в армії, зареєстрований один постачальник, який як завгодно може накручувати ціни. Імпорт існує, але про те, що буде імпортуватися, вирішує виключно компанія “Укроборонпром”.

“Друзі Порошенка мають великий вплив в сфері озброєнь”, – додають німецькі журналісти.

У Раді Безпеки старий діловий партнер Порошенка, промисловий магнат Олег Гладковський, є заступником голови по закупкам. А людина на ім’я Роман Романов, який раніше працював на них обох, очолював до недавнього часу гіганта озброєнь “Укроборонпром”. Він був автодилером автозаводу Гладковського “Богдан”, а в 2014 році очолював виборчий штаб президента в Херсонській області.

“Все разом це утворює структуру впливу, яку в колі фахівців описують як “вертикаль Порошенка”, – йдеться в статті.

Видання визнає: немає доказів того, що Порошенко безпосередньо бере участь в корупційних махінаціях.

“Однак очевидні певні конфлікти інтересів, що випливають з його ролі бізнесмена. І ці конфлікти інтересів можуть завдати прямої шкоди солдатам на фронті”.

У грудні американське видання Foreign Policy також випустило матеріал про “Укроборонпром” і його бізнесової підконтрольності Петру Порошенку. Видання зазначає, що оборонний консорціум, що складається з приблизно 130 компаній, має тісні зв’язки з президентом Петром Порошенком. І проводить паралелі між корупцією у відомстві і тим, що в цей час влада України намагається отримати західне військове обладнання.

Узвіті бюро за нинішній рік сказано, що в “Укроборонпромі” здійснюють маніпуляції з контрактом на 39 мільйонів доларів на поставку запчастин для “Антонова”, Aн-32, Міноборони Іраку.

“У документі йдеться про розслідування НАБУ щодо діяльності двох чиновників “Укрспецекспорту”, підрозділу концерну, що займається експортом зброї, а також громадянина Індії, який проживає в Києві і, за повідомленнями, перевів близько шести мільйонів доларів на банківський рахунок компанії, що називається Paramount General Trading з ОАЕ”, – йдеться в матеріалі.

За даними слідства, компанія з ОАЕ повинна була надати запчастини, але так і не зробила цього. У зв’язку з чим запчастини були надані із запасів “Укроборонпрому”.

“Банківські рахунки були використані посадовими особами “Укрспецекспорту” для проведення корупційних дій, пов’язаних із коштами кримінального походження”, – додає журналіст.

Крушельницький відмітив, що в звіті НАБУ зазначено, що гроші компанії з ОАЕ переводилися на ряд банківських рахунків, в числі яких рахунок компанії Aragon International Petroleum, кінцевим власником якого виступила дочка одного з керівників “Укрспецекспорту”.

За словами журналіста, кошти переводилися і на рахунки іншої дочки бізнесмена, яка є громадянкою США.

“Поліція і прокуратура розслідували контракт на поставку запчастин до Іраку, але компанії і чиновники не виявили порушень”, – сказала прес-секретар “Укроборонпрому”.

В адміністрації президента України заявили, що більшість звинувачень є помилковими.

Цікаво, що після цього каскаду публікацій на Заході, глава “Укроборонпрому” Роман Романов подав у відставку і був знятий з займаної посади.

Чи має відношення Пашинський до роботи українського ВПК

Джерела видання “Страна” в Міністерстві оборони і ВПК підтверджують, що як Гладковський, так і Пашинський є людьми, що серйозно впливають на рішення в оборонному комплексі.

Пашинський до недавнього часу очолював наглядову раду холдингу “Укроборонпром” але і зараз неформально впливає на цілий комплекс рішень в даній сфері. При цьому самого Пашинського називають людиною секретаря РНБО Олександра Турчинова, в інтересах якого (а також ряду інших бенефіціарів “Народного фронту”) він, як правило, і діє.

Читайте також: “Наші Гроші”: Керівництво Укроборонпрому злило 100 мільйонів на “прокладку” менеджера Порошенка (Відео – Фото)

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE