Politerno > Україна і світ > 5 фактів про надзвичайні заходи в енергетиці від Громадського

5 фактів про надзвичайні заходи в енергетиці від Громадського

 • 16 Лютого, 2017
 • 1234 Переглядів
 • 0

Громадське зібрало 5 важливих фактів про постанову уряду щодо надзвичайних заходів в енергетиці.

17 лютого набувають чинності надзвичайні заходи в електроенергетиці, затверджені Кабміном у зв’язку з блокуванням трьох залізничних гілок на Донбасі. Що це означає та чи матемо наслідки для кінцевих споживачів?

1. Надзвичайні заходи в енергетиці не означають оголошення надзвичайного стану в країні

Два попередніх роки взимку влада уже вдавалася до таких кроків. Розпорядження про надзвичайні заходи — це набір технічних правил, обмежень і вказівок, що робити, щоб уникнути дефіциту електроенергії. Наприклад, заборонено експортувати вугілля марки «антрацит», поки його не вистачає всередині країни.

Надзвичайні заходи запроваджені на один місяць з можливістю продовження ще на місяць. Цього мало б вистачити для завезення імпортного вугілля.

Завдяки надзвичайним заходам, за словами профільного міністра Ігоря Насалика, можна зекономити 350 тис. тонн антрациту. За його оцінками, цього палива вистачить на 40 діб. На антрацитовому вугіллі працюють ТЕС у Донецькій, Дніпропетровській, Харківській, Київській областях. В регіонах створено оперативні штаби для ухвалення рішень, повідомив віце-прем’єр Геннадій Зубко.

Станом на четвер запас антрацитового вугілля на складах великих електростанцій становлять понад 800 тисяч тонн, ще понад 100 тисяч тонн – на складах ТЕЦ.

2. Вимикати світло можуть тільки у крайньому разі

За словами експерта з енергетики Андрія Геруса, кінцевий споживач може не відчути змін, адже це вузькогалузеве питання. І навіть анонсованих Кабміном віялових відключень упродовж цього місяця чекати не варто. На думку Геруса, вони можуть відбудуться в березні, якщо до цього уряд не знайде альтернативи українському вугіллю марки «антрацит».

Раніше цього тижня прем’єр заявив, що віялові відключення електроенергії можуть торкнутися 7 областей:

«Хочу підкреслити, що відключення електрики будуть відбуватися тільки в крайніх випадках. І то ми заздалегідь будемо про це інформувати».

Сповістити про відключення повинні не пізніше, аніж за 3 дні.

Енергосистема України в умовах надзвичайного стану до 15 — 20 березня зможе стабільно працювати без відключень електроенергії споживачам. Про це заявив т.в.о. директора «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук у спеціальному відеозверненні з роз’ясненнями.

3. Вугілля тимчасово будуть розподіляти «в ручному режимі»

В Міненерго пояснили, що завдяки розпорядженню Кабміну отримали право вирішувати, хто першочергово буде отримувати вугілля і яке. Мета — максимально завантажити станції, які працюють на газовому вугіллі, а мінімально — ті, що на дефіцитному антрациті.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик після засідання РНБО в коментарі Громадському заявив, що держава повинна імпортувати запаси вугілля і на це виділяються кошти, мова йде про вугілля антрацитової групи.

У свою чергу в ДТЕК повідомили, що Придніпровська та Криворізька теплоелектростанції можуть зупинитися через 3 — 4 тижні, якщо не буде відновлено поставки антрацитового вугілля з Донбасу. Таким чином блокада вивезення антрациту з окупованих територій Донбасу може призвести до віялових відключень світла. Про це йдеться у відповіді Громадському компанії Ріната Ахметова ДТЕК, яка є власником цих станцій.

4. Більше будуть завантажувати атомні станції

Потужності АЕС будуть давати 60 — 61% електроенергії, повідомили у Міненерго. Утім, повністю перекрити дефіцит за рахунок атомної енергетики неможливо з технічних причин, пояснював в ефірі Громадського колишній член НКРЕКП Андрій Герус. Саме теплові електростанції є головними «маневровими потужностями», тобто, на відміну від АЕС та ГЕС, дозволяють балансувати систему у періоди пікових навантажень.

5. Альтернативу вугіллю з окупованих територій можна було знайти раніше

Україна розгляне можливість закупівлі вугілля з Південної Африки, Китаю та Австралії. Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик після засідання РНБО:

«Ми будемо мати державний запас. Виділяються кошти на державний запас антрацитової групи вугілля. Поки що не так багато варіантів які підходять. Це Південна Африка, Австралія та Китай», — сказав він.

Крім того, можна було переобладнати станції на роботу з газовим вугіллям замість антрациту. Запаси газового вугілля є на Західній Україні, також його можна імпортувати із сусідньої Польщі.

Президент повідомив, що можна здійснити таке переобладнання за 3 роки. За словами Порошенка, йому вдалось досягти домовленостей з польськими та китайськими партнерами щодо модернізації українських енергогенеруючих компаній.

«Мова йде про суттєве збільшення коефіцієнту корисної дії і забезпечення, щоб вони працювали на будь-яких видах пального. Незважаючи на те, що на це потрібно 2 — 3 роки, ця робота має розпочатися негайно і вже», – сказав Порошенко.

Формула Роттердам+ (ціна вугілля в порту Роттердама плюс доставка в Україну), з урахуванням якої зокрема розраховується тариф на електроенергію в Україні, мала би надати можливість купувати імпортне вугілля. Чому це не дало очікуваного ефекту і за якою ціною ТЕС купували вугілля, перевірить Генпрокуратура.

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь