Національне антикорупційне бюро України направило 161 клопотання про міжнародну правову допомогу в компетентні органи 41 держави, найбільше – в Латвію, Великобританію, Австрію, Швейцарію та Кіпр.
Географія звернень охоплює майже всі континенти, повідомляє прес-служба НАБУ.
У бюро зазначили, що іноземні банки і компанії причетні до принесення більше третини всіх збитків від злочинів, які розслідує НАБУ.
“Зараз детективи НАБУ встановили комерційні структури щонайменше з 10 країн світу, за участю яких з України було виведено понад 2,27 млрд гривень, 428 млн доларів, 4,3 млн євро і 825 тисяч фунтів стерлінгів”, – йдеться в повідомленні.
Так, слідством була встановлена причетність іноземних суб’єктів до корупційних схем, реалізованих в ряді українських державних компаній: Укргазвидобування, Електроважмаш, Об’єднана гірничо-хімічна компанія, Державна продовольчо-зернова корпорація України, Адміністрація морських портів України, Одеський припортовий завод та інші.
За даними НАБУ, кінцевими бенефіціарами іноземних компаній-учасниць корупційних схем найчастіше є громадяни України, а самі компанії, які як правило, виконують роль посередника, який за сприяння топ-менеджменту держпідприємства купує його продукцію за цінами нижче ринкових або навпаки – постачає обладнання або сировину для потреб ДП за завищеними цінами.
“При цьому доходи, отримані злочинним шляхом, виводяться за кордон і використовуються як з метою створення в Україні нових корупційних схем, так і для фінансування приватних потреб їх організаторів (покупка нерухомості, оплата за навчання дітей, медичне обслуговування тощо)”, – сказано в повідомленні.
“Прописані” такі компанії найчастіше в Великобританії і на Кіпрі, де низьке оподаткування, спрощена фінансова звітність і високі гарантії конфіденційності. Банківські операції найчастіше здійснюються через фінансові установи в Латвії та Австрії, оскільки місцеві банки працюють швидко і мають жорсткі стандарти дотримання банківської таємниці.
У НАБУ додали, що їх детективи здійснюють досудове розслідування у 319 кримінальних процесах (станом на 31 березня 2017 року). Сукупний розмір предмету злочинів, які розслідуються, перевищує 85 млрд гривень.