Блискавична реакція США на призначення суддів Верховного Суду України поставила президента Петра Порошенка в дуже незручне становище.
Що б там не говорила українська влада про самостійність в ухваленні важливих державних рішень, реалії свідчать про протилежне. Про те, що будь-які процеси всередині країни ретельно коригуються західними партнерами в черговий раз можна було переконатися в ситуації з призначенням суддів Верховного суду.
Великі сумніви
Минулими вихідними Вища кваліфікаційна комісія суддів оприлюднила рейтингові списки переможців конкурсу на посади суддів оновленого Верховного суду. Після ретельного відбору до Вищої ради правосуддя були спрямовані рекомендації по призначенню 120 кандидатів суддями відповідних касаційних судів у складі Верховного Суду. Але не встигли щасливчики відсвяткувати свою перемогу, як своє слово сказали ті, чию думку чинна влада вважає істиною в останній інстанції.
У доброчесності кандидатів у судді Верховного Суду несподівано засумнівалися в посольстві США, де впевнені, що вища рада правосуддя України повинна переглянути перелік затверджених.
“Ряд сильних кандидатів потрапили до складу Верховного суду, але все ж добропорядність багатьох з них викликає сумніви. Вища рада правосуддя повинна окремо розглянути кожну кандидатуру”, – сказано в мікроблозі посольства в Twitter.
Своє “фе” в унісон зі Сполученими Штатами висловили і ті, кого прийнято називати “грантоїдами”. Так, Центр протидії корупції повідомив, що 80% суддів на посади суддів нового ВСУ – діючі судді або перебувають у відставці, а кожен четвертий з них отримав негативний висновок Громадської ради доброчесності.
Хвороблива реакція
Подібна реакція американського посольства і підконтрольних їй установ не дивує політичних експертів. Так, політолог, директор Центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов, вважає, що західним партнерам не подобається, що влада зібралася зробити судову систему цілком підконтрольною.
“Сполучені Штати можуть спокійно дивитися на деякі витівки нинішнього режиму у внутрішній політиці, але щодо прагнення Банкової взяти під повний контроль судову гілку, влада США сприймає досить болісно. Ми бачимо прагнення наших зовнішніх партнерів сформувати незалежну від Адміністрації президента вертикаль, це і НАБУ, і антикорупційні суди. Можна не сумніватися, що в Штатах прекрасно розуміють гру, затіяну президентом і його оточенням”, – вважає Золотарьов.
При чому тут Ляшко?
Те, що своєю реакцією Посольство США наступає на хвіст президенту і його оточенню підтверджує і різка реакція лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Політик, якого давно пов’язують з обслуговуванням інтересів АП. Ляшко першим і єдиним відреагував на негативну оцінку дипломатичного відомства.
Як заявив Ляшко, коментуючи відбір кандидатів до Верховного Суду, посольство США грубо втручається у внутрішні справи країни. “Чому американці обурюються, що Росія або Україна втручається в їхні вибори, коли вони самі безпардонно лізуть у внутрішні справи суверенної держави? Так принизливо вказують тільки сировинним колоніям. Посол США в Києві Йованович – поводиться як слон в посудній лавці! Наш МЗС повинен вимагати її відкликання”, – гнівно відписався депутат в своєму Facebook
Особисте виживання
Проте, реакції офіційної влади на оцінку з боку Посольства США, швидше за все, не буде. На думку Андрія Золотарьова, що всупереч позиції західних партнерів, Петро Порошенко продовжить гнути свою лінію.
“Потрібно розуміти, що для президента це питання політичного і особистого виживання. Це звичайно, погрожує певними наслідками, але вони будуть не завтра і навіть не післязавтра. У будь-якому випадку, ставлення західних партнерів до Порошенка буде змінюватися”, – резюмував експерт.
Приватне виживання
Проте, реакції офіційної влади на оцінку з боку Посольства США, швидше за все, не буде. На думку Андрія Золотарьова, що всупереч позиції західних партнерів, Петро Порошенко продовжить гнути свою лінію.
Джерело: РІА НОВИНИ