Оптимальною датою дострокових виборів Верховної Ради у Володимира Зеленського вважають 21 липня.
Про це радник президента з юридичних питань Андрій Богдан сказав на брифінгу у вівторок після зустрічі президента з керівниками фракції.
За його словами, консультації пройшли дуже конструктивно і практично всі представники фракції погодилися з можливістю розпуску.
“Були спори щодо конституційності, законності, можливості оскаржити такий указ. Проте при його наявності всі партії і фракції задекларували готовність і бажання йти на вибори”, – сказав він.
“Ми вважаємо, що це буде дуже важливий крок для оновлення парламенту, для заведення до Ради нових, прогресивних, молодих облич, які мають бажання і можливість працювати на Україну”, – додав радник Зеленського.
За його словами, указ про розпуск ради буде підписаний найближчим часом і оприлюднений у “найближчі дні”.
“Ми бачимо для себе найбільш допустиму дату голосування 21 липня 2019 року“, – сказав Богдан.
Він додав, що наразі йдуть ще консультації з Центральною виборчою комісією щодо процедур самих виборів і можливо буде звернення до голови Верховної Ради Андрія Парубія щодо скликання “позачергової сесії” на 22 травня і ухвалення змін до закону про вибори депутатів.
Богдан зазначив, що у закон пропонується внести три основні зміни – зниження прохідного бар’єру до 3%, голосування тільки за пропорційними списками і зменшення строків тендерних закупок для ЦВК.
Юридичний консультант президента наголосив, що попри розпуск Рада може і надалі працювати до того моменту, поки не складе присягу новий склад парламенту.
Крім того, щодо публікації указу про розпуск ВРУ, він додав, що можливо доведеться з цим “потягнути”, якщо позачергова сесія не буде скликана на 22 травня.
“Найоптимальніший строк публікації указу, щоб дотримати всі норми Конституції, це 60 днів і проведення виборів в останню неділю цього періоду, це саме публікація указу завтра. Але можливо з публікацією треба буде потягнути пару днів для того, щоб провести дострокову сесію і підписати і опублікувати закон. Щоб новий виборчий процес почався ще до процесу проведення виборів”, – заявив радник Зеленського.
Також Андрій Богдан зазначив, що президент Володимир Зеленський в своєму указі про розпуск парламенту буде опиратися на норми Конституції.
“Пункт перший статті 90 (Конституції України – ред.) – це відсутність коаліції у Верховній Раді”, – сказав він, відповідаючи на питання, яка причина буде вказана в указі президента про розпуск Верховної Ради.
“Указ президента не може ґрунтуватися на будь-яких рішеннях будь-яких суддів. В даному випадку – це буде оцінка правової ситуації, що склалася у Верховній Раді. Цей указ буде ґрунтуватися виключно на Конституції України”, – додав Богдан.
Водночас, на сайті президента з’явилось повідомлення про консультації Зеленського з керівництвом Верховної Ради. Під час нього президент заявив, що “головним аргументом для розпуску Верховної Ради є дуже низька довіра громадян України до цієї інституції – 4%”.
“Це – оцінка роботи парламенту і найвагоміший аргумент для припинення його повноважень. Я як гарант Конституції зобов’язаний гарантувати права громадян України. Юридична підстава для розпуску – з 2016 року не існувало коаліції”, – заявив він.
Читайте також: Зеленський збере позачергову сесію ВР, щоб міняти кадри і закон про вибори