Колишній керівник “Укрспецэкспорту” Сергій Бондарчук, який отримав політичний притулок у Британії, звернувся до президента Європейської Ради Дональда Туска щодо його заяви на захист екс-президента України Петра Порошенка.
Про це Бондарчук повідомив на своїй сторінці у Facebook.
“Відповідь Президента Європейської ради пана Туска спонукала мене звернутися до нього (Туска) та поінформувати, що дуже небезпечно витрачати свою репутацію на підтримку таких людей як Петро Порошенко”, – заявив Бондарчук, додавши повну версію листа, якого він надіслав Дональду Туску.
“Президенту Європейської Ради Його Високоповажності Дональду Туску
Ваша Високоповажносте,
Перш за все, дозвольте привітати з обранням Вас головою Європейської народної партії – найчисельнішої політичної групи у Європарламенті. Переконаний, що на цьому посту Ви і надалі активно захищатиме європейські цінності та завзято відстоюватиме фундаментальні свободи людини, до яких, у тому числі, відноситься і свобода висловлювання.
Репутація – найдорожче, що є у політика. Як нещодавно охарактеризував Вас лідер парламентської групи ЄНП в Європарламенті Манфред Вебер, Ви є «справжнім християнським демократом і європейцем, саме тією людиною, яка має очолити нашу політичну родину». І я вірю, що Ви не станете приносити свою бездоганну політичну репутацію у жертву заради спроби опосередковано вплинути на розслідування правоохоронних органів України відносно українського топ-чиновника, яку б високу посаду він не обіймав.
Особисто звернутися до Вас, як до Президента Європейської Ради, мене змусив Ваш нещодавній коментар під час з‘їзду ЕРР у Загребі на запитання журналіста українського бюро Радіо Свобода щодо розслідувань справ, пов‘язаних з експрезидентом України Петром Порошенком. Ці розслідування веде новий український правоохоронний орган – Державне Бюро Розслідувань, утворений за підтримки європейських партнерів України.
Зокрема, під час прес-конференції Ви сказали: «Моє перше враження, що це щось дійсно небезпечне. Я сподіваюсь, що Україна залишатиметься країною, в якій правоохоронні та судові органи поважають верховенство права, і в якій немає місця для політично вмотивованих переслідувань. Будь-яка спроба залякування лідерів опозиції стане предметом занепокоєння в Європі… Завжди, коли влада або люди у владі використовують правосуддя проти політичних опонентів. Це у будь-якому вигляді, чи у середньо- чи у довгостроковій перспективі, стане трагедією не лише для жертв переслідування, а й для всієї країни».
У цьому зв‘язку звертаю Вашу увагу, що я, як і багато інших громадян України, були об‘єктом політичних переслідувань з боку президента Порошенка під час виконання ним своїх президентських повноважень. Будь-які опоненти влади, будь то журналісти, політики, добровольці – всі, хто був незгодний з протиправними рішеннями президента Порошенка, миттєво перетворювалися на його особистих ворогів. По відношенню до незгодних, скажу Вам на власному гіркому досвіді, одразу відкривались сфабриковані нашвидкуруч кримінальні справи. Деяких позбавляли свободи – основоположного досягнення демократичного світу, деяких – українського громадянства, а деяких змусили виїхати зі своєї рідної країни, аби не опинитися за гратами.
Я думаю Ви чули про випадки переслідування за час каденції Порошенка журналістів програми «Схеми», що проводили незалежні журналістські розслідування резонансних справ за участю президента Порошенка. Зокрема журналіста цієї програми Михайло Ткача, який під час виконання своїх службових обов‘язків зазнав нападу з боку офіцерів Управління Державної охорони України – правоохоронного органу, відповідального за безпеку перших осіб держави. Про головного редактора інтернет-ресурсу Strana.ua Ігоря Гужву, кинутого у СІЗО, який вимушений був залишити Україну після свого звільнення і отримав політичний притулок у Австрії. Вам, мабуть, відомий випадок позбавлення українського громадянства експрезидента Грузії і екскерівника Одеської області Михайла Саакашвілі, народного депутата України Андрія Артеменка. І цей перелік протиправних дій далеко не повний. Його можна продовжувати. Окрім того, нападки підконтрольних президенту Порошенку силових органів поширювались не лише на громадян України. Останнім часом у пресі випливають дедалі більше фактів про намагання режиму Порошенка дискредитувати Посла США в Україні Марі Йованович.
Більше того, якщо брати мій конкретний випадок, то не маючи можливості кинути мене за грати, оскільки я звернувся до Великої Британії за політичним притулком, президент Порошенко і підконтрольні йому «правоохоронні», а насправді – каральні органи влаштували в буквальному слові травлю моєї мами, яка залишалась в Україні. В результаті за декілька років переслідування вони довели її до смерті. І я навіть не зміг приїхати в Україну попрощатися з нею, оскільки одразу був би кинутий у тюрму.
І я маю тверді юридичні підстави говорити саме про політичне переслідування з боку президента Порошенка. Про політичне переслідування йшлося у рішеннях суду Британії, відповідно до якого мені і моїй родині було надано політичний притулок, а також відмовлено у моїй екстрадиції в Україну, на чому наполягала Генеральна прокуратура України. До того ж, рішенням комісії Інтерполу мене було знято з міжнародного розшуку через те, що розслідування проти мене, що велося в Україні, було визнано політично вмотивованим і сфабрикованим Генеральною прокуратурою України за вказівкою президента Порошенка. Ці факти були підтверджені в ході засідання суду Британії не лише відповідними документами, але й показами свідків під присягою.
Ваша Високоповажносте, я вимушений з жалем констатувати, що у всіх випадках політичних переслідувань, які президент Порошенко, зловживаючи своїм президентським мандатом, незаконно проводив відносно всіх критиків його режиму, ані Ви, як Президент Європейської Ради, ані будь-які інші європейські чиновники вищої ланки, не висловлювали свого занепокоєння дійсно політичними переслідуваннями. Ви не помічали тоді цих ганебних фактів. Проте зараз, коли дійсно незалежний правоохоронний орган почав розслідування по відношенню до правопорушень, яких вчиняв експрезидент Порошенко, Ви згадали про «політично вмотивовані переслідування».
Я відкидаю думку про подвійні стандарти, що можуть застосовуватися з боку лідерів провідних європейських інституцій до представників різних політичних таборів в Україні. Я також далекий від думки про те, що вищезгадане питання було навмисно поставлене Вам, аби Ваша відповідь щодо неприпустимості «політичного переслідування Порошенка» вплинула на хід слідства в Україні.
Хочеться вірити, що Ви поважатиме і довірятиме рішенням судів як Великої Британії, так і будь-яких інших судів Європейського Союзу щодо дій експрезидента Порошенка, а також не ставитиме у майбутньому під сумнів їхні рішення, так само як і розслідування правоохоронних органів України, утворених, у тому числі, за Вашої рішучої підтримки.
З повагою,
Сергій Бондарчук”
Нагадаємо, українські правоохоронці звинувачують Сергія Бондарчука у розкраданні державного майна у сумі 7,5 мільйона доларів. З червня 2015 року він перебуває у розшуку Інтерполу. Бондарчук заявляє, що обвинувачення проти нього сфальсифіковані.
15 березня в рамках екстрадиційного процесу екс-керівника “Укрспецекспорту” Сергія Бондарчука в Лондоні було взято під арешт.
Згодом Бондарчук заплатив заставу у розмірі близько 75 тисяч фунтів, що дорвінює 2,48 млн гривень.
Читайте також: Суд надав ДБР доступ до даних паспортів Порошенка