Politerno > Україна і світ > Bellingcat: спецоперацію щодо “вагнерівців” відклали за ініціативою Єрмака

Bellingcat: спецоперацію щодо “вагнерівців” відклали за ініціативою Єрмака

 • 17 Листопада, 2021
 • 389 Переглядів
 • 0

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти на тиждень заплановану на 25 липня 2020 спецоперацію із затримання бойовиків ПВК “Вагнера”.

Про це йдеться в спільному розслідуванні журналістів Insider і Bellingcat.

Bellingcat переказує слова тодішнього директора ГУР Василя Бурби. За день до початку спецоперації він разом із заступником директора СБУ Русланом Баранецьким прибув до ОП, щоб зробити останню доповідь про майбутню спецоперацію. Однак, як Бурба розповів Bellingcat, Зеленський на той момент був зайнятий, і вони не змогли зустрітися з ним особисто.

За словами Бурби, голова офісу Президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень. За день до того президент Зеленський досяг домовленості з Росією про перемир’я на Донбасі. Перемир’я мало набути чинності 27 липня 2020 року. За словами Бурби, в Офісі Президента вважали, що якщо спецоперація пройде, як заплановано, і завершиться затриманнями бойовиків 25 липня, то перемир’я закінчиться, не встигнувши розпочатися.

“Бурба розповів, що відповів, що відкласти операцію на тиждень неможливо, оскільки це призведе або до втрати довіри з боку найманців, або до підозр з боку білоруських чи російських спецслужб, або до того й іншого одразу. За словами Бурби, надалі представники Офісу Президента, намагаючись знайти компроміс із командою ГУР МОУ, запропонували скоротити затримку операції до чотирьох днів. Дату вильоту й захоплення найманців належало перенести на середу, 29 липня 2020 року. У цьому випадку перемир’я принаймні встигло б набути чинності. Як розповів Бурба, спецслужби вважали, що шанс знайти нові квитки в такий короткий термін невеликий, проте пообіцяли дізнатися, що можна зробити”, – пише Bellingcat.

Наступного ранку, коли перша група з 33 найманців вже виїжджала з Москви, команді ГУР МОУ вдалося успішно перебронювати квитки не на середу, 29 липня, а на четвер, 30 липня. Квитки другої групи із 13 найманців поміняли на суботу, 1 серпня. Пізніше того ж ранку, за словами Бурби, він повідомив Офіс Президента, що план все одно буде здійснено, але із затримкою на п’ять днів.

Після зриву спецоперації директор Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба пропонував всім, хто знав про неї, крім президента, пройти тест на поліграфі, щоб з’ясувати, чи не було витоку інформації до Білорусі.

Журналісти посилаються при цьому на колишніх оперативників ГУР Міноборони та кажуть, що ті зазначали: між Бурбою та Офісом Президента вже були розбіжності.

“Тріумфальне завершення настільки значущої спецоперації зробило б його (Бурбу. – Ред.) героєм в очах широкого загалу і додало б йому політичної ваги, чого, нібито, хотіли уникнути в апараті Зеленського”, – пише The Insider.

Видання зазначає, що одразу після того, як “вагнерівців” затримали в Білорусі тамтешні спецслужби, Бурба пропонував усім, хто знав про спецоперацію, крім президента, пройти тест на детекторі брехні. Але натомість за кілька днів після арештів він був відсторонений від виконання обов’язків.

Офіс Президента не відповів на прохання Bellingcat підтвердити або спростувати слова Бурби.Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь