Politerno > Україна і світ > Окупанти вкрали та знищили на ЧАЕС обладнання на 135 млн доларів – The Washington Post

Окупанти вкрали та знищили на ЧАЕС обладнання на 135 млн доларів – The Washington Post

  • 2 Червня, 2022
  • 238 Переглядів
  • 0
ЧАЕС

Росіяни вкрали та знищили на Чорнобильській АЕС обладнання на 135 млн доларів, деяка техніка, яку відстежили завдяки GPS-трекерам, знаходиться у Білорусі.

Про це пише The Washington Post.

З Чорнобильської АЕС окупанти вкрали або знищили 698 комп’ютерів, 344 машини, 1500 дозиметрів радіації, практично всі засоби пожежогасіння та програмне забезпечення.

Водночас, список того, що російські окупаційні сили вкрали, підірвали чи прострелили у чорнобильських лабораторіях та навколо них, все ще складається.

Представник ЧАЕС повідомив журналістам, що за час окупації 9 їхніх колег було вбито, 5 викрадено.

58-річний Микола Безпалий, директор Центральної аналітичної лабораторії сайту вважає, що росіяни завдали великих економічних збитків Україні.

До вторгнення майже 6000 робітників ЧАЕС стежили за наслідками катастрофи, а також переробляли ядерні відходи з інших електростанцій в Україні та Європі.

Євген Крамаренко директор “зони відчуження” – території площею тисячу квадратних миль, де рівні радіації залишаються високими, а доступ громадськості обмежений, – розповів, що в перший день вторгнення російський генерал представився новим лідером станції і представив співробітників Росатому.

“Я вважаю, що в той час, коли вони прийшли, вони планували бути там постійно, вони планували взяти керування на довгий час”, – розповів Крамаренко.

За кілька днів до вторгнення було евакуйовано всіх співробітників, крім кількох сотень.

Ті, хто залишився, працювали по кілька сотень годин під наглядом росіян, часто не відпочиваючи по кілька днів, намагаючись забезпечити безпеку станції та роботу систем.

При цьому, за словами Крамаренка, обладнання та інформація станції систематично розкрадалися чи знищувалися.

Крамаренко перевіряє частину викраденого обладнання, яке було оснащене GPS-трекерами, деякі все ще передають дані про місцезнаходження.

“Ми бачимо, що його частина знаходиться на території Білорусі, вздовж кордону. А частина переміщується територією Білорусі — Гомель, Мінськ, інші місця”, – додав Крамаренко.

Загалом він оцінює вартість заміни того, що було втрачено, більш ніж у 135 мільйонів доларів.

При цьому програмне забезпечення було спеціально розроблене для станції та незамінне.

Безпалий сказав, що деякі з найважливіших робіт його лабораторії — моніторинг рівня радіації в зоні відчуження щодо ознак сплесків — практично неможливі без нього.

“Зараз неможливо надати достовірну інформацію, чи знаходиться обладнання в робочому стані, чи ні, тому що немає програмного забезпечення. Росіяни не зможуть ним користуватися, тому що ПЗ унікальне, зроблене спеціально для наших пристроїв”, – зазначив Безпалий.

Працівники ЧАЕС скептично поставилися до того, що чиновники Росатому вивезли із Чорнобиля програмне забезпечення чи обладнання для своїх цілей.

За їхніми словами, росіяни у будь-якому разі знали б, що вони не можуть його використати, і тому найімовірнішим поясненням було те, що знищення було якимось покаранням.

Інший варіант, за їхніми словами, полягав в тому, що російські ядерні чиновники почали вірити кремлівській пропаганді напередодні вторгнення, яка неправдиво стверджувала, що Україна працює із західними державами над розробкою ядерної зброї.

На даний момент на ЧАЕС працюють над кращими планами евакуації на випадок нового вторгнення.

За словами Крамаренка, реальна небезпека наразі пов’язана з лісовими пожежами із наближенням літа. Все обладнання, яке вони могли б використовувати для боротьби з ними, вкрали чи воно стало непридатним для використання.

Нагадаємо, партія “Слуга народу” стала членом європейської партії “Альянс лібералів і демократів за Європу” (ALDE).

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь


Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE