Politerno > Тернопільщина > Шокуючі результати аудиту Тернопільської міськради. Ч.6. Як у Надала дурили на приватизації та за копійки продавали пам’ятки архітектури

Шокуючі результати аудиту Тернопільської міськради. Ч.6. Як у Надала дурили на приватизації та за копійки продавали пам’ятки архітектури

  • 17 Березня, 2025
  • 4195 Переглядів
  • Comments Off

За відсутності укладеного покупцями попереднього договору на охорону культурної спадщини Управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопілської міської ради здійснено продаж чотирьох пам’яток архітектури місцевого значення на суму – 2 361,24 тис. гривень.

Наприкінці серпня 2024 року Державна аудиторська служба України завершила ревізію у Тернопільській міській раді, під час якої було зафіксовано численні факти порушень, що привели до загальних втрат місцевого бюджету на загальну суму 127 млн грн. Зокрема, про це повідомляло наше видання. Нині за результатами аудиту поліція розслідує кримінальне провадження №12024210000000374 від 21.08.2024 за ч.2 ст.367 КК України за фактами неналежного виконання своїх службових обов’язків посадовими особами Тернопільської міської ради.

У першій частині матеріалу щодо ревізії у Тернопільській міській раді ми охопили розділ зі звіту Держаудитслужби відносно інвестиційних угод. Аудитори вказали, що інвесторами у Тернополі забудовано понад 17 га землі в одних з найпривабливіших частинах міста, та за які в кращому випадку ними компенсовано земельний податок. Здебільшого приватні суб’єкти господарювання отримували комунальну землю в користування фактично задарма.

У другій частині розслідування йшлося про чисельні порушення при оренді комунальної землі та виділенні ділянок для релігійниї організацій, на яких зводяться багатоквартирні будинки.

Третю – приурочили пайовій участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, зокрема, розповіли про те, як Тернопільською міською радою було прийнято рішення щодо зменшення у 100 разів розміру пайового внеску всупереч норм закону.

Четверта частина стосувалася втрат бюджету на місцях розташування рекламних засобів.

У п’ятій частині ми розповіли про те, як невиконання орендарем ТОВ «Бонус Медікус» умов договорів оренди в частині сплати орендної плати та своєчасного повернення нерухомого майна призвело до не доотримання бюджетом Тернополя доходів на 11 мільйонів 529 тис. грн.

Надходження від приватизації комунального майна

Свідоме ставлення до ефективного управління своїми майновими ресурсами підсилює спроможність кожної громади не лише на забезпечення суспільної стабільності, а й на сталий розвиток, та дозволяє зробити роботу органів місцевого самоврядування більш прогнозованою в надходженнях. А це, своєю чергою, сприяє розширенню спектру та підвищенню якості публічних послуг, які можна отримати на відповідній території, стимулює розвиток бізнесу та підсилює інвестиційну привабливість.

Аналіз фактичних обсягів надходжень Тернопільської до бюджету міської територіальної громади доходів від приватизації майна засвідчив його нестабільну динаміку протягом досліджуваного періоду.

Надходження до бюджету Тернопільської міської територіальної громади доходів від приватизації комунального майна за період 2020-2023 роки (тис. грн)

Як видно із діаграми, надходження до бюджету розвитку територіальної громади коштів від приватизації комунального майна, передбачені у бюджеті Тернопільської міської територіальної громади на відповідний рік, не виконано лише у 2022 році.

Варто зазначити, що загалом протягом періоду, який підлягав дослідженню, Управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна проведено 28 процедур приватизації комунального майна, за результатами яких укладено договори купівлі-продажу, з них:

  • 7 процедур приватизації об’єктів комунальної власності, переданих в оренду, загальною площею 7,2 тис. м² на загальну суму 15 207,72 тис. грн з ПДВ;
  • 21 процедуру шляхом продажу об’єктів на аукціоні загальною площею 4,4 тис. м² на загальну суму 21046,51 тис. грн з ПДВ.

Шляхи париватизації об’єктів комунальної власності за період з 01.01.2020 по 31.03.2024

Провівши під час аудиту порівняння шляхів приватизації, встановлено, що вартість 1 м² майна, проданого на аукціоні, майже у 2 рази! перевищує вартість майна, викупленого орендарем.

Протягом періоду, який підлягав аудиту встановлено, що Управлінням проведено 4 процедури приватизації пам’яток архітектури місцевого значення за результатами яких укладено договори купівлі-продажу об’єктів комунальної власності на загальну суму 2 361,24 тис. грн, а саме:

– договір від 22.05.2020 № 112 покупець Демінський Сергій Анатолійович, щодо купівлі нежитлового приміщення розташованого за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 39, загальною площею 36,9 кв. м (будівля-пам’ятки місцевого значення, а саме житловий будинок 1912 р. (охоронний номер 248М), ціна продажу об’єкта на становить 90,20 тис. грн (з ПДВ);

– договір від 12.06.2020 № 140 покупець Денисюк Тетяна Михайлівна, щодо купівлі нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Тернопіль, вул. Руська, 50, загальною площею 134 кв. м (будівля-пам’ятка місцевого значення, а саме житловий будинок початку ХХ ст. (охоронний номер 251М), ціна продажу об’єкта на становить 821,99 тис. грн (з ПДВ);

– договір від 17.02.2022 № 25 – покупець Маціпура Ірина Михайлівна, щодо купівлі нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Тернопіль, вул. Івана Франка, 11 (будівля-пам’ятки місцевого значення, а саме житловий будинок 1937 р. (охоронний номер 257М), ціна продажу об’єкта на становить 489,43 тис. грн (з ПДВ).

– договір від 05.10.2023 № 359 – покупець ТОВ «Україна» Ресторан, в особі директора Заставної Марії Йосипівни, щодо купівлі нежитлового приміщення розташованого за адресою: м. Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, 23 загальною площею 145,4 кв.м (будівля-пам’ятки місцевого значення, а саме готель «Подільський» кінець ХІХ ст. (охоронний номер 8М), ціна продажу об’єкта на становить 959,62 тис. грн (з ПДВ).

Однак, згідно листа Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації від 27.05.2024 № 02.1-46/757, встановлено, що ним не укладалися попередні договори про укладення в майбутньому охоронних договорів на пам’ятки (їх частини) з вищезазначеними покупцями.

Отже, за відсутності укладеного покупцями попереднього договору на охорону культурної спадщини Управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопілської міської ради здійснено продаж чотирьох пам’яток архітектури місцевого значення на суму – 2 361,24 тис. гривень.



Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE