Politerno > Статті > Україна і світ > 19 на 5 дало 12. Як намалювали високий рейтинг Вакарчука

19 на 5 дало 12. Як намалювали високий рейтинг Вакарчука

  • 1 Червня, 2017
  • 1956 Переглядів
  • 0

В останні тижні народилася нова політична сенсація. З’явилися дані соціології, які дають фронтмену “Океана Ельзи” Святославу Вакарчуку рейтинг на рівні Петра Порошенка і Юлії Тимошенко.

Це тут же викликало велике пожвавлення в колах політиків і бізнесменів. За інформацією видання “Страна“, кілька великих підприємців, які ще рік тому були готові вкластися в “перспективного реформатора Саакашвілі”, тепер уважно придивляються до Вакарчука.

Чи є у знаменитого музиканта президентські перспективи, розбиралася “Страна”.

Середнє арифметичне Вакарчука

Пару тижнів тому з посиланням на власні джерела в оточенні президента ряд ЗМІ опублікував дані закритого соцопитування, проведеного в березні групою “Рейтинг” і соціологічною службою “Соціс” (її пов’язують з екс-главою фракції БПП Ігорем Гринівим), згідно з яким президентський рейтинг Вакарчука – 12,3% на тлі 13,2% у самого Порошенка і 12,9% у Тимошенко. Співрозмовники видання в АП також підтвердили, що бачили такі цифри.

Однак, в самій соціологічній групі “Рейтинг”, яка дійсно проводила таке соцопитування, прийшли в подив від цих цифр.

Директор соціологічної групи “Рейтинг” Олексій Антипович повідомив, що у Вакарчука відсотки куди нижче.

“У нас є різні дослідження, але за кожним з них у Святослава Вакарчука є 3%, 4% і максимально 5% підтримки. Це різні методики дають такі цифри. Але який показник повинен бути у компанії” Соціс “, щоб у нас двох вийшло в середньому 12%? у такому випадку у них повинно бути 19%. Наші 5% і їх 19% – ось і виходить в середньому 12%.

Ви самі вірите в 19% Вакарчука? Тому звідки беруться такі цифри нам невідомо”, – повідомив Олексій Антипович, додавши, що найближчим часом компанія оприлюднить своє дослідження.

У компанії “Соціс” ситуацію не коментують.

“Замовник має право не оприлюднювати соціологічні дослідження. І, відповідно, ми, поки не отримаємо дозвіл, це не коментуємо. Єдине що, я можу сказати, що ми часто відстежуємо рейтинги відомих осіб, які є акторами, музикантами і спортсменами. І маємо можливість спостерігати, в тому числі, як змінювався рейтинг нинішнього київського мера.

Я можу сказати свою думку, що зараз вибори не на порядку денному, а якщо вони будуть в 2019 році, то в другому турі там швидше за все виявляться професійні політики”, – повідомив  виконавчий директор “Соцісу” Олександр Стегній.

Загалом, якщо відштовхнутися від слів Антиповича, то виходить, що, за даними однієї соціологічної служби у Вакарчука 5%. Друга служба про свій рейтинг не говорить. Але в ЗМІ наводилися дані об’єднаного рейтингу цих двох служб, за якими у співака 12%.

Вирішивши просте математичне рівняння, отримуємо, що для середнього арифметичного 12%, рейтинг Вакарчука в другій службі повинен бути 19%. Чи справді ця цифра вийшла за результатами опитування, або її домалював невідомий замовник (про якого, втім, можна здогадатися) – питання відкрите.

Довгий шлях в політику

Перший похід Святослава Вакарчука в політику відбувся в 2007 році. Його ім’я з’явилося у виборчому списку “Нашої України-Народної Самооборони” (НУ-НС) на позачергових парламентських виборах. За квотою цієї політсили батько Святослава Вакарчука, Іван Вакарчук, який більше 20 років очолював Львівський університет імені Івана Франка став міністром освіти.

Сам музикант увійшов в Комітет свободи слова та інформації, навіть брав участь в розробці деяких законопроектів, зокрема, про обмеження реклами тютюну та алкоголю. Рівно через рік Вакарчук заявив, що знімає з себе депутатські повноваження і пішов з Верховної Ради.

Батько музиканта – Іван Вакарчук протримався в політиці на 2 роки більше сина. До осені 2015 року Святослав Вакарчук не займався політикою, а потім несподівано для оточуючих став стипендіатом програми Yale World Fellow 2015 року, в рамках якої чотири місяці навчався політиці, світового лідерства і міжнародним відносинам в стінах престижного Єльського університету в США.

Втім, повернувшись в Україну на початку 2016 року, Вакарчук ні про які політичні амбіції не заявляв. Він періодично намагався помирити Україну з Донбасом, присвячував пісні Надії Савченко, висловлював співчуття загиблим від теракту в Пітері, за що був викритий в “зраді”, писав листи Порошенко із закликом боротися з корупцією.

І навіть на останні чутки про його “бронзу” у рейтинговому президентському заліку відреагував з гумором, заявивши, що у нього є великі сумніви, що частина українців дійсно хоче бачити його на посаді президента України.

“А хто вам сказав, що вони цього хочуть? Рейтинги – це така річ … Людей же спеціально запитали (підтримали б вони Вакарчука на виборах – прим. ред.) – вони ж не вийшли на вулицю з цим. Один мудрий філософ сказав: не шукайте в темній кімнаті чорну кішку, особливо коли її там немає”, – сказав Вакарчук на прес-конференції перед одним зі своїх концертів.

Однак, про існування такої чорної кішки в темній кімнаті говорять багато українських експертів і політологів. А політики топ-рівня навіть бачать в ньому свого суперника. Наприклад, лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко в одному з ефірів вже заявила, що, мовляв, “як співак зможе вивести країну з глибокої кризи”.

“Вакарчук не потрапить до другого туру, але відтягне голоси у противників Порошенко”

Попри це політолог Андрій Золотарьов в коментарі говорить, що “фактор Вакарчука” вже практично вирішений.

“Те, що з’явилися ці дані соціології з великими відсотками по Вакарчуку – це явно технологія президента і особисто Ігора Гриніва, який, як відомо, є досвідченим політтехнологом. Я бачу нервозність команди Порошенко через те, що президент сьогодні перебуває в нестабільній ситуації. динаміка для самого Порошенка дуже негативна.

Але це ще не катастрофа для нього – у нього є і ресурсна перевага, і сильна команда. і тепер частина людей з Банкової бачать зручним спаринг-партнером Порошенка саме Вакарчука. Якщо він і не вийде до другого туру, то забере голоси у інших конкурентів Порошенко по майданівському табору і в другому турі тоді зустрінеться діючий президент і, наприклад, Юрій Бойко від Опозиційного блоку.

А Вакарчук закличе своїх виборців голосувати за Порошенка, як зробив генерал Лебідь в 1996 році в Росії (закликав голосувати в другому турі за Єльцина – прим.ред.) або Марчук в 1999 році в Україні (закликав голосувати за Кучму – прим.ред.)”, – вважає політолог Андрій Золотарьов.

Політичний експерт Руслан Бортник вважає, що на Вакарчука може зробити ставку Захід.

“Ті ж американці вже тотально розчарувалися в українських політиках. Вакарчук вже одного разу виграв грант на навчання в Америці, тобто він є об’єктом інтересу для Заходу.

Чому Вакарчук привабливий для американців?

По-перше, він є моральним авторитетом для українців, він утворений, популярний, талановитий. я не виключаю, що через нього може йти торг, щоб Вашингтон зберіг свій вплив на Київ, для Вакарчука має знайтися місце в українській політиці. і я думаю, що він сам і хоче, і може і має всі шанси повернутися в політику.

У 2008 році він розчарувався, але зараз 2017-й. Він цілком може виявитися зручним спаринг-партнером для Порошенка. І навіть якщо сьогодні у нього немає такого рейтингу, то за 2 роки можна будь-який рейтинг натягнути”, – говорить Руслан Бортник.

У свою чергу, глава Комітету виборців України Олексій Кошель вважає, що Вакарчуку рано пророкувати вихід у 2 тур на президентських виборах 2019 року.

“На відміну від музичної сфери, де він робить великі успіхи, в політиці його результат був не такий сильний. Але похід музиканта, актора або спортсмена в політику – це не рідкісний приклад. У Грузії одну з партій очолив місцевий оперний співак, відомий приклад Рональда Рейгана в США, який до того, як на 8 років стати президентом, був актором і телеведучим.

Але є й інша сторона медалі – якщо суспільство довіряє моральним авторитетам, це не означає, що воно проголосує за них на виборах. Я вважаю, що не варто вірити в його успіх на виборах. Однак замість того ж Вакарчука виборці віддадуть перевагу кандидату з політичним досвідом.

Ті цифри, які зараз, нібито, має Вакарчук в президентському рейтингу, говорять не про те, що саме він стане спаринг-партнером Порошенка на виборах, а про те, що виборці перебувають у пошуку заміни своїх політичних ідеалів. Рейтинги всіх парламентських сил впали в два рази. Люди шукають нові обличчя, яким можна довіряти, за яких можна віддати свої голоси.

І Вакарчук, який себе позиціонує як громадянин з активною громадською позицією, сьогодні може набирати ці проценти. Але до виборів далеко і все ще може змінитися”, – говорить Олексій Кошель.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE