Politerno > Статті > Україна і світ > Чому в Україні знову заговорили про імпічмент і до чого це призведе

Чому в Україні знову заговорили про імпічмент і до чого це призведе

  • 7 Вересня, 2017
  • 1631 Переглядів
  • 0

З початком політичного сезону в Україні знову активізувалася тема імпічменту. Найбільш активно “розхитують” її у місцевих радах, в яких сильні позиції “Батьківщини”.

Одночасно підтримка ідеї законодавчого врегулювання процедури відсторонення президента від влади, все частіше звучить з вуст депутатів Верховної Ради. Чому все це відбувається саме зараз і які можуть бути перспективи у цих вимог – розбиралася “Strana.ua“.

Підвішене питання

На даний момент процедура імпічменту президента ніяк не врегульована, і на шляху до її законодавчого оформлення стоїть законопроект про тимчасові слідчі комісії і зміни в Регламент Ради, які депутати ніяк не можуть узгодити.

Конституція України говорить, що імпічмент може бути оголошений президенту, якщо він вчинив державну зраду або інший злочин. Але першим кроком для цього має стати створення в парламенті Тимчасової слідчої комісії з цього питання. Якби законодавство про ТСК було затверджено, то така комісія могла б прийняти рішення про висунення звинувачень президенту (необхідно 226 голосів), а потім проголосувати рішення про імпічмент (300 голосів).

Паралельно з роботою ТСК свої позитивні висновки щодо імпічменту повинен дати Конституційний суд, назвавши процедуру відповідної Конституції, а також Верховний суд, який би підтвердив, що президент дійсно вчинив державну зраду або інший злочин.

Втілити в нинішніх політичних реаліях таку схему практично неможливо, але обговорювати імпічмент чинного президента вважають відмінним політтехнологічним кроком опоненти Порошенко.

Ініціатива на місцях

Влітку нинішнього року “Strana.ua” вже розповідала про те, що від ВР вимагають врегулювати процедуру імпічменту. Зокрема, Київська облрада з ініціативи фракції “Батьківщина” першою в Україні ініціювала таке звернення до Верховної Ради, мотивувавши свої дії тим, що дії нинішнього глави держави в сфері економіки і у військовій сфері “містять ознаки злочинів проти суверенітету країни, проти власного народу, цивільних прав, національної безпеки, правосуддя, проти миру і, нарешті, ознаки військових злочинів “.

Аналогічне звернення минулого тижня прийняла Білоцерківська міська рада, а також комісія Київради з питань дотримання правопорядку.

Вперше ж у парламенті згадали про імпічмент Порошенко ще в листопаді 2016 року, коли вибухнув скандал навколо 83-річного депутата від Радикальної партії Юрія Шухевича, який нібито збирався з трибуни прочитати заяву про імпічмент президента, але скандальну промову перервав лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який тоді підбіг до трибуни і вмовив Шухевича не робити цього.

Тепер же публічно ідею законодавчого оформлення процедури імпічменту підтримують крім “Батьківщини” ще й “Самопоміч”, депутати “Опозиційного блоку”, а також інші політпроекти, зокрема, партія “Основа” депутата Сергія Тарути, а також позбавлений українського громадянства Михайло Саакашвілі, який готується прориватися через український кордон.

“Тут всі засоби хороші”

Чому ж опоненти влади продовжують розхитувати цю тему, напевно усвідомлюючи її юридичну складність?

Співрозмовники “Strana.ua” в оточенні лідера “Батьківщини” кажуть, що Юлія Тимошенко серйозно налаштована мусувати цю тему.

“Дивіться, перший рейтинг в країні зараз у Тимошенко. За всіма соцопитуваннями – від публічних до закритих, що проводяться в АП або вимірів, яким ми проводили, на сьогоднішній день вона чітко виграє у Петра Олексійовича.

По-друге, ми знаємо, що традиційно соцопитування ще недодають Тимошенко кілька відсотків. тобто її позиція вельми сильна.

По-третє, зараз почнеться новий опалювальний сезон, а це підвищення цін, величезні платіжки за комуналку, девальвація гривні, інфляція моментально “з’їсть” будь-яке копійчане підвищення пенсій і зарплат, а значить рейтинг влади буде далі падати, а опозиції – рости. Нам на руку і дострокові парламентські вибори і дострокові президентські. Тому тут всі засоби хороші”, – говорить соратник Тимошенко.

Офіційно ж в цій політсилі говорять про своє бажання домогтися як мінімум законодавчого оформлення діяльності Тимчасових слідчих комісій. Що буде далі – час покаже, каже депутат від “Батьківщини” Альона Шкрум.

“Місцеві організації” Батьківщина “часто приймають рішення більш емоційні, ніж народні депутати. Вони бачать, як застосовуються реформи на практиці, відсутність реальної децентралізації, злидні людей, збагачення представників влади. І вони намагаються з цим боротися такими методами, як закликаючи ВР врегулювати процедуру імпічменту президента.

При цьому у нас немає можливості не те, що оголосити йому імпічмент, але навіть закликати до публічного відповіді. Парламент позбавили всіх контрольних функцій, парламент не може зібрати тимчасову слідчу комісію, щоб дати старт цій процедурі.

У нас це просто неможливо, тому що 26 років незалежності України всі президенти ставали на шляху створення цієї процедури. Без створення ТСК відправити президента у відставку не вийде. Є чітка зв’язка: комісія – імпічмент. Це традиційна європейська , американська практика. ми знаємо, що президент Ніксон пішов у відставку після Уотергейту, який розслідувала спеціальна сенатська комісія. Тому ми повинні врегулювати цю процедуру законним шляхом, не чекаючи наступних майданів”, – каже депутат від “Батьківщини” Альона Шкрум.

Примітно, що до спікера Ради із закликом включити розгляд звернень місцевих рад щодо врегулювання процедури імпічменту до порядку денного пленарного засідання вже звернулися парламентські “свободівці”.

Член “Свободи”, нардеп-мажоритарник Олександр Марченко вважає, що парламент зобов’язаний відреагувати на ці звернення. “Не маючи фракції в ВР, буде складно змусити парламент розглянути це питання. Але так як звернення ініціювали депутати від політичних сил, які мають фракції, я вважаю, що розгляд питання буде продовжено, і відреагувати Верховна Рада на дане питання обов’язково повинна”, – вважає депутат.

Пролог до виборів

Опитані експерти говорять, що не дивлячись на юридичну складність реалізації ця тема несе важливе політичне значення.

“Я б не став вважати тему імпічменту безперспективною. Навіть якщо з технічного боку цю процедуру провести малореально, то як політтехнологічний крок – це дуже чутлива тема. Вона проектується на питання довіри – недовіри чинному президенту і дає значне ослаблення його позиції”, – говорить політолог Вадим Карасьов.

За його словами, навіть обговорення теми імпічменту може спровокувати команду президента робити помилки і якісь різкі дії.

“Якщо ситуація зовсім буде загострюватися, і запит на імпічмент в суспільстві буде занадто високий, це може спровокувати президента таки-піти на дострокові, не президентські, а парламентські вибори. І це теж влаштує його опонентів”, – вважає політолог.

“Такий законопроект необхідний. Але очевидно, що в Раді будуть робити все можливе для того, щоб він не був внесений на розгляд в зал. Проблеми будуть навіть на процедурному рівні. Оскільки навіть сам факт внесення на голосування загрожує чинному президенту величезними політичними і репутаційні проблемами”, – вважає політолог Андрій Золотарьов.

У будь-якому випадку опитані експерти вважають, що і надалі опоненти влади продовжать тиснути на Порошенка, розраховуючи вийти на дострокові парламентські, а можливо, і президентські вибори.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE