Politerno > Статті > Україна і світ > Чому звільнили Желька Марчека і що відомо про нового керівника “Укрзалізниці”

Чому звільнили Желька Марчека і що відомо про нового керівника “Укрзалізниці”

  • 20 Квітня, 2020
  • 1876 Переглядів
  • 0

На засіданні 15 квітня Кабінет міністрів на прохання наглядової ради “Укрзалізниці” звільнив з посади т.в.о. голови держкомпанії словенського економіста Желька Марчека і призначив на цю посаду Івана Юрика.

За інформацією міністра інфраструктури Владислава Криклія, уряд звільнив Марчека не лише з посади голови правління «Укрзалізниці», але й з посади члена правління компанії.

Що відомо про Желька Марчека і чому його звільнили

Желько Марчек – дипломований словенський економіст з понад 15-річним досвідом управління персоналом. Майже 13 років він обіймав керівні посади в корпорації McDonald’s в Україні, Румунії та Югославії. Брав участь у проекті реформування HR-напрямку в компанії «Нова Пошта».

У 2007-2013 роках був директором з персоналу ПАТ «Дніпроспецсталь», а у 2013-2014 роках обіймав ту ж посаду у групі Starlightmedia, У 2014-2015 роках був незалежним членом наглядової ради «Укрросметалл». З 24 квітня 2016 року був членом правління «Укрзалізниці».

5 лютого уряд призначив Желька Марчека тимчасовим виконувачем обов’язків голови «Укрзалізниці».

2 квітня наглядова рада «Укрзалізниці» відсторонила Марчека від виконання обов’язків, а 14 квітня рекомендувала уряду звільнити його. Також наглядова рада відсторонила Марчека від виконання обов’язків члена правління, відповідального за людські ресурси.

Як пише «Інтерфакс-Україна», раніше в інтерв’ю «Радіо Свобода» міністр інфраструктури Владислав Криклій заявляв, що Желько Марчек «не виправдав надій». Зокрема, у міністра викликала питання робота Марчека, а саме, відсутність реалізації непрофільних активів «Укрзалізниці», затягування з термінами реструктуризації «певних кредитів» і відсутність проактивної позиції щодо оптимізації діяльності компанії.

У свою чергу Желько Марчек в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» розповів, що, на його думку, міністра інфраструктури України Владислава Криклія дезінформували щодо реального стану справ у компанії.

Як розповів співрозмовник “Еконмічної правди”, на посаді керівника держкомпанії Марчек почав “грати у свою гру”. Це проявлялося у спробах призначити на ключові посади людей без узгодження з наглядовою радою та профільним міністром.

При цьому, за словами співрозмовника, на призначення мав вплив “смотрящий” Станіслав Лесніков — людина, яку більшість працівників УЗ ніколи не бачила, однак чий вплив у компанії важко переоцінити.

Зокрема, з подачі Марчека на закупівлі “Укрзалізниці” був призначений фігурант так званої справи Свинарчуків Юрій Шиганов.

На крісло керівника департаменту з правових питань замість Артура Резніка Марчек запропонував суддю Подільського районного суду Станіслава Ноздрякова, який до цього жодного дня не працював в УЗ.

Почалася війна і за керівника департаменту економічної та інформаційної безпеки — одну з ключових посад в компанії. “Безпековик” має вплив на більшість процесів в УЗ та фактично є другою людиною в компанії. На цій посаді Марчек бачив прокурора Юрія Безгинського, який також до цього не працював в компанії.

Однак ключовим фактором, який вплинув на майбутнє серба в компанії, стало те, що він почав готуватися до участі в конкурсі на голову УЗ, хоча початкова домовленість такого розвитку подій не передбачала.

Саме через це напередодні наглядова рада і рекомендувала Кабінету міністрів звільнити Марчека з посади.

Іван Юрик

Що відомо про нового тимчасового керівника “Укрзалізниці” Івана Юрика

Іван Юрик почав працювати в “Укрзалізниці” за часів Євгена Кравцова і вважається близьким до останнього. Раніше ми писали, що за словами ексміністр інфраструктури Володимира Омеляна, екскерівник “Укрзалізниці” Євген Кравцов і призначений на його місце в.о. Желько Марчек є людьми з однієї команди. Виходить, керувати державним акціонерним товариством продовжують люди з однієї групи впливу.

З червня 2018 року до червня 2019 року Юрик був членом наглядової ради «Укрзалізниці», а з червня 2019 року входив до складу правління компанії.

До цього він працював в Міністерстві фінансів України та в Офісі залучення та підтримки інвестицій уряду України.

За інформацією «Економічної правди», для членів Наглядової ради не є секретом, що Юрик асоціюється з екс-головою «Укрзалізниці» Євгеном Кравцовим, утім, вони вирішили, що такий варіант є кращим за Марчека, який останнім часом остаточно “втратив керованість”.

“Автор методички для Сороса в Україні очолив Укрзалізницю”

Так описав призначення Івана Юрика Тelegram-канал “Соросята”, котрий спеціалізується на інформуванні щодо діяльності в коридорах української влади людей, яких пов’язують з впливовим американським бізнесменом Джорджем Соросом і фондом “Відродження” Віктора Пінчука, котрий також асоціюють зі спонсором Демократичної партії США.

Як зазначають автори каналу, у 2009 році, коли було прийнято рішення почати заводити людей Сороса в українську владу, маловідомий американський інститут видає книгу «Демократія і ринкова економіка для України», авторства Андерса Аслунда.

Така собі методичка по Україні: історія, настрої і ситуація. А також детальні поради, чого не вистачає – той самий ринок землі, трудовий кодекс і все інше, що сьогодні лобіюють політики з так званої групи “соросят” у владі.

Особисто Сорос назвав її «книгою, яка представляє собою проникливий, всеосяжний і зручний для читання звіт про складний перехід України до ринкової економіки».

У редколегії трудився українець Іван Юрик. Науковий асистент Інституту міжнародної економіки ім. Пітерсона. Це його перша робота, відразу після випуску з Києво-Могилянської академії та грантового навчання у Гарварді – Школа управління імені Джона Ф. Кеннеді; Гарвардський університет.

Після публікації книги, Юрик отримує посаду голови представництва в Україні фонду Blackstone.

Після Майдану, Юрик починає працювати керівником служби міністра фінансів Наталії Яресько. Яку МВФ так люб’язно попросили призначити тодішнього прем’єра Арсенія Яценюка.

Іван Юрик працював над аналітичними матеріалами для супроводу діяльності міністра.

Ключовим «досягненням» Яресько стала реструктуризація зовнішнього валютного боргу, що було вимогою того ж МВФ. Йдеться про борги України перед фондом Franklin Templeton.

Не так давно було озвучено, що цей «зовнішній борг» утворився через виведені гроші оточенням Віктора Януковича. За допомогою Franklin Templeton гроші були вкладені в ОВДП.

Чому саме цей американський фонд? Тому що син його засновника Джон Темплтон-молодший – один з найбільших донорів Барака Обами. Franklin Templeton тримав український борг на суму близько $ 6,5 мільярда, або більше третини українських євробондів.

Відповідно до прес-релізів, представником фонду Franklin Templeton під час переговорів з Яресько виступив фонд Blackstone, де ще недавно працював Іван Юрик.

Коли Яресько відправили на вихід, Юрик переходить працювати в Офіс залучення і підтримки інвестицій Уряду України UkraineInvest.

А в 2018 році він увійшов до наглядової ради “Укрзалізниці”, в якій, як пише згаданий вже Telegram-канал, всі свої.


Підсумовуючи вищевикладене, робимо висновок: призначення замість Марчека такого ж далекого від залізничних справ Івана Юрика, котрого, попри зовнішній вплив, ще й асоціюють з одіозним Євгеном Кравцовим, не зменшує запитань щодо процесів в керівництві “Укрзалізниці”, ніж їх було до того, а навпаки – викликає цілий ряд нових. Найактуальніше з них: для чого у наглядовій раді компанії усі ці далекі від її профілю люди, якщо керувати нею, незалежно від перестановок фігур, продовжує одна й та ж група впливу?

А заробляють “наглядачі” за свою сумнівну діяльність не одну сотню тисяч гривень у місяць – наприклад, Сергій Лещенко цілих 300 тисяч, а за деякими альтернативними даними – 500. Принаймні, відповідати на пряме запитання Юлії Тимошенко щодо розміру своєї зарплатні під час одного з ефірі на ТБ ексжурналіст не став, пославшись на умови контракту. Хоча раніше, нагадаємо, до свого призначення в “Укрзалізницю”, саме Лещенко і саме лідерку “Батьківщини” звинувачував у лобіюванні своїх людей на “солодкі посади” у новій владі. У підсумку – на такій опинився як екснардеп, так і його близький товариш і колега по фракції БПП в минулому парламенті Мустафа Найєм, котрий став заступником гендиректора ДК “Укроборонпром”.

Читайте також: Допомога під час епідемії: благодійність чи “політичне мародерство”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE