Politerno > Статті > Україна і світ > Для чого і проти кого подружилися Гройсман і “Народний фронт”

Для чого і проти кого подружилися Гройсман і “Народний фронт”

  • 9 Червня, 2017
  • 1660 Переглядів
  • 0

У Раді обговорюють чутки про створення політичного альянсу прем’єра і партії Яценюка

В українському політикумі щосили обговорюють чутки про нову конфігурацію політичних сил.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, якого рік тому президент Петро Порошенко вважав технічним кандидатом, вносячи його кандидатуру в парламент на посаду прем’єр-міністра, все частіше показує (або намагається показати) свою самостійність. А з недавніх пір він отримав надійну підтримку у вигляді фракції “Народного фронту”. Що, в свою чергу, породило версію про можливий альянс в разі дострокових виборів Гройсмана та НФ.

Наскільки реальним є такий сценарій і чим він загрожує президенту, розбиралася “Страна“.

Чому Яценюк зберіг Гройсману прем’єрство

До річниці уряду Гройсмана в квітні 2017 року один з найдорожчих подарунків прем’єру зробив його попередник, Арсеній Яценюк, який очолює політичну партію “Народний фронт”. Яценюк заявив, що його фракція абсолютно задоволена роботою прем’єр-міністра і за його відставку голосувати не збирається.

У ті дні ще було не ясно, як відреагує парламент на річний звіт уряду Гройсмана, але заяву Яценюка серйозно зміцнило позиції прем’єра, за якого “вписалася” друга за чисельністю фракція Ради.

Через місяць депутат від НФ Вікторія Сюмар відповідаючи на питання в інтерв’ю журналістам, чи можливе створення нової “прем’єрської партії” спільно з Гройсманом і Яценюком проти БПП, відповіла так: “Виключати нічого не можна”.

Співрозмовник в Адміністрації президента говорить про те, що на Банковій давно витає побоювання, що існує висока ймовірність поновлення “Народного фронту” за рахунок входження в неї Володимира Гройсмана. Цей поки що неоформлений союз досить дратує президента і його оточення.

Невдоволення Порошенко Гройсман знайшов вже давно. Замість того, щоб стати “терпилою”, на якого Банкова буде списувати всі непопулярні рішення, в той час як президент буде піаритися на якихось успіхах, глава уряду показав себе досвідченим популістом.

Наприклад, під час підготовки проекту бюджету на 2017 рік він першим заявив про прийдешнє підвищення до 3200 грн мінімальної зарплати, не давши, тим самим, Порошенко приписати собі цю заслугу. І подібних прикладів безліч.

Соратники президента зізнаються, що Гройсман зараз дратує Порошенко не менше, ніж колись Арсеній Яценюк.

Що ще небезпечніше для президента, так це те, що завдяки сформованій взаємодії прем’єра і НФ, Петро Порошенко де-факто втратив вірну собі більшість в Кабміні. Справа в тому, що спочатку більшість місць в уряді було зарезервовано за президентом і БПП.

Але в цю квоту увійшов і сам прем’єр, і кілька вірних йому міністрів. Так ось, якщо цю “могутню купку” вінницьких фахівців приплюсувати до квоти “Народного фронту”, то виходить більшість. Тим більше, що Гройсман планомірно видавлює з виконавчої влади креатури президента, замінюючи їх на своїх людей.

Так, наприклад, після відставки (в тому числі і з-за розбіжностей з прем’єром) аграрного міністра Кутового, найбільш ймовірно, що в.о. буде його перший заступник Максим Мартинюк – соратник глави уряду. Після історії з затриманням Насірова, в.о. глави ДФС став Мирослав Продан. Також близька до Гройсману людина.

“Відбудеться обнулення комбінації Порошенко”

Багато політичних експертів вважають, що і для партії Яценюка і для самого Гройсмана ця дружба має обоюдну вигоду.

Наприклад, політолог Вадим Карасьов, пославшись на свої джерела в “Народному фронті”, підтвердив, що на рівні Яценюка і Гройсмана давно йдуть обговорення варіантів співпраці.

“Якщо Яценюк погодиться очолити НБУ, то Гройсман зможе обзавестися своєю фракцією. Тоді” Народний фронт “, який вже має свого спікера, отримає ще й свого прем’єра, Вийде, що НФ повністю обнулить комбінацію Порошенко, який рік тому поміняв Яценюка на технічного кандидата, від якого не чекав ні політичних ігор, ні особливих амбіцій “, – повідомив Карасьов.

Однак депутат від “Народного фронту”, близький до керівництва своєї партії, стверджує: про конкретні домовленості поки що не йдеться.

“Раз дострокових виборів в Раду поки немає, питання (створення загального політпроекту – прим.ред.) Не актуальне. І тому немає необхідності думати, хто до кого має приєднуватися. Насправді варіанти об’єднання зусиль можуть бути різні”, – говорить співрозмовник видання, припускаючи, в тому числі, злиття НФ з умовною партією Гройсмана.

У той же час інший співрозмовник видання в НФ, близький до його керівництва, переконує, що у фракції у багатьох депутатів зберігається напруженість щодо Гройсмана.

“Це у Арсенія Петровича (Яценюка – прим.ред.) особливо теплі стосунки з Володимиром Борисовичем (Гройсманом – прим.ред.). У фракції вистачає незадоволених їм з різних причин. Там і Держагентство лісових ресурсів, і Держслужба геології і надр, і держсекретарі в різних міністерствах.

Гройсмана також підозрюють, що він хоче домогтися впливу на структури, які в рамках медреформи займуться закупівлями медичного обладнання на всю країну”, – стверджує співрозмовник.

Глава фракції Максим Бурбак на прохання “Країни” описати відносини НФ з Володимиром Гройсманом, сказав: “Ділові. Як в учасників коаліції, які голосували за прем’єр-міністра Гройсмана, і які підтримують коаліційний уряд”.

На питання, чи можуть Гройсман та співтовариші разом з НФ створити нову загальну політичну силу, відповів: “Запитайте у Володимира Борисовича. Я глава фракції” Народного фронту”. А ця партія була, є і буде”.

Заперечує подібні політичні плани прем’єр-міністра і його прес-секретар Дмитро Столярчук.

“Прем’єр-міністр на 100% сфокусований на роботі в уряді і вирішенні його поточних завдань. Ні про які його політичні плани я не чув”, – повідомив він.

А чи буде від об’єднання толк?

Якщо з точки зору апаратних інтриг і підкилимних боїв альянс Гройсмана та “Народного фронту” і має сенс, то наскільки цей союз ефективний з електоральної точки зору – питання.

Всі соціологічні опитування показують, що рейтинг “Народного фронту” становить максимум 0,5-1%. На даний момент ще жодна велика соцслужба не прораховувала особистий президентський рейтинг Володимира Гройсмана або ж рейтинг його гіпотетичної партії.

У той же час, вимірюється рейтинг довіри і недовіри до прем’єр-міністра. І баланс тут майже так само поганий, як і у лідерів “Народного фронту”: верхівці уряду довіряють близько 14% українців, а більше 80% не довіряють прем’єру.

Тому є великі сумніви, чи дасть якийсь ефект об’єднання непопулярною партії з Гройсманом, який запам’ятався народу не тільки (а, можливо, і не стільки) підвищенням мінімальної зарплати, а й різким зростанням тарифів на комунальні послуги. “Космічні” платіжки за опалення цієї зими виборці, напевно, добре запам’ятали.

Політичний експерт Руслан Бортник, вважає, що про довгостроковий передвиборчо-політичномий союзі Гройсмана та НФ поки говорити рано. “Скоріше, це апаратно-тактичний союз, щоб подратувати Порошенко і допомогти їм утриматися в кріслі на той випадок, якщо президент спробує влаштувати кадрову революцію в Кабміні.

Адже хоч і негласно, але вже йдуть серйозні процеси переформатування уряду. НФ було обіцяно, що їх не залишать, але почуття того, що кинути можуть все одно присутні. Ті ж побоювання є і у Гройсмана. Тому вони і потягнулися один до одного”, – вважає політичний експерт.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE