Politerno > Статті > Україна і світ > Що несе країні і народу медична реформа Уляни Супрун

Що несе країні і народу медична реформа Уляни Супрун

  • 8 Червня, 2017
  • 3632 Переглядів
  • 0

Сьогодні, 8 червня, Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про медичну реформу, запропонованої в.о. міністра охорони здоров’я Уляною Супрун.

Країна” докладно пояснює, в чому суть цієї реформи.

Введення платної медицини

Головна суть – фактичне скасування гарантій надання безкоштовної медичної допомоги. У 49 статті Конституції України говориться, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Тепер цю норму можна списувати в утиль.

Виходячи з концепції реформи, з державного бюджету буде оплачуватися тільки первинна медична допомога, а також екстрена та паліативна (так званий гарантований пакет медичних послуг).

Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога, тобто найдорожча, буде надаватися на умовах оплати пацієнтами.

Саме цей пункт і викликав найбільше число суперечок. Уляна Супрун заявила, що у нас в країні і так немає безкоштовної медицини, тому що, мовляв, за все доводиться платити лікарям в кишеню.

У той же час критики реформи говорять, що малозабезпечені верстви населення так чи інакше зараз все одно отримують медичну допомогу, а після реформи будуть її практично повністю позбавлені, що призведе до різкого збільшення смертності.

“Наслідком цієї реформи стане загибель мільйонів українців”, – заявив один з головних критиків реформи, колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій.

А яка допомога в підсумку буде платною, а яка безкоштовної?

В тому то і справа, що цього досі не зрозуміло. Ніхто не надав навіть проект списку послуг, які входять в безкоштовний гарантований пакет.

Вже точно відомо, що після реформи безкоштовними будуть консультації лікарів загального профілю, які формально нічим не відрізняються від нинішніх терапевтів. Вони, отримавши ліцензію, стануть фахівцями сімейних амбулаторій, первинної ланки реформи.

Крім того, з державного бюджету буде оплачуватися екстрена допомога і медицина, спрямована на попередження захворювання на ранніх стадіях. Але концепція реформи не дає однозначної відповіді на питання, де буде закінчуватися первинна безоплатна допомога і де будуть починатися платні послуги.

Передбачається, що все це буде прописано окремими нормативними актами уряду.

Чи залишаться безкоштовними пологи?

Безкоштовними будуть лише екстрені пологи. За планові пологи доведеться платити в загальному порядку.

Чи будуть якісь пільги і субсидії для малозабезпечених, пенсіонерів, дітей?

Уляна Супрун обіцяє, що буде розроблена якась система допомоги в оплаті медичних послуг на зразок субсидій на комунальні послуги. Однак, це поки що в теорії.

Ніяких навіть проектів цих рішень ще немає. Також в ході обговорення з боку нардепів звучали заклики зробити безкоштовною всю медицину для пенсіонерів та дітей до 14 років. Але чи будуть вони включені в підсумковий варіант закону – також абсолютно незрозуміло.

Як зміниться система медобслуговування?

Лікувальні установи будуть розділені на три ланки. Замість звичних всім поліклінік виникнуть сімейні амбулаторії (вони вже раніше створювалися в останні років п’ять у ряді регіонів в порядку експерименту). Це першої ланка.

Друга ланка – вузькопрофільне медичне обслуговування. Також сюди відносяться УЗД, МРТ, різні лабораторні дослідження і стаціонари.

Третя ланка – це вузькоспеціалізовані лікарні. Втім, в нинішньому реформаторському пакеті детально прописаний лише перший рівень.

Як зміниться фінансування медичних установ?

На першій ланці введуть принцип “гроші йдуть за кількістю пацієнтів”, які звертаються до конкретного лікаря. В рамках цього напрямку передбачається створити Національну службу здоров’я України, яка буде організовувати процес розподілу грошей. Цей орган буде знаходитися в прямому підпорядкуванні МОЗ.

І буде виконувати як функції єдиного замовника медичних послуг, так і функції контролю за дотриманням умов договорів про медичне обслуговування населення.

Служба підпише угоди з усіма медичними установами, що працюють в первинній сфері. Це можуть бути не тільки державні амбулаторії, а й лікарі, які ведуть приватну практику, або ж оформлені як фізичні особи-підприємці. Тобто, вони теж зможуть отримати держфінансування, щоб надавати “гарантований пакет” медичних послуг.

Крім того, цього нового органу влади будуть передані кошти медичної субвенції (у 2017 році ця сума склала 55 мільярдів гривень), які зараз отримують органи місцевого самоврядування.

Втім, знову ж таки, ніякого чіткого розуміння того, скільки конкретно грошей виділятиметься з бюджету на гарантований пакет немає. Є тільки орієнтовна цифра в 210 гривень, яку обіцяє виділяти на одного пацієнта МОЗ.

Але критики реформи цю цифру вважають абсолютно недостатньою для підтримки нормального рівня медобслуговування, що привіт до масового закриття медичних пунктів.

Впровадження клінічних протоколів

Клінічні протоколи – це стандарти лікування хвороб на основі клінічних спостережень, створені з міжнародного зразку. На відміну від діючих в Україні стандартів, які негласно припускали, що лікарі повинні зробити все можливе для допомоги пацієнтам, в міжнародній практиці немає вимоги для медиків викладатися по максимуму.

Наприклад, рішення про відвідування хворого лікар може приймати самостійно, виходячи зі скарг пацієнта. Лікаря ніхто не може змусити вирушити додому до хворого, він може запропонувати пацієнту з’явитися на прийом самостійно.

Читайте також: Верховна Рада таки проголосувала за медичну реформу з четвертої спроби, Радикальна партія вимагає переголосування (Відео)

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE