В Україні відбулися чергові місцеві вибори. 25 жовтня громада Тернопільщини зробила свій вибір, а 6 листопада були оголошенні його результати. За підсумками перегонів, до Тернопільської обласної ради пройшли 6 партій: «Європейська солідарність» здобула 17 місць в облраді, «Свобода» – 13 мандатів, «За майбутнє» – 12, «Слуга народу» та «Батьківщина» отримали по 8 місць, «Довіра» – 6. Решта політсил не подолали 5-відсотковий бар’єр і тому залишилися на обочині політичних процесів в області.
Одразу після оголошення екзит-полів і надходження достатньої для розуміння картини кількості протоколів ДВК, оглядачі, журналісти та просто політично заангажовані мешканці області почали вибудовувати можливі коаліції у новому скликанні облради. Донедавна картина була зовсім незрозумілим ескізом, але кілька днів тому набула чітких обрисів і фарб, у яких можна розгледіти портрет майбутнього обласного парламенту.
І тут на спостерігачів за процесом очікували кілька сюрпризів, з яких зайвий раз переконуємося – політика воістину непередбачувана річ, у якій політичні союзи часто формуються як і людські шлюби середньовіччя – за розрахунком і під побажання тих, хто стоїть за лаштунками процесів.
За даними нашого видання, мезальянс склався між політичними силами, які ще вчора висміювали одна одну, не гребуючи жодними метафорами і алегоріями. Так, коаліція у новій обласній раді формуватиметься між фракціями «За майбутнє», «Слугою народу» та… «Свободою». Так, ви все вірно прочитали – «Свободою». Якщо кооперація двох гілок одного олігархічного центру ще більш менш зрозуміла – колишній власник Приватбанку Ігор Коломойський стоїться за обидвома проєктами – «За майбутнє» і певною мірою «Слугою народу» – то «Свобода» у цій компанії виглядає, м’яко кажучи, неприродньо, не ідеологічно. Хоча, ідеологічними міркуваннями ця політсила давно не переймається.
Таким чином, ті, хто ще не так давно нещадно критикували президента Зеленського і його «зрадницьку і капітулянську» політику, вирішили об’єднатися з його «слугами» на догоду міського голови Тернополя Сергія Надала, котрий перед виборами уклав домовленості як з проєктом Івана Чайківського, так і з чинним головою Тернопільської ОДА Володимиром Трушем. Саме звідси «ростуть ноги» у фальсифікацій в Тернопільській ТВК та проходженні партій «За майбутнє» і «Слуга народу» до Тернопільської міської ради.
За нашими даними, головою наступної обласної ради Тернопільщини стане екснардеп та давній «свободівець» Михайло Головко. Саме під його головування влаштовується вся ця затія. І якщо спочатку коаліція вибудовувалась зі сторони «Євросолідарності» під її союз із «За майбутнє», то в процесі підбиття підсумків волевиявлення громадян Іван Чайківський вмовив Сергія Надала «порахувати голоси» у потрібний йому спосіб, на що той погодився із умовою формування вищезазначеної коаліції за участю його партії.
Таким чином, «Свобода» і Сергій Надал отримують контроль над двома радами і нам усім слід очікувати на експансію бізнесменів з оточення міського голови Тернополя за межі обласного центру. Настала пора для декого розширяти свій вплив і можливості.
Єдиною програвшою усе, що лише було можливо у цій ситуації виявилася партія «Батьківщина», котра не встигла подати судову апеляцію на фальсифікації у Тернопільській ТВК, пролітаючи повз міську раду, та опинившись в опозиційній самотності в обласній раді.
«За майбутнє» і «Слуга народу» зараз домовляються про крісла заступників голови Тернопільської обласної ради – Володимир Болєщук, Олег Боберський та Володимир Труш пробують владнати між собою ці кадрові питання. А тим часом декого з тих, хто зайшов в облраду просять скласти мандати, аби «підтягнути» потрібних для «рішал» людей. Як і під час парламентських виборів повз каси пролітає Ігор Жмінка, котрого усунули від формування обласних списків не дивлячись на його минулі заслуги. У той самий час у Володимира Гевка, який перехопив ініціативу у пана Ігоря, все добре – його брат і дружина отримали депутатські мандати. Хоча результат він показав відверто провальний. Знову ж таки, завдячуючи «договорняку» із Сергієм Надалом, він може бодай щось пред’явити для Києва по Тернополю.
Цікаво, як складеться співпраця з партійцями Тягнибока і в ексгубернатора Тернопільщини Ігоря Сопеля, якому, після усіх минулих принижень з боку «свободівців» і у той самий час вихваляння дружніми стосунками із самим президентом, доведеться їх не просто терпіти, але й спільно голосувати і усіляко підтримувати. Такі вони, казуси долі.
Як сприймуть коаліцію «Свободи» із олігархічними проєктами її виборці – теж цікавий момент. Хоча, знову ж таки, поки «піпел хаває», чому б не «крутити романи» з «маріонетками Коломойського». Головне щоб потоки були в потрібних руках на наступні п’ять років, а там далі… якось буде.
Читайте також: Сергій Надал почав скупку голосів. Чи не віддали Тернопіль Коломойському?