Politerno > Статті > Україна і світ > НАБУ не зупиняється. Як реагуватиме влада на активізацію дій антикорупціонерів

НАБУ не зупиняється. Як реагуватиме влада на активізацію дій антикорупціонерів

  • 12 Грудня, 2017
  • 1782 Переглядів
  • 0

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) провело нові обшуки в п’ятницю, 8 грудня. На цей раз – в Міністерстві юстиції. Очевидно, що керівництво бюро не збирається зменшувати темп у роботі, яка викликає опір влади.

Після невдачі з “кавалерійським наскоком” на Бюро шляхом прийняття законопроекту про зняття його керівників, основною формою цього опору стає саботаж справ в судах та на рівні Генпрокуратури.

Щедрий Мін’юст

Вранці детективи НАБУ провели обшук в службовому кабінеті одного із службовців Міністерства юстиції (точніше в одному з його будинків, розташованому на вулиці Городецького).

Прізвище не оприлюднено, але керівник підрозділу детективів НАБУ Олександр Карєєв говорив про якогось керівника секретаріату Мін’юсту. За деякими даними, мова йде про директора секретаріату уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Ольгу Давидюк. Також співробітники бюро обшукали і квартиру, судячи з усього, цієї жінки.

Як пояснив Карєєв, бюро змушене було провести обшук, побоюючись, що частину документів по справі могли знищити, а частину – вивезти. За його твердженням, під час слідчих дій фрагменти документів дійсно були знайдені в сміттєвому кошику кабінету. А в квартирі співробітника Мін’юсту “значна кількість документів, які є доказами в кримінальному провадженні”.

Читайте також: Хто і як рятував НАБУ від знищення

Увага до сфери ЄСПЛ пояснюється кримінальним провадженням, яке НАБУ почало розслідувати ще в червні цього року. У бюро підозрюють, що Мін’юст, виконуючи одне з рішень Євросуду, завдав збитків держбюджету в особливо великому розмірі.

Мова йде про виплату понад 54 мільйонів гривень київської фірми “Золотий мандарин ойл” в лютому 2016 року. За версією видання, це підприємство з досить темним минулим використовувалося для виведення і переведення в готівку коштів, які ділилися між організаторами та учасниками “схеми”.

“Крім “Золотого мандарина ойл”, під приводом виконання рішень ЄСПЛ Мін’юст перераховував величезні суми і іншим фірмам. Так, з липня 2015 по грудень 2016 ПАТ “Агрокомплекс” отримало більше 700 мільйонів, а у справі ірландського “East/West Alliance Ltd” було виплачено близько 150 мільйонів гривень. Також було проведено багато дрібніших платежів”, – йдеться в статті.

З березня 2014 по січень 2015 року посаду урядового уповноваженого в справах ЄСПЛ займала Наталія Бернацька (до заміжжя Севастьянова), яка вважається близькою до міністра юстиції та члену політради провладної партії “Народний фронт” (НФ) Павла Петренка. Потім вона стала його першим замом, але залишилася курирувати відносини з ЄСПЛ.

Саме Бернацька по гарячих слідах обшуку дала брифінг, в ході якого назвала дії НАБУ “правовим беспредєлом” в спробі “шити справу” по виконанню рішень ЄСПЛ Мін’юстом. При цьому заступник міністра запевнила, що співробітники міністерства не порушували закон, і пообіцяла звернутися в Генеральну прокуратуру. Спікер наглядового відомства Андрій Лисенко повідомив, що заява про кримінальне правопорушення детективів НАБУ за підписом заступника міністра юстиції зареєстровано.

З червня по грудень 2015 року уповноваженим по ЄСПЛ був Борис Бабін, який, власне, і дав відмашку на виплату “Золотому мандарину ойл” величезної суми.

За відомостями журналістки Соні Кошкіної, детективи НАБУ на початку листопада готувалися вручити підозру першій заступниці голови Мін’юсту Бернацькій.

“Фабула: злочинна змова з народним депутатом від “Народного Фронту” Григорієм Логвинським, а також його дружиною – суддею ЄСПЛ (Ганна Юдківська – прим.ред.) нібито дозволяє інтересантам тут, в Україні, отримувати від тих чи інших рішень ЄСПЛ цілком предметні матеріальні вигоди”, – написала Кошкіна на своїй сторінці в Фейсбуці.

Однак тоді звинувачення проти зазначених осіб висунуто не було. Співрозмовник видання з числа депутатів-єврооптимістів, який входить в законодавче лобі НАБУ, також допускає, що прізвища Логвинського і Юдківської можуть спливти в цій справі.

Читайте також: “Корупційний переворот вдалося зупинити”. Як Україна ледь не втратила безвіз

Поки суд та діло, живи сміливо

Обшуком в Мін’юсті НАБУ як би показало, що після скандальних спроб влади його приборкати не має наміру відсиджуватися в стороні.

“Якраз сьогодні розмовляв з одним із співробітників НАБУ, якого запитав щодо останніх скандалів, мовляв, як вам працюється. Він відповів: “Так ми якось жвавішими навіть стали”, – коментує народний депутат Віктор Чумак (позафракційний), який також є одним з видних лобістів бюро.

Однак бюро ризикує зіткнутися в справі виплат за рішеннями ЄСПЛ з тією ж проблемою, що і в разі інших гучних звинувачень. Як відомо вироків за цими провадженнями поки немає жодного. В бюро кажуть про судову тяганину.

“За два роки в роботі бюро близько 500 справ, майже три сотні підозрюваних і сотня обвинувальних актів, переданих до суду. Однак суди не поспішають з розглядом справ – поки винесені вироки стосовно лише 18 осіб. Таке зволікання грає на руку корупціонерам. Крім того, відсутність судових вироків не дозволяє стягнути на користь держави кошти, арештовані в рамках розслідувань бюро, і компенсувати завдані збитки”, – йдеться в заяві НАБУ, опублікованій в п’ятницю.

Однак недруги бюро кажуть про численні процедурні помилки, що допускаються його співробітниками. НАБУ і його група підтримки, в тому числі, за кордоном сподіваються змінити статус-кво за допомогою антикорупційного суду. Але, як би його створення не вимагали МВФ і уряди Заходу, влада не поспішає. А значить і вироки відкладаються.

Відомо кілька резонансних справ, які розслідує НАБУ, але судовий розгляд триває.

Перш за все, це випадок відстороненого від посади голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова. Країна запам’ятала його загорнутим в картату ковдру на медичній каталці, поки детективи НАБУ намагалися вручити йому підозру про зловживання службовим становищем. У ніч на 8 березня Солом’янський районний суд Києва, перебуваючи в облозі активістів, заарештував Насірова на 60 діб з можливістю внесення застави 100 млн. гривень. Незабаром необхідну суму внесла дружина головного фіскала.

За версією слідства, Насіров причетний до так званої “газової схеми” позафракційного депутата Олександра Онищенка (фігуранта іншої гучної справи НАБУ). Він нібито своїм рішенням відстрочив платежі по ренті за користування надрами ряду компаній, пов’язаних з Онищенком, на загальну суму близько двох млрд. грн. У четвер Шевченківський районний суд Києва почав розглядати справу Насірова по суті.

Читайте також: “Вашингтонський обком” вирішить долю українських силовиків 6 грудня

Сам Онищенко проходить у справі про розкрадання коштів при видобутку і продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ “Укргазвидобування”. САП оцінює збитки державі близько 3 млрд. грн. Рада позбавила його імунітету, але він встиг виїхати за кордон.

Ще одна гучна справа НАБУ – щодо “бурштинової” мафії, де головні підозрювані – народні депутати Борислав Розенблат (позафракційний) і Максим Поляков (НФ). Слідство вважає, що вони вступили в змову і вимагали хабара у приватних компаній в обмін на обіцянку допомогти з видобутком бурштину. Депутати себе винними не вважають і навіть судяться з антикорупційними органами, вважаючи, що ті в ході розслідування спокусилися на їх депутатський статус. Попередній судовий розгляд позову Розенблата до НАБУ і САП призначено на 30 січня. Що стосується їх справи – кінця краю не видно.

Та ж ситуація зі справою екс-депутата і одного з головних спонсорів НФ Миколи Мартиненка. Звістка про слідство, розпочате НАБУ щодо нього, стало інформаційною бомбою. 20 квітня Мартиненко вручили підозру в рамках розслідування фактів розкрадання коштів ДП ​​”Східний гірничо-збагачувальний комбінат” при закупівлі уранового концентрату. Але недавно озвучили нову – підозру у заволодінні майном компанії “Енергоатом”, чиїм неофіційним куратором Мартиненко вважався. Спроба його заарештувати не вдалася: 17 народних депутатів від НФ і міністрів, призначених за квотою партії, взяли Мартиненка на поруки.

Прориву в цій справі не видно.

Директор НАБУ Артем Ситник назвав його одним із пріоритетних для влади, які та “просто так не залишить і не пробачить”. В такому випадку не варто дивуватися, що суд, не дивлячись на всі обставини, вирішив повернути Мартиненку закордонний паспорт.

Список гучних справ, в якому засвітився “Народний фронт”, закривають “рюкзаки Авакова”. Син всесильного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова проходить у справі про розтрату понад 14 млн. грн при закупівлі рюкзаків для потреб МВС України. Його затримання мало не спровокувало повномасштабну політичну кризу за участю перших осіб держави, включаючи президента. 1 листопада Солом’янський районний суд Києва відпустив сина міністра і ще двох фігурантів під особисте зобов’язання. З огляду на “вибухонебезпечність” цієї справи, не дивно, якщо вона в кінцевому підсумку розсиплеться в судах.

Відповіддю на судовий саботаж, швидше за все, стане активізація тиску Заходу на українську владу з метою створення антикорупційних судів. Правда, з огляду на нестабільне становище в державі за рік з невеликим до виборів президента, влада навряд чи піде на створення таких судів. Принаймні, в тій концепції, яка передбачає їх незалежність від чинної судової вертикалі.

Strana.ua

Читайте також: СБУ: урок зради. Про диверсантів в тилу

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE