Politerno > Статті > Україна і світ > Полювання на мерів. Як “За майбутнє” кличе місцеві еліти під свої прапори і які плани у Коломойського

Полювання на мерів. Як “За майбутнє” кличе місцеві еліти під свої прапори і які плани у Коломойського

  • 1 Серпня, 2020
  • 1534 Переглядів
  • 0

Мер Черкас Анатолій Бондаренко (праворуч) сходив на з’їзд партії “Пропозиція”,
але потім пішов у “За майбутнє”

Створені перед майбутніми виборами політичні проекти вступають в гостру конкуренцію за місцевих політиків. Ця боротьба часто носить закулісний характер і посилюється особистими мотивами.

Наприклад, мер Черкас Анатолій Бондаренко, широко відомий завдяки пікіровці з президентом Володимиром Зеленським на тему карантину, спочатку планував йти у новостворену партію “Пропозиція”, але в підсумку опинився у політпроекті “За майбутнє”, котрий теж з’явився зовсім недавно. Давня неприязнь між “батьками-засновниками” обох політсил могла зіграти не останню роль в цій історії.

Подробиці – в матеріалі.

Черкаський бунт

Лідер партії “За майбутнє” – член однойменної депутатської групи у Верховній Раді Ігор Палиця, який входить до близького оточення бізнесмена Ігоря Коломойського. Група складається з 24 депутатів-мажоритарників, більшість з яких залучені в партійне будівництво в своїх областях.

У четвер, 30 липня, Палиця дав спільну прес-конференцію з черкаським мером Бондаренком, на якій вони оголосили про приєднання міського голови до ЗБ.

“Я був дуже задоволений, коли Анатолій Васильович погодився… стати членом нашої партії, нашим другом у порятунку і розвитку України”, – зазначив лідер ЗБ.

У свою чергу Бондаренко запевняв, що у нього знайшлися спільні інтереси з новими однопартійцями – “професіоналами, людьми, які показали результат на місцях”.

“Ця сила здатна змінити країну, зупинити знущання над країною, яке ми бачимо сьогодні… Це майбутнє (що винесено в назву партії – ред.) – наша сильна, багата, реально незалежна і мирна країна”, – сказав черкаський мер.

Бондаренко став широко відомий після історії зі спробою послабити карантин в Черкасах раніше встановленого терміну. До цього часу невдоволення карантинними заходами було вже повсюдним, і в ряді міст влада самовільно пішла на пом’якшення обмежень, але в Черкасах діяли найбільш радикально, дозволивши роботу дрібного бізнесу з населенням – більшості магазинів (а не тільки продовольчих), перукарень, ринків і відкритих майданчиків громадського харчування.

Керівництво країни назвало це бунтом. Зеленський у відеозверненні передав Бондаренкові “окремий полум’яний привіт” від себе, а також Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України. “Це – спроба заробити політичні рейтинги ціною життя і здоров’я жителів міста. І це буде мати відповідні юридичні наслідки”, – попередив тоді український президент.

Міський голова виправдовувався необхідністю рятувати роботодавців і робочі місця в місті. Зеленський повернувся до теми мера Черкас ще раз на своїй велику прес-конференції. Він назвав його “бандитом” і фігурантом нібито 19 кримінальних проваджень.

“Я за один стіл з такими бандитами не сяду. Його вибрали – це народ, це право народу України, будь ласка, вибирайте бандитів, якщо хочете”, – зазначив Зе.

Бондаренко відповів у відеозверненні в Фейсбуці, що кримінальні справи проти нього політичні, а самому президенту (у сенсі пропрезидентської партії “Слуга народу”) нічого “ловити” на виборах в Черкасах.

Також він говорив, що йому погрожував заступник глави Офісу президента Трофімов. Але, у підсумку, це виявилося розіграшем пранкера “Джокера”.

Хто пригадав старе

Але всеукраїнська популярність Бондаренка обернулася не лише конфліктом з Офісом президента, але і інтересом з боку різних груп впливу. І один час здавалося, що мер знайшов спільну мову з колегами з інших міст, які потім об’єдналися в партію “Пропозиція”. Як повідомлялося у ЗМІ, мотором її створення були міський голова Дніпра Борис Філатов і впливовий бізнесмен і політик Геннадій Корбан, в минулому лідер партії УКРОП.

Бондаренко навіть прийшов в якості гостя на з’їзд “Пропозиції” на початку липня, більш того, йому там було надано слово. Але, як ми бачимо, він вирішив за краще приєднатися до ЗБ.

Згодом Геннадій Корбан підтвердив факт переговорів з Бондаренком і дав свою версію, чому той не увійшов до лав “Пропозиції”.

“Йому зробили пропозицію увійти в нашу партію. ​​Він відповів: “Окей”, але я, мовляв, ще не вирішив. Можливо, піду самовисуванцем, але як варіант візьму партійний бренд в області. Ми відповіли, що так не вийде, і треба або цілком бути з партій, або самовисування. Він взяв час подумати. Потім Борис [Філатов] приїхав до Черкас, і він говорив, що схиляється до варіанту йти з “Пропозицією”. Коли вийшов анонс його прес-конференції, Борис подзвонив з розпитуваннями. Бондаренко сказав, що йому запропонували умови, від яких він не міг відмовитися. Які саме – не знаю”, – розповів нам Корбан.

Співрозмовник видання, знайомий з нюансами пошуку Бондаренко політичного притулку, припустив, що того могли пообіцяти допомогу з тими самими кримінальними справами, за якими він проходить. Також він не виключає і фінансової мотивації з боку партії “За майбутнє”, яка зараз активно кличе під свої прапори регіональних політиків по всій країні.

Джерело в групі “За майбутнє” це заперечує: “Не думаю. Просто у нас перспективна партія, до якої тягнуться”, – сказав він.

Тут потрібно ще згадати, що у Корбана і Палиці залишилися напружені відносини з часів УКРОПу, до якого обидва були причетні. Як уже було згадано, Корбан свого часу очолював цю партію, а потім входив в її політраду – як і Палиця. На грунті цілей партії і методів її будівництва у них виникли жорсткі протиріччя. Насправді група Корбана і Філатова всередині УКРОПу протистояла лінії Коломойського.

З урахуванням тих розбіжностей, перехід Бондаренко саме в партію Палиці, яка через нього також знаходиться під впливом олігарха, виглядає як бажання з їх боку обставити давнього конкурента. І таке підгрунтя в керівництві “Пропозиції” припускають.

Правда, співрозмовник видання в ЗБ в тому сумнівається, мовляв, “ті пристрасті давно в минулому”.

Запасний аеродром Коломойського

В цілому можна говорити, що боротьба між різними партіями за популярних на місцях політиків, громадських діячів і просто лідерів думок буде тільки наростати.

“Зараз політика дуже персоніфікована. Виборець сприймає партію через особистість і погляди її лідерів. І перед кожними виборами йде полювання на тих персон, які можуть витягнути цілий список кандидатів. У 2014-му суспільство жило ідеями оборони і війни, і символом цих настроїв були, наприклад, Надія Савченко, або Семен Семенченко (обидва – колишні народні депутати – ред.). Наскільки я знаю, до сестри Наді в чергу стояли представники різних партій з пропозиціями взяти ту в свій список. Перед місцевими виборами суспільство шукає противагу неефективній центральній владі, а тому і йде боротьба за ті персони, які символізують протест проти неї”, – говорить один з екснардепів.

Ресурсні гравці без партійного даху теж зараз у пошуку. В “Пропозицію”, крім Філатова, зайшли мери Житомира Сергій Сухомлин, Миколаєва Олександр Сенкевич, Чернівців Олексій Каспрук і ряду інших міст.

А ось в ЗБ несподівано для багатьох опинився відомий в Київській області екс-нардеп Ярослав Москаленко, який програв у минулому році вибори по мажоритарному округу кандидату від “Слуги народу”. Його називають потенційним першим номером в списку цієї політсили до Київської облради. А разом з ним, за чутками, під прапори партії можуть перейти і багато мерів регіону.

Також “За майбутнє” веде боротьбу за залучення до своїх лав екс-губернатора Харківської області Юлії Світличної, яка може піти в мери міста.

Що стосується рідного міста Коломойського Дніпра, то тут поки питання – хто очолить партію і яку роль вона зіграє на виборах.

“Поки група Коломойського і її місцеві лідери налаштовані на те, щоб йти під прапором “Слуги народу”, як більш перспективної для регіону політичної сили. Але якщо їх в ході внутрішньопартійних інтриг “бортануть” і скривдять по квотам, то можуть розгорнути і проект “За майбутнє” в повну силу”, – кажуть джерела в Дніпропетровській облраді.

Нарешті, ще одна сфера докладання зусиль партії – Західна Україна, звідки багато мажоритарників групи.

“Це теж може бути умовою для вибудовування відносин з Офісом президентом (ОП). У “Слуги народу” все складно на заході країни, де посилюється партія Порошенка. А ось “За майбутнє” може не дати Порошенкові остаточно підім’яти під себе ці регіони”, – стверджує політолог Вадим Карасьов.

Судячи з риторики Палиці, партію налаштовують не тільки на місцеву кампанію, а й майбутню парламентську, яка навіть нібито може бути достроковою. У кулуарах Ради вже ходять розмови, що якщо між Коломойським і Офісом президента відбудеться остаточний розрив, ЗБ може об’єднати представників групи впливу дніпровського олігарха, які перебувають зараз в різних партіях і фракціях, в тому числі “Слуги народу”.

Співрозмовник видання у фракції СН, якого зараховують до квоти Коломойського, каже, що “теоретично” така можливість існує. “Але поки мене все влаштовує в моїй фракції”, – резюмує він.

Правда, наскільки успішною буде партія “За майбутнє” на парламентських виборах сказати важко. Поки що вона більше нагадує проект “Наш край”, який об’єднав на минулих місцевих виборах під одним брендом різних впливових людей на місцях, але в цілому цей політпроект як “єдиний оркестр” в масштабах країни не зіграв. І на минулих парламентських виборах партія навіть не йшла своїм списком.

Читайте також: Гендер поплутав. Про що Стамбульська конвенція, з якої виходить Польща і хоче зайти Україна

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE