Кабмін відмовився звільняти мера Києва Віталія Кличка з посади голови КМДА. Ініціатива голови Офісу президента Андрія Богдана припадала пилом в уряді більше 3 тижнів. Раніше прем’єр-міністр Володимир Гройсман обіцяв, що Кабмін не стане відкладати з цим питанням, але буквально відразу після своєї обіцянки відправився у відпустку на два тижні.
А на першому ж засіданні після завершення прем’єрської відпустки міністри прокотили ініціативу нової влади, на що в Офісі президента відповіли, що це рішення прийме новий Кабмін.
Те, що рано чи пізно Кличко втратить посаду глави КМДА, вже ні у кого не залишає сумнівів. Але ситуація цікава не тільки тим, як довго мер Києва буде поєднувати свою посаду з кріслом голови КМДА.
Але і тим, які наслідки неслухняним міністрам підготує нова адміністрація.
Читайте також: Кримінальний батіг для “слуг народу”. Як Зеленський хоче тримати під контролем свою фракцію
Виграли час
“У цьому уряді голосів за відставку Кличка немає”, – повідомив віце-прем’єр Павло Розенко відразу після того, як уряд відмовився розглядати питання про звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації.
Бажання президента Володимира Зеленського змістити Кличка з цієї посади належить розглянути вже новому складу Кабміну, який буде призначений восени, відразу після формування коаліції. Проте, це рішення уряду стало ще одним витком протистояння нової та старої влади.
“Гройсман розуміє, що голосів під це рішення не знайти”, – відзначає Розенко, немов виправдовуючи чинного прем’єра.
Мовляв, це зовсім не його підступи, а міністри самі дійсно не хочуть відправляти Кличка у відставку.
Кличко двічі обирався на пост мера Києва. Вперше – на травневих виборах 2014 року. Незабаром після них тодішній президент Петро Порошенко призначив його главою КМДА. Згідно із законодавством, голову міської державної адміністрації Києва призначає і звільняє своїм указом президент за поданням уряду. Восени в 2015 році Кличко повторно був обраний мером, але Порошенко указ про перепризначення не видавав.
А з приходом нової влади цілий ряд її представників прямо або побічно заговорили про те, що Кличка посунуть з його другого крісла.
У підсумку Богдан офіційно направив прохання Кабміну підготувати подання про відставку глави КМДА. Сам Кличко вважає рішення нової адміністрації незаконним і неодноразово заявляв про те, що пост глави Київської міської держадміністрації повинен займати саме законно обраний мер, а не призначений зверху чиновник.
Про те, що члени Кабміну відмовляться звільнити Кличка ще напередодні заявили міністр у справах ветеранів Ірина Фриз та віце-прем’єр з питань європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе. Обидві чиновниці – з найближчого кола колишнього президента Петра Порошенка. Таким чином, відмова Кабміну від звільнення Кличка з посади голови КМДА цілком виглядає як черговий виток протистояння між Зеленським і попередньою владою.
“Кличко – це хвилеріз проти зеленої хвилі. В даній ситуації він використовується як точка опору. Уся еліта розуміє, що може збити тріумфалізм нової влади цією ситуацією з Києвом. І, як мінімум на виборах мера, якщо вони будуть оголошені найближчим часом, ставленикам нової команди буде не так просто перемогти. Але тут питання не тільки в Києві, а в тому, чи є воля чинити опір у інших еліт. Йде боротьба саме за те, щоб мобілізувати опір, якого поки немає. І битва за Київ – це тільки початок”, – говорить політолог Вадим Карасьов.
До цього рішення проти “зеленої хвилі” йшов тільки парламент під керівництвом ще одного соратника колишнього президента Петра Порошенка Андрія Парубія. Рада систематично саботувала законопроекти, які ініціював президент і не погоджувалася звільняти чиновників колишньої влади.
Наприклад, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна (який неодноразово приймав резонансні рішення без консультацій з президентом) і генпрокурора Юрія Луценка.
Цікаво, що по цим кадровим рішенням Кабмін погоджувався робити подання на звільнення, очевидно, розуміючи, що не вистачить голосів у Верховній Ради.
Читайте також: “Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа
Західне лобі
Зберегтися на посаді голови КМДА Віталію Кличку допомагає і західне лобі. Після того, як Богдан звернувся до Кабміну з приводу подання на звільнення Кличка, сам Кличко полетів в Нью Йорк, де зустрівся з адвокатом президента Дональда Трампа, екс-мером Нью-Йорка Рудольфом Джуліані, який критикував Зеленського за призначення Богдана главою президентського Офісу.
Про те, що західне лобі просило прем’єр-міністра зберегти за Кличком повноваження, розповів один з членів Кабміну.
“Прохання Вашингтона Гройсман передав представникам нової адміністрації, але в Офісі президента порадили змістити Кличка або будуть наслідки, – каже співрозмовник. – Сам Гройсман не хоче ні з ким сваритися, але якщо вибирати, з ким сварка буде гіршою – то це з американцями, а не із Зеленським”.
“Не знімати Кличка для прем’єр-міністра означає вступати в конфлікт з командою глави держави. А це дійсно може бути чреватим неприємними результатами”, – говорить політолог Руслан Бортник.
Тим більше, Держбюро розслідувань України вже щосили займається справою про можливе незаконне призначення Володимира Гройсмана на пост прем’єр-міністра. Частина парламентаріїв вже отримали повістки на допити в рамках цієї справи. Заявителями у ДБР виступили нардепи Нестор Шуфрич і Василь Німченко. Вони звинувачують колишнього президент Петра Порошенка, спікера Верховної ради Андрія Парубія і самого Гройсмана в “насильницькій зміні чи поваленні конституційного ладу або захоплення державної влади”, а також в “службовому зловживанні шляхом використання посадовою особою наданої їй влади чи службового становища”, відзначаючи, що Гройсман був призначений прем’єр-міністром в умовах відсутності коаліції в українському парламенті.
“Коломойському потрібен потік кеша”
У той же час в новій адміністрації націлені на оновлення всієї місцевої влади. Ще раніше Зеленський прямо закликав місцевих чиновників не розслаблятися. За деякими даними на Банковій продовжують розглядати різні варіанти призначення дострокових місцевих виборів. Якщо не по всій країні, то, як мінімум, в найбільших містах.
Одним з головних застрільників цього процесу, за даними джерел на Банковій, виступає олігарх Ігор Коломойський. Саме його людину – Олександра Ткаченка планується призначити главою КМДА.
“Також Ігор Валерійович хоче достроково знести мера Дніпра Філатова, призначити там позачергові вибори і провести під прапором “Слуги народу” свого кандидата. Вже почалася потужна піар-кампанія проти Філатова, яку в перспективі, можливо, підкріплять і кримінальними справами. Інтерес Коломойського до великих міст зрозумілий – йому потрібен контроль над потоками кешу, який генерує міське господарство”, – каже джерело.
“Ситуація з Кличком – це по суті провісник нової кампанії з місцевих виборів, як мінімум у Києві. Але чим більше відтягується старт цього процесу, тим менше шансів на них перемогти у представників “зеленої хвилі”, – вважає Руслан Бортник.
Читайте також: “Зе-команда на куражі хоче поміняти усіх”. Як на Банковій готуються до дострокових місцевих виборів