Учора колишній київський суддя Микола Чаус, який в березні був викрадений з Молдови, вперше показав себе публіці. Він відкрив телеграм-канал і залив на нього відеозвернення.
Судячи з перших заяв біглого судді – підтверджується версія, що Чауса викрали за наказом влади України і активно схиляють до видачі компромату на Порошенка і його оточення.
Причому, судячи з того, що сказав у своєму зверненні сам Чаус, його все ж схилили здати Петра Олексійовича, котрий, як він вважає, був прямо причетний до незаконного вивезення судді з України в Молдову у 2016 році, після того як проти нього відкрили кримінальну справу.
У будь-якому випадку, після камінг-ауту Миколи Чауса історія почала швидше рухатися до розв’язки.
Про що заявив Чаус
16 травня у телеграм-каналі Chaus.UA з’явилося одне-єдине відео. На ньому говорить Микола Чаус, зниклий понад два місяці тому. Ось що він сказав:
“Здрастуйте, мене звуть Чаус Микола Олексійович. Як бачите, я живий-здоровий і все у мене в порядку.
На даний момент я знаходжуся в повній безпеці і добре себе почуваю. Крім того, всі мої кінцівки на місці і щелепа без видимих пошкоджень.
В даний момент не можу повідомити про своє місцезнаходження. Але змушений сказати про себе, тому що багато хто намагається спекулювати на моєму нібито викраденні.
Кому це вигідно – можна тільки здогадуватися.
В першу чергу, хочу звернутися до своєї дружини. Світлана, пробач мене за те, що тобі і нашим дітям довелося пережити. Але так треба було зробити. Найближчим часом, обіцяю, все налагодиться, а ті, хто винен в наших бідах, понесуть заслужене покарання.
Відносно викрадення, хочу сказати, що воно дійсно було. Але не зараз, а в 2016 році. З тих пір мене постійно залякували розправою, змушуючи тим самим перебувати поза домом.
Люди, причетні до цього, боялися і бояться, що я повернуся і почну говорити. Дякую моїм друзям, які допомогли мені уникнути цієї в’язниці і вірної смерті.
Найближчим часом я маю намір з’явитися в Україні і разом зі своїми адвокатами дати відповіді на всі питання, в т.ч. на ті питання, які так сильно цікавлять українське суспільство, НАБУ і ДБР”.
Відео судді звертає на себе увагу тим, що своє викрадення в Молдові він явно заперечує. І робить натяки, що викрадали його в 2016 році – коли за сприяння людей Порошенка вивезли з України, рятуючи від кримінальної справи.
До слова, якщо завантажити з Телеграм файл з відео Чауса, то видно, що називається він “Привіт Петро Олексійович!”.
Хто такий Чаус і чому він важливий?
Коротенько нагадаємо передісторію справи Чауса і при чому тут Петро Порошенко.
Микола Чаус – колишній суддя Дніпровського суду Києва.
У 2016 році він попався на хабарі в 150 тисяч доларів, які закопав у себе на городі в трилітрових банках. Хабар йшов на умовний термін для жінки, яку звинувачували в торгівлі наркотиками.
Чауса не затримали, оскільки згоду на це повинна була давати Рада. Поки йшов цей процес, суддя зник з України і пізніше з’явився в Молдові.
Як заявляв екс-депутат Олександр Онищенко, Чауса нелегально вивезли з України за наказом Порошенка. Розпорядження виконав “смотрящий” за судовою системою Олександр Грановський, а також ряд офіцерів служби безпеки президента і ГУР.
За деякими даними, “прихистити” суддію погодився бізнес-партнер Порошенка – молдавський олігарх Влад Плахотнюк.
Увага Адміністрації президента до судді пов’язана з тим, що Чаус, як стверджують експерти, був “кишеньковим суддею” Порошенка. Його називали одним з головних фальсифікаторів судових справ в Україні. Тобто він міг стати цінним свідком проти екс-президента.
За матеріалами слідства, які цитуються в ЗМІ, Чаус покинув Україну, не проходячи прикордонного контролю.
З 2016 суддя – в міжнародному розшуку. Приблизно з тих самих пір в Молдові йшли суди про його екстрадицію. Чаус просив політичного притулку, але колишній президент Ігор Додон в цьому відмовив. Чаус дійшов до Верховного суду, але і там надійшла відмова.
Це, до речі, збіглося з тим, як похитнулися в Молдові позиції друга Порошенка – олігарха Плахотнюка, проти якого єдиним фронтом виступили в 2019 році і США, і Росія.
Викрадення Чауса в Молдові
У березні 2021 поновилися судові слухання щодо екстрадиції колишнього судді в Україні. А 3 квітня стало відомо, що Чауса викрали в Кишиневі – прямо на вулиці, у спорткомлексу, де тренувався його син.
Викрадення викликало гучний міжнародний скандал. За первинною версією його могли викрасти люди Порошенка і Грановського, щоб не допустити його видачі в Україну.
Але потім стали спливати нові подробиці.
МВС Молдови звинуватив у викраденні громадян України.
Пізніше з’явилися дані, що “кіднепили” колишнього суддю співробітники Головного управління розвідки Міноборони України. Журналісти назвали їх імена і показали паспорти, з якими група прибула в Молдову. Одного з викрадачів влада Молдови нещодавно затримала.
Також правоохорнці сусідньої країни встановила, що Чауса могли вивезти на машині з українськими дипломатичними номерами.
Тобто вже тоді було зрозуміло, що причетна до викрадення – влада України.
З цього приводу опозиція в Молдові почала критикувати президента Майю Санду, підозрюючи, що все пройшло не без її відома. Депутати місцевого парламенту стверджували, що операція, мовляв, була узгоджена між Зеленським і Санду по телефону.
Україна при цьому свою участь заперечувала і назвала скандал “російської провокацією”. Але цікаво, що факт пропажі громадянина України на його батьківщині спершу повністю ігнорувався. І лише 7 травня – тобто через місяць – СБУ завела кримінальну справу і приїхала до матері судді з обшуком.
А 17 травня колишній суддя нарешті об’явився і сам.
Навіщо викрадали Чауса і чи дасть він свідчення?
За інсайдерською інформацію, Микола Чаус знаходиться в Україні. Його викрали співробітники ГУР, вивезли на батьківщину і утримували на одному з об’єктів розвідки.
Джерела ряду ЗМІ повідомляли, що при викраденні суддю сильно побили і тому до часу не зможуть пред’явити публіці. Як бачимо, він записав своє перше відео тільки через місяць після зникнення. І в першу чергу сказав, що цілий і неушкоджений.
В цілому, Чаус – це важливий свідок того, що творилося в оточенні Порошенка. І його свідчення можуть наробити багато шумихи. У своєму відеоролику він, як бачимо, щось подібне і анонсує.
Тобто можна припустити, що колишній суддя дав згоду співпрацювати зі слідством і випустив подібне звернення під контролем тих, хто його викрадав.
Тому не можна виключати, що скоро його присутність в Україні буде легалізована. Принаймні, в самому відеоролику Чаус каже, що скоро з’явиться в Україні (хоча, повторимося, він вже давно тут знаходиться).
***
Головний висновок щодо заяви Чауса:
він погодився співпрацювати з українською владою і давати покази проти Порошенка, заявивши про те, що його викрали в 2016 році.
Найближчим часом він офіційно оголосить про своє перебування в Україні і дасть свідчення слідчим органам.
У який спосіб Чаус залишив Молдову – в його заяві демонстративно обійдено увагою.
Судячи з натяків в його зверненні, не виключено, що він заявить, що був змушений сам втекти з Молдови та імітувати своє викрадення, побоюючись, що Порошенко і Грановський його вб’ють.
“Чаус не на волі”. Версія адвоката
Адвокат Миколи Чауса Ростислав Кравець вважає, що відеозвернення екс-судді було записано під тиском.
“Поява такого відеозвернення означає, що Чаус не на волі. Його контролюють якісь особи, і, найімовірніше, історія з причетністю до його викрадення з Молдови українських спецслужб підтверджується. По-перше, видно, що Чаус читає своє звернення з папірця. Якщо людина говорить від себе, він буде заїкатися, проявляти якусь міміку. А тут Чаус сидить рівно і просто зачитує текст”, – зазначає Кравець.
На його думку, спроба Чауса довести, що з Молдови його ніхто не викрадав, виглядає непереконливо.
“В очі кидається його заява про те, що його ніхто не викрадав. Вірніше, що його не викрадали з Молдови, а викрадали тільки в 2016 році, коли вивезли з України. Тобто він робить вигляд, що добровільно десь сам ховається. А ті десять чоловік, проти яких порушено кримінальну справу в Молдові, нібито до цього не причетні. Виглядає це вкрай непереконливо”, – припускає адвокат.
Він також проаналізував сам Телеграм-канал, де з’явилося звернення Чауса.
“Відеозвернення – це перше публічне сповіщення в цьому телеграм-каналі, але по рахунку воно є шостим. Мабуть, до цього намагалися в ньому теж щось розміщувати. Сама адреса електронної пошти, на який зареєстрований телеграм-канал, анонімний – він не вимагає реєстрації номера мобільного телефону. Це зроблено навмисно, щоб не можна було відстежити його місцезнаходження. Але в зв’язку з тим, що людина була викрадена, Телеграм може надати правоохоронним органам за запитом інформацію, з яких IP-адрес реєстрували цей обліковий запис в Телеграм та розміщували саме відео і пости. Те ж саме СБУ може дізнатися і по електронній пошті, так як порушено кримінальну справу за важкою статтею – викрадення людини”, – каже Ростислав Кравець.
Крім того, юрист припускає, що Микола Чаус все ж знаходиться в Україні.
“Слова Чауса “Я скоро з’явлюся в Україні” виглядають досить абсурдно. Він не сказав прямо про те, що він зараз не в Україні – ніби обійшов це питання стороною. На мою думку, Чаус в Україні, і під контролем спецслужб. Про що говорить сам факт появи цього відеозвернення”, – резюмує Кравець.
На питання, чи буде Чаус давати свідчення проти екс-президента Петра Порошенка, адвокат відповів так:
“Судячи з того, що присутність Порошенка в медіа-просторі з моменту викрадення Чауса різко впала, на мій погляд, усі, і в тому числі Порошенко, вважають, що у Чауса є якась інформація про своє викрадення і причетність п’ятого президента до цього”.
Читайте також: Звільнять чи поділиться? Що чекає Кличка після валу кримінальних справ проти київської влади