Politerno > Статті > Україна і світ > Референдум по Донбасу, “вирок” Порошенку і “слабак” Байден. Головні висновки з прес-конференції Зеленського

Референдум по Донбасу, “вирок” Порошенку і “слабак” Байден. Головні висновки з прес-конференції Зеленського

  • 21 Травня, 2021
  • 770 Переглядів
  • 0

Учора на українському авіабудівному підприємстві “Антонов” відбулася прес-конференція президента Володимира Зеленського.

Місце локації було обрано не випадково. Зеленський сидів на тлі величезного транспортного літака “Руслан”, а також на тлі недобудованої “Мрії”, яку закинули після розпаду Союзу, і розповідав як він має намір розвивати Україну, щоб зробити її “країною мрії”.

І в якості одного з прикладів “покращення” привів те, що Україна зайнялася своєю авіабудівної галуззю і почала замовляти літаки у “Антонова”.

Йдеться про замовлення трьох нових українських літаків Ан-178 для потреб армії.

Втім, як розповів голова профспілки “Антонова”, Володимир Папіж, не все так добре.

“Літаки для армії ми розробляємо не за кошти держзамовлення, а за кредитні гроші, по лінії кредиту Укрексімбанку, виділеного під державні гарантії. Міноборони розплатиться за них тільки після передачі техніки, що нам, якщо чесно, не зовсім зрозуміло. Крім того, існують тертя з “Укроборонпромом”. Він просуває в парламенті законопроект № 3822, який в разі його прийняття, запустить корпоратизацію “Антонова” і дозволить одноосібно відчужувати майно підприємства, тобто, намічаються явно корупційні схеми”, – говорить Папіж.

Та й про повне відновлення виробництва поки говорити не доводиться, а кілька перспективних іноземних контрактів фактично зірвалися.

В цілому підприємство продовжує знаходиться в глибокій кризі, в якій воно опинилося починаючи з 2014 року, коли зупинилися поставки комплектуючих з Росії та фактично зупинилося виробництво літаків.

Судячи з усього, держпідприємство “Антонов” має стати наочним прикладом політики Зеленського по “відродженню країни”.

Про що говорив президент з “Мрією” за спиною, у матеріалі.

 

Про референдум по Донбасу і зустріч з Путіним

Під час прес-конференції з приводу конфлікту на сході України прозвучало кілька більш-менш конкретних тез. 

По-перше, Зеленський заявив, що збирається провести з питання Донбасу перший загальнонаціональний референдум. На нього винесуть різні плани того, що робити з конфліктом далі.

Але зроблено це буде лише в тому випадку, якщо не спрацює “план А” – тобто той, який реалізується зараз. А саме – реінтеграція територій в рамках діючих переговорних форматів. Зеленський тут говорив про нормандський і майже не згадував мінський. 

До слова, на врегулювання по “плану А” Зеленський рік тому, на схожій прес-конференції, давав собі рік. Але сьогодні він дав зрозуміти, що цей термін буде продовжений, оскільки всі розрахунки перекреслив коронавірус. 

Правда, незрозуміло як: в травні 2020 року вже вирувала пандемія, і було зрозуміло, що особисті зустрічі лідерів будуть різко обмежені. Тобто на ділі швидше за все це лише відмовки, щоб приховати відсутність прогресу по Донбасу. 

Прозвучала ще одна відмовка – Зеленський заявив, що у врегулюванні “99 відсотків залежить від РФ”. Зрозуміло, що вирішити питання, маючи на руках 1% козирів, практично неможливо. Тому президент по суті виписав собі індульгенцію на будь-які невдачі. 

З інших заяв Зеленського стає зрозуміло, що сьогодні головна мета для нього по Донбасу – це зустріч з Путіним особисто. 

“Я думаю, що крім нормандського формату, буде прямий діалог з президентом Російської Федерації. А крім цього я бачу формат із залученням США в цю дискусію”, – сказав президент. І поінформував, що між Офісом президента і Москвою з цього приводу встановлений прямий контакт. 

Перспективи зустрічі Зеленського і Путіна поки що туманні – занадто різні погляди у Києва і Москви на мету рандеву. Але український президент вже серйозно піариться на темі цієї зустрічі. Як це було і після обрання, коли Зеленський домагався спілкування з Путіним в Нормандському форматі. 

Тоді спілкування нічим толком не закінчилося, і зрушень по Донбасу ніяких не було. Але рейтинг Зеленського відразу після паризької поїздки пішов вгору. Не виключено, що і дана спроба побачитися з Путіним має ті ж прикладні цілі – без реальних зрушень по Донбасу з обох сторін. 

І є великі сумніви, що Кремль стане допомагати рейтингу Зеленського вирости без істотних кроків назустріч з українського боку. А їх, судячи з двох років президентства Зеленського, ніхто робити вже не збирається – “мир за любу ціну” ледь не коштував йому новим Майданом.

Про “зради” Байдена, Меркель і Макрона

Президент проявив досить незвичний для українського політика песимізм щодо міжнародної підтримки країни. Зазвичай і Зеленський, і його попередник й інші держдіячі заявляють щось на кшталт “весь світ з нами”. Але зараз тон виступу був зовсім інший. 

По-перше, Зеленський дорікнув лідерам Німеччини і Франції. Він звинуватив їх у тому, що “підтримка могла б бути більшою”. І сказав, що позиція країн-лідерів Євросоюзу щодо Росії “стала слабшою”. 

Президент пов’язав це з добудовою “Північного потоку-2”, яка увійшла в фінальну стадію і ухилилася від санкцій США. Він припустив, що на владу Німеччини тисне бізнес. 

Газопровід став приводом і для побоювань Зеленського з приводу самого Джо Байдена. 

Президент заявив, що є ризики від запланованої зустрічі президентів США і Росії – скасування санкцій по “Північному потоку”. “Це буде програш США і особисто президента Байдена, серйозна геополітична перемога РФ і новий перерозподіл сил і впливу”, – заявив Зеленський. 

Він не виключив, що США на таке підуть, якщо “будуть розмінюватися на щось дуже серйозне. Мене це турбує”. 

Очевидно, що недавнє рішення Білого дому не вводити санкцій проти газопроводу сильно стурбувало владу України. І, хоча в разі поразки партії Меркель на виборах у Німеччині (а точніше в ході приходу до влади “зелених”, налаштованих проти ПП-2) “потік” ще можуть заблокувати, настрої в Києві, як бачимо, панують песимістичні. 

Але “накат” на самого Байдена пояснюється ще, мабуть, і тим, що США останнім часом всіляко давали зрозуміти, що ніякої військової підтримки в протистоянні з Росією не нададуть. Нічого хорошого з цього приводу, мабуть, не привіз з Вашингтона до Києва і держсекретар Блінкен. 

З огляду на відсутність кредитів і вимог Заходу передати йому контроль над судами і держкомпаніями – зрозуміло, чому Зеленський не може приховати роздратування. 

Чи може це стати прелюдією до зміни позиції по Донбасу і щодо виконання політичної частини Мінських угод (за логікою “Захід нам не допомагає, тому ми змушені йти на компроміси з Москвою”)? Поки, як писалося вище, в це не особливо віриться. Але хто знає, що буде в майбутньому.

Про олігархів

Президент пообіцяв, що наступного тижня опублікують законопроєкт про олігархів і перерахував головні критерії, за якими бізнесмена визнають олігархом:

“Є три головні пункти: вплив на медіа в тому чи іншому вигляді, участь в політичному житті країни, вплив не депутатів, чиновників, міністрів, має партії чи не має, фінансує партію або не фінансує. І ще – сума на рахунках. Сума активів. Вона теж вплине. При об’єднанні трьох цих ознак людина автоматично потрапить до реєстру олігархів. А що їм буде заборонено? Це потім. Якщо вони потрапили до цього реєстру, їм багато речей буде заборонено”, – розповів Зеленський. 

На його думку, таким чином у великого бізнесу заберуть вплив на політику.

“Ми не хочемо вбити великий бізнес. Але ми точно вбиваємо поняття, зміст та вплив олігархічних кіл. Впливу на мас-медіа не буде, впливу на політиків, чиновників – не може бути. Але якщо це буде, ці люди отримають квиток з написом “олігарх”… І тоді вони можуть втратити значну частину активів, які перебувають за кордоном. Не завдяки санкціям України. А завдяки появі на законодавчому рівні такого поняття як олігарх”. 

При цьому, судячи з плутаним поясненням президента, санкції все ж будуть – коли бізнесмени опиняться в спеціальному “реєстрі олігархів”. Хоча і не відразу.

“Їм дадуть час позбутися від цього впливу. Глухого кута для них не буде”, – пообіцяв Зеленський.

Ще один пункт законопроєкту – чиновникам буде заборонено непублічно зустрічатися з великими бізнесменами. Питання, як це буде зроблено – не з пустих. Мабуть, до всіх приставлять зовнішнє спостереження. 

В контексті олігархії, Зеленський трохи атакував Ріната Ахметова. Він заявив, що малий і середній бізнес не будуть платити більше податків, великий – буде, каже Зеленський. Так він відповів на питання журналіста телеканалу Ахметова “Україна 24” з приводу підвищення податків.

Він сказав, що розуміє чому задається таке питання – тому що влада хоче збільшити податки на залізну руду, яку видобуває Ахметов. І сказав, що підвищувати податки на руду будуть, щоб вилучити надприбуток.

При цьому на питання, чи будуть санкції проти Ігоря Коломойського, Зеленський прямо не відповів, запропонувавши журналісту “стежити по п’ятницях за РНБО”

Зрозуміло, що закон, якщо його приймуть, стане черговим “кийком” особисто для Зеленського і його Радбезу щодо впливу на великий бізнес. Оскільки механізм документа, судячи зі слів президента, зав’язаний на санкції, а не судово-юридичні процедури. 

До речі, під нього може потрапити і сам Зеленський. На прес-конференції у нього запитали, що він робив у квартирі у бізнесмена Тимура Міндіча, пов’язаного з Ігорем Коломойським. На що президент розповів жалісну історію.

Студія квартал 95 разом з Міндічем, знаючи що я буду вдома в своїй квартирі в свій ДР, зробили мені сюрприз. І покликали мене в цю квартиру. Я піднявся на кілька поверхів уверх і зайшов. До речі, так, був супер-сюрприз…

До речі, в цій квартирі немає навіть ремонту і вони зробили такий типу прикол. Вони принесли музичні інструменти, там не було ніяких зірок. Там були тільки студія Квартал 95, яка запросила мене. Вони грали для мене пісні, з якими ми пройшли довгий і серйозний шлях від КВК до 95 Кварталу. Багато пісень пов’язані зі мною.

Багато з них я написав. Це пісні, які ми разом співали. Нас було близько 30 осіб. Це весь колектив. Вони були зі своїми дружинами. Ось що відбувалося. І я навіть не розумію, в чому тут великий державний секрет“.

Тобто Зеленський вже зараз порушує законопроєкт, який сам же і написав. 

Про слід СБУ у справі Шеремета

Кілька запитань президенту торкнулися справи убитого журналіста Павла Шеремета. Не так давно останній обвинувачений покинув в’язницю

У Зеленського запитали, що тепер буде з Аваковим і коли вже буде поставлена ​​крапка в справі.

Президент усунувся від прямих відповідей. Але ряд його тез мають більш-менш очевидний зміст.

По-перше, він дав зрозуміти, що не до кінця вірить звинуваченням і винуватості Антоненка, Кузьменка і Дугарь. 

З останньої президент навіть переписується, що він продемонстрував журналістам на прес-конференції. “Якби я був на 100% впевнений (в її винуватості – ред.), я б з нею не листувався”, – заявив президент. 

Напевно цей перфоманс був домашньою заготовкою. Але він показовий в тому сенсі, що Зеленський хоче бути своїм для тусовки націоналістів і порохоботов, які нападають на владу через арешт волонтерів. 

По-друге, Зеленський сказав, що якщо обвинувачених у вбивстві Шеремета засудили незаконно, то він буде мати розмову з Аваковим про його відповідність займаній посаді.

Правда, вирок суду очікується ще не скоро. Тому розмова, мабуть, буде відкладена у довгий ящик. Хоча, якщо потрібен буде привід для звільнення Авакова, процес можуть прискорити, натиснувши на суд з метою виправдання обвинувачених. 

По-третє, президент допустив, що контррозвідка СБУ часів Порошенка могла мати відношення до вбивства Шеремета. 

“Складно сказати. Імовірність причетності за час тієї каденції тих чи інших осіб, які могли бути пов’язані з контррозвідкою, напевно є”, – не дуже впевнено сказав Зеленський.

Про цю версію ми писали. У минулому році про неї говорив і глава МВС Арсен Аваков. А зараз нарешті заявив і президент.

Тільки ось ні тоді, ні зараз, ніяких кримінально-процесуальних висновків з цих припущень не зроблено. Оскільки курс на виведення з-під відповідальності Порошенка і його оточення триває.  

Про “вирок” Порошенкові

Зеленському поставили запитання – чи став він вироком Петру Порошенкові, як обіцяв під час відомих дебатів на стадіоні. 

Зеленський відповів настільки плутано, наскільки взагалі це було можливо. Говорив довго. Але так і не відповів, чому Порошенко досі на свободі.

Зрештою договорився до того, що він вже і так “став вироком Порошенкові”, просто тому що пішов в президенти.

Ось повна цитата Зеленського щодо Порошенка:

Щодо Петра Порошенка, у мене немає з ним ніяких сентиментів, ніяких розмов, хоча він дуже хотів, як Віталій Володимирович. Але він приходить, а цей, слава Богу, не приходить, мені так легше жити і працювати.

Вони всі хочуть зі мною домовлятися. Я людина, яка від природи не здатний на це. Тому, вважаю, їм не пощастило.

Я вже став його вироком, він просто не розуміє, що сталося. 

Він багато чого, я вважаю, зробив, серйозного, поганого, коли був президентом України. Все це наздожене, це карма. Крім правоохоронних органів, це карма. Ми бачимо тільки поверхнево, що зроблено. Для кого? Для чого? Я розумію, це відбувалося у них кожен день. Це жах. Я не хочу говорити детально про їх кроки, операції, бізнес, реальні, спеціальні блокади того чи іншого напрямку для заробітку грошей, про Крим. Багато всього. Я розумію, що найстрашніше, що він сам не розуміє, що для нього людина – ніхто. І це не можна виправити ніколи нічим. Ні досвідом, ні освітою. Це або є, або цього немає.

Я реальний вирок для нього, коли пішов в президенти, ось і все “.

Про протистояння з Кличком

На прес-конференції прозвучало запитання про те, чому влада атакує мера Кличка і його підлеглих, у яких йдуть масові обшуки. І чи буде президент звільняти Кличка з посади глави Київської міської держадміністрації (формально таке право він має).

На це Зеленський відповіді не дав. Але натякнув, що роботою Кличко незадоволений. Обшуки же пояснив тим, що “не треба красти гроші з бюджету України”.

Він також розповів, що мер Києва часто приходив до нього на прийом і просив не знімати його з посади. І зараз він “неправильно публічно поводиться”.

Кличко вже прокоментував ці заяви і сказав, що півроку не був у президента. А коли був, то не обговорював питання свого звільнення. 

Загалом, “битва за Київ” триває. І, ймовірно, триватиме, оскільки між Кличком і Зеленським тяжіє питання президентських амбіцій.

Чи піде Зеленський на другий термін?

Президент уникнув відповіді ще на одне питання, пов’язане з Кличком – чи бачить Зеленський столичного мера своїм конкурентам на виборах.

Зеленський відповів, що він ще не прийняв рішення йти взагалі на другий термін, а тому говорити рано. Але при цьому не втримався натякнути, що рейтинги у Кличка невисокі – оскільки обирав його Київ, а не вся Україна. 

“Ніхто ще не вирішив, чи йти на другий термін. По-друге, його (Кличка – ред.) вибрали кияни, а не вся Україна. По-друге, є опитування, там є відповіді на ваші питання (в загальнонаціональних рейтингах у мера Києва зараз близько 3% – ред.).

По-четверте, мій глава офісу не бере хабарів, тому ми не конкуренти”, – прокоментував президент.

Питання про другий термін йому задавали ще неодноразово. Але в кожному разі він уникав відповіді – мовляв, рішення ще немає. Хоча за логікою відповідей ставало зрозуміло, що рішення вже є. І він на другий термін йти намір має.

Читайте також: “Привіт Петру Олексійовичу”. Чому з’явився викрадений суддя Чаус і кого він тепер здасть

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE