Politerno > Статті > Україна і світ > Затримання Протасевича: заборона польотів над і у Білорусь та новий поворот “вагнергейту”

Затримання Протасевича: заборона польотів над і у Білорусь та новий поворот “вагнергейту”

  • 24 Травня, 2021
  • 1026 Переглядів
  • 0

Вчора в Мінську затримали колишнього головного редактора телеграм-каналу “Nexta”, який керував протестами в Білорусі. Роман Протасевич займав свою посаду в самий розпал акцій, коли протистояння противників Лукашенка і силовиків досягло апогею. 

Канал вів з владою Білорусі війну на знищення: координував акції протесту, зливав особисті дані на силовиків, закликав до страйків на держпідприємствах і давав інші вказівки, як саме скидати режим.

Через це керівництво каналу в Білорусі звинуватили в тероризмі і оголосили в розшук. А вчора Роман Протасевич несподівано для всіх потрапив в руки місцевих правоохоронців, які під приводом мінування посадили літак, в якому він летів.

Це викликало шквал засуджень на Заході. Росія ж традиційно заступилася за Лукашенка. А в Україні ця історія тепер може відгукнутися з несподіваного боку – в контексті гучного скандалу з “вагнерівцями”.

Що сталося після затримання Романа Протасевича в світі та Україні, у матеріалі.

 

Як Протасевича знімали з літака. Реконструкція

23 травня 26-річний опозиціонер повертався з відпустки в Греції і летів тим же рейсом – з Афін до Вільнюса, що і Світлана Тихановська тиждень тому. Його супроводжувала дівчина – громадянка Росії.

На цей раз спецслужби Білорусі підготувалися і не втратили можливості затримати Протасевича. Його літак здійснив екстрену посадку в аеропорту Мінська під приводом повідомлення про мінування.

Ще в аеропорту Афін Протасевич помітив за собою стеження з боку російськомовного чоловіка середніх років.

За кілька хвилин до посадки він відправив колегам повідомлення про те, як незнайомець намагався фотографувати його документи, а після невдалої спроби відійшов в сторону, не дивлячись на те, що був наступним за ним у черзі на перевірку документів. 

Телеграм-канал Nexta опублікував останні повідомлення Протасевича перед посадкою в літак.

Вебсайт Flightradar124 зареєстрував відхилення рейсу FR4978 від наміченого маршруту незадовго до того, як літак досяг литовського кордону. Рейс розвернуло на південний схід у бік Мінська.

За даними Nexta, літак змінив курс, після чого подав сигнал лиха 7700 – про аварійну ситуацію на борту.

При цьому летіти до Вільнюса було куди ближче, ніж до Мінська. 

Інформація про мінування, як повідомляють ЗМІ, надійшла одночасно в Афіни і в Мінськ. І пілоти лайнера, діючи за інструкцією, запросили посадку в мінському аеропорту.

У прес-службі Національного аеропорту “Мінськ” підтвердили, що приводом для екстреної посадки стало повідомлення про мінування. 

За даними авіакомпанії Ryanair, яка виконувала рейс, екіпаж літака дізнався про загрозу на борту від білоруської диспетчерської служби. Те, що саме пілоти прийняли рішення про посадку літака в Мінську, підтверджує запис переговорів пілота літака з диспетчером мінського аеропорту і керівник відділу комунікацій Литовського міжнародного аеропорту Ліна Бейшена.

За її словами, літак з Афін мав приземлитися в Вільнюсі о 13:00, але екіпаж прийняв рішення сідати в Мінську. 

Після цього Ryanair повідомила про “затримку, викликану не залежними від авіакомпанії обставинами”, що відповідає національним і європейським стандартам авіаційної безпеки.

Близький до адміністрації президента Білорусі Олександра Лукашенка телеграм-канал “Пул Першого” повідомив, що ситуація з літаком весь час була на контролі президента Білорусі Олександра Лукашенка, а рейс Протасевича супроводжував винищувач МіГ-29, який підняли в небо “за дорученням головнокомандуючого”. Втім, пізніше це повідомлення з каналу видалили.

Екстрену посадку літака близькі до Лукашенко ЗМІ подали з акцентом на те, що “Білорусь захистила Європу”, мовляв Лукашенко дав беззастережну команду розгортати і приймати літак через небезпеку життю людей.

Перші повідомлення ЗМІ про затримання блогера з’явилися близько 14:40. 

Про те, як проходило затримання хлопця розповіли ті, хто летів разом з ним. В інтерв’ю порталу delfi.lt пасажири пригадали те, що він “почав панікувати, схопився за голову” вже під час польоту після раптового маневру літака. На борту не було конфліктів або сварок, тому Протасевич, мабуть, почав здогадуватися про причини незапланованої посадки.

Для багатьох вона також стала несподіваною і неприємною, адже з усіма, хто знаходився на борту, були проведені слідчі дії. 

“Нас всіх по чотири вивели, собаки обнюхали всі наші речі. Того хлопця відвели в сторону, його речі витрусили на злітну смугу. Ми запитали його, що відбувається. Він сказав, хто він такий, і додав: “Тут мене чекає смертна кара”. Він був уже спокійнішим, але тремтів. Поруч з ним постійно стояв офіцер, і незабаром військові його просто вивели”, – розповів очевидець подій.

Пізніше тезу про смертну кару почали поширювати ЗМІ, що підтримують білоруську опозицію. Втім, за статтями, які інкримінують Роману, йому грозить не розстріл, а тривалий термін – 15 років, що його, мабуть, мало заспокоює.

У МВС Білорусі повідомили, що багаж перевіряли тому, що в ньому могло бути закладено вибуховий пристрій, а в салоні могли бути залишені речі ручної поклажі, де також міг знаходитися вибуховий пристрій. 

Після затримання Протасевича Ryanair повідомила, що “нічого поганого під час огляду виявлено не було, і місцева влада дала літаку і пасажирам дозвіл на виліт через приблизно 5 годин по Мінську”.

В аеропорту Мінська уточнили, що інформація про замінування не підтвердилася, однак СК Білорусі порушив справу про завідомо неправдиве повідомлення про небезпеку.

І хоча формально, як бачимо, садили літак через загрозу вибуху, о 21:30 рейс Ryanair здійснив посадку у Вільнюсі вже без Протасевича і його подруги на борту. Її, як громадянку Росії, вже шукає посольство РФ в Білорусі. 

Реакція Європи, США і Росії

На Заході і в Росії пролунали полярні оцінки того, що сталося. 

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен назвала подію неприпустимою.

“Абсолютно неприпустимо примушувати рейс Ryanair з Афін до Вільнюса робити посадку в Мінську. Будь-яке порушення правил міжнародного повітряного транспорту тягне за собою наслідки”, – сказала фон дер Ляйен.

Після цього президент Євроради Шарль Мішель висловив крайню стурбованість діями білоруської влади: “Важливе значення матиме розслідування інциденту”. 

Але головне – в Європі заговорили про санкції проти Мінська. 

Санкції за інцидент, який в Брюсселі вважають порушенням міжнародних протоколів авіаперевезень, можуть включати повну заборону на пасажирські польоти над Білоруссю та заходи проти національного перевізника “БелАвіа”. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на два джерела, знайомих з ситуацією.

Можливі санкції лідери ЄС розглянуть вже сьогодні в рамках дводенного саміту, що стартував в Брюсселі.

Також буде обговорюватися розширення “чорних списків” фізосіб і компаній, повне закриття повітряного простору Білорусі для європейських авіаперевізників, заборона приземлятися в аеропортах ЄС для національної компанії “БелАвіа”, зупинка транзиту вантажів через білоруську територію.

Сказала своє слово і  Великобританія. Її міністр закордонних справ Домінік Рааб заявив, що дії Лукашенка матимуть серйозні наслідки.

“Великобританія стурбована повідомленнями про арешт журналіста Nexta Романа Протасевича і обставинами, які привели до того, що його рейс був змушений приземлитися в Мінську. Ми координуємо дії з нашими союзниками” – сказав Рааб. 

Його колега з Франції , міністр закордонних справ Жан-Ів Ле Дріан, назвав наказ Лукашенка “неприйнятним”. Держсекретар у європейських справах Франції Клеман Бон характеризував інцидент як “приголомшливу і скандальну подію”.

“Ми говоримо про європейський літак, європейської компанії, перельоті між двома європейськими столицями. <…> Це акт державного піратства, який не може залишатися безкарним”, – заявив Бон. Він назвав екстрену посадку рейсу Ryanair в Мінську “викраденням літака”.

Один з можливих заходів – заборона польотів над територією Білорусі, сказав французький чиновник: “Я думаю, що це було б розумною мірою для нас, тому що ми піддавали небезпеці життя європейських громадян. Крім арешту [екс-редактора NEXTA Романа Протасевича], який ми засуджуємо, [на борту] було дев’ять французів і багато європейців”. 

Німеччина зажадала від Мінська негайно пояснити, на якій підставі білоруська влада посадила літак з опозиціонером Протасевичем. 

“Нам необхідне негайне пояснення влади Білорусії з приводу переадресації рейсу Ryanair за межі ЄС в Мінськ і затримання журналіста”, – сказав держсекретар МЗС Мігель Бергер.

Норберт Реттген, голова комітету із закордонних справ нижньої палати парламенту ФРН, доповнив позицію Німеччини: “Це державний тероризм. ЄС повинен буде вжити заходів”. 

Спеціальну заяву випустив Держдепартамент США

“Цей шокуючий акт, вчинений режимом Лукашенка, поставив під загрозу життя більше 120 пасажирів, в тому числі і громадян США. Початкові повідомлення про причетність білоруських служб безпеки і використання військових літаків для супроводу літака викликають серйозну стурбованість і вимагають повного розслідування”, – сказано в заяві Держдепу. 

У Вашингтоні заявили про вигадані причини посадки літака. Також США закликали Лукашенка негайно звільнити затриманого журналіста.

У Москві виступили на підтримку Білорусі. Глава МЗС РФ Сергій Лавров сказав, що Росія не залишить “Білорусь в біді”.

“Завжди готові прийти на допомогу своєму сусідові і стратегічному союзнику. Адже в основі наших відносин – братські, та часто сімейні узи, загальна історія і духовні цінності”, – підкреслив Сергій Лавров.

Але пізніше він додав: “Ми виступаємо за те, щоб цю ситуацію оцінити не зопалу, не похапцем, а на основі всієї наявної інформації. Тим більше, що представник МЗС Білорусії підкреслив готовність білоруської влади діяти в цьому питанні транспарентно, слідувати всім міжнародним правилам і в разі необхідності забезпечити прийом міжнародних експертів. Я думаю, що це абсолютно розумний підхід!”.

Окремо Лавров висловив стурбованість закликами Світлани Тихановської до мобілізації протестів в республіці в серпні-вересні: “Сподіваємося, що білоруський народ проявить властиву йому мудрість і не піде на поводу у тих, хто намагається використати ситуацію в своїх корисливих інтересах”. 

Міністр закордонних справ Росії додав, що Захід напевно буде чинити тиск на країну. При цьому як і раніше будуть лунати пропозиції про економічну допомогу за “перехід до демократії”.

“Західники опустилися до того, що залякують білоруських держслужбовців і співробітників правоохоронних органів міжнародним судовим переслідуванням”, – сказав Сергій Лавров. Він зазначив, що підтримка “білоруської емігрантської опозиції” триває на всіх фронтах – медійному, політичному, фінансовому.

Після всіх висловилися і в МЗС Білорусі . 

“Звичайно, чисто по-людськи зрозуміло і сумно, що пасажири вказаного рейсу зіткнулися з певними незручностями. Однак правила авіаційної безпеки – це абсолютний пріоритет, причому всюди і для всіх. У зв’язку з цим дії екіпажу літака, що відповідає за життя своїх пасажирів, представляються повністю виправданими”, – сказав речник відомства Анатолій Глаз.

Він заявив, що дії білоруської влади “повністю відповідали встановленим міжнародним правилам”, а власне сама ситуація “прямо і явно нагнітається”.

“Білоруська сторона завжди відповідально підходила і підходить до їх дотримання. Це визнається і відповідними регуляторами в авіаційній сфері. Більш того, упевнений, що в цьому питанні ми можемо гарантувати повну транспарентність, в разі необхідності надати експертів і продемонструвати всі матеріали, щоб виключити інсинуації”, – додав прес-секретар МЗС.

Спікер закликав усіх пам’ятати про правила і безпеку пасажирів і чекати висновків компетентних експертів.

Чи заборонять авіації літати над Білоруссю?

Рішення ЄС або Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) по Білорусі ще немає – там поки тільки розглядають інцидент. Але окремі країни і авіакомпанії вже обмежують польоти через республіку. 

Найжорсткіші рішення прийняла Литва , куди летів Протасевич. Вона заборонила використання своїх аеропортів для літаків, які літають над Білоруссю. Норма вступить в силу в 03.00 вівторка. Також влада країни вирішила не пускати рейси, які перетнули або планують перетнути білоруський повітряний простір.

Міністр транспорту Литви заявив, що авіакомпанії LOT, WizzAir, AirBaltic добровільно почали уникати повітряного простору Білорусі. 

Незабаром стало відомо, що латвійська AirBaltic вирішила не літати над Білоруссю. 

Лоукостер Wizz Air , який представляє Угорщину, теж перенаправив свої рейси в обхід повітряного простору Білорусі. 

Британія стала першою країною, яка заборонила польоти державної білоруської компанії “Белавіа”. Це важливий прецедент. 

Європейці поки діють більш помірковано. Австрійська Austrian Airlines , згідно з рішенням “материнської” Lufthansa, продовжує використовувати повітряний простір Білорусі для своїх польотів. При цьому, поки в компанії вирішують, що робити, сьогоднішній рейс з Відня до Москви вже облетів територію Білорусі. 

В Америці поки тільки йдуть консультації. Глава комітету сенату США з міжнародних справ Боб Менендес запропонував заборонити всі польоти над територією Білорусі, але поки таке рішення не прийнято. 

При цьому поки над Білоруссю досить жваве авіасполучення, судячи з сервісу FlightRadar. 

Про те, щоб перекрити польоти над РБ, заговорили і в Україні. Володимир Зеленський доручив уряду підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною і Білоруссю.

Відзначимо, що Мінськ з 2015 року є головним стикувальним пунктом для українців при польотах в Росію.

Реакція України

Міністерство закордонних справ України назвало затримання журналіста Романа Протасевича “черговою атакою на свободу слова з боку білоруської влади” і зажадало його звільнення. Про це в Twitter написав спікер українського зовнішньополітичного відомства Олег Ніколенко.

“В черговий раз тривожні новини з Білорусі. На цей раз в Мінську затриманий білоруський журналіст Роман Протасевич. Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого повинні бути безумовно гарантовані”, – йдеться в твіті представника МЗС.

У Зеленського назвали Россіію головним вигодонабувачем від посадки рейсу Ryanair в Мінську. 

Також стало відомо, що Україна розглядає можливість заборонити польоти авіакомпанії Бєлавіа в Україну в разі прийняття такого ж рішення країнами ЄС після затримання опозиціонера Протасевича в Білорусі. Про це заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

“Це питання зараз буде в процесі обговорення і точно буде корелюватися з рішеннями європейських країн”, – сказав Подоляк.

За його словами, українські авіакомпанії можуть перестати літати над Білоруссю. “Безумовно, інцидент в небі Білорусі матиме надзвичайні юридичні і політичні наслідки для самої країни. Можливо, рішення буде в тому, що жодна авіакомпанія з цивілізованих країн, включаючи Україну, не зайде в небо Білорусі”, – повідомив ЗМІ Михайло Подоляк . 

На думку радника глави ОП, ситуація із затриманням Протасевича завдала репутаційний шкоди Білорусі і самому президентові Лукашенку. 


Вся ця історія однозначно винесла і Лукашенка, і його державу за дужки цивілізованого світу – він однозначно нерукопотисн і може рухатися тільки до статусу, який визначать для нього росіяни. РФ взагалі від цієї ситуації отримала тільки плюси, будучи і автором сценарію, і продюсером дійства. Між іншим, такий самий сценарій готувався і для України – зробити її ізгоєм за рахунок захоплення пасажирського авіалайнера, – сказав Михайло Подоляк.


Історія з Протасевичем і “вагнерівці”

Остання фраза Михайла Подоляка цікава з точки зору історії з “вагнерівцями”. 

Нагадаємо, що раніше опозиційні до української влади політики, а також ряд блогерів і журналістів, в тому числі відомий розслідувальницький проєкт Bellingcat, заявляли, що групу “вагнерівців” в ході спільної операції спецслужб України, США, Туреччини та країн НАТО влітку 2020 року хотіли відправити рейсом Мінськ-Стамбул, а потім посадити літак в Києві (одному з пасажирів нібито стало б погано). Після чого всіх “вагнерівців” затримати.

За версією, яку відстоюють опозиційні сили, ця спецоперація зірвалася через те, що спочатку Єрмак попросив перенести її терміни. А потім хтось злив інформацію про неї чи то Росії, чи то в Білорусь і всіх вагнерівців затримали під Мінськом.

За офіційним українським трактуванням, такої спецоперації взагалі в природі не було. А тепер, після історії з Протасевичем, виходить новий поворот, який може зіграти на руку Банковій. Виходячи з слів радника Єрмака, українська влада буде розкручувати меседж, що не могла вчинити схожий до білоруського акт “державного тероризму” і “авіапіратства”.

На Банковій раніше вже звинувачували всіх тих, хто говорить про спецоперацію українських спецслужб щодо вагнерівців у роботі на Кремль і в спробах дискредитувати Україну. І тепер, судячи з усього, ця лінія отримає ще більший розвиток. Наміри українських спецслужб захопити турецький літак з російськими найманцями у Зеленського можуть більше не заперечувати. В ОП, судячи зі всього, просто видаватимуть їх не як геніальну спецоперацією, а сплановану провокацію.

І, до речі, незрозуміло тепер, чи вийде фільм “Беллінгкет” про вагнерівців, прем’єру якого і без того неодноразово переносили.

З іншої сторони, “українську спецоперацію”, якщо така все ж була, готували розвідки одразу кількох країн, Туреччини в тому числі, і дії щодо посадки літака у Києві більш ніж вірогідно були погоджені на багатьох рівнях, у тому числі з керівництвом турецької авіакомпанії. У білоруському сценарії ми бачимо відверте повітряне піратство, звісно, без жодного погодження з перевізником.

Є в заяві Подоляка ще один цікавий аспект. Він заявив, що “автором сценарію” по захопленню Романа Протасевича стала Росія. І додав, що “такий самий сценарій готувався для України”.

Простіше кажучи, тепер на Банковій всіх, хто піднімає тему вагнерівців, будуть записувати не тільки в прихильники Лукашенка – але і в агенти Кремля.

З іншого боку не факт, що це сильно зупинить запал супротивників Зеленського. Опозиційні політики вже публікують в соцмережах повідомлення про те, що Лукашенко, на відміну від Зеленського, виявився “з яйцями” і здійснив операцію, яку, за їхньою версією, злив Зеленський.

Геополітичні наслідки скандалу

Скандал із затриманням Протасевича з одного боку підсилює залежність Лукашенка від Росії. Бацька навіть після торішніх протестів намагався відновити гру в багатовекторність, хоч і без особливого успіху. Тепер же про це можна взагалі забути.

З іншого боку, колективний Захід на чолі з Британією пропонує використовувати ситуацію для нанесення удару і по самій Росії. Влада Великобританії вже запропонувала через ситуацію з Протасевичем ввести санкції проти Північного потоку-2 і зупинити транзит газу через трубопровід Ямал-Західна Європа, який йде через Білорусь.

Питання в тому, наскільки ці пропозиції будуть сприйняті головним гравцем – США. Чи піде Вашингтон на нанесення запропонованого британцями удару по Росії через випадок в Мінську, розуміючи, що це зірве намічену зустріч Путіна і Байдена. Та й взагалі може знову поставити дві країни на грань масштабної конфронтації, від якої вони почали відходити в квітні.

Від відповіді на це питання буде багато що залежати. У тому числі – і ситуація навколо України.

Читайте також: Референдум по Донбасу, “вирок” Порошенку і “слабак” Байден. Головні висновки з прес-конференції Зеленського

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE