Politerno > Статті > Україна і світ > Вийшли на слід СБУ. Як рік тому знайшли ймовірних вбивць Шеремета і чому втратили замовників

Вийшли на слід СБУ. Як рік тому знайшли ймовірних вбивць Шеремета і чому втратили замовників

  • 14 Грудня, 2020
  • 1083 Переглядів
  • 0
Справа Шеремета

12 грудня виповнився рік з моменту затримання перших підозрюваних у справі Павла Шеремета. Журналіста вбили 20 липня 2016 року – підклали вибухівку під автомобіль.

У справі відчувався слід влади – мабуть тому слідство при Порошенкові затягували протягом трьох років. Але президент змінився. І минулої осені силовики заявили, що близькі до розкриття – повторивши тезу про причетність до злочину російських спецслужб. 

Однак в день затримання підозрюваних з’ясувалося – всі троє виявилися волонтерами АТО.

 

Масштабну прес-конференцію в той же день провів глава МВС Аваков. Послухати його прийшли президент Зеленський і генпрокурор Рябошапка. Статус найвищий – тому здавалося, що у влади на руках дійсно забійні докази.

Але минув рік, а до вироку як і раніше далеко. За цей час навколо обвинувачених сформувалася група підтримки. І всі суди тепер проходять у форматі політичних акцій проти Авакова і Зеленського. 

Тому чи ні – але з недавніх пір обвинуваченим почали пом’якшувати запобіжні заходи. Одну з них випустили з СІЗО.  

Які перспективи у справи Шеремета – у матеріалі. 

Читайте також: Нові замовники і невстановлені особи. Що означає зміна підозри у справі Шеремета

Кого затримали і чому

12 грудня 2019 року поліція затримала трьох відомих в патріотичних колах людей.

По-перше, волонтера Андрія Антоненка, який є ще й музикантом, який написав гімн армійського спецназу “Тихо прийшов – тихо пішов”. Колеги по музиці знали його як “Ріффмастера”. 

По-друге дитячого кардіохірурга і волонтера Юлію Кузьменко.

По-третє, військового медика Яну Дугарь, яка служила під Авдіївка. 

За первинною версією слідства, Антоненко був не тільки виконавцем, але й організатором злочину (пізніше цей пункт з підозри викреслили). Разом з Юлією Кузьменко він нібито підклав вибухівку під авто журналіста.

Раніше, зазначимо, було вже відомо, що підривали Шеремета чоловік і жінка – слідство давно публікувало відео, як невідома парочка підкладає вибуховий пристрій. 

Дугарь, стверджують в поліції, стежила за районом Шеремета і проводила вивчення камер спостереження на шляху відходу злочинної групи. 

Суд призначив “підривникам” Антоненку і Кузьменко утримання під вартою, а Яні Дугарь – домашній арешт. У серпні Юлію Кузьменко теж відпустили чекати на суд вдома. У тому ж місяці всім трьом зачитали обвинувальний акт і направили справу до суду. 

У звинуваченні вказується, що всі троє – виконавці. Замовники і організатори не встановлені, а метою цих інкогніто була провокація масових протестів (до цієї теми ми ще повернемося нижче).

Слідство має в своєму розпорядженні, наскільки це відомо, лише непрямі докази провини трьох волонтерів. Але вони досить серйозні. 

По-перше, експертиза (МВС замовило її не тільки в Україні, але і в Британії) підтвердила, що хода та фігура чоловіка і жінки, яких видно під час закладки бомби, відповідає Антоненкові і Кузьменко.

Видно також, що “Ріффмастер”, який напередодні лікував ногу і розповідав про це в соцмережах, помітно кульгає, коли йде “на справу”. 

По-друге, Антоненка впізнали по принту на кофті (таку ж зафіксували на його сторінці в соціальних мережах). 

Дугарь, як стверджує слідство, потрапила на камери, коли стежила за будинком Шеремета і займалася фотофіксацією відеокамер на шляху відходу підривників. Сама Яна заперечує, що на кадрі. Звинувачення відкидають й інші фігуранти. 

Додала сумнівів в невинності всіх трьох позиція їх захисту.

Спочатку адвокати говорили, що ніякого злочину підозрювані спланувати не могли, оскільки познайомилися тільки після вбивства Шеремета. Однак судячи з їх же соцмереж, вони давно один одного знали і дружили сім’ями.

Також публікувалися дані про те, що всі троє задовго до загибелі журналіста зідзвонювалися між собою і обмінювалися повідомленнями. 

Ще одним ударом слідства по версії про непричетність Антоненка стало “алібі”, яке озвучив один зі свідків Андрій Єрмілов. Він стверджував, що в ніч убивства “Ріффмастер” смажив з ним шашлик на дачі під Ворзелем.

Але МВС опублікувало відео допиту, де Єрмілов потім від своїх слів відмовився і заявив, що “переплутав”. 

Також поліція заявила, що в ніч убивства Юлія Кузьменко відключила телефон, що було нехарактерно для її звичної поведінки. 

“Пума”, “Буча” та слід СБУ

На прес-конференції, яку Аваков дав 12 грудня 2019 року, прозвучала інформація і про інших фігурантів справи. Які потім з нього таємничим чином випали. І підозр їм ніхто по темі Шеремета не вручав.

Мова йде про подружжя Інни і Владислава Грищенків – відомих атошників з позивними “Пума” і “Буча”.

Аваков розповів, що на Антоненко, Кузьменко і Дугарь вийшли через “Пуму” і “Бучу”.

Вийшло це так: вибухівка під автомобілем Шеремета мала схожість в бомбою, якою два роки тому намагалися вбити бізнесмена в Івано-Франківській області. Підривником у цій справі проходить “Буча”, який сидить в СІЗО. 

Зачепившись за схожість вибухівки, поліція відпрацювала контакти подружжя Грищенків і знайшла тих, хто підірвав Шеремета. На прес-конференції глава МВС продемонстрував аудіозаписи, на яких “Пума” і “Буча” обговорювали вбивство журналіста і висловлювали в зв’язку з цим побоювання – що їх можуть залучити у цій справі. 

Також міністр повідомив, що знайомий подружжя Грищенків Іван Вакуленко після виклику на допит у справі журналіста наклав на себе руки. 

Однак у підсумку “Пума” і “Буча” зі справи зникли. Поліція це ніяк не пояснила. Однак в січні 2020 року Інна Грищенко раптово вийшла з СІЗО. 

Після її звільнення скандальний юрист Андрій Портнов опублікував аудіозаписи переговорів, з яких випливає, що у подружжя Грищенків є куратори в СБУ. Які рекомендують “Бучі” не “колотися” і нічого не підписувати у справі Шеремета. 

Також про слід СБУ висловився і Аваков. Він заявив, що ще на етапі слідства “контора” зажадала собі дані по одній з камер спостереження, в яку потрапили вбивці Шеремета. За словами глави МВС, дані з камери Служба безпеки так і не повернула. Один з авторів журналістського розслідування справи Шеремета Дмитро Гнап також заявив, що працівники Служби безпеки вилучили сервер із відеозаписами з камер спостереження в одному з магазинів поблизу будинку Павла Шеремета, і повернули його порожнім.

У своєму розслідуванні журністи вийшли на слід колишнього працівника СБУ, який приїжджав до будинку Шеремета в ніч напередодні вбивства і провів там більше години. Згідно обліку кадрів Служби безпеки України Устименко Ігор Андрійович проходив військову службу в Службі безпеки України і займав посаду оперативного співробітника.

Тобто пішли вже досить “товсті” натяки на роль СБУ у всій цій історії. Саме дана спецслужба займалася за часів Порошенка праворадикалами і навіть відробляла з їх допомогою досить гучні спецоперації (згадати хоча б ““вбивство Бабченка“).

Контакти по лінії СБУ були і у Юлії Кузьменко, яка на “плівках Портнова” спілкувалася з дружиною високопоставленого офіцера спецслужби Василиною Мазурчук. 

Про те, що на вбивство трійцю обвинувачених надоумила контррозвідка СБУ, говорив в приватних бесідах і спікер МВС Артем Шевченко. Причому він упевнений, що Антоненко, Кузьменко і Дугарь спочатку не знали, кого їм доручили підірвати. 

Повертаючись до “Пуми” і “Бучі” – їх, судячи з усього, “крутили” на свідчення по ролі СБУ в цій історії. В обмін, не виключено, пообіцявши пом’якшення вироків по інших справах. На що побічно вказує і вихід Інни Грищенко на свободу. 

Де замовники і чи розвалять справу

Проте, на сьогодні розмови про СБУ так і залишилися розмовами. Справу по організаторам і замовникам виділили в окреме провадження. А в суд направили суто трьох виконавців. 

Справу Шеремета можливо б розвалили, але зробити це складно – під нею “підписався” не тільки Аваков, але й Зеленський. При чому Аваков почав по-справжньому “рити” у цій справі ще за президентства Порошенка, перебуваючи у конфлікті з ним і його кишеньковою СБУ на чолі з Грицаком. І тепер під тиском вулиці просто відпустити всіх фігурантів – означало б вдарити по іміджу обох політиків. 

Але при цьому і доводити до кінця історію явно не поспішають – мабуть, побоюючись отримати “ріффмастер-майдан”. Така боязнь стала “родовою рисою” влади Зеленського – починаючи резонансні справи, їх підвішують далеко до вироку, побоюючись викликати вуличні акції порошенківського активу. 

Але є ще одна можлива причина, по якій влада не поспішає з вироком і пошуком замовників. 

Володимир Зеленський, який прийшов на гаслах перегляду політики Порошенка, цю ревізію вже остаточно припинив. Справи проти екс-президента, які досить активно відкривалися на початку, зараз взагалі не розслідуються. 

Те ж можна сказати про історії, які б розкрили злочини системи, побудованої Порошенком. Якщо розслідувати ланцюжок по Шеремету до кінця, то можна вийти на дуже серйозні кабінети в СБУ і в команді минулої влади. Дехто з цих людей не погано себе почувають при Зеленському і Баканові.

З огляду на те, що ідеологію “посадок” згорнули, то зрозуміло, що і в напрямку довдення до логічного завершення справи Павла Шеремета рухатися також ніхто не стане. Навіть якщо винесуть вирок і “закриють” нині обвинувачених у вбивстві журналіста осіб (це, повторимося, вже іміджева історія і для Авакова, і для Зеленського), злочин по суті – з його справжніми мотивами, організаторами і замовниками – розкрито при цій владі навряд чи буде. 

Читайте також: Нехай побачить Байден. Як і навіщо Зеленський намагається дистанціюватися від Коломойського

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE