По Києву повзуть чутки про великі кадрові перестановки у владі. Нібито, на вихід готуються глава ОП Андрій Богдан і його заступник, який курує медійну сферу, Кирило Тимошенко. Також говорять про відхід міністра економіки Тимофія Милованова, культури Володимира Бородянського та ветеранів Оксани Коляди. Крім того, йде і нинішня глава Мінгромад Альона Бабак (це поки єдине звільнення, про який вже офіційно оголошено).
Подейкують навіть про те, що хитається крісло під спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим.
Х з цих чиновників і політиків дійсно потрапить під хвилю звільнень і що це означає для політичного розкладу в країні – у матеріалі.
БТР для президента
Про відставку голови ОП Андрія Богдана в Україні говорять з 1 серпня. У цей день президентський офіс сам “злив” цілій низці журналістів його заяву про відставку з дивним формулюванням – “з моменту бажання”, більше схоже на прощупування суспільної думки, ніж на офіційний документ, що визначає політичну кар’єру глави президентського офісу.
Взагалі спочатку ніхто не вірив в призначення Богдана главою Адміністрації президента, згодом перейменованої в Офіс.
Всі кому не лінь прив’язували Богдана до Ігоря Коломойського, у якого той працював адвокатом, називаючи його занадто токсичною фігурою. Посольства та представництва різних міжнародних партнерів навперебій рекомендували новому українському президенту не призначати головою АП адвоката Коломойського.
Одним з його головних критиків був тодішній спецпредставник США Курт Волкер, який згодом відійшов від справ. Зеленський проігнорував всі ці попередження і указ про призначення Богдана підписав буквально відразу ж після своєї інавгурації.
Все літо і осінь Богдан супроводжував Зеленського чи не у кожному виході у світ. Журналістам неодноразово вдавалося зафіксувати, як Богдан нашіптує на вушко різні поради президенту. А сам глава держави навіть кілька разів записував відео, катаючись на електрокарі Tesla, що належить Богдану.
Але в середині грудня керівник президентського офісу пропав з поля зору. По суті, однією з його останніх поїздок разом із Зеленським виявилася зустріч в нормандському форматі в Парижі. Там Богдан відзначився на брифінгу президента. Він намагався перебити питання журналістів, наспівуючи слово “Холодно” на мотив, схожий на однойменну пісню Святослава Вакарчука. А потім на ту ж мелодію проспівав “Спасибі”.
А ось в нинішньому році Богдан проігнорував всі публічні заходи, в яких брав участь президент. У тому числі – церемонію прощання із загиблими українцями на борту літака МАУ, який збили в Ірані. Він не приїхав до Давосу, не був помічений і в іноземних вояжах – до Ізраїлю та Польщі. При цьому на своїй особистій сторінці в Facebook він постив відео з ліниво лежачою свинею і багатозначним словом “Скукатіща!”.
Як кажуть деякі політики, Богдан дійсно перестав відчувати себе на Банковій у своїй тарілці.
“Зовні він справляє враження людини, якій уже все одно що буде далі”, – описує своє спілкування з ним один із знайомих Богдана.
На цьому тлі і поповзли чутки про його майбутню відставку.
За даними джерел на Банковій ці чутки не зовсім безпідставні. По-перше, у Богдана давній конфлікт з радником президента Андрієм Єрмаком. По-друге, дуже напружені відносини з главою СБУ Іваном Бакановим, а також з іншими близькими соратниками Зеленського по “Кварталу”.
І Баканова, і Єрмака називають потенційними замінниками глави ОП.
У той же час співрозмовники у фракції “Слуга народу” до чуток про відхід Богдана ставляться досить скептично.
“Збити Богдана сьогодні дуже важко. Він під себе підім’яв практично всі сфери. І незважаючи ні на що, президент досі його слухає. Особливо з питань організації голосувань в Раді”, – говорить один з депутатів.
“Президент йому перестав довіряти, та й тиск з боку західних партнерів триває. Сам Богдан, за моєю інформацією, в позиції скривдженого. Тому така відставка цілком може бути. Але не потрібно забувати, що саме Богдан курирував збір голосів за скандальні законопроекти, в тому числі – по землі. Він заручився підтримкою основних груп впливу. І може використовувати цей фактор, щоб залишитися на своїй посаді”, – говорить один із заступників глави фракції “Слуга народу”.
“Звичайно, на сьогодні Богдан входить в топ найвпливовіших людей в країні. Якщо президент вважає, що Гончарук – це авто, яке не наїздило ще свій кілометраж, то Богдан – це вже випробуваний БТР для президента, – каже впливова нардепка від “Слуги народу” Ірина Верещук, додаючи, що хоч вона і вважає відставку глави ОП малоймовірною, але на 100% її не виключає.
“Опонентів у нього вистачає, як в Україні, так і за кордоном. У будь-якому випадку, це рішення буде за президентом і його ж відповідальність”, – сказала нардеп.
“Я думаю, що все, що пишуть в цих каналах, потрібно ділити на два. Поки це все на рівні чуток, якась надумана проблема. Але рішення буде приймати президент”, – говорить Олександр Качура (“Слуга народу”).
Втім, послужити погану службу Богдану можуть медійні скандали, в які примудрився потрапити президент за останній час. Напередодні в ОП відбулася велика нарада по медійці, де йшлося про те, що цей напрямок практично завалено.
Читайте також: “Іранська криза”: коли немає часу прописати сценарій і розподілити ролі
“Вийшов дуже поганий результат всіх цих заяв про те, що Друга світова війна почалася через змову режимів, всі бачили дивну поведінку в Ізраїлі і відмову про участь у форумі пам’яті Голокосту. Єрмак був дуже незадоволений тим, що всі ці ідеологічні речі робилися без його відома. А розгрібати їх доводиться йому особисто, і виправдовуватися перед усіма. Богдан на собі замкнув дуже багато напрямків, а вони не витягують. Ну і, за моєю інформацією, сам Богдан не прагне за всяку ціну залишитися”, – заявив політолог Вадим Карасьов в одному з коментарів.
З іншого боку, і це видно неозброєним оком, медійні скандали останнього часу Богдан навпаки намагається повернути собі на користь. “В останній місяць він фактично усунувся від роботи і як би показує всім – хочете без мене попрацювати? Та будь ласка. Подивимося, як у вас вийде. Тому всі “зальоти” він якраз і подає під соусом – що це все відбувається через те, що Богдана до цих питань не залучали”, – говорять джерела, наближені до процесів.
Не виключений і варіант, коли у відставку можуть відправити не Богдана, а ряд інших топ-менеджерів ОП, повісивши на них всі провали.
Сам ж Богдан 29 січня був помічений на Одеському припортовому заводі разом з представниками нафтової компанії Азербайджану “SOCAR”. Перший заступник директора ОПЗ Микола Щурик повідомив, що ця зустріч відбулася в рамках “виконання доручень президента щодо залучення інвестицій в країну”.
“Зараз дуже багато розмов про те, що найближчим часом Богдан піде у відставку. Ситуація в підвішеному стані. Все знаходиться в руках самого Зеленського. З одного боку “хімія” між ними давно закінчилася, на вушко він більше не шепоче. З іншого боку, такого досвідченого гравця, як Богдан, буде складно знайти. І тому президент продовжує доручати йому важливі завдання. Так, потенційно є Єрмак, є Баканов. Але навіть в цьому випадку відставка Богдана навряд чи буде в порожнечу. Вона чревата виносом сміття з хати, а ні у кого немає сумнівів, що Богдан за ці місяці міг зібрати папки на все оточення президента не менші, ніж Баканов на депутатів “Слуги народу”, – говорить політолог Руслан Бортник.
“Людину, яку хочуть звільнити навряд чи посилають домовлятися з інвесторами на одне з найбільших підприємств, – розмірковує один з бізнесменів. – Мені з усіх боків різні впливові люди кажуть, що Богдана до 13 лютого звільнять. Але коли всі одночасно говорять, що людину звільнять, у мене з’являються сумніви”.
На вихід 4 міністра
У той же час куди ясніше ситуація з реорганізацією в Кабміні. До 4 лютого уряд має переглянути сферу діяльності ряду міністерств, створених на базі декількох раніше існувавших.
Після цього питання переформатування структури уряду винесуть в Раду.
“Ми очікуємо проміжний звіт Кабміну 14 лютого, і потім будемо фракцією визначатися з кадровими рішеннями. Президент давав термін до 4-го лютого. Чекаємо”, – зазначив член комітету з місцевого самоврядування Олександр Качура (“Слуга народу”).
Йдеться, перш за все, про міністерство економіки, торгівлі і сільського господарства, по-друге, про міністерство культури, молоді і спорту, а також про міністерство ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб. Кожне з цих відомств з великою часткою ймовірності знову розділять.
Крім того, подейкують і про розподіл функцій міністерства енергетики та охорони навколишнього середовища.
В разі реорганізації міністерств, їх нинішні керівники автоматично втрачають свої посади і їх потрібно буде або ще раз заверджувати на нових посадах, або, що поки виглядає більш ймовірним, замінити на нові кадри.
Поки заяву про відставку написала тільки глава нинішнього Міністерства розвитку громад і територій Альона Бабак. Її вже навіть встиг узгодити профільний комітет Ради. А сам прем’єр заявив, що її наступника підвищать до віце-прем’єра, щоб підкреслити важливість децентралізації. На цю посаду планується нинішній губернатор Івано-Франківської області Денис Шмигаль.
Паралельно, в оточенні Зеленського йдуть активні пошуки наступника Авакова на посаді глави МВС. До останнього президент ставиться все більше насторожено. Крім того, його хоче зачистити прозахідне лобі через конфлікт навколо сфер впливу в держкомпаніях і через зусилля міністра щодо звільнення глави НАБУ.
Але поки процес гальмує відсутність реальних кандидатів на місце глави МВС.
У парламенті вже заявили, що Рубіконом для Авакова може стати розслідування справи журналіста Павла Шеремета, убитого в Києві в 2016 році. Таке припущення висунув глава “правоохоронного” комітету Денис Монастирський (СН).
Не виключено, що саме з цим пов’язані заяви Офісу генпрокурора, про те, що він поставив перелік питань слідчій групі у справі Шеремета, після відповідей на які буде визначено як рухатися далі.
Турборежим узаконять в Регламенті
А ось чутки про заміну спікера Дмитра Разумкова більшість експертів і політиків спростовують. Про те, що Разумков, нібито, впав у немилість через саботаж ініціатив Офісу президента, написали анонімні телеграм-канали, припустивши, що його зможе замінити віце-спікер Руслан Стефанчук.
Як повідомляють у депутатському корпусі, в голови ОП Андрія Богдана дійсно були зауваження до роботи спікера, мовляв, потрібно менше стежити за регламентом і частіше включати турборежим. “Але кожному депутату зрозуміло, що Разумков зробив для перемоги Зеленського і “Слуги народу” не менше, а можливо і більше, ніж Богдан та інші. І крім того, хто сказав, що Стефанчук погодиться порушувати регламент? Ні, ми розмов про таку заміну не ведемо”, – заявив журналістам один із впливових представників фракції “Слуга народу”.
“Передайте своїм тупим джерелам… що спікер – єдина людина, на якому все тримається в парламенті. Хто має сміливість сказати, що монобільшість, це народні депутати України, а не різношерста банда рейдерів, що відкриває собі шлях до в’язниці порушенням регламенту… Якщо спробувати поміняти спікера, успіхи з голосуваннями закінчаться. Можна йти на вибори, завести в Раду 120 чоловік, і забути про спікерів, Кабмін, більшість і навіть верховенство в комітетах. Не ризикуйте, доризикуєтесь”, – написав з цього приводу в своєму телеграм-каналі одіозний депутат Максим Бужанський.
Втім, прискорити турборежим в монобільшості хочуть зовсім іншими методами – внісши зміни в сам регламент, які дозволять проводити складні законопроекти з великою кількістю поправок у другому читанні через спрощену процедуру – не аналізуючи кожну з поданих поправок.
Такий законопроект вже зареєстрував у Раді депутат Фролов (“Слуга народу”). Він передбачає інший порядок розгляду підготовленого до другого читання невідкладного законопроекту. Якщо щодо цього документа будуть підписи “за” від 226 депутатів, такий проект може бути розглянутий в спрощеному режимі.
Зокрема, 3 хвилини дається на виступ голови комітету або представника від головного комітету, і по 3 хвилини на виступ представників від кожної депутатської фракції (депутатської групи), після чого відбувається безпосередньо голосування за законопроект в редакції головного комітету.
Таким чином, депутати хочуть виключити ситуації, коли до другого читання в законопроект вносяться сотні або тисячі поправок, і кожну з них необхідно розглядати постатейно, через що прийняття законопроектів може розтягнутися на кілька тижнів. Тепер такі законопроекти будуть прийматися буквально за 20 хвилин.
Це означає, що турборежим буде офіційно узаконений в парламенті, і претензій до керівництва Ради через зволікання з прийняттям важливих законопроектів більше не буде.
Читайте також: Для чого Зеленському роз’єднувати нещодавно об’єднані міністерства