Politerno > Статті > Україна і світ > Що означають “підозри” Гонтаревій та Філатову, і як пов’язане з ними повернення в Україну Порошенка

Що означають “підозри” Гонтаревій та Філатову, і як пов’язане з ними повернення в Україну Порошенка

  • 11 Серпня, 2019
  • 2195 Переглядів
  • Comments Off

Генеральний прокурор Юрій Луценко, який пообіцяв добровільно подати заяву про відставку в день початку роботи Верховної Ради 9 скликання, схоже, приступив до реалізації “дембельського акорду” своєї діяльності на посаді.

6 серпня на сайті відомства були оприлюднені повістки про виклики на допити і для вручення підозр трьом найближчим сподвижникам п’ятого президента України Петра Порошенка. Документи свідчать, що в наступний понеділок, 12 серпня, на Різницькій чекають візиту екс-заступник голови Адміністрації президента Олексія Філатова, колишньої глави Нацбанку Валерії Гонтаревої і співзасновника брокерської компанії ICU Костянтина Стеценка.

Їм в ГПУ намагаються інкримінувати співучасть в одній з найбільш легендарних фінансових афер скандального олігарха Сергія Курченка, вагою в 2 млрд грн. За версією слідства, в лютому 2014 року адвокат Філатов з брокерами Стеценком і Гонтаревою сприяли заволодінню коштами “Аграрного фонду”, що дозволило прокрутити злочинну схему в інтересах “гаманця” т.зв. “сім’ї Януковича”.

Пікантність ситуації в тому, що розслідуванням цієї махінації правоохоронці займаються ось уже п’ять років. Але лише напередодні виборів президента весною 2019 року їхні претензії до людей з найближчого кола Порошенка набули конкретної форми.

Так, в кінці березня прокурор Костянтин Кулик направив поштою повідомлення про підозру цим новим ймовірним пособникам Курченка. На Різницькій спішно “обнулили” дані документи, визнавши їх недійсними, і назвавши інцидент “самодіяльністю” екс-керівника військової прокуратури сил АТО.

З тих пір минуло трохи менше чотирьох місяців , в Україні вступив на посаду новий президент Володимир Зеленський, а до людей з оточення його попередника знову з’явилися претензії. Тепер, як випливає з публічних заяв генпрокурора Луценка, вручення їм “підозр” планують здійснювати “по закону”. Попередньо узгодивши їх з новим заступником Юрія Віталійовича – Сергієм Кізем.

І хоча текстів відповідних повідомлень поки не з’являлося у відкритому доступі, коментарі з ГПУ дають зрозуміти: у порівнянні з “весняними” підозрами “літній варіант” схуд на два знакових епізоди і одного статусного фігуранта – екс-керівника Адміністрації президента Бориса Ложкіна. Зате всі інші герої – перш за все, Гонтарева з Філатовим, і навіть прокурор Кулик, в “обоймі” справи.

Як в ГПУ наступили на горло своїй же пісні і знову вийшли з підозрами до людей з оточення Порошенка, як на це відреагували в команді Петра Олексійовича і чому він сам спішно повернувся в Україну, ледь на горизонті замаячили кримінальні перспективи для його соратників – у матеріалі.

Чого стосувалися перші підозри і як їх “зарубав” Луценко

Для початку коротко нагадаємо канву скандальних подій.

Ланцюгова реакція була запущена, коли за три дні до проведення першого туру голосування на виборах президента України-2019 в Генпрокуратурі відрапортували про завершення досудового розслідування відносно сотні фігурантів по так званій “400-ій справі”. Ця справа складається з десятків епізодів фінансових зловживань, які інкримінуються олігархові Курченку і команді екс-президента Віктора Януковича.

При цьому, підсумкове слідство дійшло висновків, що допомагали “сім’ї” в їх діяннях і люди, близькі до п’ятого глави держави Петру Порошенку. Згідно з оприлюдненою фабулою, вони (включаючи самого Петра Олексійовича) відзначилися в трьох скандальних історіях.

По-перше, мова йде про угоду з продажу акціонерами медіахолдингу UMH Group Public Limited – Порошенком, Ложкіним і Шверком за $ 400 млн. структурам Курченка у 2012-2013 роках. У даній операції прокурори побачили протиправну схему по відмиванню і легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. І окремо відзначали роль, яку зіграв у здійсненні махінацій на той момент адвокат, а а пізніше – “куратор суддів” з Адміністрації президента Олексій Філатов.

По-друге, інвестиційній компанії Investment Capital Ukraine (ICU), яку до переходу на роботу в НБУ очолювала Гонтарева, слідством інкримінується пособництво “сім’ї” Януковича в “облігаційній історії” з виведенням так званого “общака” вагою в $ 1,5 млрд. Саме ICU виступала брокером при купівлі державних ОВДП, деномінованих в доларах кіпрськими офшорами, які пов’язували з оточенням Віктора Федоровича в періоді з 2012 по 2014 роки. Згідно з офіційною версією, вже після подій Євромайдану дані цінні папери були конфісковані засекреченим вироком Краматорського міського суду, а їх грошовий еквівалент – зарахований до бюджету.

По-третє, соратники Порошенка засвітилися в афері і з іншими облігаціями – “Аграрного фонду”. Діло було так. У розпал протистояння на центральній площі Києва в лютому 2014 року держкорпорація вирішила “заробити” за допомогою короткострокової операції РЕПО: випустити цінні папери, щоб в подальшому реалізувати їх банкам для отримання оборотних коштів, а пізніше викупити з дисконтом.

На практиці вийшло інакше: ОВДП поклали на депозитний рахунок “Брокбізнесбанку” Курченка, звідки вже сам банк продав їх НБУ. Фінрегулятор перевів 2 млрд. грн. “Брокбізнесбанку “, але зворотного викупу облігацій не було. Отримані за них гроші спішно вивели, а банк Курченка незабаром “поховали”. Посередником в забезпеченні цих угод якраз і виступала ICU Гонтаревої, Макара Пасенюка і Костянтина Стеценко.

Детально виписавши хронологію всіх цих процесів з розподілом ролей фігурантів у березні заступник начальника Департаменту міжнародно-правової співпраці ГПУ Костянтин Кулик направив підозри Філатову , Ложкіну, Гонтаревої, Стеценко і Пасенюку поштою. Але тут же нарвався на протидію з боку керівництва. Спікери ГПУ і персонально Луценко визнали “підозри” від Кулика нікчемними. Норовливого прокурора навіть обіцяли притягти до відповідальності і відсторонили від посади, в подальшому розформувавши всю слідчу групу у справі. Фактично, справа виявилася “безхозною”.

Без Ложкіна, але з Гонтаревою і Філатовим. Про що “літній” варіант “підозри” оточенню Порошенка

Надалі, новим “куратором” скандальної справи відносно соратників свого кума Луценко поставив Анжелу Стрижевську, і справа перейшла в “сплячий стан”. Активізація в ньому припала на початок липня.

Так, спочатку прокурор Сергій Кізь був підвищений до заступника глави ГПУ, а в подальшому Луценко повернув в “обойму” Костянтина Кулика і його давнього соратника Ярослава Домбровського. 19 липня вони були призначені на нові посади в системі. І, як випливає з нових повісток Філатову, Гонтаревій і Стеценку, знову переключилися на розслідування “400-ої справи”. Але вже під “патронатом” Кізя і безпосередньо Луценка.

Підсумком їхньої спільної роботи стали нові варіанти підозр людям з оточення Порошенка. Якщо порівнювати їх з попереднім варіантом, то легко простежити – сьогодні “фокус” прокурорів вже не стосується валютних облігацій і покупки UMH, а націлений виключно на брокерську фірму Investment Capital Ukraine і її ролі в афері з розкраданням 2 млрд грн “Аграрного фонду”. Власне, в ГПУ цього і не приховують: коментуючи виклики на допити трійці з оточення Порошенка Луценко прямо заявив, що претензії стосуються тільки “епізоду ICU”.

“Підозру отримає людина, яка безпосередньо ставила свій підпис на документах брокерського характеру – пан Стеценко, заступник керівника групи ICU; Гонтарева, як керівник ICU і пан Філатов як адвокат, який обслуговував цю угоду. У разі, якщо підозру буде доповнено усіма необхідними достатніми доказами, справа буде передана до суду”, – пояснив генпрокурор.

Втім, пояснюючи фабулу справи, Луценко залишився вірний собі, і напустив певного туману.

Так, в обід 6 серпня він чітко давав зрозуміти: за версією слідства Філатов, Гонтарева і Стеценко допомогли в “схемі Курченка” по розкраданню 150 млн. грн. “Аграрного фонду”. Але в той же день інтерпретація генпрокурором суті “підозр” оточенню Порошенка дещо видозмінилася – перш за все в контексті суми грошей. Вона виросла до 2 млрд. грн.

“Розкрадання коштів “Аграрного фонду” на суму ні багато ні мало – 2 млрд. грн. в цінах 2014 року… В минулому році слідчі прокурори вийшли на слід фірми-брокера, яка супроводжувала цю угоду – ICU: керівника – Валерії Гонтаревої, її заступника – Костянтина Стеценка, який особисто підписував угоду з Аграрним фондом. Адвокатом цієї угоди був Олексій Філатов, в той момент абсолютно непричетний до державної влади. Тобто, саме по ним є достатня кількість доказів, і саме їх викликали в установленому законом порядку для вручення підозр. Якщо вони не прибудуть – підозри підуть поштою”, – пояснив претензії до брокерів та їхнього юриста Луценко.

Паралельно він додав, що це “давня справа”. І по ній “в суді вже знаходиться колишній керівник Аграрного фонду Олександр Кірюков, в розшуку – керівники “Брокбізнесбанку” Сергій Курченко, Борис Тимонькін, Олександр Динник, екс-керівник Національного банку Ігор Соркін, екс-заступник голови Національного банку Борис Приходько”.

Зауважимо, що і ця інформація вірна лише частково.

Так, ще минулої осені Динник був знятий з розшуку, а раніше Німеччина відмовила в екстрадиції Тимонькіна. У той же час, в Дарницькому райсуді дійсно слухається впровадження за звинуваченнями Приходька і Кірюкова.

Але, як розповів адвокат екс-глави “Аграрного фонду” Ростислав Кравець, в тексті обвинувального акту відносно менеджерів немає жодної згадки про роль Гонтаревої, Філатова і Стеценка. “З початку літа слухання регулярно переносилися через те, що в ГПУ була розформована слідча група. І якщо у ГПУ з’явилися нові підозрювані, то в обвинувальний акт, за логікою речей, необхідно вносити зміни”, – пояснив захисник.

Як на Різницькій планують викрутитися з ситуації, покажуть подальші процесуальні кроки прокурорів у справі.

Реакція без п’яти хвилин підозрюваних і їх патрона

Поки що цього не сталося, а найбільший інтерес у громадськості, закономірно, викликають претензії слідства до Гонтаревої, Філатова і Стеценка.

У коментарі журналістам останній вже заявив про безпідставність запланованих до оголошення підозр. Брокер напирає на те, що раніше суди трьох інстанцій визнали законними дії компанії ICU в угоді.

“Генеральна прокуратура була учасником всіх цих розглядів і в курсі висновків судів усіх трьох інстанцій. Тепер, через п’ять років, шановний генеральний прокурор вирішив чомусь витягнути цю справу і її якимось чином активізувати. Що дивно, він дозволяє собі оперувати недостовірною, перекрученою, фактично неправильною інформацією. Я ніколи не був заступником Валерії Гонтаревої. Олексій Філатов ніколи не виступав в якості юриста за цими угодами”, – сказав Стеценко.

Публічної реакції екс-заступника голови Адміністрації президента на момент підготовки цього матеріалу так і не послідувало, зате з Великобританії далася взнаки екс-глава Нацбанку . У коментарях ЗМІ вона сказала, що не має до історії із заволодінням грошима “Аграрного фонду” ніякого відношення. А головне – приїжджати на допит в Україну не збирається.

“Я нічого до цієї справи не маю, навіть поруч не проходила. Я вже їм повідомила, що працюю і живу в Лондоні, тому вони знають мою адресу і можуть надсилати мені всі позови або приїхати до мене в Лондон… Чекаю їх в Лондоні , якщо вони хочуть мене побачити”, – підкреслила Гонтарева.

Поки ж, після того як стало відомо про повістки і нові “підозри” ГПУ оточенню Порошенка, екс-президент швидко повернувся до Києва. За однією з версій, перервати свій закордонний відпочинок Петро Олексійович міг якраз внаслідок нового валу кримінальних претензій до нього. А головне – активізації досі інертної Генпрокуратури на чолі з його кумом Луценком проти ставлеників колишнього президента.

Останнє для Порошенка є зараз вкрай тривожним дзвінком, так як говорить про те, що відомство Луценка готове активно підключитися до розслідування злочинів колишньої влади.

Чи вдасться команді екс-президента повторно “розгорнути назад” ГПУ, поставивши на паузу претензії слідства до Філатова, Гонтаревої і Стеценка – головна інтрига найближчих тижнів. Адже як показала практика, у Луценка зі спритністю жонглерів можуть як оголосити, так і “обнулити” підозри статусним фігурантам. Або навіть вивести їх зі справи, що наочно продемонстрував Юрій Віталійович на поточному тижні, “прибравши” зі “справи Курченка” екс-керівника АП Бориса Ложкіна.

Читайте також: “Йде боротьба, хто співатиме у вуха Зеленському, і поки друзі Байдена в більшості”. Як готується зустріч Зе і Трампа

Джерело

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE