Politerno > Статті > Україна і світ > “Шмигалю на стіл поклали схему на 5 млрд”. Чому насправді звільнили міністра фінансів Уманського

“Шмигалю на стіл поклали схему на 5 млрд”. Чому насправді звільнили міністра фінансів Уманського

  • 4 Квітня, 2020
  • 2244 Переглядів
  • 0

На цьому тижні Верховна Рада звільнила міністра фінансів Ігоря Уманського. Він не пробув на своїй посаді й місяця.

З приводу такої раптової відставки ходили різні чутки.

Був норовливий, не слухався прем’єра

За версією, яку виказують джерела близькі до прем’єра, головна причина звільнення Уманського в тому, що той не спрацювався з главою уряду.

“Він демонстративно ігнорував його, ставився зарозуміло”, – говорить джерело.

Крім того, за його словами, у прем’єра були питання до тих кандидатур, які Уманський пропонував на різні посади в Мінфін.

“Не всі з них підходили за критеріями. За деякими в них була інформацыя, що їх лобіювали в інтересах Коломойського і Авакова. Але Уманський наполягав в жорсткій формі. Це і стало останньою краплею, після чого прем’єр і поставив перед президентом питання про звільнення міністра”, – говорить джерело одного з Телеграм-каналів.

Схеми на 5 мільярдів

У той же час, інші джерела в Кабміні дають іншу картину подій.

За їхніми словами, конфлікт між прем’єром і Уманським дійсно був, але його головна причина – відмова Шмигаля вжити заходів по ліквідації найбільшої схеми мінімізації податків, на яку йому вказав екс-міністр фінансів.

“Коли підняли питання про оптимізацію бюджету, Уманський приніс Шмигалю і президенту папку з конкретною схемою мінімізації оподаткування при відшкодуванні ПДВ. У ній відбивалося усе беззаконня, яке відбувається в податковій і митній службах. Обидві служби формально підпорядковані міністерству фінансів. Однак на практиці там працюють на свою або замовника кишеню. Але точно не на держбюджет. Причому якщо Сергій Варламов, голова податкової – в темі і в частці, то главу митниці Макса Нефьодова просто використовують в темну. Він дає доручення, а його ігнорують, і ніхто не може поламати цю піраміду”, – розповідають джерела одразу декілької Телеграм-каналів.

За іншими інсайдами, Уманський пропонував прем’єру кандидатів на тимчасову заміну і Максиму Нефьодову, і Сергію Верланову.

Видання “Лівий берег” опублікувало відповідні проєкти розпоряджень. Усі вони оформлені як розпорядження Кабміну, а внизу документів вказано ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Втім на кожному з них стоїть підпис Ігоря Уманського і ніде навіть не вказано дати.

Крім того, є лише одне розпорядження Мінфіну з іменем Уманського. Воно датоване 28 березня (за два дні до відставки ексміністра) і повторно вносить на розгляд кандидатуру тимчасово керівника митниці. Там зазначено, що попереденій лист датований 20 березня.

Якщо вірити цим документам, ексміністр фінансів хотів відставки голови митниці Максима Нефьодова, а його місце тимчасово мав посісти Роберт Зелді, який нині є заступником головного митника.

Декілька слів про наймасштабнішу аферу, так звану тему “скруток”. Суть її така.

З 2015-го року в Україні діє система ПДВ, в якій зареєстровані всі платники ПДВ, і через які проходять всі операції з ПДВ. Система була побудована для боротьби з так званими “скрутками”. Тобто вигаданими паперовими операціями по формуванню фіктивного вхідного ПДВ.

“Умовно кажучи, компанія А – імпортер телефонів або бананів, які вона продає на ринку в Україні. Після імпорту товару у компанії залишається вхідний ПДВ, який вона продає компанії Б, яка є зернотрейдером і експортує кукурудзу, куплену за готівку. Однак їй потрібен паперовий вхідний ПДВ для отримання відшкодування. І в системі змінюється КВЕД і телефони з бананами перетворюються в кукурудзу або пшеницю. Зараз всі ці операції видно податковій, і вона публічно звітує про блокування фіктивних податкових платежів. На практиці ж податківці щось блокують, але тема “скруток” продовжує жити під чітким контролем з боку податкової, яка отримує свій відсоток з кожної угоди”, – розповідає джерело у відомстві.

Кум прем’єра

На практиці така технологія може працювати тільки за умови, якщо з якоюсь періодичністю (умовно, раз в квартал) “падає” сервер в податковій і зникають всі записи. І дійсно, якщо подивитися за стрічками інформагентств, сайт Податкової з певною періодичністю падає. А НАБУ порушує кримінальні справи про незаконне втручання в діяльність інформаційних систем податкової служби.

“Загальна сума таких скруток становить 5 млрд гривень в місяць. Плюс ще схема на 2 млрд з махінаціями по податковому боргу. Разом – 7 млрд по місяцю. І це тільки по виявленим за пару тижнів схемам”, – говорить джерело.

За його інформацією, екс-міністр фінансів поклав на стіл Шмигалю схему з 5 мільярдами і запропонував перепризначити групу чиновників, які займаються ряд департаментів в податковій і митній службах, які, на його думку, “кришували” цю схему.

Однак реакції не послідувало.

“Шмигаль “водив козу” два тижні, розповідаючи, що не на часі, що він ще поговорить з ким потрібно. Однак незабаром тему спустили на гальма, а проти Уманського почалися інтриги. Незабаром його звільнили. Офіційна причина з вуст Шмигаля, яку він назвав на останній зустрічі з президентом: не спрацювалися. Неофіційна – “кумівський шкурняк”. Виявилося, що кум Шмигаля – має відношення до цих схем”, – розповідає джерело.

Нарада у генпрокурора

За інформацією ряду ЗМІ, матеріали про корупційні схеми зараз знаходяться в СБУ і Генпрокуратурі.

Учора генеральний прокурор Ірина Венедіктова разом із заступниками провела нараду з Максимом Нефьодовим, в.о. директора Держбюро розслідувань Олександром Соколовим, а також з в.о. глави Держфіскальної служби Сергієм Солодченком і заступником голови Державної податкової служби Дмитром Венцковським.

Як повідомляється, учасники обговорили причини недонадходження в бюджет від діяльності митних органів.

Читайте також: Екснардеп Береза нагадав Зеленському, що за всі порушення закону і руйнування держави може послідувати вендетта

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE