Politerno > Статті > Україна і світ > Тариф на електроенергію зменшать. Чому подорожчає все інше

Тариф на електроенергію зменшать. Чому подорожчає все інше

  • 12 Серпня, 2021
  • 1076 Переглядів
  • 0

Рішення про зниження тарифів для населення загрожує зростанням боргів на ринку, підвищенням цін для промисловості і віяловими відключеннями.

Ціна на світло: людям сподобається

Кабінет міністрів прийняв рішення про зниження тарифів на електроенергію для деякої частини населення, хоча до кінця липня активно обговорювалося, навпаки, підвищення розцінок. Як заявив на засіданні уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль, з 1 жовтня тариф на електроенергію для українців, які споживають менше 250 кВт-год на місяць, знижується до 1,44 грн за кВт-год., а для тих, хто використовує 250 кВт- год. і більше, залишиться колишнім — 1,68 грн.

 

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, зниження тарифів торкнеться 80% українських сімей і дозволить посилити “захист побутових споживачів”.

Про необхідність захисту громадян говорив ще в кінці липня президент Володимир Зеленський, який дав команду провести засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО) і зробити все, щоб ціни на електроенергію не тільки не піднімалися, а й були знижені.

Втім, це дивлячись як рахувати. Тут потрібно відразу зробити ремарку, що зниження на кілька десятків гривень буде тільки щодо розцінок поточного року. Адже в порівнянні з цінами до 1 січня 2021 року (коли діяла пільгова ціна за перші 100 кВт-год) тариф для тих, хто споживає до 250 кВт-год., навіть виросте на 18 грн в місяць.

За чий рахунок банкет

Також з 1 жовтня почне діяти нова модель ПСО (“покладання спеціальніх зобов’язань”, або public service obligation), яка за рахунок перерозподілу грошових потоків дозволяє забезпечувати продаж електроенергії населенню не за ринковими, а за встановленими владою тарифами.

Як зазначив міністр енергетики, ця нова модель передбачає посилення ролі держави у формуванні тарифу для населення через державні генеруючі компанії, зокрема “Енергоатом” і “Укргідроенерго”, які “стають ключовими її учасниками”. Міністр упевнений, що до 1 жовтня у всіх сторін буде можливість підготуватися до нових правил.

Сьогоднішня модель ПСО передбачає, що “Енергоатом” і “Укргідроенерго” продають електроенергію, призначену для населення, держпідприємству “Гарантований покупець” (“ГарПок”) за ціною 0,15 грн за 1 кВт-год. і 0,01 грн за кВт-год. відповідно. Після цього “ГарПок” продає її постачальникам універсальних послуг (ПУП) — компаніям, створеним в процесі поділу на різні структури функцій обленерго з фізичної доставки електроенергії та з її продажу. І вже після цього пупи продають електроенергію населенню за встановленими тарифами.

Таким чином, сьогоднішня модель ПСО передбачає, що фінансове навантаження по забезпеченню населення дешевою електроенергією лягає тільки на державні “Енергоатом” і Укргідроенерго “.

Однак ще до затвердження Кабміном рішення про зниження тарифів в ЗМІ потрапив проект урядової постанови, з якого випливало, що нова модель ПСО передбачає, що фінансове навантаження по забезпеченню населення електроенергією буде розподілено також на ПУПи і ВСР (операторів системи розподілу, або колишні обленерго), які займаються фізичною доставкою електроенергії до лічильника споживача.

Екс-міністр енергетики Ольга Буславець на своїй сторінці в Facebook описала нову схему ПСО так. ПУП для поставок електроенергії населенню будуть купувати її на конкурентному ринку, а також у “Енергоатома” на спеціальних аукціонах за ціною, яка склалася на ринку “на добу вперед” три місяці тому. Наприклад, середньозважена ціна базової електроенергії на ринку “на добу вперед” за січень-червень цього року склала 1,33 грн за 1 кВт-год. І це значно більш висока ціна, ніж 0,15 грн за 1 кВт-год — за якою “Енергоатом” відпускає електроенергію в рамках діючої моделі ПСО.

Оскільки нова схема ПСО передбачає, що ПУПи при продажу електроенергії населенню будуть нести значні витрати, то з метою компенсації їм різниці між ринковою ціною електроенергії і пільговою — для населення, вони будуть отримувати гроші від “Енергоатому”, “Укргідроенерго”, а також від операторів систем розподілу.

Таким чином, в запропонованій новій моделі ПСО фінансове навантаження лягло, крім державних “Енергоатому” і “Укргідроенерго”, ще й на 25 приватних компаній-операторів систем розподілу.

Нас чекають віялові відключення?

Однак ще до ухвалення рішення Кабміном воно було жорстко розкритиковано експертами ринку. На думку виконавчого директора асоціації “Енергоефективні міста України” Святослава Павлюка, нова модель робить цілком реальним появу дефіциту електроенергії — через зростання і без того величезної заборгованості. Ринок електроенергії в 2019 році отримав збитки в 24 млрд грн, в 2020 р — понад 30 млрд. У минулому році ТЕС через дефіцит коштів не могли закупити вугілля і були змушені палити газ, але в цьому році ціни на газ значно зросли, і якщо ситуація повториться, то електроенергія буде “золотою”.

Експерти також прогнозують значні проблеми у операторів систем розподілу — стягування з них грошей в новій схемі ПСО означатиме, що ці компанії скоротять витрати на ремонт мереж. А в умовах їхньої тотальної зношеності (70%) і високої аварійності – це призведе до збільшення числа і масштабів аварійних відключень споживачів.

Крім того, скорочення інвестицій на модернізацію означає і відтік кваліфікованих кадрів, які просто виїдуть за кордон.

Ольга Буславець зазначає, що запропонована модель ПСО — більш складна в організації, на її ефективність впливає безліч факторів, у тому числі тих, що не залежать від учасників ринку, і тому ризики зростають значно. Якщо, наприклад, впаде ціна продажу електроенергії “Енергоатому” або з’явиться заборгованість у одній або декількох компаній ВСР, це може привести до каскаду дефолтів. І тоді побутові споживачі можуть потрапити до постачальника останньої надії, у якого тарифи на електроенергію значно вищі.

Втім, потрібно відзначити, що Буславець під час перебування керівником Міненерго ЗМІ пов’язували з інтересами енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова, в тому числі і з питання знижки на газ для “ДТЕК Східенерго”. Якщо ці припущення вірні, тоді слова Буславець будуть звучати як думка зацікавленої сторони (адже в структурі ДТЕК чимало ВСР — див. нижче)

Зниження тарифів також означає зростання боргів між учасниками ринку, що, в свою чергу, ставить під ще більший сумнів вірогідність погашення старої заборгованості. Зокрема, в минулому році уряд домовився з виробниками “зеленої” енергії виплатити їм борги у відповідь на зниження для них тарифу. Тариф був знижений, виробники “зеленої” електроенергії відмовилися від масових позовів до судів з цього приводу, але борги так і не були погашені. Як зазначав у кінці липня бізнесмен Ігор Тинний, що входить в десятку найбільших інвесторів в “зелену” енергетику, на сьогодні бізнесу так і не погасили 800 млн євро старих боргів, а крім цього, накопичуються нові.

Олігархам не сподобається

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко також звертає увагу, що нова модель не передбачає для ВСР компенсації їх витрат від участі в ПСО, хоча за законодавством — має. За його підрахунками, ВСР мали б отримати близько 6 млрд грн на рік компенсації, тоді як обсяг їхніх всіх інвестиційних програм — 10 млрд грн. Тобто, у ВСР просто заберуть 60% грошей, які компанії планували направити на модернізацію мереж.

З цього року для обленерго почала діяти система RAB-регулювання, яка дозволяла інвестувати в розвиток мереж на 30% більше коштів. Але нове ПСО повністю нівелює її ефект, оскільки після виконання його у операторів залишиться менше грошей, ніж було навіть до введення такого регулювання. А RAB-регулювання, за словами Омельченка, — це реформа, яка спрямована на інтеграцію української енергосистеми з європейською, і відмова від неї означає відмову від інтеграції, до якої Україна готувалася останні 4 роки.

Введення компенсацій за дешеві тарифи на електроенергію за рахунок операторів розподілу мереж вдарить по найбільшим українським олігархам. Адже ВСР — це колишні обленерго, до моменту поділу їх на ПУПи і ВСР. Наприклад, ДТЕК Ріната Ахметова володіє компаніями ДТЕК Київські електромережі (колишня “Київенерго”), ДТЕК Дніпровські електромережі (колишня “Дніпрообленерго”), ДТЕК Донецькі електромережі (колишня “Донецькобленерго”), ДТЕК Київські регіональні електромережі (колишня “Київобленерго”) і ДТЕК Одеські електромережі (колишня “Одесаобленерго”). Також власниками екс-обленерго є Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський, Ігор Суркіс і держава, яка володіє контрольними пакетами акцій (більше 51%) в шести обленерго і пакетами по 25% акцій в чотирьох компаніях.

Все одно заплатить споживач

Оскільки нова модель ПСО передбачає стягування грошей з операторів систем розподілу, то ті перенесуть свої витрати на ціну електроенергії для промисловості, а значить, буде зростання цін на товари і послуги. Ольга Буславець підрахувала, що при 40 млрд кВт-год. споживання електроенергії побутовими споживачами протягом року дефіцит коштів, який виникне від зниження ціни на електроенергію для населення на 24 коп., складе 9,6 млрд грн і буде покриватися за рахунок операторів системи розподілу, які, в свою чергу, підвищать тарифи для непобутових споживачів.

“Таким чином, заощадивши средньостатистичні 40 грн на місяць, населення значно більшу суму заплатить за подорожчання товарів та послуг”, — сказала вона.

Коли чекати обвалу

Новій схемі ПСО, яка нібито повинна забезпечити реалізацію рішення щодо зниження тарифу, передрікають життя недовге. “Якщо сьогодні Кабмін пропонує знизити вартість електроенергії до 1,44 грн за 1 кВт-год., то в наступному році змушені будемо її піднімати до 2,3-2,4 грн для всіх верств населення”, — вважає голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Збереження урядом максимального тарифу на електроенергію на рівні 1,68 грн на тлі того, що ціни на газ значно зросли, буде штовхати населення приймати очевидне рішення — переходити на електроопалення. “Однак рано чи пізно божевільний популізм обвалиться, і люди, які перейдуть на електроопалення, заплатять за своє тепло в рази більше. Потім вони знову будуть вимагати преференцій, блокуватимуть дороги, оскільки “уряд їх обдурив”, — попереджає Святослав Павлюк.

При цьому ціни на електроенергію для побутових споживачів в Україні на сьогодні навіть без зниження — найнижчі в Європі. Наприклад, 1 кВт-год в країнах ЄС в середньому коштує 6,6 грн. Втім, і цей факт не дає простої відповіді, що робити з розцінками для українців. Тариф дає уявлення про європейський контекст, проте “в лоб” ціни порівнювати, звичайно, некоректно, оскільки мова йде про прайси на відмежованому від ЄС українському ринку, які потрібно перераховувати з урахуванням внутрішніх цін.


“” Читайте також: Зеленський зачиняє зону ООС: Чому Банкова не хоче контактів Разумкова з військовими


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE