Politerno > Статті > Україна і світ > Тінь Коломойського. Чому почалася війна Банкової з Ахметовим і до чого вона призведе

Тінь Коломойського. Чому почалася війна Банкової з Ахметовим і до чого вона призведе

  • 12 Листопада, 2021
  • 1207 Переглядів
  • 0

Відносини між президентом Володимиром Зеленським та найбільшим українським бізнесменом Рінатом Ахметовим протягом останніх місяців сягнули стану практично відкритої війни.

Знаковими у цьому плані були кілька випадів Зеленського і Данілова проти Ахметова.

По-перше, секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що на РНБО заслухають інформацію НАБУ щодо справи по “Роттердам+”.  

По-друге, Зеленський записав відео, сповнене погроз якимсь олігархам та їхнім телеканалам. 

За заявою президента, у країні роздмухується проблема дефіциту енергоресурсів, і це гра “деяких олігархічних структур”, на яку влада готова жорстко відповісти.

Імена та прізвища він не називав, але, про кого йдеться, було загалом зрозуміло.

Тому що саме телеканали, які належать Ахметову – “Україна” та “Україна 24” останнім часом різко критикують Зеленського.

Чому почалося протистояння Ахметова та Зеленського і чим воно закінчиться – у матеріалі.

 

Історія відносин

Відносини ОП та групи Ахметова серйозно ускладнилися цього року. 

Зовнішніми проявами цього вважаються плани Офісу президента внести зміни до Податкового кодексу, які б підвищували податки на видобуток залізної руди, головним видобувачем якої в Україні є компанія “Метінвест” Ахметова. Втім, заразом податки підвищуються і для багатьох інших категорій українців, яких до олігархів віднести складно. Більш того, за кілька місяців “опрацьовування” в профільному комітеті цей законопроєкт перетворився на “про-ахметівський”, про що багато писалося у ЗМІ.

А також уже підписаний президентом “антіолігархічний” законопроект.

Водночас джерело в політичних колах, знайоме з розвитком відносин Ахметова та Банкової, каже, що це далеко не головні причини початку їхнього протистояння. 

“По податкам завжди можна домовитися. Та й загалом це далеко не смертельний удар по бізнесу. Антіолігархічний закон – це поки що декларація. І серйозних наслідків, крім якихось моральних збитків, для Ахметова не буде. Принаймні за нинішньої редакції закону. Головні причини інші: перш за все це санкції РНБО. Для будь-якого українського бізнесмена, який веде в країні більш-менш великий легальний бізнес, неможливо жити, працювати і щось планувати, розуміючи, що в будь-який момент можуть зібратися 20 осіб і за наказом президента, без оглядки проголосувати за введення санкцій, обрушивши тим самим бізнес – заблокувавши рахунки, відібравши ліцензії на видобуток корисних копалин, закривши телеканали. Усі розуміють, що завтра вони можуть стати жертвами цього свавілля. Вже багато місяців вони розуміли, що Зеленський йде по-беспрєдєлу та згодом приступить і до віджиму бізнесу в масштабах значно більших, ніж Сім’я Януковича. Спусковим гачком стала груба ультимативна вимога Офісу президента фактично передати Банковій в управління телеканали. Рінат на це сказав “ні” і почав готуватися до боротьби, розуміючи, що зіткнення є неминучим”, – каже джерело.

Власне, з вересня і почав посилюватись тон медіа Ахметова щодо Зеленського. Там стали часто з’являтися політики та просто лідери думок, які критикують Зеленського.

Наприклад, доктор Комаровський саме в ефірі цих телеканалів зробив своє визнання помилковості підтримки Зеленського – відоме “ми лохи”. Саме там з’явився вперше в ефірі після відставки Арсен Аваков і розповів, що на РНБО санкції приймаються без доказів вини людей

Там часто з’являється і екс-спікер Дмитро Разумков, всебічну підтримку якого приписують Рінату Ахметову, що останній заперечує.

Але навіть те, що Разумкову надається медійний майданчик, – уже серйозний внесок у його рейтинг (який, судячи з опитувань, досить швидко зростає) і взагалі його політичну вагу. Останнє теж важливо, враховуючи, що екс-спікер є зараз центром тяжіння для всіх незадоволених політикою Банкової депутатів фракції “Слуга народу”.   

Як кажуть джерела у бізнес-колах, позицію Ахметова поділяють багато великих підприємців.

“Всі бачать, що Зеленський беззаконник, який закусив удила і вважає, що через санкції РНБО може знищити кожного. Також розумію, що якщо його не зупинити зараз, то він вибудує авторитарну систему правління, за якої вибори вже не відіграватимуть жодної ролі. І його вже не зміниш, як це зробили з Порошенком, та й телеканали так чи інакше відберуть де-факто чи де-юре. Крім того, подивіться на загальну ситуацію в країні. Політиці. У таких умовах взагалі неможливо вести ніякий бізнес, оскільки країна стоїть на порозі глобальних проблем у базових галузях, тому багато хто дивиться на Ахметова і, не виключено, що згодом підхоплять той же тренд. По суті, єдиний, хто зараз на боці Зеленського, – це Коломойський. Хоча якщо запахне смаженим, то це ще питання, на чиєму боці буде Беня”, – каже джерело.

У Зеленського, зважаючи на все, розуміють масштаб погроз. Принаймні про це свідчить наповнена похмурими прогнозами стаття першого заступника секретаря РНБО Руслана Демченка про загрози дестабілізації у країні.

Та й прискорення падіння рейтингу президента говорить саме за себе.

Судячи з наявної інформації, у президента відпрацьовують одразу кілька напрямків.

Перше – намагаються заручитися підтримкою Заходу, чому було присвячено нещодавній візит великої української делегації на чолі з Андрієм Єрмаком до Вашингтона. Але, судячи з різних непрямих сигналів, однозначної підтримки американці Зеленському в протистоянні не висловили. Українській владі це протистояння важко предствити як “війну з проросійськими силами” (Аваков, Разумков та Порошенко до таких точно не належать). А щодо теми “боротьби з олігархами”, то оцінки в США для Зеленського далекі від позитивних, що показує, наприклад, нещодавня стаття в Atlantic Council.

Друге – можливість запровадження санкцій РНБО проти Ахметова з подальшим закриттям його телеканалів та запровадженням зовнішнього управління на ключових підприємствах. Але це відкрита війна, до якої владі ще потрібно підготуватися. Та й до того ж небезпечно її починати без прямої підтримки США, оскільки інакше американці можуть звинуватити самого Зеленського в тому, що він дестабілізує ситуацію в країні.

Третє – початок млявої війни проти Ахметова на помсту за позицію його телеканалів. У тому числі й через активізацію кримінальних справ проти нього чи його бізнесу. 

І, зважаючи на все, особливе місце тут займає тема “Роттердам+”. Тому варто на ній зупинитись докладніше.

Пішов антикорупціонер, залишився Коломойський

У середу секретар РНБО Данілов анонсував на найближчому засіданні Ради безпеки звіт НАБУ про ситуацію із кримінальним провадженням за формулою “Роттердамі+”. 

Вона зараз на розгляді у Вищому антикорупційному суді (ВАКС). У цій справі проходять низка колишніх посадових осіб Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) та топ-менеджерів ДТЕК – паливно-енергетичного підрозділу холдингу Ахметова. Їх звинувачують у змові з метою завищення цін на електрику (для чого нібито й застосовувалася формула “Роттердам+”), що, за оцінкою Національного антикорупційного бюро (НАБУ), завдало шкоди державі понад 39 млрд грн. 

ДТЕК заперечує, що формула завдала будь-якої шкоди для держави і вказує, що при її дії вугілля поставлялося на ТЕС за дешевшою ціною, ніж у подальшому. Ну і, головне – що воно взагалі постачалося (на відміну від того, що відбувається зараз, коли електростанції сидять на голодному пайку).

Справа “Роттердам+” в останні роки розвалювалася. Її закрили навіть прокурори САП. Але це рішення було оскаржене у ВАКС. Перша інстанція справу поновити відмовилася. І тепер своє слово має сказати апеляція ВАКС. Засідання заплановане на 15 листопада.

І ось буквально днями колишній головний військовий прокурор, народний депутат кількох скликань Віктор Чумак, який завжди був помітним членом тусовки антикорупціонерів, несподівано відкликав свою апеляційну скаргу на закриття провадження за “Роттердамом+”.  

За що його одразу ж жорстко розкриткував один із лідерів грантівської тусовки, голова Центру боротьби з корупцією Віталій Шабунін.

Шабунін звинуватив Чумака у тому, що він підіграв Ахметову.

Сам екс-прокурор пояснив у коментарях під постом Шабуніна, що відкликав свою скаргу, не бажаючи брати участь у “змаганні двох олігархів”. Пресі він потім розповів, що скаргу від його імені подала адвокат Агія Загребельська, хоч він згоди не давав. Він прогнозує, що апеляція стане на бік судді першої інстанції, оскільки у справі є процесуальні порушення, власне через що прокурори закривали провадження і зараз суд підтвердить їхнє рішення.

“” Говорячи про сутичку двох олігархів, Чумак, швидше за все, мав на увазі те, що тепер (після відкликання ним скарги) єдиним позивачем у справі залишаються Запорізький та Нікопольський заводи феросплавів, які належать Коломойському – давньому конкуренту Ахметову, а зараз – одному з головних стовпів влади Зеленського.

Власне, сам собою цей факт також послаблює позиції звинувачення, оскільки справді все тепер виглядає так, що один олігарх вимагає порушити кримінальну справу проти іншого за те, що той йому продавав електроенергію не за тією ціною, як хотілося б. 

Нинішнє підключення влади до процесу зрозуміле. Зеленський спробує реанімувати розслідування справи “Роттердам+”, щоб отримати важіль тиску на Ахметова, а також спробувати дискредитувати його через піар-кампанію навколо кримінальної справи.

Однак те, що це призведе до потрібного владі результату, поки що сумнівно. По-перше, знову активізується тема зв’язків Зеленського та Коломойського. А по-друге, проблематична і сама справа.

“Кримінальне провадження було розвалено САП та НАБУ ще на етапі розслідування. Доказова база для звинувачення як така не зібрана. Допущено величезну кількість процесуальних порушень. Те, що відбувається зараз, – це спроби оживити труп, які навряд чи до чогось приведуть”, – каже джерело в силових структурах, знайоме з ходом розслідування. 

До чого призведе війна

Перспективи протистояння Банкової та Ахметова експерти оцінюють по-різному.

На думку політолога Анатолія Октисюка, до колишньої довіри та підтримки сторони вже не повернуться. “Думаю, конфронтація розвиватиметься лише за наростаючою. ОП спробує виставити бізнеси Ахметова крайніми в енергетичній кризі. Ахметов захищатиметься. Це війна”, – вважає експерт.

“Група Ахметова останніми днями показала, що готова захищати свої ключові інтереси. Але не виключаю, що сторони шукатимуть компроміс. Проте частка бізнес-імперії Ахметова у ВВП – 20-25%. На нього працюють сотні тисяч людей – величезний протестний потенціал. Повноцінна “війна” з Ахметовим загрожує серйозними проблемами в економіці. Усі розуміють, що доведеться домовлятися і зараз готують позиції, щоб вибити найкращу угоду. Тому згадали про “Роттердам+”. Ми побачимо ще багато різких заяв, уколів в інтерв’ю тощо. Тим часом переговори триватимуть. Але навіть якщо буде досягнуті домовленості, не думаю, що опозиційні політики – той самий Разумков – зникнуть з ефіру ахметівських телеканалів. Якщо залишити за дужками політику, вони дають телерейтинги: їхні виступи резонують із настроями багатьох людей. Їх шукають в ефірі. Це бізнес: нічого особистого”, – каже політолог Руслан Бортник.

Джерело в політичних колах вважає, що компроміс між Зеленським та Ахметовим є проблематичним.

“Наскільки я розумію ситуацію, найменша умова, за якої можливий бодай якийсь компроміс, – це зміни закону про санкції, щоб їх не можна було застосовувати до громадян України. А також зміна закону про РНБО для звуження його повноважень. І, можливо, зміна складу уряду. Повторюся: це найменші умови, так би мовити, для початку розмови, але в цілому бізнес-кола мають розуміння, що Зе-команда – це беззаконня. З нею ні про що домовлятися не можна, тому будь-які компроміси можливі тільки після стратегічних поступок зі сторони президента, які різко звужують його можливості впливати на ситуацію в країні, точніше – його можливості переграти ситуацію і порушити домовленості, які можна знищити за один день рішенням РНБО”, – каже джерело.


“” Читайте також: Королі нерухомості, власники катерів та автопарків. Що відомо про нових міністрів Зеленського


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE