Politerno > Статті > Україна і світ > Важливий Трухін. Чому скандал зі “слугою народу” став ударом для Зеленського

Важливий Трухін. Чому скандал зі “слугою народу” став ударом для Зеленського

  • 4 Лютого, 2022
  • 1605 Переглядів
  • 0

Офіс президента намагається перекрити скандал із ДТП впливового в “Слузі народу” (СН) народного депутата Олександра Трухіна.

Від нього вже зреклися у СН і вигнали зі своїх рядів. Відкрито кримінальне провадження за новими фактами, пов’язаними з участю Трухіна у ДТП.

Але що буде з його статусом одного з головних “рішал” у Верховній Раді та привладних колах?

 

До останнього часу Трухін вільно себе почував, безумовно маючи підтримку з ОП. Власне, кволе розслідування ДТП, у скоєнні якого підозрювався саме Трухін, свідчило на користь цього. Але обставини змінились.

Відкрито покривати Трухіна влада не зможе. Хоча цілком може спробувати максимально затягнути процес, щоб, коли напруження навколо справи спаде, вивести його з-під удару.

Трухін, до речі, вже виступив із покаянною заявою, сказавши, що готовий навіть здати мандат, якщо це потрібно буде партії.

Які наслідки матиме скандал для Трухіна і всієї команди Володимира Зеленського, та й самого президента, у матеріалі. 

“” Читайте також: Колишній соратник Порошенка з мільйонами від батьків. Що відомо про Трухіна

Прозріння «Слуги народу»

У серпні ДТП Трухіна наробило багато галасу. Відразу були підозри, що за кермом машини, що спричинила аварію, сидів саме нардеп, який міг бути п’яним. За даними ЗМІ, перед дорогою Трухін випивав із губернатором Полтавської області. Слідство за кілька місяців так не змогло чітко відповісти на питання про водія-винуватця ДТП. Весь цей час у СН, по суті, покривали Трухіна, не вживаючи до нього жодних заходів до прояснення всіх обставин.

І ось тепер з’ясувалося, що одразу після аварії Трухін намагався підкупити поліцію, аби не фігурувати у протоколі, пропонував відпустити його у придорожній ліс. Його фраза “Давай, я тихенько піду в ліс” вже стала мемом.

Нардеп козиряв зв’язками нагорі, пропонуючи зателефонувати особисто міністру внутрішніх справ (і колишньому колегі по фракції) Денису Монастирському: мовляв, усе буде вирішено, і обіцяючи “потім знайти та віддячити” поліцейським. На місці він пропонував їм 150 тис. доларів (суму потім підтвердив екс-глава МВС Арсен Аваков, котрий опонує зараз ОП). При цьому Трухін каже, що водієм був не він, а його товариш, який сильно постраждав в аварії. Однак у ролику поліцейські обговорюють показання свідка, який бачив, як Трухін вийшов з машини, що спричинила ДТП, з боку керма. 

Після цього відео влада, що називається, розплющила очі. Трухіна одразу визнали паршивою вівцею.

Глава парламентської фракції СН Давид Арахамія заявив, що фракції соромно за “поведінку Трухіна” і закликав його самостійно вийти з фракції – або виженуть, і “співпрацювати зі слідством”. Із самої партії Трухіна виключила її голова Олена Шуляк (устав їй це дозволяє). Генеральний прокурор Ірина Венедіктова відкрила проти Трухіна кримінальне провадження щодо спроби підкупу поліцейських. Президент Володимир Зеленський, який ще у листопаді на прес-конференції фактично прикривав Трухіна, привітав таку оперативність.

У СН також оголосили про бажання зібрати позачергове засідання Ради з приводу Трухіна. Щоправда, у цьому бажанні фракція була не самотня. З такою ж ініціативою вийшли опоненти влади – фракція “Європейської солідарності” (ЄС) та депутати міжфракційного об’єднання “Розумна політика” екс-спікера Дмитра Разумкова. Залишилося дочекатися, кому пощастить першим зібрати підписи щонайменше 150 народних депутатів, необхідних для проведення засідання “поза чергою”. 

При цьому в СН пропонують обговорити з керівниками силових відомств ситуацію у справах, у яких фігурують різні депутати нинішнього скликання, а не тільки Трухін, і які розслідуються “ще з 2012 року”.

“Останнім часом до правоохоронних органів накопичилося багато питань щодо справ народних депутатів Трухіна, Кузьміних, Воронька, Дмитрука, Порошенка, Медведчука та застарілих розслідувань щодо Юрченка та Дубневича. Жлдна політична сила не повинна покривати цих людей, вони мають понести відповідальність за свої вчинки”, – заявив Арахамія, намагаючись, очевидно, “розмити” скандал із Трухіним та втягнути у нього й інші фракції.

Щоправда, ЄС та Разумков пропонують зробити темою лише Трухіна, і якщо вони встигнуть першими з підписами, очевидний задум СН відвести увагу від фігуранта гучного ДТП провалиться.

“Якщо всі учасники “забігу” зберуть 150+ підписів, теоретично буде три засідання щодо Трухіна”, – іронічно написав у своєму Телеграм-каналі народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк. А ще він нагадав, що президент також може скликати депутатів на позачергове засідання.

“Чому він цього не робить – питання”, – коментує народний обранець.

“Рішала” та збирач голосів

Втім, причина гальмування може полягати у значенні Трухіна для “Слуги народу” та взагалі команди Зеленського.

Почнемо з роботи Трухіна у ключовому “бюджетному” комітеті заступником голови. “У комітетській ієрархії вище за його посаду стоять перший заступник (Іван Крулько з “Батьківщини”- ред.) та секретар (Володимир Цабаль із “Голосу” – ред.). Але за ними немає партії влади. Це робить його реальним заступником, а ці посади залишаються номінальними”, – коментує народний депутат Олексій Гончаренко (ЄС), який перебуває в комітеті.

Якоїсь миті Трухін спробував “посунути” з посади голови комітету колегу з фракції Юрія Арістова, проте програв. Як пліткують у парламентських кулуарах, ДТП також зіграло свою роль. 

Але на позиції Трухіна це особливо не вплинуло.

“Арістов зумів відбитися: він таки – друг президента. Але розписує в ОП проект бюджету все одно не він, а Трухін”, – каже джерело у керівництві однієї з фракцій, що опонує СН.    

Але справа не обмежується одним комітетом (до нього ми ще повернемось). За словами джерел у парламенті, здебільшого вплив Трухіна забезпечується його участю у важливих для Банкової проектах.

“Велике будівництво” і йому подібні проекти веде довірений “квартет” – Олександр Кубраков, Юрій Голик, Олександр Трухін та Кирило Тимошенко. Через різні пов’язані схеми генерується кеш на негласні потреби Банкової. Конкретно Трухіна вирізняє винахідливість у цій частині та негидливість”, – каже співрозмовник у керівництві однієї з опозиційних фракцій.

Задіяний він і у зборі голосів за необхідні для ОП закони.

“Трухін для ОП став фігурою на кшталт Кононенка за президентства Порошенка. Він також допомагає збирати голоси. Це він курирує частину “Голосу”, що перебігла під ОП, разом з Устіновою. Причому діє Трухін занадто прямолінійно: буває, прямо в сесійній залі пошепчеться, і його “підопічні” вже голосують разом із СН. У комітеті він “підібрав” під себе комісію з розподілу соцеконома (кошти на мажоритарні округи – ред.), посадивши частину “слуг” у комітеті на окрему “зарплату”. А це вже можливість вести торги зі “своїми” та “чужими” мажоритарниками”, – каже джерело у керівництві однієї з опозиційних фракцій.

За його словами, виключення з партії і навіть з фракції для Трухіна не страшні. А ось втрата місця у комітеті – інша справа.

“Це його сильне місце. Його тепер спробують забрати звідти, але не факт, що вийде”, – каже один із опозиціонерів.

У статусі позафракційного Трухін також зможе працювати із голосами. Якщо він збереже довіру Банкової, звісно.

За даними ЗМІ, відеозапис, який показала УП, був у розпорядженні керівництва МВС буквально відразу після ДТП. Його бачив і міністр внутрішніх справ Монастирський і навіть президент Зеленський.

Проте було ухвалено політичне рішення ходу цим матеріалом не давати, а справу проти Трухіна спустити на гальмах.

Нарив дозрів

Зараз ситуація для Трухіна значно гірша порівняно із серпнем. Хоча прямих доказів його провини у ДТП, як і раніше, немає (або їх просто ще не показали), це його вже не рятує. Спробу підкупу заперечувати значно складніше, саме тому настільки швидкою виявилася реакція влади. Проте йдуть явні спроби заговорити проблему.

“Але виходить погано. Декілька місяців суспільству розповідали, що не все так однозначно з Трухіним. І тепер різкий розворот: Трухін – поганий, геть його. Це надто явне “перевзуття”, яке суспільство не прийме. Опоненти влади, які сприяли появі розслідування, розрахували добре: вийшов сюжет у вівторок, обговорюватиметься майже весь тиждень, у тому числі на ток-шоу, які виходять перед вихідними на телеканалах. Акцент робитиметься на близькості Трухіна до ОП, а отже, до президента Зеленського. Тому імідж Зе неодмінно постраждає. Найгірше ще попереду: скандалів вже було надто багато, вони зібралися у “нарив”, який ось-ось прорве і ще сильніше розмиє рейтинг влади”, – вважає політолог Вадим Карасьов.

У свою чергу, політолог Руслан Бортник сумнівається, що справи проти Трухіна будуть найближчим часом доведені до вироків, а значить, депутатом він залишиться.

“Політично він, звісно, ​​втратить багато. Він залишиться своїм де-факто, але використовувати його для вирішення якихось питань, запрошувати його до ОП буде дуже некомфортно. Втім, якась другорядна роль у нинішній системі влади для нього знайдеться”, – коментує експерт.

“” Читайте також: “Назріває бунт”. Банкова дедалі частіше штрафує “слуг народу” на “зарплату у конверті”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE