Politerno > Статті > Україна і світ > Від посадок до відставки: чому Банкова знову пішла війною проти Гройсмана і його людей

Від посадок до відставки: чому Банкова знову пішла війною проти Гройсмана і його людей

  • 26 Серпня, 2018
  • 2528 Переглядів
  • 0

Тим часом, за претензіями до членів команди прем’єр-міністра стоїть і бажання потіснити його з урядового крісла. До слова, про те, що восени буде зроблена спроба відправити у відставку Володимира Гройсмана, недавно розповів і народний депутат від БПП Іван Винник. 

За лічені дні до старту нового політичного сезону в українському політикумі вже намітилися головні лінії розлому. Одну з них позначила заява генпрокурора Юрія Луценка  про персональні претензії до виконуючого обов’язки голови Державної фіскальної служби Мирослава Продана, який є креатурою прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.

Схоже, що сокиру війни після липневих обшуків СБУ і Генпрокуратури в приміщеннях, пов’язаних з главою вінницької ДФС Русланом Осмоловським, не тільки не зарито, але і заново загострено. А президентська команда починає фронтальний наступ на позиції прем’єр-міністра з завданням мінімум – змусити “відійти” від хлібної теми митниці; і з завданням максимум – зняти його з посади прем’єр-міністра.

Таможня бере добро

“У мене є претензії до Продана. Поки я озвучую претензії до багатьох випадків по контрабанді, які допустили його підлеглі. Але зараз я працюю у справі, в якій у мене є претензії до нього персонально. В той момент, коли я отримаю достатню кількість доказів, зроблю процесуальне рішення. Кажу це раз і назавжди чесно – це не означає риття під Гройсмана”.

Саме ці слова генпрокурора Юрія Луценка в інтерв’ю “Українській правді” знову підняли на гора тему боротьби президентської команди з прем’єром за контроль над ДФС.

В останній раз вона загострилася в липні – коли силовики обшукували житло і гараж головного фіскала вінницького регіону Руслана Осмоловського.

До того, як він очолив цей орган, Осмоловський був першим замом у вінницькій ДФС. А очолював її саме Мирослав Продан, який зараз є виконуючим обов’язки Госфіскальної служби України і був затверджений на цю посаду рішенням Володимира Гройсмана.

Тепер саме до Продана з’явилися “особисті претензії” генпрокурора.

Раніше були відновлені і дві кримінальні справи, де фігурував Продан і які були закриті СБУ після призначення його в.о. головного фіскала в 2017 році. А в надрах ДФС і зовсім регулярно курсують чутки про майбутні обшуки в будинку, які будуть проводити чи то прокуратура, то чи відділ “К” СБУ (по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю), який очолює близький до президента Павло Демчина.

Втім, спочатку було зрозуміло, що після липневих обшуків конфлікт не зійде нанівець.

За деякою інформацією, активний хід кримінальним справам проти чиновника не давали досі з двох причин – по-перше, влітку, в політично “мертвий” сезон, він привернув би занадто багато уваги.

А по-друге, сам Мирослав Продан вже “анонсував” атаку на нього в бесіді з двома впливовими американськими чиновниками – з координатором програм міжнародної безпеки Держдепу США Девідом Фроманом і з заступником глави податково-бюджетного департаменту МВФ Хуаном Торо (останній, до речі, регулярно відвідує Україну для оцінки виконання програми співпраці з Фондом) під час свого липневого візиту до Вашингтона.

У атаки на Продана є дві складові. Перша з них – боротьба за контроль над митницею. Тут з початку літа виник конфлікт між Гройсманом і “Народним фронтом” з одного боку і президентською командою з іншого. Глава уряду разом з міністром внутрішніх справ Аваковим та іншими фронтовиками анонсували “наступ на контрабанду”. Причому не останню роль в ньому повинна була грати підконтрольна Авакову поліція.

Спостерігачі одразу ж заговорили про те, що реальною метою цього “наступу” є відсування від потоків підконтрольних Порошенку СБУ і Генпрокуратури. Що, власне, і спровокувало гострий конфлікт.

Тим більше, що ГПУ останнім часом активно намагається осідлати тему митниці. І в цьому своєму прагненні також вступає в “тьорки” з ДФС. Про один з фронтів цієї війни – боротьбу за ринок 7-й кілометр під Одесою, писали вітчизняні ЗМІ.

Втім, як вважають опитані експерти, ситуація навколо фіскальної служби – це лише один аспект проблеми. За атакою на Продана стоїть протистояння по лінії Порошенко-Гройсман, а його кульмінацією може стати спроба звільнення прем’єр-міністра.

Хоч генпрокурор і особливо підкреслив, що претензії до Продана не є “риттям під Гройсмана”, ситуація виглядає саме так, вважають експерти.

“Холодницький, Продан – все це ланки одного ланцюга. Боротьба Порошенка з Гройсманом або боротьба Порошенка з “Народним фронтом”, який зараз підтримує прем’єра”, – говорить політолог Руслан Бортник.

“Це інтригуючий кримінально-політичний сюжет покликаний підняти президентські рейтинги Порошенка. Зараз вони тануть як березневий сніг. Порошенко вже не входить навіть до п’ятірки головних претендентів на пост президента. І можна по різному ставитися до його команди і називати їх якими завгодно словами, але вони – не дурні, і прекрасно розуміють, що патріотичні виступи президента вже нікого не вражають, – каже політолог Андрій Золотарьов. – Хочеш не хочеш, а треба посадити кілька друзів своїх ворогів. Вибори вимагають таких жертв. Враховуючи загострення з Гройсманом, я нітрохи не здивуюся, якщо з’являться претензії саме до його протеже. У тих місцях, де побував Юрій Луценко, є приказка: “Витягнув ніж – ріж, а не ріжеш – ти півень”. Тому він починає різати.

Читайте також: Про Луценка, “Спецтехноекспорт” та неприкаяні мільйони

Не Проданом єдиним

Тим часом, за наявною інформацією, нападки на Гройсмана будуть вестися не тільки з податково-митного авангарду. Під ударом може опинитися ще один протеже прем’єр-міністра – глава Фонду державного майна Віталій Трубаров. Також його вважають близьким до нардепа від групи “Відродження” Віталія Хомутинника, проте джерела кажуть, що цей зв’язок вже в минулому і зараз інформацію про їхні стосунки спеціально розганяють по ЗМІ, щоб відвести удар від Гройсмана.

У вересні 2017 року Трубаров був призначений в обхід закону про люстрацію (під час президентства Януковича він очолював Київське відділення ФДМ). Відразу після цього призначення в адмінсуді Києва розглядався позов щодо незаконного призначення. Однак, суд розглянув цей позов з порушенням термінів, визначених кримінально-процесуальним законодавством.

Крім цього голові ФДМ можуть зараз поставити в провину цілий спектр питань – від зриву великої приватизації (в нинішньому році Фонд держмайна повинен пустити з молотка 26 підприємств, але вже зрозуміло, що цього не станеться), або ж знайти недоліки в будь-якому з вже проведених конкурсів. І це крім двох існуючих проти Трубарова кримінальних справ, які ведуться генпрокуратурою. Ще в листопаді 2017 року Луценко заявляв, що він підозрюється в злочинній змові з метою розкрадання держмайна. Крім того, його звинувачували в потуранні незаконного відчуження об’єкта в Києві – річкового причалу на Дніпровській набережній (справу веде НАБУ).

Як розповів один зі співрозмовників з числа народних депутатів, передбачається, що публічне звільнення Трубарова рикошетом вдарить по Гройсману, який лобіював це призначення.

“Трубарова у ФДМ продавлював Гройсман. Тоді “Народний фронт” встав на диби і заявляв, що Трубаров не на своєму місці. Але з моменту зближення Гройсмана і “фронтовиків”, там усвідомили, що гроші потрібні всім і перестали його чіпати. Не було претензій до нього і у порошенківських. Зараз же настав час зривати іміджеві та фінансові дивіденди, а від ФДМ їх немає. Тому його можуть злити, а проблеми списати на те, що він був креатурою Гройсмана”, – сказав нардеп.

Читайте також: Навіщо в Україну їде місія МВФ і які умови влада погодилася виконати

Эфект Яценюка

Тим часом, за претензіями до членів команди прем’єр-міністра стоїть і бажання потіснити його з урядового крісла. До слова, про те, що восени буде зроблена спроба відправити у відставку Володимира Гройсмана, недавно розповів і народний депутат від БПП Іван Винник.

Як вважає політолог Андрій Золотарьов, мета таких дій подвійна.

По-перше, на Банковій вже давно є бажання замінити норовливого Гройсмана на повністю лояльного першого віце-прем’єра Степана Кубіва. Для цього достатньо буде відправити прем’єра у відставку і Кубів стає в.о. глави уряду.

По-друге, навіть якщо ця затія не вдасться (через протидію “Народного фронту” і інших фракцій, які не хочуть посилення позицій президента перед виборами), є і чисто піар-завдання – змістити негатив за соціально-економічну ситуацію в країні на Гройсмана.

До сих пір у Порошенка була серйозна проблема – в суспільній свідомості прем’єр вважався його людиною, а тому все невдоволення народу концентрувалася на господаря Банкової, а не переходило на главу уряду, як за часів Арсенія Яценюка. Власне, завдання команди президента зараз – відгородити себе від Гройсмана і зробити його “другим Яценюком”.

“Порошенко вже переконався в перспективності стратегії “ефект Яценюка”. Екс-прем’єр був тривалий час універсальним громовідводом. Він дуже чітко вбирав негатив, пов’язаний з різними державними проблемами і невдалими реформами. По суті, всі справи вони творили спільно, але рейтинг колишнього прем’єра обвалився швидше за рейтинг президента. Таку універсальну промокашку друзі Петра Олексійовича хотіли б бачити в нинішньому прем’єрі, а він, пам’ятаючи про долю Яценюка, почав шукати свою власну політичну перспективу”, – говорить Золотарьов.

Втім, якщо Гройсман відчує реальну загрозу своєму становищу, він може завдати по президенту два удари.

По-перше, скооперувавшись з “Народним фронтом” (на двох вони мають ситуативну більшість в уряді) вони в змозі повністю блокувати всі президентські ініціативи і виключити президента з ланцюжка прийняття рішень в системі виконавчої влади.

І, в такому випадку, Порошенко виявиться в тому ж положенні англійської королеви, яка майже не впливає на ситуацію в країні.

По-друге, Гройсман може оголосити про свій похід на вибори президента. Зараз час від часу соціологічні служби заміряють його рейтинг. І він аж ніяк не нульовий і коливається в районі 2%. У разі початку повноцінної кампанії він може стати ще вищим. Причому “відкушувати” ці відсотки прем’єр буде конкретно у президента, множачи на нуль і без того невеликі шанси Порошенка на переобрання главою держави.

“Антирейтинг Гройсмана набагато нижчий, ніж антирейтинг президента. Він хоче конвертувати свою високу здатність домовлятися в результат на виборах. Президентом він навряд чи стане, але зробити заділ в рахунок майбутніх парламентських виборів, отримавши близько 5 відсотків – запросто. І, звичайно, це поховає шанси президента на вихід до другого туру”, – вважає Золотарьов.

“Уявіть собі, що виникла ситуація з підвищенням тарифів. І Гройсман каже, що ні в якому разі не підвищить, як би МВФ не вимагав. І, таким чином, підставляє президента. Він цим як би відгалужується від Банкової. В якійсь мірі, він конкурент президенту. Якщо Гройсман заявляє, що він йде на вибори, то тоді у Порошенка шансів взагалі немає”, – переконаний Руслан Бортник.

На його думку, президентській команді буде непросто домогтися відставки прем’єр-міністра, який самостійно шукає союзників у Верховній Раді, проводячи переговори не тільки з “Народним фронтом”, але і окремими мажоритарниками і різними фракціями і групами.

“Але навіть якщо знайти голоси за його зняття, то виникне складність з призначенням нового прем’єра. Той варіант, про який всі говорять, – замінити Гройсмана на Степана Кубіва – не найоптимальніший для влади. Такий варіант можливий, але потрібно розуміти, що Кубів – це не та фігура, яка зможе всіх приструнити і змусити агітувати за Порошенка на виборах. Не та фігура, яка домовиться з МВФ. Не та, яка зробить збалансований бюджет на 2019 рік. А залишити країну в розпал виборів взагалі без будь-якого притомного прем’єра – це ще гірше, ніж піти на вибори з незручним Гройсманом”, – вважає Бортник.

Читайте також: Як будує свою фінансову імперію, не відходячи від державного корита, нині діючий так званий Гарант – Петро 5

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE