Politerno > Статті > Україна і світ > П’ять головних питань щодо участі у виборах Олега Ляшка

П’ять головних питань щодо участі у виборах Олега Ляшка

  • 24 Серпня, 2018
  • 1809 Переглядів
  • 0

Із закінченням літніх відпусток політиків в Україні розпочинається більш активна фаза президентських перегонів. Ближче до виборів будемо говорити про шанси на перемогу та особливості кампаній основних претендентів на найвищий державний пост. У цій статті спробуємо відповісти на головні питання щодо участі у виборах президента лідера Радикальної партії Олега Ляшка. 

1. Які шанси у Ляшка стати президентом?

“Я йду в президенти, щоб залізною рукою подолати хаос, свавілля і анархію”, – лідер радикалів Олег Ляшко вже не раз публічно анонсував свій похід на президентські вибори.

Але чи є у нього хоч якісь шанси?

Досвід боротьби за головне крісло країни у Ляшка є. У 2014 році на дострокових виборах президента України він зайняв третє місце, набравши в цілому по країні 8,3% голосів.

Правда, до парламентських виборів його популярність дещо опустили недоброзичливці. І він набрав 7,44%.

Власне, в цьому діапазоні його рейтинг плюс-мінус тримається і до цього дня.

Майстерність популістської риторики, в якій Ляшка важко перемогти, нівелюється постійними скандалами, в які потрапляє радикал. Починаючи від нюансів його особистого життя, дорогими покупками і закінчуючи постійним підіграваннями владі в багатьох питаннях – наприклад, голосування кожного року за бюджет, за медичну реформу, звинувачення на адресу Михайла Саакашвілі, цькування НАБУ та САП, участь у фабрикації кримінальних справ проти головного редактора інтернет-газети “Страна” Ігоря Гужви тощо.

Загалом, шанси на перемогу на виборах у Ляшка якщо і не повністю дорівнюють нулю, то знаходяться десь біля цієї цифри.

2. Якщо шанси Ляшка дорівнюють нулю, то навіщо він тоді взагалі йде на вибори?

По-перше, щоб підтримати рейтинг своєї партії напередодні виборів до парламенту. Будь-який відсоток вище 5 (прохідний бар’єр в Раду) для Ляшко буде результативним.

По-друге, з точки зору політтехнологічної задумки Банкової у нього важлива роль – відібрати голоси у Юлії Тимошенко (їх електорат сильно перетинається). І хоч останнім часом Ляшко ніби як намагається налагодити контакти з Тимошенко, а його риторика стає все більш антипрезидентською, це не скасовує того факту, що з Леді Ю у нього електорат справді сильно перетинається. І те, що лідер радикалів все активніше намагається демонструвати свою опозиційність даний момент тільки підсилює.

По-третє, як показують опитування, єдиний політик, якого Порошенко має хоч якісь шанси перемогти у другому турі – це Ляшко. За даними соцдосліджень, лідер радикалів перемагає з невеликим відривом (13% у Ляшко проти 10% у Порошенка). Але цей відрив набагато менший, ніж у інших кандидатів і знаходиться в межах статистичної похибки.

З цієї причини Ляшко вважається одним з найбільш зручних спаринг-партнерів для Банкової у другому турі. І, в ідеалі, команда Порошенка хотіла б витягнути туди саме його. Але, як писалося вище, шанси на вихід у другий тур в Ляшка вкрай малі. Його команді потрібно сильно постаратися, щоб лідер радикалів туди потрапив.

По-четверте, Олег Ляшко тісно пов’язаний з досить потужним підприємцем Ринатом Ахметовим. І, відповідно, вписаний в його потужну політичну гру з іншими, більш крупнокаліберними політиками, а тому просто не може пропустити вибори.

На цьому моменті, втім, варто зупинитися докладніше.

Читайте також: Як Ляшко радикально покращує умови для бізнесу Ахметова

3. Як Ляшко пов’язаний з Ринатом Ахметовим?

Зв’язок Ляшка з Ахметовим простежується не тільки завдяки постійній присутності політика в ЗМІ, які належать олігарху. Заводи, які відвідує “радикал”, теж “ахметовські”. Ляшко з задоволенням лузає насіння на футбольних матчах дітища Ахметова – “Шахтаря”.

При цьому в парламенті Ляшко активно лобіює інтереси Ахметова. То домагається скасування ренти для підприємств, що належать Ахметову, то вимагає збільшення експортного мита для металобрухту з 10 до 30% за тонну, що вигідно Ахметову, то виступає проти підвищення тарифів на вантажні перевезення “Укрзалізниці”, якими користуються підприємства Ахметова, то критикує блокаду окремих районів Донецької та Луганської областей, від якої страждає бізнес Ахметова.

Нарешті, вже другий рік поспіль, Ляшко продає за 16 мільйонів гривень нерухомість екс-регіоналу Олександру Риженкову, який є батьком Юрія Риженкова, генерального директора Метінвест Холдингу, керуючої компанії групи Метінвест. У минулому році на аналогічній угоді з цим же покупцем Ляшко заробив 15,9 млн гривень.

Але джерела в оточенні Ахметова кажуть, що сам Ринат Леонідович не особливо довіряє Ляшку, який давно славиться забудькуватістю по відношенню до своїх спонсорів і покровителів.

Тому ще в лютому в керівництво Радикальної партії увійшов топ-менеджер “Метінвесту” Юрій Зінченко. А зараз саме його готують на пост глави виборчого штабу Ляшка.

4. Чому люди Ляшка почали раптом озвучувати “проросійські” тези? 

Зв’язки з Ахметовим пояснюють ще одне дивовижне явище, яке останнім часом спостерігається за представниками фракції Радикальної партії.

Останні, раніше відомі як затяті українські націоналісти, несподівано почали допускати заяви, які по “майданівським” мірками можна трактувати як “проросійські”.

Найбільш яскраво це проявилося в питанні припинення залізничного сполучення з Росією, яке стало топ-темою минулого тижня. Члени Радикальної партії несподівано для всіх виступили категорично проти. Соратники Ляшка Ігор Мосійчук та Дмитро Лінько сказали, що якщо будуть закриті залізничні перевезення в Росію, то на Україну чекає катастрофа.

На думку експертів це безпосередньо пов’язано з підтримкою, яку надає Олегу Ляшку Ахметов.

“Останнім часом Олег Ляшко став активно грати на стороні східного електорату, носить каску, їздить на металургійні комбінати, робить заяви, які будуть позитивно сприйматися в східних регіонах. Це пояснюється знаходженням Олега Ляшка в орбіті Рината Ахметова. Його присутність в тих ЗМІ, які належать Ахметову, вимагають збалансування позиціонування. Тобто за націоналіста Ляшка електорат, на який має вплив Ахметов, точно не проголосує. Тому доводиться Ляшку і його людям перевзуватися на ходу, генируючи тези, які хоч якось можуть примирити з ними виборців південного сходу. Але навряд чи ця спроба буде успішною. Занадто сильний негативний бекграунд у Ляшка для цього регіону”.

Читайте також: Особисте життя Олега Ляшка: “тихоня Таня”, Росіта, Боря, Даніель і кум Юрій

5. Чим Ляшко буде завойовувати електорат? 

Крім несподіваних “проросійських вкраплень” основні постулати передвиборної кампанії Ляшка визначені вже давно.

Перш за все, це “жириновщина по-українськи”. Володимир Вольфович в 90-і роки йшов на вибори під гаслом “ми за росіян, ми за бідних”. Власне про те ж говорить і лідер радикалів. З одного боку він експлуатує націоналістичну риторику (у вільний від інформаційного обслуговування Ахметова час). В рамках якої, крім Росії, ворогом позначає і Захід, який він звинувачує у втручанні у внутрішні справи України. Що, втім, не заважає Ляшку справно голосувати за реформи, яких вимагає Захід.

З іншого боку – показує себе захисником бідних українців.

На це націлений і його публічний образ. Який можна охарактеризувати фразою: “я такий же як і ви всі”. То він співає в домашньому караоке в “треніках”, то грає у волейбол під дощем, то одружується майже у прямому ефірі.

Власне, навіть його одруження, як вважають експерти, було частиною виборчої стратегії – адже у багатьох обивателів досі жевріє в пам’яті знамените відео з людиною, схожою на молодого Олега Ляшка, який визнавався в інтимних відносинах з якимось Борею (сам Ляшко називає це провокацією).

Тепер Ляшко оточують (причому в буквальному сенсі) красиві жінки. Наприклад, в парламенті ні єдине інтерв’ю Ляшка не обходиться без кола підтримки з політичних соратників, а по обидва боки від головного радикала завжди стаять його колеги по фракції Валерія Заружко та Олена Кошелєва, немов підкреслюючи мужність свого лідера.

Що ж стосується його вже офіційної дружини, Росіти Сайрайнен, громадськість про неї дізналася тільки сім років тому, після вибухнувшого навколо лідера Радикальної партії сексуального скандалу, в якому спливла інформація про його нетрадиційну сексуальну орієнтацію.

Довгий час ходили пересуди, що насправді Росіта тільки забезпечує “прикриття” політика. Та й до сих пір в їх історії кохання є нестиковки – наприклад, Олег Ляшко говорив про те, що вони вже 20 років разом, з 1998 року, при цьому в 2002 році, тобто через 4 роки їх відносин, Росіта народила дочку, ім’я якої Горбенко Владислава Віталіївна. Тобто, виходить, у дочки і прізвище і по батькові не мають ніякого відношення до Олега Ляшка.

Тому і ходять розмови, що офіційний розпис Ляшка – це не більше ніж спроба сподобатися консервативній частині електорату, які ніколи б не проголосували за людину з нетрадиційною сексуальною орієнтацією.

Втім, орієнтація – це далеко не головна проблема для Ляшка.

Його образ “людини з народу”, немов списаний з радянської блатної пісні про постового біля павільйону “пиво-води”, сильно дисгармонує з реальним способом життя.

Він дорого одягається, дорого і багато подорожує, живе в розкішному особняку, використовує дорогі засоби пересування, і все це ніяк не відповідає офіційним цифрам в його декларації.

У вересні минулого року мати Олега Ляшка, будучи на пенсії, купила чотири розкішні квартири і 13 земельних ділянок під Києвом.

Сумнівні цифри у своїй декларації Ляшко пояснює то виграшами в лотерею, то угодами з продажу майна, в яких фігурують близькі до Ахметова люди (дивіться вище).

Не менш дивним виглядає те, що всією цією багатомільйонною нерухомістю Ляшко обзавівся, офіційно не маючи ніякого бізнесу – з 2006 року він “просто” є депутатом у Верховній Раді.

Загалом, питань до Ляшка багато. В силовиків також. І відповіді на них далеко не завжди у лідера радикалів знаходяться.

Втім, ніша “українського Жириновського” ще якийсь час може йому забезпечити присутність в українській політиці. Принаймні до тих пір, поки не переведуться олігархи, які готові йому давати гроші і пускати в ефіри своїх телеканалів.

Читайте також: Держава закупить пожежних машин на 600 млн. грн у касира Ляшко корупціонера Авер’янова

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE