Politerno > Статті > Україна і світ > Вода в Крим та інші подарунки Путіну. Як Зеленський зміцнить дружбу з Кремлем за допомогою референдумів

Вода в Крим та інші подарунки Путіну. Як Зеленський зміцнить дружбу з Кремлем за допомогою референдумів

  • 12 Березня, 2020
  • 4085 Переглядів
  • 0

Володимиру Зеленському терміново приспічило вносити зміни у найпотаємніші розділи Конституції, які можуть змінюватися тільки через референдум. Над цим питанням працює перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук, який є офіційним представником президента Зеленського у Верховній Раді.

Конституція під Путіна

Очолювана Стефанчуком робоча група вже підготувала законопроект “Про всеукраїнський референдум”. 4 березня його оприлюднили для громадського обговорення, яке триватиме до 18 березня, після чого він буде внесений до парламенту. А оскільки цей закон дуже потрібен Зеленському, голосуватися він буде, мабуть, в авральному режимі – відразу після того, як депутати закінчать процедуру прийняття закону про ринок землі.

Орієнтовно можна очікувати, що закон “Про всеукраїнський референдум” буде прийнятий в першому читанні 2 квітня, а в другому читанні і в цілому – 16 квітня. Поспіх потрібен, щоб Зеленський скоріше міг пред’явити Путіну свою здатність змінювати будь-які положення Конституції, в тому числі і статті з її найбільш захищених розділів: розділу I “Загальні засади”, розділу III “Вибори. Референдум” і розділу XIII “Внесення змін до Конституції України”.

Згідно з Конституцією, щоб внести зміни в ці три розділи, недостатньо отримати схвалення 300 народних депутатів – відповідний законопроект повинен бути затверджений на всеукраїнському референдумі, який призначається президентом України. Однак закон, що регламентує проведення референдумів, в Україні відсутній з 6 квітня 2018 року, коли Конституційний суд України визнав неконституційним Закон “Про всеукраїнський референдум”, прийнятий 6 листопада 2012 року. І ось тепер ця прогалина в законодавстві буде заповнена, що відкриє дорогу до референдумів і через них – до радикальних змін Конституції.

Нагадаємо два положення з розділу I Конституції України, які викликають найбільше роздратування в Кремлі. По-перше, це положення статті 2 “Україна є унітарною державою”. Путіну хотілося б замість цього бачити Україну федерацією з дуже слабкою центральною владою і практично незалеженими від неї земельними урядами. Фактично це спосіб легітимізації фейкових “народних республік”. Причому не тільки Донецької і Луганської, а й Харківської, Одеської, Закарпатської і т. п.

По-друге, це положення статті 10 “Державною мовою в Україні є українська мова”. Путін хотів би поставити нарівні з українською мовою російську. І нинішні наміри “слуг народу” разом з ОПЗЖ переінакшити Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” – це лише прелюдія до майбутніх спроб протягнути через референдум державний статус російської мови.

Відмова від Криму і вода для окупантів

Зрозуміло, референдуми потрібні не тільки для переписування Конституції. Вони можуть стати в нагоді ще й для прийняття інших важливих рішень. У тексті законопроекту, підготовленого групою Стефанчука, йдеться, що “предметом всеукраїнського референдуму можуть бути питання про:

1) затвердження змін до розділів I, III, XIII Конституції України;

2) вирішення питання загальнодержавного значення;

3) затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України;

4) припинення дії закону України або окремих його положень”.

Яке найперше питання загальнодержавного значення буде винесено на референдум, ще в грудні анонсував особисто Зеленський. Він пообіцяв, що це буде питання про продаж землі іноземцям. 10 березня в інтерв’ю Bloomberg Зеленський підтвердив, що голосування за законопроект про ринок землі в другому читанні – це лише перший етап земельної реформи, а далі необхідно прийняти закон про референдум.

Тим часом з’явилася інформація про те, що Банкова хоче винести на всеукраїнський референдум питання подачі води в окупований Росією Крим. І що Банкова має намір агітувати за це, аргументуючи тим, що “в Криму живуть українці, і Україна повинна показати їм, що ми готові йти на компроміс заради них”. За твердженням різних джерел, Путін поставив Зеленському умову: просування до миру на Донбасі можливе тільки в разі згоди Києва пустити в Крим дніпровську воду. І саме тому ця ідея стала регулярно вкидатись в телеефір “слугами народу” і керівниками уряду. Народ готують до неминучості цього кроку, а коли люди виявляться достатньо зазомбованими, їм запропонують підтвердити свою згоду на референдумі.

Наступна позиція, запропонована робочою групою Стефанчука для винесення на референдум, – зміна території України. Згідно зі статтею 73 Конституції питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом. Що ж, якщо українці погодяться поїти окупантів Криму – тоді Путін зможе висунути Зеленському нову умову: Донбас в обмін на Крим.

Нарешті, остання позиція – це використання референдуму для скасування законів. Стефанчук підкреслює, що це приклад прямого народовладдя. Знаючі люди стверджують, що першою жертвою стане мовний закон. Він буде скасований, щоб умилостивити Путіна. Хоча, це скоріше лише роздражнить його апетит.

Диявол в деталях

Стаття 4 законопроекту свідчить: “Результати народного волевиявлення на всеукраїнському референдумі не потребують затвердження будь-яким державним органом”; “Рішення, прийняте на всеукраїнському референдумі, може бути змінене лише шляхом всеукраїнського референдуму не раніше ніж через три роки з дня його прийняття”.

Стаття 116 законопроекту встановлює: “Всеукраїнський референдум вважається таким, що відбувся, якщо участь в голосуванні на всеукраїнському референдумі взяли не менше 50% виборців від числа виборців, включених до Державного реєстру виборців”; “Закон про внесення змін до розділу I, розділу III, розділу XIII Конституції України або закону про ратифікацію міжнародного договору, що передбачає зміну території України, винесеного на всеукраїнський референдум, вважається затвердженим, а законопроект про припинення дії законом або окремими його положеннями – прийнятим, якщо за це проголосувало більше половини виборців, які взяли участь в голосуванні”.

Отже, для прийняття рішення на референдумі достатньо явки трохи більше половини зареєстрованих виборців і голосування “за” трохи більше половини тих, хто з’явився. Тобто в результаті трохи більше чверті виборців приймуть рішення, які ніхто (навіть конституційна більшість Ради) не зможе змінити. Виправити його можна буде тільки на новому референдумі, і то – не раніше ніж через три роки.

Таким чином, референдум – це спосіб забезпечити Путіну гарантований результат без можливості перегравання. Причому Путін ніяких гарантій Зеленському все одно не дасть. І обіцяного не виконає, а замість цього просто висуне нові вимоги. Втім, українці ніяких претензій Зеленському пред’явити не зможуть – вони самі стануть його співучасниками, як тільки візьмуть участь у референдумі.

Читайте також: Ерзац Нормандії. Як Медведчук і Єрмак будуть оформляти капітуляцію перед Путіним

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE