Politerno > Статті > Україна і світ > Захистити Єрмака. Як Банкова намагається відновити контроль над “слугами” і готує чистки у фракції

Захистити Єрмака. Як Банкова намагається відновити контроль над “слугами” і готує чистки у фракції

  • 5 Квітня, 2020
  • 1525 Переглядів
  • 0

Президент Володимир Зеленський дав зрозуміти, що не має наміру звільняти прямо зараз главу свого Офісу Андрія Єрмака, незважаючи на скандал з компроментуючими керівника ОП записами.

Однак, як вважають у фракції “Слуга народу”, це не означає, що Єрмак зможе втримати свій пост тривалий час.

Ситуація в президентській політичній силі все більш ускладнюється. І тиск з боку частини депутатів з метою усунення глави ОП з посади буде тільки наростати. Що робить становище президента в Раді все більш нестійким.

Читайте також: Війна всіх проти одного. Кому вигідно “завалити” Єрмака

Під захистом президента

Зеленський в супроводі Єрмака прийшов на засідання так званої малої фракції СН (передбачає участь голови самої фракції з заступниками та голів комітетів Ради з числа “слуг народу”), яке відбулося в четвер, 2 квітня. Епідемія коронавирусу позначилася і тут: частина людей вважала за краще брати участь дистанційно.

Президент повів розмову про скандальні “відеозаписи Єрмака”, оприлюднені членом фракції СН Гео Леросом.

Як відомо, на них рідний брат глави ОП Денис Єрмак або люди, з ним пов’язані, обговорюють можливість кадрових призначень на державні посади за гроші. Це стало підставою для частини депутатів з фракції СН вимагати відставки самого глави ОП Єрмака.

Однак своїм приходом разом з Єрмаком до керівництва фракції президент недвозначно показав ставлення до цієї історії.

По-перше, красномовний сам по собі факт появи в супроводі глави ОП. По-друге, на зустрічі, як кажуть джерела у фракції, Зеленський взяв Єрмака під свій захист, запевнивши, що не став би терпіти корупцію в своєму оточенні.

Здавати Єрмака навіть під тиском президент не буде, – прогнозують більшість вітчизняних політологів.

А ось порушник спокою Гео Лерос отримав неприємні відгуки президента і Єрмака про себе: мовляв, він у цій грі лише пішак, яким ходять більш могутні люди. Цікаво, що той в деякому сенсі погодився з оцінкою глави ОП.

“Єдину правду сказав Єрмак, що тепер я його особистий ворог і він мені ніколи в житті цього не пробачить. Я сьогодні це відчув на допиті, коли до кримінальної справи додалася ще одна безглузда стаття Кримінальної кодексу … Я розумію, що він хоче мене показово посадити, але щось мені підказує, що своїми діями він, як завжди, вирішує свої особисті проблеми за рахунок інших, ніби рейтинг Президента – його власність”, – прокоментував подію Лерос на своїй сторінці в Фейсбуці.

При цьому керівну роль екс-глави ОП Андрія Богдана, у якого теж особистий конфлікт з Єрмаком, в цій історії нардеп заперечує. У той час, як в ОП натякають, що ниточки тягнуться навіть до впливового бізнесмена Ігоря Коломойського, адвокатом якого колись був Богдан. У того зараз напружені відносини з Банковою, перш за все, через закон про неможливість повернення “Приватбанку”.

Проте, один з учасників засідання малої фракції заперечував, що зазначені імена були прямо названі, але, мовляв, “слугам” дали зрозуміти, що Богдан дійсно стоїть за діями Лероса.

“Насправді, до кінця неясно чи має якесь відношення до цього наїзду Коломойський. Але точно має Богдан, а також ті депутати, яких прийнято називати “соросятами”. Та й “соросята” з інших фракцій і держструктур також активно допомагають збивати Єрмака. За наявною оперативною інформацією записи з братом Єрмака були зроблені НАБУ і передані потім Богдану”, – стверджують джерела з оточення президента одразу декількох Телеграм-каналів.

Політолог Карасьов називає рішення президента захистити Єрмака очікуваним. “У цих записах сам глава ОП не фігурує, його вигода поки не доведена. У Зеленського немає іншого вибору, як залишити Єрмака. Інакше він залишається один на один з кабміном Шмигаля, Аваковим та олігархами. Йому важливо залишатися за фортечною стіною, в ролі якої виступає Єрмак”, – пояснює експерт.

Однак політолог Руслан Бортник вважає, що в історії з Єрмаком ще далеко до точки. “Довіра до Єрмаку досить серйозно підірвано, в тому числі з боку значної частини” слуг народу “. І ця ситуація тільки підживлює загальну кризу у фракції “, – коментує політолог Руслан Бортник.

Про те ж говорить і джерело у фракції.

“Тиск на Єрмака буде наростати. Зараз його захистив президент, але в цілому, він кульгава качка. Він все менше може керувати фракцією. Більш того, його агресивні відповіді на критику з боку депутатів тільки підсилюють відторгнення значної частини фракції”, – сказав нардеп.

Читайте також: Коаліція СН, Голосу, ЄС і групи Довіра. Як з порушенням регламенту Зеленський догодив МВФ

Репресії в ім’я єдності

Як показали останні позачергові засідання в Раді, протиріччя в монобільшості заважають зібрати голоси навіть під найважливіші для ОП законопроекти, через що Банковій доводиться шукати підтримку на стороні навіть на шкоду репутації (як було у випадку з голосуванням за закон про землю разом з фракцією завзятого критика Зеленського екс-президента Петра Порошенка).

Судячи з усього, на малу фракцію президент прийшов також з метою наблизитися до вирішення цієї перезрілої проблеми.

“Очевидно, що Зеленського хвилює ситуація у фракції. Як показали останні події в парламенті, це серйозна криза. І хоча вона почалася не вчора, Єрмаку доводиться навіть складніше, ніж свого часу Богдану. Той теж був змушений лавирувати між різними групами впливу всередині фракції, але у нього не було затятих опонентів. Тому майже завжди вдавалося домовитися по голосам. Проти ж Єрмака грають люди, які прислухаються до Богдана. Президент сподівається своїм авторитетом погасити протиріччя”, – пояснює політолог Бортник.

Уже звучать пропозиції вдатися до репресій.

Ходять чутки про наміри виключити з фракції нардепів близьких до Коломойського, а також Гео Лероса.

“Тищенко (заступник голови фракції СН Микола Тищенко – ред.) піднімає питання з приводу виключення з фракції Дубінського, Бужанського, Куницького. Він увесь час намагається когось закрити, виключити, ізолювати. При цьому паралельно він намагається куди попало засунути своїх людей. Одних виключити, а інших – включити на хлібні посади”, – коментує ситуацію Дубінський.

За словами джерела в “Слузі народу”, Тищенко говорив про це і на останньому засіданні малої фракції в присутності президента. “Той, правда, пропустив його слова повз вуха”, – стверджує присутній на засіданні нардеп.

У Тищенка напружені відносини, перш за все, з Дубінським, якого він звинувачує у інтригах всередині фракції. Як вважає Тищенко, саме Дубінський разом з Бужанським і Куницьким ведуть скандальний телеграм-канал “Темний лицар”. На цьому грунті нещодавно на засіданні фракції СН у Тищенко стався конфлікт з Куницьким.

Є у фракції бажаючі вигнати з неї і Лероса. “Щоб іншим не кортіло. Це потрібно було робити, починаючи з перших кнопкодавів”, – говорить співрозмовник у фракції, який орієнтується в своїх діях на Банкову.

Також промайнули чутки про бажання Банкової поміняти главу фракції “Слуга народу” Давида Арахамію. Правда, поки вони ніяк не підтверджені. Грунтується вони на тому, що Арахамія – людина Богдана, а тому, в даній ситуації, не надійний.

Політолог Бортник вважає, що репресіями дисциплінувати фракцію не вдасться.

“Проблема дисципліни, слухняності у фракції комплексна. Тут накладаються і особисті конфлікти, і інтереси різних груп впливу і самих депутатів. Є, наприклад, проблема секвестру бюджету, який б’є по надіях членів фракції і людей, що стоять за ними, отримати свій шматок бюджетного “пирога”. Занадто багато буде обділених, всіх не “випореш” і не виженеш з фракції. Простого рішення тут немає, але чи вистачить у Банкової часу і бажання його шукати?”, – задається питанням експерт Бортник.

Читайте також: “Шмигалю на стіл поклали схему на 5 млрд”. Чому насправді звільнили міністра фінансів Уманського

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE