[excange-informer informer="3"]
Politerno > Україна і світ > “Нам ці мінські угоди до одного місця”. Чому на фронті розпалюються відносини між добровольцями і штабом АТО (Відео)

“Нам ці мінські угоди до одного місця”. Чому на фронті розпалюються відносини між добровольцями і штабом АТО (Відео)

  • Вересень 13, 2017
  • 257 Переглядів
  • 0

У зоні АТО знову загострилися відносини між командуванням ЗСУ та підрозділами добровольців, які як і раніше воюють на сході України на свій страх і ризик, без офіційної згоди української влади

Про це у своєму відеозверненні заявила нардеп Оксана Корчинська. На її думку, командири ЗСУ отримали неофіційний наказ “давити і виганяти” добровольців.

Слова Корчинської підтвердив командир добровольчого батальйону Української Добровольчої Армії (скорочено – УДА) з позивним Червень.

Комбат заявив, що останні місяці підрозділи добровольців “блокуються” на передовій, їм не дають воювати.

Strana.ua” поспілкувалася з кількома бійцями – членами УДА і Правого Сектора і з’ясувала, хто і чому намагається перешкодити воювати добровольцям.

“Проблеми психологічного характеру”

Ситуація з тими добровольчими підрозділами, які зараз знаходяться на передовій, складається двояка.

З одного боку добровольчі загони на фронті – це чимала підмога регулярній армії, з іншого, перш за все на думку генералітету і командувачів секторами, незалежність і автономність добровольців (які не входять ні в одну офіційну силову структуру України) помітно нервує кадрових військових.

Гасу у вогонь додав випадок і висловлювання про добровольців генерала Нікітенко, який побував з візитом на передовій в Авдіївці, він дозволив собі недвозначні вислови про добровольців, мовляв, ті є “мародерами” і “бандитами”. Варто зазначити, що генерал Нікітенко сказав це перед бійцями з колишнього батальйону “Донбас”, які перейшли на службу контрактниками в 72 бригаду ЗСУ.

Один з кадрових офіцерів зі штабу АТО на правах анонімності розповів, в чому полягають труднощі співпраці кадрових військових з добровольцями.

“Зараз на передовій в АТО – в різних секторах знаходиться близько півтори тисячі добровольців. У Пісках як і раніше є невеликий загін Правого Сектора, вони тримають там одну з позицій, в Мар’їнці на передовій стоїть 5-й батальйон УДА під командуванням “Друга Чорного”, в Широкино стоїть батальйон УДА “Аратта” під командуванням “Червня”. Крім цього на лінії фронту діє кілька мобільних оперативних груп УДА, наприклад група “Вольфа”, які виконують функції розвідувально-диверсійних підрозділів.

Де-юре добровольців на “передку” немає. Не значаться вони ні в одному підрозділі ЗСУ, Нацгвардії, СБУ або поліції. Але вони є, офіційно їх вважають “волонтерами”, навіть в разі поранень або загибелі в бою їх не включають в списки втрат в АТО. Проблеми з ними існують чисто психологічного характеру.

Справа в тому, що вони рвуться в бій і дозволяють собі абсолютно непередбачувані дії на передовій. Наприклад, 25 лютого 2017 року підрозділ УДА під командуванням “Дельфіна” самовільно захопив Донецьку насосну станцію, спровокувавши загострення на цьому напрямку АТО. Мобільні групи УДА дозволяють собі несанкціоновані бойові рейди до сепаратистів. Це також часто йде врозріз з планами командування секторів. На словах командири добровольців заявляють про те, що діють в повній координації зі штабом АТО, але насправді це не так. Саме через це виникають проблеми,”- розповів нам офіцер зі штабу АТО.

Втім, з приводу “несанкціонованого захоплення Донецької насосної станції загоном УДА під командуванням “Дельфіна”, ще в лютому джерела “Strana.ua” зізнавалися, що ця операція спочатку планувалася в штабі АТО як “ситуативна”, нібито добровольці самі пішли на штурм.

“Мовляв, якби “пролізло” і станцію без скандалу з боку ОБСЄ вдалося б утримати під контролем української сторони, то про роль добровольців в ній би ніхто би і не згадав. “Коли стало зрозуміло, що почався скандал і станцію доведеться віддати назад, то все звалили на УДА і анархію”, – зізнався тоді один зі штабістів ВСУ.

“Тимчасове непорозуміння”

У свою чергу, на думку заступника командира батальйону УДА “Аратта” з позивним Душман, розбіжності між командуванням окремих секторів АТО і командирами добровольців – тимчасове непорозуміння.

“Ми діємо в повній відповідності з наказами командування секторів АТО, – сказав  “Душман” – Звичайно, є деякі труднощі, але в цілому все нормально. Просто є нормальні командири, а є ті генерали, які дуже добре пам’ятають, як вони вчилися і служили ще в радянській армії зі своїми друзями – генералами з “того боку”. У таких генералів і ставлення до добровольців відповідне.

Труднощі взаєморозуміння між добровольцями і командуванням секторів тимчасові, тим більше командування зараз йде по ротації, приходять нові командири. З якими розуміння є. На передовій добровольців дійсно багато, багато молоді зараз підтягується. Дисципліна у нас залізна. Звичайно, буває таке – в разі якщо операція невдала, то “винні добровольці”.

“Ми їдемо на фронт воювати. Тому нас в штабах і не люблять”

Втім, неофіційно і без згадки позивних бійці батальйонів УДА підтверджують слова свого командира Червня.

“Потрібно розуміти, що є штабісти і вище командування – генерали, які далі другого ешелону ніс не сунуть. Їм головне – відзвітувати перед Києвом і ОБСЄ, що в їх секторі всі дотримуються перемир’я. Природньо, що для них будь-який підрозділ добровольців на лінії фронту – кістка в горлі і джерело непередбачуваних дій.

Нам все ці мінські угоди до одного місця, ми їдемо в АТО воювати, а не сидіти тупо в окопах і чекати біля моря погоди. Тому нас в штабах не люблять і відверто побоюються. Роблять вигляд, що нас тут немає, але в разі, коли на передку потрібна участь мотивованих бійців, відразу згадують про нас”, – зізнається один з бійців 5-го батальйону УДА.

До слова, у бійців УДА і Правого Сектора, які зараз воюють в АТО, дійсно немає ніякого офіційного статусу – навіть посвідчень учасників бойових дій їм не видають. У разі поранень бійців не приймають у військових госпіталях – максимум, що їм “світить” – лікування в лікарнях швидкої допомоги прифронтової смуги.

Регулярних зарплат бійці добровольчих підрозділів не отримують, однак, за словами замкомбата батальйону “Аратта” “Душмана”, іноді в підрозділах з’являється щось на зразок матеріальної допомоги.

Зброю і боєприпаси добровольчі підрозділи в АТО також здобувають самі.

“Щось з озброєння було взято в якості трофеїв, щось було куплено на волонтерські і власні гроші, щось було передано в дар від інших добровольчих батальйонів” – каже “Душман”.

Також добробати в АТО в 2017 році  матеріально забеспечуються практично повністю за рахунок волонтерів.

Однак, за неофіційнимм зізнаннями добровольців, боєприпасами їм іноді “допомагають” ЗСУ.

Поділитися: