9 грудня в Парижі відбулася зустріч лідерів країн нормандської четвірки. Вона стала майданчиком для першої зустрічі та переговорів тет-а-тет Володимира Зеленського і Володимира Путіна.
Загалом делегації Франції, Німеччини, України та РФ провели в Єлисейському палаці майже десять годин — аж до глибокої ночі. Формат переговорів змінювався: Ангела Меркель, Еммануель Макрон, Володимир Зеленський і Володимир Путін спілкувалися вчотирьох; також відбулася перша зустріч президентів РФ і України віч-на-віч та ширші російсько-українські двосторонні переговори.
За підсумками зустрічі сторони затвердили комюніке і вийшли на спільну прес-конференцію. Найголовніші домовленості — обмін полоненими та припинення вогню на Донбасі до кінця року.
Політерно розповідає головне, що потрібно знати про нормандські переговори 2019, які німецький Spiegel раніше назвав однією з найважливіших політичних зустрічей року.
Як проходила зустріч
Початок нормандських переговорів 9 грудня — єдина їхня частина, яка пройшла за графіком. Згодом він неодноразово порушувався, а підсумкова прес-конференція Макрона, Меркель, Путін і Зеленського відбулася майже на 4,5 години пізніше запланованого.
Прибуття Зеленського:
Близько 16:00 за київським часом керівники чотирьох держав прибули до Єлисейського палацу, де Зеленський спочатку провів окрему зустріч з Макроном, а потім з Меркель. Так само по черзі лідери Німеччини та Франції поспілкувалися з Путіним.
Ці зустрічі затяглися і протокольна частина чотиристоронніх переговорів почалася після 18:00 за Києвом, з більш ніж годинним запізненням. У присутності камер Меркель, Макрон, Путін і Зеленський зайшли до зали переговорів і зайняли місця за круглим столом, де їх кілька хвилин знімали фотографи. Після цього пресу попросили залишити залу.
Переговори в нормандському форматі за зачиненими дверима тривали понад дві години. Українську делегацію, крім Зеленського, представляв помічник президента Андрій Єрмак, глава МЗС Вадим Пристайко, начальник Генерального штабу Збройних сил України Руслан Хомчак і радник президента Руслан Демченко.
Потім у нормандських переговорах зробили паузу на двосторонню зустріч Путіна і Зеленського. Близько 15 хвилин президенти спілкувалися віч-на-віч, потім їхні переговори проходили в розширеному форматі. Обговорювали також газове питання — до переговорів підключилися міністри енергетики України і РФ (Олексій Оржель і Олександр Новак), а також директор НАК Нафтогаз Юрій Вітренко і глава Газпрому Олексій Міллер. Загалом українсько-російські переговори, включаючи зустріч Путін-Зеленський, тривали близько півтори години.
Потім близько 22:00 за київським часом президенти України і РФ повернулися до Макрона і Меркель, щоб взяти участь у спільній робочій вечері.
Вже після опівночі чотири лідери нарешті вийшли до преси. Журналісти прочекали Путіна, Зеленського, Меркель і Макрона в конференцзалі понад дві години.
На прес-конференції керівники країн нормандської четвірки озвучили базові пункти затвердженого ними комюніке та відповіли на запитання чотирьох журналістів.
Підсумкова прес-конференція лідерів:
Про що домовилися
Обмін полоненими — його заплановано провести до кінця 2019 року. До полонених мають отримати доступ працівники Червоного Хреста — «повний і безумовний». При цьому Зеленський неодноразово згадував про формат обміну «всіх на всіх», тоді як Путін твердив про «всіх встановлених на всіх встановлених». У комюніке є обидва формулювання (обмін «до кінця року на основі принципу «всіх на всіх», починаючи з «усіх встановлених на всіх встановлених»). Пізніше Зеленський уточнив, що мова йде про повернення в Україну 72 осіб з ОРДЛО.
Перемир’я — повне припинення вогню на Донбасі має бути встановлено до кінця 2019 року.
Розведення військ — домовилися про взаємне відведення військ ще в трьох точках до кінця березня 2020 року. Де саме — визначить Генштаб. За словами Зеленського, це будуть «гуманітарні точки», а не стратегічні позиції. Путін наполягав на тому, щоб Україна відвела війська вздовж всієї лінії розмежування, Зеленський на це не погодився.
Мінські домовленості – визнані основою роботи Нормандського формату. У комюніке наголошується, що нормандська четвірка прихильна «їх повній імплементації». Однак на підсумковій прес-конференції Меркель висловила надію, що мінський формат «вдасться оживити і він буде гнучким».
Формула Штайнмайєра — її буде включено в українське законодавство «згідно з версією, узгодженої нормандською четвіркою та тристоронньою контактною групою».
Закон про особливий статус Донбасу (тимчасовий) — термін його дії буде продовжено на рік. «Нам легше зараз продовжити цей закон і потім пізніше внести формулу Штайнмайєра — бачачи певні кроки з іншого боку, що ми наближаємося до деескалації, — аніж приймати новий закон», — пояснив Зеленський на брифінгу українським ЗМІ.
Місія ОБСЄ – має отримати доступ до всієї території України та працювати в режимі 24/7, а не тільки 12 годин на добу.
Нормандський формат — буде продовжено, наступна зустріч нормандської четвірки має відбутися через чотири місяці, навесні 2020 року. До цього радникам лідерів і главам МЗС доручили знайти варіанти втілення в життя «політичних і безпекових умов», щоб в ОРДЛО можна було провести місцеві вибори.
Які теми були найбільш спірними
Контроль над кордоном — питання залишилося відкритим. Зеленський наполягав, що Україна має отримати контроль до проведення місцевих виборів, Путін — що лише після виборів, посилаючись на текст Мінських угод 2015 року. За словами Зеленського, ця дискусія зайняла найбільше часу, тему порушували на всіх рівнях — кілька разів у чотирибічному форматі, в розмові з Путіним віч-на-віч, у двосторонньому спілкуванні української та російської делегацій.
Дата місцевих виборів — її поки немає, Україна не брала на себе конкретних зобов’язань щодо їх терміну.
Повернення незаконно засуджених Українців з РФ і Криму — питання винесли «за дужки» нормандської зустрічі 9 грудня. Зеленський мав намір вести розмову про великий обмін, включно з цими категоріями, проте зробити цього не вдалося.
Закріплення особливого статусу Донбасу в Конституції – українська сторона стверджує, що не погодилася на це.
Розведення військ — РФ, Франція і Німеччина, за словами Зеленського, вели мову про розведення уздовж всієї лінії розмежування. Українська сторона категорично на це не погодилася — посилаючись в тому числі на низький темп навіть на «пілотних» ділянках. Зеленський відстоює позицію, що шлях вирішення конфлікту має бути знайдено до відведення військ по всій лінії розмежування.
Читайте також: У Зеленського оприлюднили комюніке нормандського саміту – повний текст
Брифінг Зеленського українським журналістам після завершення саміту:
Про що ще говорили
Червоні лінії – на підсумковій прес-конференції Зеленський перерахував конкретні пункти, щодо яких Україна не піде на поступки. Це збереження унітарного статусу України і неможливість її федералізації; незмінність вектора руху і розвитку України («неможливість будь-кого впливати на це питання», окрім народу України); а також відмова йти на поступки ціною територій («Донбас і Крим — це Україна»).
Крим — до цього питання на саміті «не дійшли», хоча українська сторона готувалася порушувати проблему анексії, заявив Зеленський.
Газ — тему не піднімали в переговорах лідерів нормандської четвірки, але обговорювали в двосторонніх переговорах з РФ. «Це питання ми розблокували», — заявив Зеленський. За його словами, далі радники президентів і енергокомпанії будуть вести переговори щодо деталей нового контракту. Україна вимагає його підписання на 10 років, «але буде точно не один рік», пояснив президент. «Домовилися домовлятися», — резюмував глава Нафтогазу Юрій Вітренко.
Путін прокоментував газові переговори на підсумковій прес-конференції. «А у нас в квартирі газ, а у вас? І у вас є, і буде, але може бути набагато дешевше, якщо ми домовимося про спільну чесну роботу», — заявив російський президент.
Прямі переговори Києва з ОРДЛО — президент Зеленський дав зрозуміти, що не сяде за стіл переговорів з представниками так званих «ЛНР» і «ДНР». Зеленський повідомив, що «більш справедливо» було б залучити до переговорів в рамках тристоронньої групи в Мінську не лише представників квазіреспублік, але і жителів Донбасу, які були змушені залишити свої будинки через конфлікт.
Як оцінили підсумки зустрічі учасники нормандської четвірки
Ми зібрали головні заяви чотирьох лідерів, у яких вони характеризували атмосферу проведення саміту та його підсумки.
Ангела Меркель: Я дуже задоволена підсумками зустрічі. Як кажуть в політиці, виник момент. Формула Штайнмайєра піде на користь Україні. Ми також сподіваємося, що Мінський пакет буде гнучким і що він буде оживлений.
Еммануель Макрон: Ми в багатьох сенсах досягли прогресу і відновили відносини. Заново запустили нормандський формат. Хочу привітати політичну мужність і рішучість президента України — це допомогло відновити довіру на високому рівні.
Володимир Путін: Чи є потепління якесь? Я думаю, що так. Ну аякже? По-перше, вже відбувся обмін утримуваними особами — це ж відбулося. Ми домоглися розведення сил в трьох точках — це відбулося. Ми зустрілися зараз в нормандському форматі та обговорили дуже важливе, широке коло питань, і по багатьох з них досягли прогресу.
Володимир Зеленський: Настрій сьогоднішньої зустрічі – більше позитивний, хоча дискусія була складною і довгою. Ми зобов’язані знайти вихід. Але українці мають заслужене право не вірити словам і обіцянкам. Про припинення вогню 20 разів домовлялися і 20 раз воно зривалося. Лише конкретні дії будуть доказом. Це дорога з двостороннім рухом.
З президентом Росії дуже складно домовлятися, але сьогодні були моменти, коли ми в чомусь домовилися. Я інша людина, я швидка людина. Тут інша природна біомеханіка: він все розбирає на деталі і ми починаємо погоджувати кожне слово. Можна домовитися чи ні – ми точно побачимо. Поступки були — я це відчув. Поки що нічия.
Читайте також: У Зеленського і Путіна “різні погляди” щодо контролю за кордоном і виборів, але питання газу “розблоковано”