Politerno > Україна і світ > “Укрексімбанк” видав кредит у $60 мільйонів бізнесмену, компанія якого сплачує податки угрупованню “ДНР”. ВІДЕО

“Укрексімбанк” видав кредит у $60 мільйонів бізнесмену, компанія якого сплачує податки угрупованню “ДНР”. ВІДЕО

 • 8 Жовтня, 2021
 • 255 Переглядів
 • 0

Громадянин України зі статусом внутрішньо переміщеної особи Сергій Брюховецький володіє частками у трьох компаніях, які зареєстровані на окупованому Донбасі і сплачують податки у бюджет угруповання «ДНР». Банк видав йому кредит $ 60 млн для купівлі ТРЦ Sky Mall у Києві.

Генеральний кредитний договір, датований 28 квітням 2021 року, є у розпорядженні журналістів редакції «Схем». Про це йдеться у новому розслідуванні «Мецгер, «ДНР», Sky Mall і 60 мільйонів доларів».

Кредит видали Сергію Брюховецькому для викупу проблемного активу в однієї зі сторін корпоративного конфлікту через торгово-розважальний центр SkyMall у столиці. Як гарантію повернення багатомільйонного валютного кредиту, банк погодився взяти в заставу сам ТРЦ, попри те, що за цей об’єкт вже понад 10 років триває юридична боротьба у кількох юрисдикціях, а в Україні на нього неодноразово накладали арешт в рамках кримінальної справи, яка досі не завершена.

Сергій Брюховецький, який особисто виступив поручителем кредиту – бізнесмен із міста Горлівка Донецької області, де володіє групою компаній. Щонайменше одна із них після окупації, а саме 11 грудня 2014 року була перереєстрована у Горлівці за так званим «законодавством» угруповання «ДНР».

Мова йде про компанію «Спец-РемМаш», в якій Сергій Брюховецький є співвласником.

Як і до окупації Росією частини території Донецької і Луганської областей, «Спец-РемМаш» ремонтує обладнання для місцевих шахт. Наприклад, у фірми Брюховецького послуги замовляють «Шахта Комсомолець Донбасу», «Макіїввугілля», «Торезантрацит», «Шахта імені О.Ф. Засядька» та інші. Усі перелічені підприємства є «государственными унитарными предприятиями» – тобто перебувають під прямим контролем угруповання «ДНР».

Проводячи активну господарську діяльність, бізнес Брюховецького сплачує податки у місцевий бюджет. Наприклад, за 7 місяців 2021 року компанія сплатила до скарбниці окупаційної адміністрації щонайменше три з половиною мільйони рублів (це приблизно 1,4 мільйона гривень).

Ці дані «Схеми» отримали та перевірили з двох незалежних одне від одного поінформованих джерел – у фінансових органах на окупованих територіях.

«Таким чином, «Укрексімбанк» видав кредит у більш ніж в 1,6 млрд гривень компаніям бізнесмена, що сплачує податки до скарбниці окупантів», – йдеться у розслідуванні «Схем».

Як випливає з документів – суть кредиту, виданого «Укрексімбанком», полягала в тому, щоб профінансувати купівлю Сергієм Брюховецьким проблемного ТРЦ у однієї із сторін давнього корпоративного конфлікту навколо нього – структур з орбіти бізнесмена Андрія Адамовського. Цей складний механізм викладений у кредитному договорі та додатках до нього, загальним обсягом у понад 100 сторінок, який є у розпорядженні «Схем». У спілкуванні зі «Схемами» сам Адамовський заявив, що стосунку до SkyMall на даний момент не має, а хто бенефіціар ТРЦ, знає лише із преси.

«Виглядає так, що кредит стосувався того, що пан Брюховецький просто придбав SkyMall, а яким чином це відбулось, що це кредит на дві компанії – це була така технічна процедура. Але вся ця схема, вона зводиться до того, щоб придбати Sky Mall», – пояснює Антоніна Волкотруб, фінансовий аналітик «Центру протидії корупції», яка проаназлізувала документи разом з журналістами.

Як гарантію повернення багатомільйонного валютного кредиту, банк погодився взяти в заставу сам ТРЦ.

Торгово-розважальний центр SkyMall уже десятиліття перебуває в епіцентрі корпоративного конфлікту й судових суперечок в різних юрисдикціях. Право власності на нього намагається відновити естонський бізнесмен Гіллар Тедер, який у середині 2000-х років інвестував у його будівництво, але на початку 2010-их років втратив контроль над ТРЦ внаслідок тривалого конфлікту з іншим інвестором, київським підприємцем Андрієм Адамовським.

«Вже сама наявність такого публічного підсвітлення цього конфлікту і конфлікту з попереднім інвестором мала би насторожити кредитний комітет щодо ліквідності такого активу у заставу», – пояснює Тетяна Шевчук, експертка «Центру протидії корупції».

В Україні справою Sky Mall наразі займається Державне бюро розслідувань. На майновий комплекс неодноразово накладали арешт. У квітні 2021 року компанія Гіллара Тедера «Arricano Real Estate Pls» звернулась до президента Володимира Зеленського та Міністерства юстиції з вимогою відшкодувати їй $750 мільйонів збитків та анонсувала звернення із цього приводу до Міжнародного інвестиційного суду.

Як раніше повідомлялося, 4 жовтня журналісти “Схем” прийшли на інтерв’ю до голови правління державного “Укрексімбанку” Євгена Мецгера. Йому не сподобалося одне із запитань – і в оператора силоміць забрали техніку і видалили запис, а журналістів намагалися не випускати з кабінету. 

“Укрексімбанк” тепер стверджує, що розмову з журналістами лише перервали, та й то тому, що виявилося, що працівники ЗМІ намагалися заволодіти банківською таємницею. Сам Мецгер називає те, що трапилося, “провокацією”. Тим часом справу про перешкоджання роботі журналістів розслідує Офіс генпрокурора, також те, що трапилося, розгляне комітет ВР з питань свободи слова.

Пізніше “Схеми” змогли відновити видалене відео і показали кадри нападу.

Глава правління “Укрексімбанку” Євген Мецгер написав заяву про складання повноважень на період розслідування. Пізніше наглядова рада “Укрексімбанку” відсторонила главу правління. 

6 жовтня в “Укрексімбанк” прибули представники поліції та прокуратури, щоб вручити підозру фігурантам кримінального провадження щодо перешкоджання професійній діяльності журналістів “Схем”. Один зі співробітників “Укрексімбанку” не прийшов на роботу, а другий втік через чорний хід.

У це йчас біля будівлі “Укрексімбанку” зібралися десятки небайдужих громадян, котрі вимагають відставки керівництва банку за перешкоджання журналістській діяльності.

7 жовтня двом посадовцям «Укрексімбанку» вручили підозри у зв’язку з нападом на журналістів програми «Схеми», повідомила речниця Київської міської прокуратури Надія Максимець. Це відсторонений голова правління Євген Мецгер та директор департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимир Пікалов.

За декілька годин до виходу розслідування керівниця Наглядової ради Оляна Гордієнко та тимчасовий очільник банку Сергій Єрмаков скликали пресконференцію, щоб прокоментувати факти з розслідування «Схем», яке на той момент ще не було опубліковане.

Вони заявили, що перевірка позичальника Сергія Брюховецького під час видачі кредиту виявила лише той його бізнес, який зареєстрований за законами України, а тому в «Укрексімбанку» не було підстав відмовити клієнту в отриманні багатомільйонних кредитних коштів. Не бачать проблем керівництво банку і з самим виданим кредитом та не вважають заставу – ТРЦ SkyMall – ненадійною.

«Укрексімбанк» – це державна фінансова установа, акції якої належать державі в особі Кабінету міністрів України.

Експерти центру досліджень Case Україна порахували, що лише за нинішнього керівництва банку держава профінансувала «Укрексім» на майже 7 мільярдів гривень. А всього за останні 12 років – докапіталізація за рахунок платників податків склала понад 42 мільярди гривень.

 Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь