Politerno > Статті > Україна і світ > Кому і які сигнали надіслав Блінкен під час візиту в Україну

Кому і які сигнали надіслав Блінкен під час візиту в Україну

  • 7 Травня, 2021
  • 886 Переглядів
  • 0

США позначили Україну як свою територію впливу. Такий головний підсумок візиту в Україну держсекретаря США Ентоні Блінкена. Звичайно, цей сигнал адресований Путіну, але не тільки йому. Це ще й сигнал Володимиру Зеленському.

 

Сигнал Путіну

Можна довго обговорювати символічність того, що Блінкен після зустрічі міністрів закордонних справ G7 в Лондоні відправився до Києва. Дійсно, свій перший візит на посаді держсекретаря США для двосторонніх переговорів з керівництвом європейської держави Блінкен зробив саме в Україну. І саме тоді, коли Росія зосередила на українському кордоні і в окупованому Криму найбільше угруповання ударних військ.

Але головний сигнал Путіну полягає не в символах. Візит Блінкена до Києва продемонстрував готовність США надати Україні, в разі нового російського наступу, набагато більшу допомогу, ніж в 2014-му. Принаймні, можна не сумніватися в тому, що буде допомога озброєннями, тим більше, що вона вже надходить.

До речі, напередодні візиту Блінкена міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю CNN повідомив про намір обговорити з Блінкеном список військової підтримки з боку США. Зокрема Кулеба сказав, що Україна запросить у США системи протиповітряної оборони і антиснайперські технології. Він уточнив, що мова йде не тільки про отримання озброєння від США, але і про покупку, оскільки «партнерство повинно бути взаємовигідним».

За словами Кулеби, Київ також очікує на підтримку Вашингтона у питанні щодо прийому України в НАТО. «Шлях до членства в НАТО вже абсолютно на столі, — сказав він. — Ми повинні мати чітку, покрокову дорожню карту нашого приєднання до НАТО. І тут США можуть нам допомогти».

За повідомленням офісу Зеленського, на зустрічі з Блінкеном Зеленський висловив надію, що на саміті НАТО 14 червня розпочнеться обговорення перспективи отримання Україною ПДЧ — Плану дій щодо членства в Альянсі. І Зеленський попросив сприяння США в тому, щоб цей процес почався.

Але і це ще не найголовніше. Після переговорів на Банковій Зеленський і Блінкен дали коротку пресконференцію, і Зеленський у вступному слові повідомив дві сенсації. Правда, тільки натяком, без подробиць.

По-перше, за словами Зеленського, він і Блінкен обговорили формат фундаментальної стратегічної підтримки України з боку США, однак про деталі цих домовленостей говорити поки рано. Судячи з усього, мова йде про можливість надання Україні статусу MNNA — основного союзника США поза НАТО.

По-друге, Зеленський повідомив, що вони з Блінкеном обговорили питання безпеки в Чорному і Азовському морях. «Тут ми бачимо спільні дії, і, я вважаю, є фундаментальна ідея — поки теж не буду говорити про це публічно. Потрібно, щоб усі сторони узгодили цю ідею, і тоді ми все розповімо громадськості», — сказав він. Можна припустити, що мова йде про супровід американськими кораблями судноплавства через Керченську протоку в Маріуполь і Бердянськ і з цих портів.

Блінкен, зі свого боку, був менш балакучим про плани США. Але він підтвердив: «Ми разом з партнерами працюємо над тим, аби Україна могла захистити себе від агресії Росії».

Взагалі ж візит був явно націлений не так на протокольні бесіди, як на вирішення конкретних питань, як тактичних, так і стратегічних. І якщо США дійсно зважилися надати нам статус MNNA, то це чіткий сигнал Путіну, що Вашингтон не віддасть Україну Москві і не обміняє на якісь поступки, які Путін напевно буде пропонувати Джо Байдену на двосторонній зустрічі, очікуваній в червні.

Звичайно, залишається питанням, чим сам Зеленський розплатиться за свою зустріч з Путіним, яку Київ зараз випрошує у Москви. Схоже, візит Блінкена повинен посприяти тому, щоб Зеленський не наобіцяв Путіну зайвого.

У зв’язку з цим примітно, що Зеленський на пресконференції з Блінкеном кинув камінь в город Німеччини. «Ми обговорили питання не тільки окупації наших територій і незаконну анексію Криму Російською Федерацією. Ми обговорили питання Північного потоку-2. Для України дуже чутливе питання. І я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами», — сказав Зеленський.

Так що візит Блінкена — це сигнал ще і Німеччині і Франції, які іноді схильні підігравати Росії на шкоду українським інтересам.

Сигнал Зеленському

Сам Зеленський теж отримав досить чіткий сигнал. Раз вже США розглядають Україну як свою територію впливу, то Зеленський повинен з цим рахуватися. І як мінімум, радитися з партнерами, а не ставити їх перед фактом, як він це зробив у ситуації з «Нафтогазом».

Напередодні візиту Блінкена до Києва на сайті Держдепу США з’явилася інформація «США і Україна: стратегічні партнери». Там сформульовані основні вимоги Вашингтона до Зеленського.

«Побудова цілісних інституцій та забезпечення підзвітного врядування як в державних установах, так і в корпоративному секторі — це ключ до досягнення Україною її євроатлантичних прагнень та побудови процвітаючого, безпечного і демократичного майбутнього. США підтримують Україну, яка продовжує боротися з корупцією і просувається в питаннях верховенства права та судової реформи», — йдеться в документі.

Це означає (якщо розшифрувати дипломатичні формулювання), що якщо Банкова має намір господарювати в «Нафтогазі», то перспектива членства в НАТО для нас закрита. І поки Банкова буде гальмом у справі судової реформи та боротьби з корупцією, ніякої фінансової допомоги нам не буде.

На спільній пресконференції із Зеленським Блінкен підкреслив, що перед Україною стоять два виклики: ззовні від Росії і всередині від корупції, олігархів та інших осіб, які ставлять свої інтереси вище інтересів українського народу. Ці два елементи взаємопов’язані, тому що Росія також використовує корупцію і людей, які допомагають їй просувати свої інтереси проти інтересів українського народу.

«У цьому контексті ми говорили про важливість продовження роботи в напрямку корпоративного управління. Це питання надзвичайно важливе. Зокрема це стосується “Нафтогазу”, але не тільки його. Це стосується основних інститутів», — сказав Блінкен.

А ось Зеленський на запитання про «Нафтогаз» вважав за краще взагалі промовчати.

Втім, сенс сигналу Зеленському полягав не тільки у вимогах. Блінкен наочно продемонстрував бажання Вашингтона контактувати в Києві не тільки з владою, але і з опозицією. Вранці він провів робочий сніданок, на який запросив спікера Верховної Ради і лідерів парламентських фракцій. Глава фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія розповів після зустрічі, що він звернувся до Блінкена з проханням вивчити можливість укладення двостороннього договору про стратегічне військове співробітництво між США і Україною. А лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко повідомив, що передав Блінкену пакет пропозицій щодо розвитку співробітництва між США і Україною.

Ця ранкова зустріч за участю глав парламентських фракцій не була заздалегідь запланована. І те, що Блінкен вирішив провести її, можна розцінювати як своєрідну відповідь Зеленському на переворот в «Нафтогазі». Мовляв, якщо Банкова буде ігнорувати побажання стратегічного партнера, то Вашингтон буде нарощувати контакти з іншими політсилами.

Для Зеленського це болісно, оскільки він вже будує плани підвищувати свій рейтинг на темі розвитку співпраці зі США. Він уже оголосив, що 2021 рік стане знаковим у відносинах між двома країнами. «У рік 30-річчя нашої незалежності, в рамках якого відбудеться важлива Кримська платформа, я запросив президента і віце-президента США з візитом в Україну, — розповів він. — Вірю, що ця зустріч відбудеться».

І це ще один важіль, за допомогою якого Вашингтон зможе добиватися від Зеленського потрібних результатів.

Джерело

Читайте також: “Новий Варшавський договір”. Навіщо Зеленський їздив до Польщі на День Конституції, яка діяла 19 місяців

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE