Politerno > Статті > Україна і світ > Ляшко або смерть. На Банковій розробляють план перемоги Порошенко на виборах президента

Ляшко або смерть. На Банковій розробляють план перемоги Порошенко на виборах президента

  • 4 Серпня, 2017
  • 1711 Переглядів
  • 0

В другий тур виборів разом з чинним президентом політтехнологи АП хочуть вивести лідера Радикальної партії

Планові президентські вибори в Україні намічені на кінець травня 2019 року, проте, за півтора року до цієї дати в українському політикумі вже щосили будують стратегії і обмірковують плани по виборчій кампанії. Нинішній глава держави Петро Порошенко, за даними соціологічних досліджень з травня 2014 року зазнав багаторазове падіння рейтингу, проте політтехнологи Банкової розглядають відразу кілька варіантів по переобранню Порошенко на другий термін.

Що це за варіанти і наскільки вони можуть бути реалізовані на практиці, розбиралася “Strana.ua“.

Згадаймо 2013-й

Для початку невеликий екскурс в недавню історію.

Як розповів один з колишніх лідерів Партії Регіонів, навесні 2013 року на замовлення ПР було проведено масштабне соціологічне дослідження.

“Було опитано безпрецедентну кількість людей – близько 100 тисяч. Стояло завдання найбільш точно змоделювати результати президентських виборів, які тоді, за планом, повинні були відбутися в березні 2015 року, – згадує екс-регіонал. – Результати виявилися шокуючими. Янукович у другомутурі програвав будь-якому з кандидатів крім Тягнибока.

Саме тоді була прийнята стратегія виведення у другий тур лідера “Свободи” при одночасних спробах виключити з числа учасників виборів Кличко. Але одночасно росла невпевненість в середовищі найближчого оточення Януковича. Там вже розуміли високу ймовірність поразки чинного президента і тому активно почали розкладати яйця по різних кошиках.

Це зіграло потім велику роль під час Майдану, коли велика частина олігархів воліла домовлятися з опозицією і Заходом, а не лізти на барикади заради Януковича”.

Зараз ситуація для Петра Порошенка в чомусь навіть небезпечніше, ніж та, що була для Януковича за два роки до виборів.

Якщо екс-президент не дивлячись ні на що зберігав лідерство в рейтингах з 15-20 відсотками підтримки, то у президента нинішнього цей показник коливається в районі 10 відсотків. Причому багато соціологів йому дають лише друге, а то і третє місце.

Пастка другого туру

Що стосується другого туру, то там все ще гірше.

Директор соціологічної служби “Рейтинг” Олексій Антипович наводить дані одного з останніх соцопитувань на цей рахунок.

Якби до другого туру президентських виборів вийшли Петро Порошенко і Юлія Тимошенко, то лідер партії “Батьківщина” перемогла б, оскільки її б підтримали 32%, а Порошенко – 24%. В рамках статистичної похибки відрізняються рейтинги Петра Порошенка і співголови “Опозиційного блоку” Юрія Бойка – 28% і 26% відповідно. Програє президент навіть Андрію Садовому.

І єдиним кандидатом з видних політиків, у якого Порошенко точно б виграв у другому турі президентських виборів, є лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Якби до другого туру вийшли Петро Порошенко і Олег Ляшко, то 27% підтримали б чинного президента, а 23% – лідера Радикальної партії.

“Якби вибори президента відбулися найближчим часом, перед Петром Порошенко стояла б чітке, але дуже важко здійсненне завдання – яким чином утримати свій рейтинг і як не пустити до другого туру Юлію Тимошенко, – каже Олексій Антипович.

– Нинішні рейтинги говорять , що у Порошенка – складна ситуація, але рейтинги мають властивість змінюватися. Після 50 відсотків голосів підтримки він втратив багато своїх прихильників. Йде зниження його показників через дві причини – по-перше, це війна, по-друге, це важка економічна ситуація навіть не в країні, а у кожної окремо взятої людини.

Втратив в рейтингах Садовий, його підкосила ситуація зі сміттям. Але якщо хтось втрачає, хтось знаходить. Ми бачимо зростання у Гриценко, хоч і розуміємо, що його рейтинг базується не на його особистості, а на збільшенні кількості розчарованих в інших політиках. Тимошенко досить стабільна, а рейтинг Ляшко скаче – то вниз, то вгору, ставлення до нього досить нестабільне”.

Приблизно аналогічні цифри показують і інші соціологічні опитування, незалежно від того, відкриті вони чи закриті.

Тому прізвище “Ляшко” спливає в планах політтехнологів Банкової все частіше. Ще кілька тижнів тому “Strana.ua” писала, що в Адміністрації президента обговорюється план, за яким запорукою перемоги Порошенко був би вихід до другого туру Олега Ляшка.

“Однією з концепцій майбутніх президентських виборів, які розробляють політтехнологи Порошенко, є виведення до другого туру з ним Олега Ляшка. Як показують опитування, це єдиний кандидат, якого з гарантією може перемогти діючий президент. Тому з нього зараз і будуть намагатися зробити “опозиціонера № 1”, – говорить джерело в АП.

З тих пір ця версія отримала підтвердження відразу з декількох нових джерел. “Так обговорюється і такий варіант, як один з робочих”, – сказав нам експерт, вхожий на Банкову.

За його словами, ще недавно в якості сприятливого сценарію розглядався вихід у другий тур Порошенко і представника “Опозиційного блоку”, щоб розіграти карту “президент-патріот проти проросійського кандидата”.

Але останні рейтинги показують, що результат такого бою малопередбачуваний – у населення може взіграти ностальгія по “старих добрих мирних часах”, а на бік опозиційного кандидата в останній момент можуть перекинуться багато представників еліти та великого бізнесу, включаючи власників телеканалів.

“З Ляшко все набагато більш передбачувано”, – вважає експерт.

Ряд політологів уже бачать ознаки реалізації стратегії по Ляшко.

“Йдуть спроби сконструювати таку ситуацію, коли дійсно в другому турі зіткнуться Порошенко і Ляшко, – каже політичний експерт Руслан Бортник. – Але є проблема в цій стратегії. Ляшко забруднився співпрацею з Банкової, голосуванням за бюджети, скандалами через спосіб свого життя, занадто різкою атакою на інших лідерів опозиції.

Він буде програвати і Тимошенко, і Садовому, і Саакашвілі, і Бойко. Тому у нього зараз стоїть завдання – відірвати електорат у Тимошенко. Вони знаходяться на одному політичному полі, діють одними ж методами. Паралельно влада зачищає для нього простір – позбавили громадянства Саакашвілі, судячи з усього щось спробують зробити, щоб Тимошенко не допустити до виборів.

Опозиційний електорат розколюють запуском відразу декількох кандидатів, націлених на електорат південного сходу. При цьому Ляшко дають можливість досхочу критикувати владу, щоб він перетягнув на себе голоси незадоволених”.

Помічники влади

На копіювання лідером Радикальної партії стратегії Юлії Тимошенко нарікає і член політради “Батьківщини”, екс-депутат Андрій Павловський. Він також упевнений, що на Банковій тягнуть Ляшко до другого туру виборів 2019 року.

“Згадайте логотип і білборди Радикальної партії. Вони виконані в тих же кольорах, що й у “Батьківщини”- на білому тлі червоні і чорні написи. Це ж не випадкові збіги, а навмисне мавпування. Почалося з малого, а тепер копіюють все, до чому дотягнуться”, – скаржиться соратник Тимошенко.

“Як тільки лідер “Батьківщини” починає боротьбу проти зняття мораторію на продаж землі, Ляшко озброюється тими ж ідеями. Тільки” Батьківщина “починає заперечувати тарифну політику в адмінсуді – Ляшко теж різко починає цікавитися тарифами і буквально через кілька днів те ж саме робить.

Ляшко повністю став керованим з Адміністрації президента і цьому є багато підтверджень. А щоб його тримати в тонусі, проти нього і його оточення не закриваються кримінальні справи, тому що йому ніхто не вірить, і якщо щось піде не так, то з’являться окремі рішення”, – говорить Павловський.

При цьому, спостерігачі звертають увагу, що влада часто використовує Радикальну партію для реалізації своїх найскандальніших “багатоходівок”. Про це, наприклад, на своїй сторінці в Facebook пише журналіст Станіслав Речинський на прикладі позбавлення громадянства Михайла Саакашвілі.

“Генпрокурор Юрій Луценко на зустрічі з блогерами зізнався, що розуміє, позбавлення громадянства Саакашвілі було політико-правовим рішенням влади. Але він був змушений слідувати букві закону і реагувати – мається на увазі відповідь Генпрокуратури на запит нардепа Лозового, з копією на Держприкордонслужбу.” Я не можу чинити не як чиновник”.

Але невже вся ця ситуація заварилася випадково – Лозовій щось зробив запит йому і держорганам відповіли і почалося. Таке уточнююче запитання задав Павло Казарін. Чесна відповідь Луценко – ні, всі прекрасно розуміли, що відбувається … І другий момент. Це те, як технічно Луценко здав Лозового.

Не випадково вся ця історія заварилася, і Ляшко звично бреше, коли говорить, про те, що це була особиста ініціатива Лозового. Все простіше. РПЛ зараз – це такі собі “добровільні помічники” правоохоронних органів, які і заяву будь-яку на вимогу накатати можуть або, як в історії з Гужвою – в “ухвалі” взяти участь.

Такі собі негласні помічники президента і компанії. У Раді ця “залізна команда” добре б виглядала в нарукавних пов’язках з написом “Актив”. Шкода, що зал круглий, і “півнячий кут” оформити складно”, – пише Станіслав Речинський.

Відзначимо, що спроби отримати коментарі від представників Радикальної партії не увінчалися успіхом. Відразу кілька нардепів сказали нам, що не хочуть говорити на цю тему.

Раніше, втім, представники партії Ляшко неодноразово заявляли, що всі розмови про їхні зв’язки з Банкової – це брудні інсинуації.

Що може завадити Порошенко

У той же час, є багато факторів, які можуть перешкодити реалізації сценарію “Ляшко в другому турі”.

Почнемо з того, що рейтинги Тимошенко набагато вище, ніж рейтинги Ляшко. Якщо Тимошенко буде брати участь у виборах, то Ляшко точно до другого туру не вийде. Різні схеми як її не допустити до них час від часу обговорюються в ЗМІ (наприклад, скасувати реабілітацію Тимошенко у кримінальних справах), але їх реалізація – справа непроста.

По-друге, що ще більш важливо, у самого Порошенка немає єдиної і чітко працюючої вертикалі, на яку він би міг спертися, щоб реалізовувати цю досить складну стратегію.

Подібно до того, як олігархи в 2013 році почали поступово відходити від тотальної підтримки Януковича, так і зараз, чим ближче вибори, тим більше розброду в президентській команді.

У політичних колах уже давно говорять про те, що відносини Порошенко і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана стають все більш напруженими.

У липні через розбрат між близьким соратником Порошенка – Ігорем Кононенко і Володимиром Гройсманом ледь не було зірвано прийняття важливих для уряду змін до Державного бюджету на поточний рік.

Конфлікт Гройсмана та президентського оточення розвивається і навколо боротьби за контроль над Державною фіскальною службою. Коли Національне антикорупційне бюро стало розкручувати справу голови ДФС Романа Насірова, Гройсман зіграв на випередження, передавши керівництво ДФС не першому заступнику Насірова Сергію Білану, а близькому до себе Мирославу Продану.

Депутат Сергій Лещенко заявив, що ця рокіровка спровокувала закулісну “холодну війну” між командою прем’єра і Банкової, яка зараз “йде по наростаючій”.

Також все частіше говорять і про те, що генпрокурор Юрій Луценко веде все більш самостійну політику, все менше прислухаючись до вказівок з Банкової.

А депутат від БПП Мустафа Найєм каже навіть про конфлікт між президентом і Луценко.

“У мене є стійке відчуття, що цей конфлікт є, що Луценко намагається грати в свою гру. І коли я говорив, що досить добре знаю Луценка, – мені здається, у нього є пружина всередині. Він – людина яка сумнівається, і у нього зараз ця пружина максимально напружилася. Так, зрозуміло, що у нього хороша чуйка на піар, на політичну складову. Я не вірю, що Луценко вирішив, що це остання посада в його житті”, – говорив Найєм.

З іншого боку, Порошенко підганяє друга опора влади в особі “Народного фронту”. Лідерів цієї політсили не відпускає ідея масштабної політреформи, мета якої – передати всю повноту влади парламенту і урізати до мінімуму повноваження президента.

У разі, якщо Порошенко погодиться на такий сценарій, йому можуть гарантувати переобрання на другий термін голосуванням у Верховній Раді.

Сам президент публічно своєї думки на рахунок політреформи ще не оголошував, що може свідчити про його негативне ставлення до неї.

“Якщо рейтинг Порошенко буде хоча б 12% до весни наступного року, я думаю, він спробує реалізувати сценарій із зручним спаринг-партнером на кшталт Ляшко. Якщо буде менше – нічого не залишиться, як змінювати Конституцію”, – говорить політичний експерт Руслан Бортник.

У свою чергу, глава Комітету виборців України Олексій Кошель вважає, що президент може ще здивувати своєю стратегією по переобранню на другий термін.

“Виборча стратегія президента буде зрозуміла не раніше, ніж навесні 2018 року, коли країна увійде в активну передвиборну фазу. На сьогодні дві головні теми, які можуть визначати хід його кампанії – це припинення війни, або ж досягнення повного примирення по лінії розмежування, а також успіхи з реформами – звіти, що змінилося в інфраструктурі, які є досягнення щодо підвищення зарплат і пенсій, матеріального становища виборців.

Але буде багато і несподіваних рішень. Згадайте указ Порошенко в травні про заборону низки російських сайтів і соціальних мереж. Такий крок ніхто особливо не пропонував. А він взяв і зробив. Тому ми ще побачимо багато інших радикальних кроків і рішень”, – говорить глава КВУ.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE