Politerno > Статті > Україна і світ > Нереальний фарт, фіктивна угода і рука Вашингтона. Чому з Ляшка хочуть зняти недоторканність

Нереальний фарт, фіктивна угода і рука Вашингтона. Чому з Ляшка хочуть зняти недоторканність

  • 11 Вересня, 2018
  • 1865 Переглядів
  • 0

У вівторок, 11 вересня, на сайті Цензор.НЕТ було оприлюднено інтерв’ю генерального прокурора Юрія Луценка, в якому він анонсував скерування на найближчу сесію парламенту подання про зняття недоторканності з чотирьох народних обранців. У той самий час очільник ГПУ обмовився, що кількість парламентаріїв, яким “світить” ймовірне позбавлення імунітету може збільшитися.

Мовляв, останнє слово в цьому процесі – за відомством його заступника – керівника САП Назара Холодницького. “Якщо колеги з Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не внесуть когось ще”, – загадково завершив свою відповідь Луценко. Чим дав певну їжу для роздумів журналістам і експертам.

Кого ж мав на увазі Юрій Віталійович? Ймовірна відповідь була отримана протягом кількох годин – в ЗМІ з’явилися згадки, ніби в надрах САП і НАБУ готується подання про зняття недоторканності з лідера “Радикальної партії” Олега Ляшка.

За інформацією інсайдерів, мова йде про притягнення головного “радикала” до кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації (ст.366-1 КК України) та за фактами незаконного збагачення (ст.368-2 КК України).

Олег Ляшко відреагував моментально, давши зрозуміти що диму без вогню в даному випадку не буває. На своїй сторінці в Facebook він відпустив шпильку на адресу президента Петра Порошенка, назвавши його замовником власного карного переслідування.

“Перед президентськими виборами влада використовує антикорупційні органи для дискредитації політичних опонентів. Замість того, щоб реально боротися з корупцією – Порошенко особисто дає вказівки фальсифікувати проти мене звинувачення”, – написав Ляшко.

І заявив, що він “живе чесно і не порушує закон”.

Тож через що проти Ляшко почали черговий “хрестовий похід” НАБУ і САП, а також наскільки великі шанси у головного радикала позбутися імунітету на старті президентської кампанії.

Читайте також: Мільйон для Ляшка. Як Радикальна партія стала ручною опозицією. Нові викриття Онищенка

Ставок більше немає

Для початку слід нагадати, що за останні роки стало відомо про як мінімум два кримінальних провадження, головним фігурантом яких виступає Ляшко.

Про першу історії – так званої “фартовою епопеї” Олега Валерійовича, яку в Антикорупційному бюро трактували, як ймовірне отримання неправомірної вигоди, ЗМІ країни вже детально писали навесні. Сьогодні лише нагадаємо основні віхи цього скандалу, що виплив назовні за мотивами подачі нардепом змін до декларації про доходи.

Так, згідно з фабулою кримінального провадження, приводами підняти на щит теми можливого хабарництва Ляшка стали його сенсаційні виграші в “Українській національній лотереї” (УНЛ). Сумарно мова йшла про більш ніж 571 тисяч гривень, розбитих на три транші: 283,5 тисячі гривень, 134 тисячі і 153,5 тисячі. Саме такі суми із завидною регулярністю “піднімав” парламентарій, нібито роблячи ставки на футбольному тоталізаторі.

У справі з самого початку виявилося багато “білих плям”. Так, лотерейщики навідріз відмовилися коментувати деталі надзвичайного успіху Олега Ляшка, пославшись на конфіденційність інформації такого роду. А на своєму сайті навіть не поінформували гравців про такі великі виграші, які обіцяють азартним уболівальникам ставки в УНЛ.

Далі вийшло ще вигаданіше.

По-перше, протягом як мінімум двох перших тижнів після декларування отриманих нібито від “виграшу” грошей, нардеп навіть не звернувся за “кровними”.

По-друге, навіть журналісти профільних спортивних видань так і не змогли зрозуміти, на які саме матчі ставив Ляшко, щоб одним махом (і відразу три рази) “піднімати” на конторі понад 100 тисяч. У будь-якому з розкладів, очевидним ставало підроблення – для забезпечення таких великих “підйомних”, як у випадку лідера “Радикальної партії”, він повинен був ставити в 6-8 разів більше так званої “стелі” для ставок на події, що встановлюються букмекерами (10 -15 тисяч гривень).

Зважаючи на це, відомості про ймовірну “підозру” Ляшку по “лотерейній справі”, які ходили весною, мають під собою серйозне підґрунтя. Але тоді історія не отримала логічного продовження. І, судячи з матеріалів судового реєстру, з того моменту істотних зрушень в скандалі з “фартом” головного радикала так і не відбулося.

Однак, схоже, це зовсім не означало, що йому була виписана “індульгенція” від антикорупціонерів.

Читайте також: Лотерею, в якій три рази поспіль виграв Ляшко, пов’язують з соратниками Порошенка

Іномарка затягла “радикала” в безодню

Так, у вищезгаданому судовому реєстрі журналісти розшукали згадки про ще одне кримінальне провадження щодо Ляшка. Йдеться про матеріали, які були внесені в ЕРДР ще навесні минулого року.

Спочатку вважалося, що НАБУ зацікавилося підробкою документів при оформленні ймовірно, фіктивної угоди купівлі/продажу між Олегом Валерійовичем та Веронікою В’юн, його політичної соратницею. “Радикальний” договір нібито був підписаний в липні 2015 року, і відповідно до нього дівчина купила у Ляшка автомобіль Mercedes-Benz S 500L Matic за 2,2 млн гривень.

І хоча сам Ляшко на допиті показав, що дійсно продав “мерина” дівчині, та заперечувала як сам факт підписання договору, так і передачу Олегу Валерійовичу грошей за машину .

“Я не знала про цю ситуацію і про “покупку автомобіля” дізналася від слідчих НАБУ. Слідчий НАБУ, з яким я спілкуюся, розповів, що я до цих пір за реєстрами є власницею цього авто. Я розумію, що мій паспорт, ідентифікаційний код і інші дані просто використовують. Мені залишається радіти, що не було ніяких ДТП на цьому авто, тому що я б довго доводила, що це не моє”, – заявила В’юн журналістам ТСН .

Досудове розслідування швидше підтвердило її правоту, а не слова Ляшка.

По-перше, в НАБУ провели почеркознавчу експертизу зроблених підписів під заявою про перереєстрацію іномарки в журналі обліку від імені В’юн. Та зафіксувало, що “автограф” Вероніки на документі – підроблений. Тобто, аферисти банально використали її паспортні дані, а сама дівчина справді не була в курсі своєї “покупки”.

По-друге, у відомстві Артема Ситника отримали доступ до документів Територіального сервісного центру, де здійснювалася перереєстрація Mercedes-Benz. Згідно з цими даними, за операцію “Ляшко” і “В’юн” платили в одній касі, але записи відеокамер не підтвердили їх наявність в цьому приміщенні на той момент.

Тобто все виходило так, що Ляшко спеціально придумав цю операцію з продажу автомобіля, щоб легалізувати отримання 2,2 мільйона гривень.

Проте, Олег Валерійович наполягав на своїй невинності. І дав зрозуміти, що вважає причиною його бід нібито надійшов на нього “замовлення” з “відомого посольства”. Недвозначно натякаючи, швидше за все, в сторону посольство США, якому журналісти приписують серйозний вплив на Антикорупційне Бюро.

Читайте також: Олег + Росіта. Імідж Ляшка напередодні виборів відкоригують по жіночій лінії

У НАБУ цікавляться всіма активами “радикала”

Як би там не було, “ухвали” Солом’янського райсуду місячної давності дають зрозуміти – на сьогоднішній день і “лотерейну справу”, і історію з нібито продажем іномарки Ляшком об’єднані в єдине кримінальне провадження.

Принаймні, згідно з його фабулою, дії лідера “Радикальної партії” кваліфікуються за статтями про отримання хабара (ч.4 ст.368), підробку документів (ч.4 ст.358 КК України), а також в контексті незаконного збагачення (ч.3 ст.368-2 КК України) та недостовірного декларування (ст.366-1 КК України).

При цьому, в НАБУ додатково вивчили таємницю всіх недавніх угод з придбання активів Олегом Ляшком. Зіставивши їх вартість з доходами парламентарія, у відомстві Ситника не змогли звести дебет з кредитом. З’ясувалося: з 1999 і аж до квітня 2017 року Ляшко офіційно заробив 3,4 млн грн. При цьому, тільки за два останні роки він купив собі нерухомості і землі на загальну суму в 15 млн грн.

Рік тому журналісти вже звертали увагу на ці бізнес-успіхи лідера “Радикальної партії”. Тоді ж розкрилося, що мати Ляшка, яка отримує скромну пенсію від держави, за збігом обставин змогла придбати 13 земельних ділянок під Києвом, купити три квартири в самому серці української столиці і “трійку” подалі від центру.

Джерело відео: youtube.com/BIHUS info

Це викликало цілий ряд питань, які, втім, на даний момент слідство сімейству Ляшка не задає. Хоча це і не означає, що вони ще не з’являться в подальшому.

Політичні підтекст скандалу

Опитані експерти, в свою чергу, висувають кілька версій політичного підґрунтя активізації кримінальної справи проти Ляшка.

Є думка, що це хитрий план Банкової по накачуванні рейтингу лідера радикалів.

“Соціологія показує, що йде дуже серйозний перетік голосів від Ляшка до Тимошенко. І влада, мабуть, хоче запустити зворотний процес, створивши лідеру радикалів образ мученика, якого переслідує влада”, – говорить політолог Руслан Бортник.

Втім, за його словами, не дивлячись на те, що ця версія лежить на поверхні, вона не позбавлена ​​очевидних недоліків – по-перше, не має ніякої вірогідності, що це допоможе Порошенку вийти до другого туру. По-друге, образ мученика самому Ляшку створювати занадто пізно і аж надто цей образ не в’яжеться з його реальним життям.

“Справа в тому, що цей образ треба було б плекати як мінімум років зо два, та й карати не штрафами, а чимось серйознішим. Зараз розкручувати такий проект вже пізно і безглуздо”, – вважає Бортник.

“Не вийде його витягнути в 2 тур, немає динаміки його рейтингу, ця історія з недоторканністю взагалі може виявитися дутою, ніхто не проголосує за це”, – каже Вадим Карасьов.

У парламентських кулуарах теж сумніваються, що голосів за позбавлення недоторканності з лідера “радикалів” вистачить. Наприклад, співрозмовник з “Народного фронту” вважає, що навіть їхня фракція не піде на цей крок, тому що “частина наших депутатів дрейфує у бік Юлі, а частина – до Ляшка”.

Друга версія, яку озвучують люди, які знають самого Ляшка – це увага до лідера радикалів з боку американців.

“Американці вже давно за ним стежать, а зараз він відверто перейшов усі межі зі своїми шахрайськими схемами. Тому за нього і береться НАБУ, яке курирує Вашингтон”, – говорить один з депутатів.

Ще одна версія виникає з того, що зараз проект Ляшка знаходиться в орбіті олігарха Ріната Ахметова. На думку ряду співрозмовників, кримінальна справа проти Ляшка може послужити певним сигналом підприємцю з боку АП.

“Ахметов грає важливу роль в політичних розкладах. Зокрема, саме від його позиції, по великому рахунку, залежить доля переговорів між Опозиційним блоком і партією За життя про висунення єдиного кандидата. Можливо, Банкова таким чином тисне на Ахметова і каже йому – ось у тебе є один підопічний – Ляшко, їм і займайся. А південно-східний фланг нехай залишиться без підтримки і уваги Ахметова”, – вважає Руслан Бортник.

Читайте також: Як Ляшко радикально покращує умови для бізнесу Ахметова

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь