Politerno > Статті > Україна і світ > Новорічний вояж президента на Мальдіви вже порівнюють з втечею Януковича в лютому 2014 року

Новорічний вояж президента на Мальдіви вже порівнюють з втечею Януковича в лютому 2014 року

  • 24 Січня, 2018
  • 1329 Переглядів
  • 0

Таємний відпочинок президента на Мальдівах продовжує бути однією з найгарячіших тем в ЗМІ і соцмережах.

Українці дивуються і тому, скільки Порошенко витратив за 6 днів релаксу (500 000 доларів, з них тільки на їжу – більше 18 тисяч), і тому, як він взагалі виїхав з країни.

За даними журналістів “Схем”, Порошенко залишав Україну не через офіційні зони прикордонного та митного контролю, а через “задні ворота” аеропорту “Київ” (Жуляни).

Митний контроль – окрема тема. З розслідування відомо, що президент і його супутники витратили на відпочинок 37 тисяч доларів готівкою. Як і ким це декларувалося при проходженні кордону?

На самих Мальдівах Порошенко фігурував не під своїм ім’ям, а під “ніком” Petro Incognito. Чи означає це, що відпочинок на острові оформлявся на підставні документи? Журналісти “Схем” стверджують, що президент по ним і виїжджав з країни.

З Києва на Мальдіви 1 січня вилетів чартер, на якому були зареєстровані пасажири: Віра Лазарева, Іван Дегтерев, Євгенія Сафонова, Олександр Сичніков, Катерина Боєва, Віталій Кокорін, Олена Сенченко, Ольга Герасименко. 8 січня чартер з цими ж пасажирами повернувся до Києва з Мальдів.

Тобто, якщо ця інформація вірна, то, виходить, президент і його супутники вилетіли за паспортами, виданими на чужі імена.

Крім того, почали виникати і більш серйозні питання – про відсутність президента в Україні протягом декількох днів без офіційного повідомлення про це. Останній подібний прецедент – відсутність Віктора Януковича на робочому місці трохи менше доби – закінчився передачею його повноважень команді, яка перемогла на Майдані.

“Чи повинні були стріляти прикордонники”?

Один з авторів розслідування по Мальдівах Наталія Седлецька в Facebook ставить під сумнів, що президент взагалі проходив паспортний контроль на кордоні:

Невже ні президент, ні його супутники в таких неафішованих поїздках не проходять паспортний контроль на кордоні України? Чи летять під вигаданими прізвищами?

Додатковим, хоча і непрямим підтвердженням цього може бути те, що від моменту зупинки літака на посадковій смузі – до виїзду кортежу з пасажирами з території аеропорту пройшло всього 4 хвилини… чи можна встигнути за цей час вийти з літака? Пройти всі законні процедури? Сісти в машини і виїхати з території?

І якщо заміна ПІБ президента теоретично може бути продиктована безпекою, а не бажанням замести сліди, то як дізнатися, чи не було серед його супутників людей, які просто скористалися перевагами дружби і сумнівним чином перетнули кордон, без звичайного для всіх туристів паспортного і митного контролів?“.

Журналіст Олександр Дубинський порівнює виїзд Порошенко з гучним прецедентом Михайла Саакашвілі, який прорвав кордон у Шегинях і досі судиться з цього приводу:

Пам’ятається, пару місяців назад, коли Саакашвілі перейшов український кордон без оформлення, блогери АП багато писали про жахливості цього злочину. Цікаво, як вони оцінюють аналогічний – без оформлення – перетин кордону в обидві сторони, який здійснили президент Порошенко і його сім’я під час Мальдівських канікул. Чорт з ним. Я навіть спрощу питання. Чи повинні були стріляти прикордонники?“.

Народний депутат Семен Семенченко також вважає, що Порошенко незаконно перетнув кордон і вивіз готівку без декларації:

З моральної точки зору так розкішно відпочивати президенту “воюючою країни” – аморально. Верховному головнокомандувачу – злочинно. 500.000 доларів краще б передав на армію. А ще краще родичам загиблих. З точки зору незаконного перетину кордону і провезення незадекларованої готівки – і злочинно і аморально і поганий приклад для інших. І я б на місці його захисників – мовчав би в тряпочку“.

Юрист Денис Кешкентій пише, що необхідно розслідувати, чи перетинав Порошенко кордон незаконно, раз поїздка була оточена такою таємничістю.

Незаконне перетинання державного кордону повз митний та прикордонний контроль групою осіб. Або закон тільки для ворогів (Міхо) і громадян, які мотаються до Криму“, – пише юрист в Facebook.

Документи оперативного прикриття

Поки в соцмережах ворожать, як виїжджав президент, стало відомо, що Петро Порошенко і його сім’я дійсно могли покинути Україну за чужими документами.

Як розповіло джерело в українських спецслужбах, президентська родина має на руках так звані ДОПи – документи оперативного прикриття.

“Гелетей (Валерій Гелетей, шеф Держохорони. – прим. ред.) написав в СБУ лист під грифом “секретно”, що на адресу президента надходять погрози. На підставі цього листа СБУ виготовила ДОПи – паспорта на вигадані імена. Цим займався Департамент оперативно технічних заходів СБУ. По цим паспортам Порошенко і його сім’я залишили Україну”, – розповіло джерело.

“Президент самоусунувся”

Після секретного вояжу Порошенка в Мережі згадали історію з Януковичем, якого в 2014 році Рада відсторонила від влади за відсутність навіть не в країні, а в Києві – і то лише добу.

Нагадаємо, Порошенко таємно був відсутній в Україні цілих шість днів.

Активіст і політолог Олесь Доній теж порівняв відсутність Порошенка з відсутністю Януковича, якого замінили на Турчинова менш ніж через добу – відразу після від’їзду Віктора Федоровича з Києва:

Яка була формальна підстава для відсторонення Януковича від влади, нагадати вам?” Самоусунення від виконання своїх конституційних повноважень”. Тобто втеча Януковича на один день стало приводом для нардепів, що його таки можна і варто усунути, тому що він “у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень, та є таким, що не виконує своїх обов’язків”. А тут Президент тікає під фальшивим прізвищем з фальшивим паспортом на тиждень… Хто цей тиждень керував державою? Хто цей тиждень керував військами? Хто відповідальний за видачу підроблених паспортів Порошенкові і його оточенню? Хто відповідальний за перехід кордону групою осіб з підробленими паспортами? “У неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень і є таким, який не виконує свої обов’язки” – це тільки про Януковича чи тепер і про Порошенка?“.

Як відомо, втеча Януковича з Києва відбулася 21 лютого 2014 року. А вже 22 лютого Верховна Рада відсторонила його від обов’язків.

Ось що говорилося в постанові Верховної Ради від 22 лютого:

“З огляду на, що президент України Віктор Янукович самоусунувся від виконання конституційних повноважень, що становить загрозу для керованості державою, територіальної цілісності і суверенітету України, масового порушення прав і свобод громадян, виходячи з обставин крайньої необхідності , Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю українського народу, постановляє: Установити, що президент України Віктор Янукович у неконституційний спосіб самоусунувся від здійснення конституційних повноважень і не виконує своїх обов’язків”.

Раніше екс-прем’єр Арсеній Яценюк на допиті у справі про держзраду Януковича виклав позицію з призначенням Турчинова в.о. президента. Він пояснив, що Янукович в ніч з 21 на 22 лютого “пропав”.

Відзначимо, що Петро Порошенко “пропав” на цілих шість днів – і навіть не записував відеозвернень, як це робив Янукович.

Втім, швидше за все, відсутність гаранта в правлячих фракціях Ради вважатимуть за краще не помітити. Але сам “мальдівський скандал” вже потрапив в скарбничку компромату на Порошенка, який знижує його і без того невисокі шанси стати президентом вдруге.

Читайте також: Слід Сороса і розворот “авіаносця”. Що означає потік критики Заходу на адресу Порошенка

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь