Politerno > Статті > Україна і світ > Основні тези Зеленського з 14-годинного пресмарафону

Основні тези Зеленського з 14-годинного пресмарафону

  • 12 Жовтня, 2019
  • 1314 Переглядів
  • 0

Президент Володимир Зеленський встановив світовий рекорд, провівши 14-годинний пресмарафон у Києві. Це було перше тривале спілкування Зеленського із пресою за 5 місяців на президентському посту.

ВІЙНА НА ДОНБАСІ

Президент Володимир Зеленський вважає, що завершенню війни на Донбасі може сприяти тільки пряма зустріч із президентом Володимиром Путіним.

Він розповів, що наразі не знає, чи можливо її організувати: “Знаю одне – ця зустріч має бути. Якщо ми хочемо завершити війну – вона має бути. Ми зараз говоримо тільки про нормандський формат. Поки що він такий, я вдячний, що він у нас хоча б є. Зараз всі готові до нормандського формату”.

За словами Зеленського, наразі Росія зволікає із зустріччю у “нормандському форматі”. Президент зазначив, що поспішає із нею, оскільки, згідно зі статистикою, на фронті гине одна людина на два дні.

Зеленський розповів, що дата зустрічі лідерів “нормандського формату” буде відома наступного тижня – 14-20 жовтня. Він очікує, що саміт відбудеться в листопаді 2019 року.

Глава держави підкреслив, що його головна місія на посту – припинити війну.

“Я йшов (на вибори. – Ред.) як президент миру. Я хочу завершити війну. Суспільство не голосувало за президента, який прийде і скаже, що з цього часу у нас воєнний стан, у нас війна, ми будемо воювати, у нас армія готова, ми підемо на Донбас війною, ми заберемо війною і військовими свої території, нам не все одно, скільки людей загине, але ми готові, щоб отримати, повернути свою землю, ми готові на прямі військові дії на окупованих територіях”, – розповів Зеленський.

Він заявив, що не готовий втрачати українців.

“Тому обрано дипломатичний шлях. Якщо ми говоримо про території та людей, я завжди казав, що люди – пріоритет номер один, територія – номер два”, – акцентував президент.

Зеленський вважає, що у процесі реінтеграції Донбасу виникнуть гуманітарні питання, питання щодо статусу російської мови та відносин з Росією.

“Я знаю, що там гуманітарні питання. Я знаю, що порушуватиметься питання мови, щоб вони там мали регіональний статус російської мови. Я думаю, що багато компромісів гуманітарних, про які ми можемо говорити для суспільства і будемо вирішувати”, – припустив Зеленський.

Президент вважає, що низку питань буде знято автоматично завдяки децентралізації, що відбувається в Україні.

“Я думаю, що будуть ще питання, пов’язані з особливістю відносин тимчасово окупованих територій з Російською Федерацією. Я впевнений, що з того боку ми будемо чути це. Давайте почуємо. Знаєте, іноді краще мовчати, ніж говорити. Тому давайте почуємо, а потім будемо вирішувати”, – запропонував президент.

Зеленський також висловив думку, що на Донбасі вже відбувся “Придністровський варіант”, тільки там ще й стріляють. Він підкреслив, що дуже не хотів би, щоб конфлікт на Донбасі був “замороженим”, і не хоче, щоб в Україні “була Абхазія або Придністров’я”.

“Я не можу вам гарантувати на 100%, що цього не станеться. Тому що зараз – чесно – нині так і є. Нині у нас на Донбасі Придністров’я. Відносин немає, гуманітарна місія якась є. Єдине, що відрізняє нас від Придністров’я чи Абхазії – це те, що лунають постріли”, – сказав Зеленський.

Глава держави переконаний, що знає, як військові на передовій ставляться до розведення військ на Донбасі.

“Відведення військ – воно сформульоване в Мінську… Військові, які зараз захищають наші кордони, скажімо так, вони розуміють всі зміни, що відбуваються. Вони прекрасно розуміють. Вони готуються. Вони відводять. Ви можете теж запитати. Я знаю їхнє ставлення. Ми гарантуємо безпеку в точках відведення. Ми прийняли текст. Все, що ми зробили – ми прийняли текст формули Штайнмаєра, який підписав пан Кучма, оскільки він є головою в нашій групі”, – сказав Зеленський.

Читайте також: Таємниця сервера Демпартії. Чому Трамп в розмові з Зе заявив про кібератаку з України і до чого тут Пінчук

ФОРМУЛА ШТАЙНМАЄРА, ПОРОШЕНКО І МАЙДАН

Президент визнав, що його команда програла комунікацію щодо “формули Штайнмаєра” і зауважив, що колишній глава держави Петро Порошенко забуває, що він уже не президент.

“Чому Порошенко виступив проти розведення – він відчув, що формула Штайнмаєра – це ключик і йде в одному кейсі, обговорюваному на вулицях (формула Штайнмаєра і розведення). Тому що комунікаційно, я вважаю, що наші хлопці програли. Ми дійсно недокомунікували з людьми. І це правда, і це помилка. Але в наших інших кроках щодо захисту України немає помилок. Помилка Порошенка тільки в одному: йому здається, що він може бути лідером іншого Майдану”, – заявив Зеленський.

Він підкреслив, що риторика Порошенка змінилась щодо формули Штайнмаєра, після того, як він покинув пост.

“Тому що його риторика змінюється, як і змінився його статус. Але єдине, що він забуває, що він вже не президент. І не те щоб він забуває, я боюся, що він в це не вірить. Так ось: він проти розведення і йому здається, що з цього приводу може бути Майдан”, – додав Зеленський.

Глава держави запевнив, що не боїться Майдану.

“Я спілкуюся з людьми, і я готовий спілкуватися… Я нічого цього не боюся, в будь-який момент, у будь-яку секунду, якщо дійсно суспільство не захоче, щоб моя команда продовжувала, щоб я не був президентом, дивіться, кровопролиття не буде, я дуже спокійно до цього ставлюся”, – зауважив Зеленський.

ОБМІН ПОЛОНЕНИМИ

Президент вкотре наголосив, що наступний обмін полоненими можливий тільки в рамках “нормандського формату”.

“Я дуже хотів, незважаючи на “нормандський формат”, говорити про цей обмін. Ми порушували це питання. І отримали відповідь – “Ну, слухайте, ми ж зробили крок один одному назустріч, і зробили звільнення. Давайте рухатися далі. Давайте далі буде обмін у рамках Мінська і Нормандії””, – розповів Зеленський.

Він підкреслив, що “готовий про людей наших говорити з президентом Росії”.

“Вони наполягають, що давайте говорити про все інше в нормандському форматі. Чому я і поспішаю з “нормандським форматом””, – пояснив президент.

За його словами, Україна підготувала списки для обміну “всіх на всіх”. Зеленський зізнався, що не знає, в якому стані перебувають утримувані на окупованій території українці, чи живі вони.

“Не знаю, що з цими людьми. Я не знаю, скільки живих із них. Не знаю. “Червоний хрест” туди не може заїхати. Ми хотіли, ми говорили багато разів, поки так”, – сказав президент.

Зеленський також зауважив, що українські політв’язні, які були звільнені з кремлівського полону, можуть взяти участь у роботі гуманітарної підгрупи Тристоронньої контактної групи з питань Донбасу.

“Якщо ми говоримо про “Мінськ”, то ми можемо говорити про це. Там є політична, економічна, гуманітарна підгрупи і підгрупа у сфері безпеки. Якщо ми говоримо про політв’язнів, про яких ведуться переговори в гуманітарній підгрупі, то будь ласка. Якщо саме в цю підгрупу, саме над цим питанням, то будь ласка. У “нормандському форматі” там сидять чотири лідери, я не розумію, як ми це можемо зробити. У питанні повернення наших політв’язнів, нехай хлопці допомагають. Із задоволенням”, – заявив Зеленський.

ПОВЕРНЕННЯ КРИМУ

Глава держави запевнив, що обов’язково порушить питання повернення Криму на зустрічі в “нормандському форматі”. Він підкреслив, що жодного разу не чув відповіді європейських лідерів щодо Криму.

“Ніхто не знає, як Крим може повернутися до нас. А ми маємо порушувати це питання і почути відповідь від РФ”, – додав президент, зауваживши, що питання Криму за останні 5 років стало непріоритетним.

Президент розповів, що питання постачання води на окупований Росією Крим зараз не обговорюється.

“Щоб переговори були, хтось має їх починати. Цю тему та сторона не піднімала. Ми в цьому питанні захищаємо інтереси України”, – заявив Зеленський.

Читайте також: “Так, він грав на піаніно своїм членом”. Як західні ЗМІ знущаються над Зеленським після скандалу з Трампом

СТОСУНКИ ІЗ США ТА ЄВРОПОЮ

Зеленський запевнив, що під час телефонної розмови з президентом США Дональдом Трампом, стенограму якої нещодавно опублікував Білий дім, не було питань щодо поставок зброї в Україну і щодо компанії Burisma.

“Зі зброєю і історією з “Бурісмою” це ніяк не пов’язано … шантажу не було, це не було предметом розмови”, – сказав Зеленський.

Він зазначив, що “дзвінок ніяк не міг впливати на наші відносини з Америкою”.

“Цей дзвінок впливав тільки на одне – нам потрібно домогтися зустрічі. Нам потрібно обов’язково зустрітися з президентом. Я хочу йому показати нашу команду, я хотів його “затягнути” в Україну. Тому, наприклад, у спілкуванні з президентом Трампом я йому сказав, що у нас буде можливість зустрітися у Варшаві. … І я йому сказав телефоном: “Знаєте що, я вам пропоную після Варшави заїхати в Україну”, – розповів президент.

Зеленський зазначив, що, перш за все, хотів довести Трампу, що Україна – не країна корупціонерів і нова влада має намір боротися з цією проблемою. За словами президента, Трамп відчуває втому від України, оскільки не знає, на що колишня влада витрачала гроші, які виділялися як допомога.

“Я йому сказав, подивіться на нас, хіба ми схожі на корупціонерів? Я вас дуже прошу, пане президенте, будь ласка, щоб Білий дім у вашій риториці змінив цей імідж”, – розповів Зеленський.

Він також зауважив, що не збирається жодним чином втручатися у вибори США.

“Я не хочу втручатися жодним чином у вибори незалежної країни під назвою Сполучені Штати Америки. І тому я не буду цього робити. …Вибирайте свого президента самі. А ми, якщо можна, ви теж не будете, ви і не впливаєте, і не будете надалі, в майбутньому, впливати на вибори в незалежній Україні”, – заявив президент.

Глава держави також згадав про критику у розмові з Трампом президента Франції Емманюеля Макрона і канцлера ФРН Ангели Меркель. Зеленський зауважив, що вони знають, чим викликана критика на їхню адресу.

“Я вчора мав розмову з пані канцлером. У нас дуже хороші відносини. Ми зовсім не порушували цієї теми. Я думаю, що ця ситуація зрозуміла. Я знаю, що вона знає, через що моя риторика була такою. Я не хотів нікого образити. Я сказав те, що я думаю. Я завжди так кажу. Я дуже їм вдячний. Вони знають, що напередодні вони повертали РФ у ПАРЄ, продовжували “Північний потік-2″. Я з ними говорив про це дуже багато. Вони також озвучили позиції своїх країн, тому що вони захищають свої країни, свій бізнес. І ця позиція не влаштовує мене як президента і не влаштовує політику України. Вони мені там чесно казали, а я тут теж говорив чесно”, – заявив Зеленський.

ПРИВАТБАНК, КОЛОМОЙСЬКИЙ І ПІНЧУК

Україна не поверне “Приватбанк” його колишньому власникові олігарху Ігореві Коломойському, запевняє Зеленський.

“Україна не поверне (“Приватбанк” Коломойському. – Ред.)”, – сказав президент.

Водночас, на запитання чи отримає Коломойський від держави компенсацію в 2,2 млрд, президент сказав, що про це треба питати суд, а не його.

Він також сказав, що в питанні “ПриватБанку” буде захищати тільки інтереси України.

“У питанні “ПриватБанку” я захищатиму нашу країну, тільки інтереси держави Україна. Я поки що в своєму житті жодному судді не дзвонив. Нічого не просив. Хоча у мене, як у людини, дуже багато питань до нашого суду. Подивимося на результат. Якщо результат буде таким, що мені потрібно буде захищати Україну – я буду її захищати”, – зазначив президент.

Він не виключає програш у судах у спорах з бізнесменом.

“У суді не все так чесно, не все так чисто, і не у всіх цих справах у нас може бути перемога. Тому потрібно на березі, ще до суду, домовитися. Але домовлятися має експерт міжнародний, про якого всі знають, що він independent one”, – сказав Зеленський у ході пресмарафону.

Президент також не виключає можливості укладення “мирової угоди”.

Зеленський заперечує вплив на нього з боку олігархів Ігоря Коломойського або Віктора Пінчука.

“Я не відчуваю зовсім впливу на мене з цих двох сторін. Може, я ще не розбираюся, якихось речей не бачу. Може, це вплив – це не просто розмови і якісь дзвінки, може, це якісь кроки і якісь люди, які з’являються поруч зі мною, але я точно цього не відчуваю. Я переконаний, що цього немає”, – сказав він.

Він зазначив, що його відносини з цими людьми будуть вибудовуватися тільки на тому, щоб були “нормальні, рівні правила”, щоб вони жили за законом і вкладали наявні у них гроші в Україну.

“Це все, що я можу точно гарантувати. Бути якоюсь лялькою і маріонеткою? Мені це зовсім нецікаво: в чому сенс, в чому кайф? Навіщо мені це робити?” – підсумував Зеленський.

Читайте також: Пробачити мільярди олігархові. Що означає “компроміс по Приватбанку”

КАДРОВІ ПРИЗНАЧЕННЯ

Президент заявив, що думає про те, щоб звільнити міського голову Віталія Кличка, однак не називає майбутнього мера.

“Кого я бачу – це моє особисте бачення”, – зауважив Зеленський.

“Я вважаю, що ці функції (повноваження мера і глави КМДА. – Ред.) мають бути розділені. Ми спілкувалися з мером. Наскільки я знаю, він проти поділу цих функцій. Я не бачу конфлікту в цьому питанні, просто у мене одна думка, у нього – інша. Ми побачили, як це в інших столицях світу відбувається. У деяких столицях це об’єднано, в деяких розділено. Я гадаю, що потрібно розділити ці функції. Це моя думка, тому я сказав, що не проти закону про столицю”, – зазначив глава держави.

Він підкреслив, що “обов’язково буде спілкуватися з мером Кличком перед тим, як я вирішить його звільнити”.

Ткаченко. Зеленський підтвердив, що нардепа Олександра Ткаченка розглядають, як кандидата на пост глави Київської міської державної адміністрації. За словами Зеленського, крім Ткаченка є ще два кандидати.

“Розглядається ця кандидатура. Крім нього, я нікого ще не бачу. Є ще дві людини, але з однією я ще не зустрічався, а з другою я, чесно кажучи, не готовий, тому що в минулому є в неї, скажімо так, не дуже добропорядні дії. Тому я цього кандидата не розглядаю”, – розповів Зеленський.

Читайте також: Хто стоїть за відставкою секретаря РНБО і що вона змінить в українській політиці

Відставка Данилюка. Президент заявив, що відставка Олександра Данилюка з посади секретаря РНБО не пов’язана з ситуацією навколо “Приватбанку”.

Відповідаючи на запитання журналістів, що за словами Данилюка його звільнення відбулося через ситуацію навколо “ПриватБанку” та конфлікт з Андрієм Богданом, Зеленський сказав: “Я не згоден з Данилюком. Думаю, що Данилюк знає мене дуже добре і знає, що я завжди до нього ставився дуже добре. Краще, ніж будь-яка людина з мого оточення. Тому я не згоден з його позицією, що він пішов через “Приватбанк”. Це було некоректно”.

За словами Зеленського, Данилюк хотів бути прем’єр-міністром.

“Я йому сказав чесно: Сань, ти дійсно нормальна, професійна людина, але я вибрав іншу кандидатуру”, – заявив Зеленський.

Складні відносини з Богданом також вплинули на те, що Олександр Данилюк пішов з поста секретаря РНБО.

Мер Одеси. Президент Зеленський розповів, що хотів би бачити мером Одеси телеведучого Олександра Андросова.

“Мені дуже подобається Андросов. Але він не хоче в політику. Він нормальний, чесний, інтелектуальний. Він обличчя Одеси і сам з Одеси”, – сказав Зеленський, відповідаючи на запитання, кого він хотів би бачити мером Одеси.

За його словами, мер такого “непростого” міста, як Одеса, має бути шанованою людиною.

“Обличчям такого міста має бути той, кого поважають. Тому я сказав чесно про Андросова. Нехай люди зараз ходять Одесою і кажуть: “Іди в мери, президент тебе підтримує”. Упевнений, що люди також підтримають”, – підсумував Зеленський.

Богдан. Президент вважає главу свого Офісу Андрія Богдана потужним професіоналом і погодиться звільнити його, тільки якщо той порушить закон.

“Мені потрібні професійні люди, які не порушують українське законодавство і міжнародне законодавство. Мені потрібні ці потужні люди. У мене не так багато таких людей. Зараз – дуже складний період у моїй команді”, – пояснив Зеленський.

Президент вважає, що самому Богдану зараз нелегко через те, що його імідж пов’язаний з Коломойським.

“На нього йде вплив, починаючи з пана Коломойського, що він там, він з ним, він вирішує якісь його проблеми… Деталей у нас із вами немає. І більш того – доказів жодних немає. … Так, він був його адвокатом. Це попереднє життя. Зараз він працює на державу”, – сказав Зеленський.

“Ми сьогодні говорили про Богдана, ми обговорили суперечки і розмови про Юлю Мендель, ще говорили про пана Рябошапку. Ми ще будемо багато з вами говорити про мою команду. Але це моя команда. І якщо вони не порушують закон, і вони професіонали, вони мають працювати на державу. Вони не заробляють жодних грошей, хоча до цього у своїх професіях вони заробляли великі гроші. Ви ж знаєте, пан Богдан – не бідна людина, багата людина. Але зараз – нуль. Зараз – тільки професія”, – додав президент.

На запитання про те, чи звільнить він Богдана, якщо журналісти доведуть, що той порушує закон, Зеленський відповів так: “Якщо порушує? Доведіть, доведіть. Так, він звільниться, якщо порушує закон. Давайте”.

Баканов. Зеленський також пообіцяв звільнити главу СБУ Івана Баканова, якщо виявиться, що той консультується з колишнім головним військовим прокурором Анатолієм Матіосом.

“Ми зробили більше, ніж хто зміг. Ми звільнили цих людей. Це непроста була задача. З приводу того, що пан Матіос консультує Івана Баканова зі Служби безпеки – якщо ви мені покажете деталі, я відразу звільню Баканова. Якщо будуть докази, я звільню голову Служби безпеки України”, – сказав Зеленський.

СИТУАЦІЯ ІЗ МЕНДЕЛЬ І АНДРУШКО

Президент прокоментував поведінку своєї прессекретарки Юлії Мендель стосовно журналіста “Схем” Сергія Андрушка.

“Його прізвище Андрушко? Можна я вам чесно скажу? Я, звичайно, пана Андрушка бачив багато разів, він журналіст, але мені здається, він поводиться не зовсім коректно. По-перше, так в принципі чоловік не має поводитися щодо жінки”, – сказав президент, коментуючи поведінку Мендель стосовно журналіста “Схем”.

“Я панові Андрушку по-чесному внутрішньо прощав його поведінку щодо мене. Розумів, це журналісти … це нормально, вони вільні, вони так рухаються … Він здоровий мужик. Якби я не був президентом, я б йому відповів по-іншому. Він здоровий хлопець, він нападає, ну, дійсно це так. Він стрибає. Ми з ним скільки разів зустрічалися, я всім, всім своїм охоронцям кричав: “Хлопці, відійдіть, відійдіть. Я вас прошу … “. Чому? Тому, що він заб’є їх просто, а вони почують, відчують, що мені щось загрожує і почнуть реагувати відповідно до законодавства України, але крім нього, є ще журналістська етика, є ще людські взаємини. Він не може мікрофоном бити мене по обличчю. Просто не може – ні мене, ні вас. Треба всюди мати хоч трохи етики. Журналістів поважаємо? Поважаємо. Він такий же хлопець, як і я. Ми з однієї сфери, між іншим”, – сказав Зеленський.

Глава держави підкреслив, що журналіст Андрушко дуже часто поводиться неетично і некоректно.

“Я вважаю, що він часто поводився неетично. Це, напевно, в “Схемах” не показували. У момент, коли він не вперше, ну не перший раз, як людина поводився некоректно, Юля як прессекретарка не мала права так реагувати, але емоційно, вона, є таке слово “емоційне виснаження”, вона теж людина і вона не зло, вона прессекретарка, вона з вашої журналістської землі вийшла, з вашої професії, він не має права, коли вона його просить … З ним це було дуже-дуже багато разів, це чесно … Будь-яку людину можна довести до такого стану. Вона не має права як прессекретарка так реагувати. Вона вже не змогла, як людина відреагувала на пана Андрушка. Це правда і є етика”, – впевнений Зеленський.

ВБИВСТВО ГОНГАДЗЕ і ШЕРЕМЕТА

Президент Зеленський відмовився розкрити деталі розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета.

“Якщо я розповім про справу Шеремета, я зірву спецоперацію. Як можна більше комунікувати, якщо я вам кажу, що потрібно трохи почекати. Якщо до визначеного терміну не буде результатів, то будуть звільнення”, – сказав Зеленський про хід розслідування.

На уточнююче запитання про те, до якого терміну мають бути підсумки розслідування, президент відповів “не знаю”.

Також президент розповів, що не знає, на якій стадії перебуває розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Він назвав “ганьбою” те, що через 20 років після загибелі Гонгадзе замовників його вбивства досі не знайдено.

“Дивіться, я вам відповідаю відверто. Я не займаюся всіма кримінальними справами – так і є. Я з повагою ставлюся до пана Гонгадзе і до пам’яті, пов’язаної з цим українським журналістом. Ви мені поставили запитання. Я обов’язково зверну на це увагу. Для мене пріоритетніше сьогодні питання припинення війни. І, вибачте, якщо я вас цим образив, але я кажу завжди правду. Ми розглядатимемо питання мертвих. І це правда. Це правда, на жаль. І я повинен допомагати цьому – ок, я готовий. Але ви мене маєте розуміти. Так, але я думаю спочатку про живих у своїх кроках. Я вам про це відверто кажу. Справа Шеремета, справа Гонгадзе, справа Гандзюк – для мене це складні, серйозні справи, але на одному рівні. Я не знав особисто цих людей, усіх трьох. Ось про що я хочу сказати. Тому для мене немає пріоритету, коли ми говоримо про Шеремета, або про Гандзюк Катерину, або про пана Гонгадзе. Але якщо мене питають про пана Шеремета, я відверто сказав, що я там бачу кінець. Тут я не бачив. І я готовий це питання порушувати. Я вам сказав чесно. Взагалі вбивство журналістів і громадських діячів – це трагедія для країни. І якщо ці кримінальні справи не закінчуються, і не засуджено вбивць, це погано загалом для іміджу нашої країни. І, як ви правильно зазначили, тим більше, коли ця справа тягнеться 20 років. Це взагалі ганьба”, – сказав Зеленський.

Джерело

Читайте також: “Це все, що потрібно знати про суверенну Україну”. Що стало зрозуміло після свідчень Волкера в Конгресі

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE