Politerno > Статті > Україна і світ > Помста і газовий переділ. Навіщо Вітренко вимагає звільнити Коболєва і до чого тут Ахметов і Коломойський

Помста і газовий переділ. Навіщо Вітренко вимагає звільнити Коболєва і до чого тут Ахметов і Коломойський

  • 16 Лютого, 2021
  • 791 Переглядів
  • 0

Влада знайшла, кого зробити винним у підвищенні тарифів на житлово-комунальні послуги. Роль цапа-відбувайла відведена голові правління НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву. А качати цю тему буде його колишній опонент в «Нафтогазі», нинішній в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко — таким чином їхня давня ворожнеча переходить на новий рівень.

Свого часу саме Коболєв посприяв звільненню Вітренка з “Нафтогазу”. Причому, Юрія Юрійовича фактично виставили за двері навіть без компенсації (за гроші він потім ще довго судився, але зумів вибити 4 млн доларів тільки під своє призначення в Міненерго).

 

“Вітренко грає на темі “монополіста “Нафтогазу”, який задирає цінник на газ для людей. І хоча сам він – з “нафтогазівців”, зараз, нібито, кається і вимагає справедливості. Але насправді йому потрібні голоси в Раді під затвердження в Міненерго. І, виходячи на стежку війни з Коболєвим, він розраховує заручитися підтримкою депутатів, незадоволених “антинародним “Нафтогазом”, – вважає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Ще одна версія – Вітренка фактично використовують як “таран”, щоб, якщо і не змінити керівництво НАКу, то, як мінімум, послабити його “самостійність”.

“Хочуть знести всю цю надбудову і поставити біля керма “Нафтогазу” більше лояльних людей”, – говорить експерт енергоринку Олег Попенко. Причому, тут зіткнулися інтереси різних груп впливу, починаючи з ОП і закінчуючи Ахметовим і Коломойським, які зараз якраз активно ділять енергоринок.

Інше питання, ці спроби виявляться вдалими. Коболєв має свою групу підтримки в українській владі і в Вашингтоні. І напевно він постарається нанести удари у відповідь.

Звинувачення на суму 75 млрд грн

Підготовка до цієї кампанії почалася 3 лютого, коли прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив Вітренку надати інформацію про стан виконання рішення РНБО «Про невідкладні заходи для забезпечення енергетичної безпеки» від 2 грудня 2019 р. Вітренко дав розгорнуту відповідь. Документ, датований 12 лютого і адресований Шмигалю, через пару днів дивним чином потрапив в медіа.

У листі зазначаються результати ревізії фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України» за період з 01.10.2018 по 31.12.2019. Ця ревізія, проведена Держаудитслужбою, встановила порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на суму 75,5 млрд грн. Також Вітренко підкреслює, що Офіс великих платників податків ДПС виявив в АТ «Укртрансгаз» порушень на суму 37,3 млрд грн, які призвели до заниження сплачених «Нафтогазом» дивідендів на суму 35,2 млрд грн.

У листі висловлюються і інші серйозні претензії: невиконання показників з видобутку газу, які були затверджені урядом, і плани подальшого скорочення показників видобутку. «З огляду на наведені вище факти, а також беручи до уваги інформацію, наведену в додатках до цього листа, Міненерго пропонує невідкладно розглянути питання зміни керівництва АТ «НАК «Нафтогаз України», припинення контрактів з членами Наглядової ради АТ «НАК «Нафтогаз України» і проведення конкурсів на заміщення відповідних посад», — йдеться в листі. Також Вітренко запропонував провести аудит ефективності діяльності АТ «НАК «Нафтогаз України» і всіх підприємств, що входять до “Групи Нафтогаз”.

Розгортання піар-кампанії

Свої звинувачення на адресу Коболєва і наглядової ради «Нафтогазу» Вітренко публічно повторив 16 лютого на організованому Банковою форумі «Україна 30. Платіжки». В.о. міністра енергетики розповів, що доручення Шмигаля було викликано тим, що Держаудитслужба не була допущена «Нафтогазом» для перевірки компаній «Укрнафта» і «Укргазвидобування», а перевірка самої НАК виявила значні порушення.

«У відповідь на доручення ми проаналізували ситуацію. Дійсно ненормально, коли Держаудитслужба не може перевірити державні компанії. Ми сказали, що повинні бути прийняті кадрові рішення за результатами вже проведеної перевірки «Нафтогазу». Перевірка виявила порушень і втрат бюджету на 75 млрд грн», — заявив Вітренко.

«Також ми показали, що «Нафтогаз» не виконує національне завдання — збільшення видобутку власного газу. Замість збільшення він зменшує, мало того, він подає плани, де збирається ще більше зменшити. А державна політика полягає в збільшенні. Якщо керівництво «Нафтогазу» не виконує національне завдання, якщо воно допустило порушення, то повинні бути рішення. Мало того, є Наглядова рада, на жаль, вона неефективно за цим спостерігала, тому теж повинні бути прийняті рішення», — підкреслив в.о. міністра.

Форум «Україна 30. Платіжки» був організований Банковою спеціально для того, щоб продемонструвати, як влада чує народ. Влада дійсно чітко почула обурення українців різким підвищенням тарифів на ЖКП. Причому українці адресують своє обурення до всієї влади, включаючи і президента Володимира Зеленського, і прем’єра Дениса Шмигаля, і керівника Міненерго Юрія Вітренка. І зараз у всіх них є спільний інтерес в тому, щоб перенаправити народний гнів на одну конкретну фігуру — голову правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Мовляв, під його керуванням компанія зазнала величезних збитків і саме з цієї причини сталося підвищення тарифів.

Ця проста формула — «ми всі розплачуємося за 75 млрд грн, втрачені Коболєвим» — в принципі здатна глибоко засісти в свідомість і підсвідомість українців. Особливо якщо забивати її туди щодня. А влада, судячи з усього, саме це і має намір робити, щоб врятувати свій рейтинг від подальшого падіння.

Між Ахметовим і Коломойським 

Розберемо глибинні причини – чому Вітренко намагається “розігнати “Нафтогаз”.

“Вітренко зараз відстоює інтереси трейдерів, в тому числі, іноземних. А ті сильно незадоволені політикою “Нафтогазу”, який буквально обрізає їм бізнес, зокрема, не дає можливості закуповувати газ “Укргазвидобування” на біржі, залишаючись таким чином монополістом і диктуючи ринку свої умови. З цієї ж причини піка спрямована на тільки в сторону Коболєва, але і в сторону деяких членів наглядової ради, зокрема, Ватерландера, який у НАКу курирує газовий напрямок”, – пояснює аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

За словами Корольчука, поки всі дії Вітренка – в руслі інтересів Ахметова (його компанія YASNO в минулому році вийшла на роздрібний ринок газу, а ДТЕК є одним з найбільших в країні газодобувачем). Не виключено, що олігарх спробує скористатися вікном можливостей, яке відкрилося на етапі зміни влади в США, коли увага американських кураторів до України ослабла, і завести в НАК своїх людей.

Що ж стосується Коломойського, ставлеником якого завжди вважали Вітренка, то тут ситуація неоднозначна. Принаймні, станом на зараз.

За словами джерел на енергоринку, Коломойський знайшов спільну мову з Коболєвим, і, якщо і хоче щось поміняти в “Нафтогазі”, то якось потім, як мінімум, після того, як закінчиться процес розділу “Укрнафти”.

Він, власне, вже запущений.

Стало відомо, що НАК почав переговори з акціонерами групи Приват з приводу подальшої долі “Укрнафти”.

У коментарі “Інтерфакс-Україна” Коболєв повідомив: “Зворотній зв’язок є. Ми створили робочу групу і почали переговори з міноритарними акціонерами про подальші кроки щодо майбутнього Укрнафти. Ми, як мажоритарний акціонер, будемо пропонувати і вже запропонували поділ”, – заявив Коболєв.

“Тобто, Коломойському важливо, щоб цей процес пройшов в його інтересах, і у нього залишилася частка в нафтогазовому блоці. Хоча спочатку був варіант, що “Укрнафта” взагалі відправиться на приватизацію. Але горезвісне “вікно можливостей”, знову ж таки, таки дозволяє все переграти. Тому я не впевнений, що підконтрольна Коломойському група депутатів і в цей раз дасть голоси за Вітренка”, – говорить Корольчук.

Але ось в майбутньому, коли питання з “Укрнафтою” буде залагоджено, плани Коломойського можуть змінитися.

“Вікном можливостей” можуть зацікавитися і у Зеленського, де вже формується пул кураторів енергоринку (зокрема, за чутками, неформальним куратором “Енергоатому” став Сергій Шефір).

І спробують оперативно змінити керівників НАКу. Тим більше, якщо Україна залишиться без кредиту МВФ, то і його вимоги щодо “незалежності “Нафтогазу” вже можна не виконувати.

Втім, поки способів змістити Коболєва і наглядову раду НАК не багато, так як у керівництва НАКу є діючі контракти.

“Того ж Коболєва, в теорії, намагатися звільнити можна, але з виплатою величезних компенсації і шляхом проведення рішення через наглядову раду, яке є вельми сумнівним. Але є “обхідні шляхи”, наприклад, почати розслідування і на його час відсторонити Коболєва”, – відзначає керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.

Коли звільнять Коболєва

Зараз можливі два варіанти розвитку подій: швидкий і повільний. Швидкий сценарій вимагає якнайшвидшої реалізації пропозицій Вітренка про кадрові зміни в «Нафтогазі». Звільнити голову правління НАК може тільки наглядова рада компанії, яка зараз складається з п’яти членів — двох від держави і трьох незалежних. Однак, згідно зі статутом НАК, збори акціонерів, яким є Кабінет Міністрів, можуть достроково припинити повноваження усього складу наглядової ради або деяких членів і призначити новий склад або окремих членів цього органу.

Отже, алгоритм тут такий. Спочатку Кабмін змінює наглядову раду, а потім нова наглядова рада спокійно звільняє Коболєва.

Звичайно, тут напевно буде зустрічна хвиля обурення від групи підтримки Коболєва в Україні і на Заході. Взагалі, в будь-якому випадку такі серйозні рішення, як зміна наглядової ради і голови правління найбільшої держкомпанії, краще попередньо узгодити із західними партнерами і міжнародними кредиторами — щоб не погіршити наявні проблеми.

Тому швидкий сценарій хоча і не можна назвати абсолютно неймовірним, але все ж більш імовірний повільний варіант. До того ж, якщо змістити Коболєва занадто швидко, то народ буде чекати негайного різкого зниження тарифів. Але таких чудес Шмигаль і Вітренко забезпечити не можуть. З цієї точки зору вигідніше звільнити Коболєва вже після закінчення опалювального сезону, коли тема тарифів стане менш гострою і болючою. А поки що імідж Коболєва буде просто день у день знищуватися.

Що тепер буде з Вітренком

Особлива роль у всій цій піар-кампанії відведена Юрію Вітренку. Справді, колись він був в одній команді з Коболєвим.

Тому в діалозі з Заходом Банкова і Кабмін зможуть посилатися на те, що це ж не вони самі придумали розігнати керівництво «Нафтогазу», це запропонував виходець з «Нафтогазу» Вітренко, який прекрасно знає внутрішню кухню, і якщо він підтверджує факти порушень, виявлені Держаудитслужбою, то влада просто не може на це не реагувати.

Тому різко зростає апаратна цінність Вітренка на чолі Міненерго. Як відомо, кандидатура Вітренка на посаду першого віцепрем’єра — міністра енергетики вже двічі була провалена Верховною Радою. Але як раз 16 лютого влада зробила спробу продовжити перебування Вітренка у статусі в.о. міністра.

На друге читання у Верховній Раді був винесений законопроєкт №4531 «Про внесення змін до деяких законів України щодо поновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби». При підготовці проєкту до другого читання в нього з ініціативи лідера партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка були внесені важливі поправки, завдяки яким в.о. міністрів повинні були знову отримати повноваження, майже як у повноцінних міністрів.

Однак парламент провалив цю правку і прийняв іншу, яка дуже істотно обмежує повноваження в.о. міністра. Що ще важливіше, цією правкою «забороняється покладання обов’язків міністра на особу, кандидатура якої на посаду відповідного міністра була відхилена Верховною Радою поточного скликання». Тобто Вітренко, згідно з цією правкою, не може бути в.о. міністра.

Однак потім лобісти Вітренка взяли реванш. Парламент схвалив правку, згідно з якою вищезгадані зміни повинні набути чинності не відразу, а лише через 60 днів після опублікування цього закону. В кінцевому підсумку закон отримав 289 голосів «за» у другому читанні і в цілому.

Для Вітренка все це означає, що якщо він хоче стати повноцінним міністром, то йому доведеться втретє пройти через Верховну Раду. Нагадаємо, друга невдала спроба була 28 січня. За чинним законодавством після цього Кабмін зобов’язаний протягом 30 днів внести кандидатуру міністра. Цей термін закінчується 28 лютого. Наступний пленарний тиждень запланований на 2-5 березня. Можливо, тоді і відбудеться третє голосування по кандидатурі Вітренка. Але навіть якщо він втретє провалиться — він зможе залишатися в.о. міністра до середини квітня (поки не закінчиться 60-денний строк з дня опублікування закону, прийнятого 16 лютого).

При цьому головним завданням Вітренка буде підживлювати компроматом кампанію чорного піару проти Коболєва. Можливо, від успіхів у цій справі будуть прямо залежати його шанси отримати схвалення своєї кандидатури Верховною Радою і стати повноцінним членом Кабміну. Не виключено, що деякі нардепи захочуть підтримати Вітренка чисто як опонента Коболєва, щоб зробити війну між ними більш видовищною.

Читайте також: Парламентські довибори. Навіщо “слуги” втягнули Вірастюка у погану гру

 
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE