Politerno > Статті > Україна і світ > Ті що не тонуть: як чиновники епохи Януковича отримали “теплі місця” при Порошенко

Ті що не тонуть: як чиновники епохи Януковича отримали “теплі місця” при Порошенко

  • 4 Червня, 2017
  • 1861 Переглядів
  • 0

Із 700 тисяч чиновників під чистку потрапили тільки 5 тисяч. На їхньому боці, як сам президент, так і судова система. А деякі просто зуміли тихенько відсидітися в тіні

Через два тижні відбудеться чергове засідання у справі Віктора Януковича. Крім держзради і розстрілів на Майдані його звинувачують в майнових злочинах. Як пригрозив захист екс-гаранта, до суду вони запросять колишніх чиновників, які і зараз знаходяться при владі.

Мовляв, до них є багато запитань. “Вести” подивилися, хто з команди Януковича і зараз займає ключові посади, і з’ясували, як їм вдалося уникнути люстрації.

Бояться зайвої інформації

Суд над Віктором Януковичем у ГПУ вже анонсували як безпрецедентний. При цьому в справі можуть з’явитися і гучні імена нинішніх представників влади, на що натякнули адвокати екс-президента. “Ми плануємо заявити клопотання про допит всієї верхівки влади даної країни, яка брала участь у подіях лютого 2014 року.

Це Турчинов, це Порошенко, Яценюк та інші”, – заявив захист. Правда, в нинішній владній команді є ще десятки колишніх, які прекрасно себе почувають на хлібних посадах, і їх теж можуть запросити поговорити про минуле. Наприклад, головний військовий прокурор Анатолій Матіос.

Він працював в АП, хоча про цей рядок в його біографії мало хто пам’ятає – дані про це зникли навіть з офіційного сайту АП і дивним чином зникли з інтернету (див. Інфографіку).

А нинішній глава апарату АП Олексій Дніпров був заступником міністра освіти Дмитра Табачника. Крім того, першим заступником секретаря РНБО зараз працює Михайло Коваль, який при Януковичі обіймав посаду першого заступника голови Держприкордонслужби. А глава українського бюро Інтерполу Василь Неволя (ця служба часто фігурує в скандалах з розшуком впливових політиків) вже десять років займає цю посаду при всіх владах.

Йдуть у тінь

Експерти кажуть, що нинішні представники влади бояться інформації, яка може прозвучати в суді з вуст Януковича. “Такий ризик залишається. Відповідно, у нас зараз намагаються зірвати відеодопит. Наприклад, потрібно за законом подати запит до Мін’юсту РФ, і суд належним чином повинен ідентифікувати особу Януковича. Але у нас всі ці процедури не проведені”, – припускає політолог Микола Спиридонов.

Він нагадав, що той самий Порошенко обіймав посаду міністра при президенті Януковичі та прем’єрі Азарові. “Але не рік, а 11 місяців. І, наскільки мені відомо, спеціально під нього виписувався закон, що якщо чиновник менше року займав високий пост, то під люстрацію не підпадає.

Також люстрація не стосується депутатів. Ще один механізм – з деяких силовиків спеціальним рішенням президента люстрація була знята. Вважали, що ця людина потрібна країні. І четвертий варіант – зробити досьє на чиновника предметом держтаємниці, як це зробили з Матіосом”, – каже Спиридонов.

За його словами, люстрація себе зживає. “Фактично, закон про люстрацію працює вибірково. Коли вигідно – люструють. Коли невигідно (людина лояльна до влади) – знаходять шпарини, щоб його до влади підключити”, – каже Спиридонов.

Суди лояльні

“Ми розуміли, що багато людей залишається в органах державної влади і вони будуть робити все, щоб саботувати процес реалізації Закону про люстрацію”, – пояснює “Вістям” секретар громадської ради з питань люстрації при Мін’юсті Тетяна Козаченко.

Головним люстратором країни стала екс-помічниця нардепа від БПП

Вона каже, що заборона займати посади торкнувся дуже вузького кола людей. “Виключно чиновників, які займали високі посади з 2010 по 2014 роки, причому не менше року або під час Майдану, але не пішли за власним бажанням. І ми виявили, що з 700 тисяч посадових осіб під таку заборону потрапляє не більше 5 тис.

Тобто люстрація фактично тимчасово відсуває керівний склад. І коли ми стали перевіряти, то виявилося, що при коректно прописаному законі люди маніпулюють юридичними процедурами або беруть на себе політичну відповідальність і фактично свідомо порушують закон, щоб конкретну особистість зберегти на посаді. Адже якщо людина знаходиться всупереч закону про люстрацію на посаді, то це не ії воля, а когось згори”, – говорить Козаченко.

За словами Козаченко, як правило, держслужбовці звертаються до суду і отримують рішення, що вони не підпадають під люстрацію. “Дурість в тому, що в більшості випадків суди відмовляються розглядати справи і зупиняють їх розгляд до рішення Конституційного суду. У виняткових випадках суди настільки лояльні, що приймали рішення протягом декількох днів і без Мін’юсту.

Наприклад, свого часу ми звернулися в ДФС зі списком чиновників, яким заборонений доступ до роботи на державних посадах. Наприклад, співробітниця ДФС Печерського району Людмила Демченко. І отримали лист з підписом Романа Насірова, що вона звільнилася.

А люструвати можна, тільки якщо людина знаходиться на держслужбі. Через пару місяців її призначили керівником ДФС Києва. Ми подали в суд, через місяць там призначили засідання, а потім відразу зупинили”, – говорить Козаченко.

За її словами, через резонанс чиновницю все-таки звільнили. Але вона звернулася до суду і через три дні була відновлена ​​на посаді. “І найчастіше подібні випадки ми фіксуємо в МВС, прокуратурі і податкових органах”, – додала наша співрозмовниця. Також вже два роки губернатором Кіровоградської області трудиться Кузьменко. “АП наші запити ігнорує з приводу Кузьменко”, – сказала Козаченко.

Євгенія Іванова, Ярослав Маркін

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE