Politerno > Статті > Україна і світ > Як Порошенко і його оточення готують собі плацдарм в Іспанії, виводячи кошти і скуповуючи нерухомість

Як Порошенко і його оточення готують собі плацдарм в Іспанії, виводячи кошти і скуповуючи нерухомість

  • 4 Червня, 2018
  • 2638 Переглядів
  • 0

Днями нардеп Олександр Онищенко заявив, що президент Петро Порошенко зібрався полетіти в Іспанію, помолитися в соборі Сантьяго-де-Компостела.

“Петро Олексійович хоче загадати бажання. Перемога на виборах”, – припустив Онищенко.

З Іспанією, проте, президента пов’язують не тільки молитовні справи, а й суто світські.

У розпорядженні “Страни” виявилися результати приватного розслідування про іспанські активи українського президента Петра Порошенка і людей з його найближчого оточення, підготовленого нардепом Олександром Онищенком при юридичній підтримці Андрія Портнова.

Деякі з цих об’єктів раніше вже згадувалися в ЗМІ (зокрема, в програмі “Схеми “). Однак це була лише вершина айсберга масштабного проекту нинішнього господаря Банкової з облаштування собі “запасного аеродрому” на Піренеях. Йдеться про величезну кількість нерухомості в різних регіонах країни і цілої мережі фірм, через ланцюжок якої оточення Порошенка володіє цими активами.

Журналісти вивчили матеріали розслідування, а також вирушили до Іспанії, щоб розшукати ці об’єкти.

Об’єкт №1. Вілла Порошенка 

Серце “іспанської імперії” Порошенка – садиба в маленькому містечку Аталайя Ісдабе на півдні Іспанії на березі Середземного моря. Вілла Порошенка – двоповерховий будинок з черепичним дахом і басейном на задньому дворі.

Як випливає з документів, будинок 1993 року побудови площею 1 254 кв. м. І розташована вілла на земельній ділянці розміром 2 612 кв. м, з критим тренажерним залом.

Будинок, як переконалися журналісти, які побували біля нього, оточений парканом в півтора людських зрости з трьох сторін.

Четверта “стіна” – невисока, заросла кущами алое в двох метрах від моря. Те, що ця вілла належить українському президенту, побічно підтвердили місцеві, в тому числі двірник, який вказав дорогу до дому. На питання, як часто на іспанській віллі гостює сам Петро Порошенко, він ухильно відповів, що це – “секрет”.

За зовнішніми ознаками садиба не видає житло українського президента. Будинок в стилі іспанського відродження захищає білий кований паркан з візерунком.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Вікна зашторені фіранками. Зовні очевидно, що зараз власників всередині немає, проте будинок і сама інфраструктура готові до прийняття гостей в будь-який момент. Територія прибрана, газон доглянутий, всередині прибирають: жінка з обслуговуючого персоналу азіатської зовнішності потрапила в об’єктиви камер, як раз коли прийшла на роботу. На паркані розташовані камери відеоспостереження і попереджувальні таблички про те, що ведеться відеофіксація.

 Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Задній двір вистелений акуратно стриженим газоном. Там встановлені два елементи садового декору. Перший – кам’яна брила з отвором посередині, нагадує амулетний камінь курячий бог.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

І другий – фігура хлопчика і дівчинки, що грає на флейті.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Веранду другого поверху також прикрашають вазони з квітами. Вікна завішені. На першому поверсі видно кімнату для занять спортом. Кілька тренажерів, в тому числі велотренажер.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

В офіційній декларації Порошенка цієї вілли немає.

Як випливає з матеріалів розслідування, нерухомість Порошенко придбав 30 червня 2008 років через компанію Feruvita SL за 4 мільйони євро у компанії Basmati Investment Limited, зареєстрованої в офшорній зоні на острові Джерсі (за цією адресою, – Rathbone House; 15 Esplanade; St Helier; St Helier; Jersey JE1 1RB, – розташована компанія Appleby, витік документів з якої був названий Paradise Papers. – прим. ред.).

Що цікаво, капітал Feruvitа регулярно збільшувався. Перше таке збільшення на суму 890 тис. євро сталося 22 грудня 2008 року. Всі акції, випущені для збільшення капіталу, були придбані компанією Prime Assets Capital (це фірма, на яку зареєстровані активи Порошенка, зокрема компанія “Рошен”), після чого капітал склав уже 4 004 006 доларів.

“З метою придбання власності, вільної від зобов’язань, в червні 2008 року Feruvita SL бере кредит у Deutsche Bank SAE (іспанського підрозділу Deutsche Bank) на суму два з половиною мільйона євро, а 06.05.2011 ще одну позику на суму 119 тис. євро” , – значиться в документах.

Авалістом (поручителем) в цих операціях виступив особисто Петро Порошенко. Що цікаво – в обох операціях він використовував паспорти України з різними номерами.

Головним фігурантом-посередником в угоді купівлі-продажу виступила якась Ірина Петровська.

“В остаточному підсумку Ірина Петровська (Петрівська) отримала іспанське громадянство і має документ, що засвідчує особу, в якому вона ідентифікується як Ірина Петровська-Стороженко. Також вона ідентифікована як Ірина Вікторівна Петровська”, – йдеться в розслідуванні.

Втім, про пані Петровську докладніше трохи нижче.

Будинки Кононенка: 50 метрів від пляжу

Цікаво, що вілли Петра Порошенка і його найближчого соратника, депутата від БПП Ігоря Кононенка, знаходяться в 25 км одна від одної, біля містечка Марбелья. Вілла Кононенка розташована в 50 метрах від пляжу. У другій смузі будинків.

Двоповерхова будівля в стилі іспанського класицизму з великими скляними вікнами. Величезний задній двір заріс бур’яном.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Судячи з вигляду і атмосфери, в будинку ведеться капітальний ремонт. Камери зовнішнього спостереження все ще не підключені до системи. На місці журналісти застали робітників, яких підганяв російськомовний прораб.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Історія придбання цього будинку мало чим відрізняється від попередньої.

5 травня 2000 року в Марбельї була створена і зареєстрована фірма Treck Holdings Coast. Основним акціонером цієї фірми є компанія Trecks Holdings Limited, зареєстрована на Гібралтарі.

Як одноосібний адміністратор в цій фірмі виступав особисто Ігор Кононенко, проте в 2007 році цю посаду зайняла все та ж Ірина Петровська. В районі Hacienda de San Manuel компанія Treck Holdings Coast володіє ділянкою в 1500 кв. м і будинком на 408 кв. м.

Також лише за кілька кілометрів – фірма Lancashire Big SL, акціонером якої теж є Кононенко, володіє ділянкою близько 3000 кв. м. Територія не доглянута, тут же розташований порожній басейн.

Фото: Ізим Каумбаєв, «Страна»

Іспанська імперія Порошенка стоїть на жіночих плечах

Як випливає з матеріалів розслідування, перші сліди вилазки “Петрових колоністів” на півдні Іспанії простежуються ще на початку 2000-х. Toді в Андалусії була зареєстрована компанія Pesoto Coast Sl. Її акціонером була структура з Гібралтару Pesoto Holdings Limited, де адміністратором значилася така собі Неля Зіміна (ім’я та прізвище якої збігаються з колишньої помічницею Порошенка і дружиною колишнього заступника гендиректора Укрпромінвесту Олега Зіміна).

Напередодні католицького Різдва 2008 року керівником Pesoto Holdings Limited стає вже знайома нам Ірина Петровська. На сьогоднішній день Pesoto Holdings Limited обзавелася дуплексом (вид нерухомості, який відноситься до категорії будинків і дуже схожий на будинок, але відрізняється тим, що пристосований під проживання не більше двох сімей) в одному з котеджних містечок провінції Естепона.

По сусідству з цією адресою знаходиться житлове приміщення компанії Lopart Coast Sl, також пов’язаної зі сферою впливу команди Порошенка. Lopart Coast Sl була заснована в Марбельї за аналогічною схемою створення трастових компаній. І, як і в випадку з Pesoto, за участю “материнської структури” родом з Гібралтару – Lopart Holdings Limited. Спочатку останню контролював давній бізнес-партнер Порошенка Олег Свинарчук (він же Гладковський).

Сьогодні Свинарчук займає пост заступника секретаря Ради нацбезпеки України під прізвищем Гладковський. А в 2006 році, після збільшення статутного фонду і серії пертурбацій в керівництві Lopart, соратника Петра Олексійовича Свинарчука в кріслі керівника компанії змінила все та ж Ірина Петровська.

До цієї іспанської підданої, уродженки Київської області, веде слід і структури Chama Propiedades Sl і її акціонера Chama Vevay SA. У керівництві цієї компанії Петровська починає фігурувати з кінця літа 2006 року. Надалі Chama Vevay SA, інтереси якої представляла Петровська, продає активи Dekamin Blue Big SL, також зареєстрованого в Марбельї. Ця компанія володіє односімейним житловим будинком і двома апартаментами в селищі Bahia de Marbella в Марбельї.

Вже після обрання Петра Порошенка президентом України Ірина Петровська стала акціонером ще однієї іспанської компанії – Bildenberg Consulting Financiero Sl. У корпоративній мережі “компаній Порошенка” задіяна ще одна жінка – юрист Катерина Ставханік, яка значиться як представник компанії Balms Abogados. Знаходиться вона в поселенні Aloha Pueblo-Nueva Andalucia на вулиці Генераліфе, 9 в провінції Марбелья.

Важливо відзначити, що за цією адресою розташована ціла “комерційна комуналка”. По ньому також числиться Pesoto Coast SL, Toulouse Investments, Treck Holdings Coast і Centris Coast SL, трасти Кононенка, Гладковського і дружини Порошенка.

У розслідуванні детально розписано, як саме накопичувався пул іспанських активів президента України і представників його найближчого оточення. Так, в 2010 році в Марбельї була створена компанія Lankashire Big Sl, акціонером якої значився Ігор Кононенко, а управителем – незмінна Ірина Петровська. Сьогодні ця юридична структура є власником 0,3 га землі в котеджному містечку Cerca de los Monteros. Співпрацював з Петровською і Олег Гладковський. До його інтересів відносять компанію Toulousse Investments Sl, куди було влито понад 3 млн євро, а також оформлена угода купівлі величезного будинку (884 кв. м.) в Марбельї і ділянки землі, що розкинулася майже на 1 га. Саме Гладковський відзначився в ще одній іспанській компанії з українським корінням. Йдеться про нині ліквідовану Centris Coast. Відношення до якої в момент створення структури мала дружина президента України Марина Порошенко.

Згодом вона передала право контролю над компанією нинішньому заступнику секретаря РНБО, після чого в Centris Coast з’явилася і Петровська. На момент ліквідації (п’ять років тому) в структуру “завели” 700 тис. євро, а у власності компанії було три земельні ділянки в Естепона. Аналогічна схема спайки подружжя Гладковських і “іспанки Ірини” спостерігається і в історії компанії Cremel System Sl. Власником цієї юридичної особи є дружина нинішнього заступника секретаря РНБО Гладковського (Свинарчука) – Ольга, а керує цією компанією Петровська. При ній у Cremel зайшло понад 2,5 млн євро і була оформлена угода про покупку за 0,9 млн євро будинку в котеджному містечку Jardines del Mar.

Запасний аеродром

Як бачимо, виходячи з матеріалів розслідування, фактичними власниками всіх цих компаній є Порошенко і його найближче оточення, які виводять на них кошти з України і в подальшому “легалізують” їх за допомогою придбання нерухомості та інших активів в Іспанії.

“Можливо, Петро Порошенко примножує своє нерухоме майно в Іспанії для подальшого свого переїзду на територію цієї держави, включаючи фактичне перевезення дорогого майна (ювелірні вироби, картини) і грошові кошти в готівковій формі”, – йдеться в резюме розслідування.

Фігуранти цих матеріалів в минулому публічно вже коментували причину, чому в декларації не занесені елітні об’єкти нерухомості, придбані в інших країнах на підставних осіб. Якщо коротко – все по закону, вважають вони.

“Відповідно до моєї декларації, я є власником, кінцевим бенефіціаром 16 компаній, які знаходяться в нашій країні і за її межами. У цих компаніях знаходиться близько 100 одиниць майна. Відповідно до Закону України про запобігання корупції, я не зобов’язаний декларувати майно, яке належить усім цим компаніям. Більш того, в електронній декларації відповідних полів не передбачено, відповідно до цієї форми. Тому все, що було потрібно і необхідно – я задекларував”, – повідомляв у 2016 році Ігор Кононенко, коли вперше з’явилася інформація про його іспанську нерухомість.

У прес-службі нардепа додали, що “в спекуляціях з даного питання зацікавлені виключно деструктивні сили, які будують свою політику на очорненні команди влади, і лояльні до них ЗМІ”.

Тодішній керівник НАЗК Наталія Корчак заявила, що президент і люди з його оточення чинять по закону. І не зобов’язані відображати в деклараціях свої активи в Іспанії, якщо вони записані на юрособи-нерезиденти.

Її заступник Руслан Радецький (без прив’язки, втім, до конкретних персоналій) стверджував зворотне. Вбачаючи в ситуації ознаки корупції і порушення закону.

Журналісти направили запити в Нацагентство щодо запобігання корупції, Національне антикорупційне бюро, Спеціальну антикорупційну прокуратуру, а також в Адміністрацію президента, щодо фактів, викладених в даній публікації.

І як тільки відповіді з’являться, їх буде опубліковано.

Пропонуємо увазі читачів серію перекладених статей-розділів з книги біглого олігарха і нардепа Олександра Онищенка:

 Як Порошенко по Злочевському питання вирішував. Текст розмови президента з нардепом Онищенком

 Операція “Труба”. Як “Народний фронт” “купив” перемогу на виборах

Мільйон для Ляшка. Як Радикальна партія стала ручною опозицією. Нові викриття Онищенка

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь