Politerno > Статті > Україна і світ > З ким зустрінеться Тимошенко у другому турі, Зеленським чи Порошенком? – експертне опитування

З ким зустрінеться Тимошенко у другому турі, Зеленським чи Порошенком? – експертне опитування

  • 14 Березня, 2019
  • 1880 Переглядів
  • Comments Off

Скандали останніх тижнів створили проблему для електорального потенціалу Петра Порошенка, а опубліковані високі рейтинги Володимира Зеленського не гарантують йому участі в другому турі, вважають політичні експерти-учасники опитування, проведеного Інститутом Горшеніна.

Так, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог» Андрій Міселюк вважає, що події останніх тижнів найбільше вдарили по позиціях чинного президента: «Скандал з «Укроборонпромом» явно не підніме популярність Порошенка. Питання лише в тому, наскільки він істотно вплине на розстановку сил серед лідерів».

До того ж, на думку експерта, скандал з «Національними дружинами» в Черкасах матиме продовження і, як слідство, посилення впливу міністра МВС Арсена Авакова. І Петру Порошенку доведеться рахуватися з таким посиленням.

У той же час, найбільш ймовірними кандидатами на участь у другому турі президентських виборів експерт вважає Петра Порошенка і Юлію Тимошенко. «Вони були такими до початку виборчої кампанії. Пізніше в ситуацію втрутилися Зеленський і Гриценко. Але, що стосується Зеленського, у нього, незважаючи на високі рейтинги, занадто молодий і недисциплінований виборець. У міру наближення до дня голосування, це буде все більш помітно. Далеко не всі симпатики Зеленського прийдуть на дільниці, будуть вистоювати черги і так далі… Що стосується Гриценка, у нього, ймовірно, буде підйом рейтингу, але, швидше за все, його не вистачить для виходу в другий тур» , – зазначив Андрій Міселюк.

З такою оцінкою можливої поведінки електорату Володимира Зеленського згоден і глава Інституту публічної політики та консалтингу ІНПОЛІТ Сергій Биков . «Близько половини виборців Володимира Зеленського – це категорія громадян від 18 до 35 років. Це або молодь, або ті люди, які ходять на вибори не постійно. Цілком можливо, що виборець Зеленського просто не дійде до виборчих дільниць або не зможе захистити свій результат на дільницях» , – зазначає експерт.

Читайте також: Явлення “Наріка”, вбивство Білецького і гетто для Порошенка. Як розвивається конфлікт президента і Нацкорпусу

При цьому Биков все ж прогнозує вихід у другий тур Володимира Зеленського та Юлії Тимошенко, відзначаючи, що ймовірність сценарію, при якому Зеленський не потрапляє до другого туру хоч і ненульова, але все ж невисока.

У той же час шанси Петра Порошенка на другий тур, на думку експерта, істотно знизилися в результаті скандалу, пов’язаного з «Укроборонпромом». Те, що фігуранти цього скандалу лише відсторонені від посад, а не арештовані “сприймається людьми як спроба «відмазати» їх», – зазначив експерт.

«З високою часткою ймовірності, якщо не буде суттєвих змін, якщо не буде правильної реакції з боку Адміністрації президента і влади, то Порошенко не вийде до другого туру, а в другому турі зустрінуться Зеленський і Тимошенко», – заявив Сергій Биков.

У свою чергу експерт ГО «Фонд суспільної безпеки» Юрій Гаврілечко вважає, що соціологічні опитування в нинішній ситуації можуть спотворювати реальну картину настроїв в суспільстві. «Всі серйозні компанії, які проводять соцдослідження, говорять про катастрофічно високий відсоток відмов. Коли для того, щоб зібрати вибірку в дві тисячі респондентів, потрібно постукати в десять тисяч квартир. Дуже складно прогнозувати ситуацію на основі даних соцопитувань» , – зазначає експерт.

У той же час, кажучи про тенденції останніх тижнів, Гаврілечко так само відзначає погіршення позицій в передвиборній гонці чинного президента в результаті скандалу навколо «Укроборонпрому». Експерт прогнозує, що скандал ще не закінчений, і найближчим часом ми можемо почути нові прізвища і факти, пов’язані з ним. Серед тих, хто, навпаки, отримав нові електоральні бали в результаті резонансних подій останніх тижнів, Юрій Гаврілечко називає Володимира Зеленського та Юлію Тимошенко.

«Хто однозначно з цієї ситуації витягнув для себе максимум – так це пан Зеленський. Тому що після такого скандалу будь-які можливі так звані компромати проти нього будуть сприйматися через призму цього «свинарчукгейта», і в порівнянні з ним все, що можуть придумати політтехнологи, буде дрібницею. Також, вже сьогодні по погоджувальній раді було видно, що свої позиції посилила Тимошенко. Вона давно говорила про заробіток чинного президента на армії. А тепер вийшов шикарний кейс з підтвердженням її слів», – вважає Гаврілечко.

Читайте також: “Ви що, воювати Німеччині пропонуєте?” Як Меркель відмовилася допомагати Порошенкові перемагати на виборах

Політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик також вважає, що скандал навколо «Укроборонпрому» стане проблемою для Петра Порошенка в світлі його електоральних амбіцій.

«Це може відштовхнути від нього частину електорату. Тих виборців, для яких він був меншим злом у порівнянні з Зеленським і Тимошенко. Вони зараз задумаються. Частина патріотично налаштованого, але критично мислячого електорату може не проголосувати за Порошенка. Скандал з «Укроборонпромом» дуже болючий для них. Голосувати за людину, яку звинувачують у створенні корупційних схем і покриванні крадіжки в армії для них не зовсім правильно. А Порошенко на них розраховує. На цю аудиторію працював цілий масив «порохоботів», які намагалися сформувати правильну повістку для цих виборців. Тепер там є проблеми» , – вважає експерт.

І все ж, на думку Кулика, основна боротьба зараз розгортається між штабами Юлії Тимошенко і Петра Порошенка.

«Соціологічні дослідження – це одне, а реальність інша. І у мене є сумніви, що рейтинг Зеленського, двадцять чотири відсотки і вище, буде конвертовано в голоси. Зараз головна інтрига розгортається між Тимошенко і Порошенком. Саме між цими двома штабами йде головна сутичка в регіонах. Між ними відбувається головна сутичка за ОВК, ДВК, контроль над ними і так далі. Зеленського там не простежується» , – підкреслює Віталій Кулик.

Експерт також звертає увагу на кардинально різний настрій виборців Тимошенко і Порошенка. «За Тимошенко голосуватимуть ті, хто хотів би, щоб система якісно змінювалася. На Порошенка таких очікувань не покладається. Порошенко – продовжувач того, що він робив, певних позитивних трендів, які в ньому бачать: безвіз, «армія, віра, мова». А в Тимошенко бачать ту, яка може систему струсити. Щоб влада перетасувалась, щоб змінилися обличчя в цій владі. А Порошенко – це збереження тренда на консервацію нинішніх тенденцій» , – вважає Віталій Кулик.

 Інститут Горшеніна

Читайте також: “Оріфлейм”: залишиться хтось один. Чому рейтинги Зеленського досить відносні

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE