Politerno > Статті > Україна і світ > Загублена підозра. Чому гальмуються кримінальні справи проти Петра Порошенка

Загублена підозра. Чому гальмуються кримінальні справи проти Петра Порошенка

  • 9 Квітня, 2020
  • 1110 Переглядів
  • 0

Офіс генерального прокурора поповнив число кримінальних проваджень проти екс-президента Петра Порошенка – на цей раз по питанню призначення нового складу Верховного суду. Однак незрозуміла доля підозр за старими провадженнями, які нинішній генпрокурор Ірина Венедіктова сама ж і готувала, працюючи в Державному бюро розслідувань (ДБР).

Чому немає руху у справах Порошенка, у матеріалі.

Читайтте також: Ситуацію в Україні британський журналіст порівняв з піснею групи The Kinks “Смерть клоуна”

Підозри без руху

“Сьогодні – 21-й день, як генеральний прокурор Ірина Венедіктова вивчає повідомлення про підозру народному депутату України Петру Порошенкові, яку Ірина Валентинівна, будучи в.о. директора Державного бюро розслідувань, направила в Офіс генерального прокурора і підписати яку вона публічно вимагала від попереднього генпрокурора Руслана Рябошапки і в.о. генерального прокурора Віктора Чумака”, – написав 7 квітня на свій сторінці у Фейсбуці журналіст Володимир Бойко, який спеціалізується на роботі правоохоронних органів.

Його іронію можна зрозуміти. Про роботу Державного бюро розслідувань (ДБР), тоді ще керованого Венедіктовою, над проектами підозр Порошенкові добре відомо.

Про це писав, зокрема, скандальний юрист Андрій Портнов, який здебільшого і подавав заяви зі звинуваченнями на адресу екс-президента, за якими потім були відкриті кримінальні провадження. За його словами, проекти двох перших підозр колишньому главі держави і клопотання про обрання йому запобіжного заходу були підготовлені в кінці лютого. Але їм не дав ходу чинний тоді генпрокурор Рябошапка.

Цікаво, що і сам Рябошапка визнав факт блокування. В інтерв’ю журналістці Олесі Бацман на YouTube Рябошапка назвав проект підозри (одного з оприлюднених ЗМІ) “юридичним “трешем”, який не витримує критики”. Нібито, якби він його підписав, то сам би порушив закон.

Венедіктова, коли в Раді голосувався питання про її призначення генпрокурором, спочатку давала зрозуміти, що не буде затягувати розслідування справ, пов’язаних з Порошенком.

Відповідаючи у Верховній Раді на питання народного депутата Олександра Дубінського (“Слуга народу”) про ситуацію з підозрами екс-президенту і взагалі справами проти нього, Венедіктова багатообіцяюче заявила: “Все, що може бути швидко і законно завершено, буде швидко і законно завершено. У нас зараз, дійсно, час такий в країні, що немає можливостей просто щось довго розбирати. Тому будуть прийняті максимально швидко законні рішення. А далі, ми прекрасно розуміємо, що як слідчі, так і прокурори, є незалежними суб’єктами. І вони будуть рухатися в цих справах абсолютно незалежно і абсолютно професійно”.

З тих пір пройшов вже майже місяць, але ніяких підозр Порошенкові так і не вручено.

Сама ж Венедіктова в інтерв’ю по цій справі почала виссловлюватися гранично обережно.

Так, вона заявила “Українській правді”, що текст підозри Порошенкові, який потрапив в ЗМІ, фігурував у дипломатичному листуванні з прокуратурою не більше як “дорожня карта, як можна проводити розслідування”. А справжні підозри, мовляв, пишуться виключно в Офісі генпрокурора.

Але питання, чи готова генпрокурор завершити роботу, яку вела в ДБР щодо Порошенка, і видати на-гора підозри, залишилося в інтерв’ю без відповіді. Вона взагалі закликала не роздмухувати метушню навколо справ Порошенка.

Читайте також: Якщо не можна чіпати “велику рибу”. Сумна доля генпрокурора Венедіктової

Димова завіса з п’яти справ

Можливо, зміна відношення Венедіктової до питання кримінального переслідування Порошенка пов’язана з політичними змінами в Раді.

30 березня пропрезидентська більшість у фракції СН спільно з фракцією “Європейська солідарність” Порошенка проголосували разом за важливі для ОП “антиколомойский” і “земельний” законопроекти.

Це дало привід підозрювати Зеленського і Порошенка в змові: екс-президент обміняв голоси своєї фракції на блокування вже нового генпрокурора у своїх справах.

Тим більше, що голоси фракції п’ятого президента Зеленському ще знадобляться і при голосуванні за “антиколомойский” закон у другому читанні, і за прийняття змін до бюджету і, можливо, за інші законопроекти.

Власне саме цим багато спостерігачів і пояснювали гальмування Венедіктовою “підозр” Порошенкові.

До того ж блогери і коментатори, які традиційно відображають позицію оточення екс-президента, вже хвалили її за “незалежність і відданість законності”.

Однак їх тон змінився, коли стало відомо, що генпрокурор внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань підозри про протиправні дії Порошенка при призначенні суддів Верховного суду (ВС) у 2017 році. П’ять нових кримінальних проваджень доручені слідчим центрального апарату ДБР під процесуальним керівництвом Офісу генпрокурора.

Як пояснюють вітчизняні експерти-правники, ВС був сформований замість ліквідованого однойменного побратима. Але ліквідацію останнього Конституційний суд не так давно визнав неконституційною. На цій підставі і порушено справу за фактом призначення суддів Порошенком.

Але тут є два моменти.

Перший: Порошенко ці справи може представити суспільству як особисту помсту Венедіктової, яка провалила конкурс до Верховного суду і не була призначена суддею.

Другий: на даний момент Порошенко фігурує вже у 16 кримінальних справах, які веде ДБР, але ні по одній з них підозру йому ще не пред’явлено. Венедіктова, коли була головою Бюро, заявляла, що екс-генпрокурор Рябошапка блокував узгодження “підозр”, але, ставши генпрокурором, вона їх теж поки не погодила. Тому, поки незрозуміло, наскільки порушені зараз Венедіктовою справи вона готова довести до “підозри”, а не просто пропіаритись.

Ініціатор більшості проваджень проти екс-президента Андрій Портнов вважає порушення справ по ВС – піар-ходом Венедіктової, який тільки на руку Порошенкові і який до жодих реальних наслідків для нього не призведе.

“Генеральний прокурор вирішила прикрити свою бездіяльність щодо Порошенка вже хоч якимось піаром, заповнюючи простір новиною про реєстрацію нового кримінального провадження про призначення Порошенком суддів Верховного Суду. Передайте будь ласка хтось прокурору, що така справа грає саме на користь Порошенка, вперше даючи йому привід піти від відповідальності за всіма іншими злочинами.  Чинна генпрокурор не змогла стати суддею Верховного Суду, програвши у цей суд конкурс, тому починати свою діяльність зі свого особистого питання – кримінальної справи по Верховному Суду – абсолютна легковажність, спрямована на посилення Порошенка і надання йому нових інформаційних можливостей для опору”, – написав Портнов в своєму телеграм-каналі.

Читайте також: Поправки Коломойського. Як в Раді “завис” законопроект, який від влади вимагає МВФ

Захід поспішає на допомогу

Експерти також не вважають нові провадження серйозною загрозою для Порошенка.

“Ці справи додалися до попередніх, за якими підозри вже лежать на столі Венедіктової. Чому ж вона їх не підписує, а видає нову порцію справ? Питання відкрите. Ці нововідкриті провадження можна навіть розглядати як інструмент затягування часу з готовими підозрами”, – зазначає політолог Руслан Бортник.

Він також допускає, що новими провадженнями Венедіктова відповіла на критику прихильників якнайшвидшого розслідування справ Порошенка, що вона, мовляв, “новий Рябошапка”. А ситуація з недореформою ВС стала лише приводом.

“Допускаю, що ініціатива йшла з Офісу президента, щоб не було звинувачень у змові з Порошенком”, – додає політолог Вадим Карасьов.

На ситуацію з Порошенком впливає і фактор Заходу.

“Крім внутрішньополітичних причин команда Зеленського не хоче сваритися з Заходом через Порошенка. Банковій потрібні кредити МВФ та інших фінансових установ Заходу. А Порошенко за час президентства знайшов союзників по всьому світу – в тому числі за рахунок українського бюджету, наймаючи західних радників на службу. Сьогодні цей Клуб друзів Порошенка готовий його захищати”, – вважає політолог Вадим Карасьов.

“Люди на Заході, які займаються Україною, вважають Порошенка своєю людиною. Деякі з них бояться, що розслідування щодо нього може лягти в пазл великої справи про можливу розтрату західної допомоги Києву, яка розкручується, перш за все, в США напередодні президентських виборів. Вони будуть кістьми лягати, щоб не дати ходу провадженням проти Порошенка. Ситуація для нього зміниться, навіть незважаючи на “фактор Заходу”, якщо питання долі екс-президента знову стане токсичним для влади”, – резюмує політолог Руслан Бортник.

Читайте також: Як Зеленський втрачає контроль над фракцією “Слуги народу” у Верховній Раді

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE